Клуб Laco

Клуб Laco

Мнениеот sci » 11 10 2012, 12:38

С риск това да е най-малкият клуб, отварям темата за тази марка.

Кратка история на Laco - една от малкото компании основани от жена. Основите поставят Фрида Лахер и Лудвиг Хумел през 1925. Името идва от съкратеното Lacher & Co (La Co). През 1933 фирмата създава дъщерната компания DUROWE за производство на часовникови механизми, станали в последствие синоним на точност и издръжливост. DUROWE произвежда и доставя механизми и на други производители в Германия до началото на 70-те.
През 1940 Laco става една от 5-те фирми (наред с A.Lange&Söhne, Stowa, Wempe и IWC), получили поръчката от Luftwaffe за инструментът от инвентарен тип FL 23883 или Beobachtungsuhr (B-Uhr). Версията на Laco е снабдена, разбира се, с механизъм DUROWE.
До края на 20-ти век Laco преминава през различни фази - от елитен производител до масовки с кварц. През последните няколко години обаче, Laco се придвижва бавно в по-високия сегмент, насочвайки се да заеме обратно мястото, което се полага по наследство.
Изображение
В семейството имаме три часовника от марката - баща ми, жена ми и аз. Последните два мога да ги покажа тук:
Laco Marine 36mm с ETA 2824-2:
Изображение
Laco Münster B-Uhr с ETA 2824-2:
Изображение
а ето и кой на кого е (косматото съм аз):
Изображение
Последна промяна sci на 14 12 2012, 11:45, променена общо 1 път
sci
Маниак

Re: Клуб Laco

Мнениеот Rado6364 » 11 10 2012, 18:51

Повече Успехи на новия клуб !
Rado Zhivkov

Изображение
Аватар
Rado6364
Master User

Мнениеот sci » 12 01 2013, 19:17

Нещо много семеен си остава този клуб, никой ли друг няма да се включи? Има поне едно Laco още във форума, хайде.
sci
Маниак

Мнениеот BullDog » 16 01 2013, 09:44

ОК, за статистиката, и аз имам Мюнстер, и аз съм фен. Купих го преди Великден 2012 и беше в промоция с винтидж каишка, тази без "капсите". И сега джиткам с нея, иначе никой път не бих дал толкоз пари за каишка.
Ти очевидно си голям късметлия, щото видях, че твоя е много точен. Моя бърза, не питай колко, много бърза, не го засичам, че малко ми разваля кефа. Сигурно е на границата на допустимото, към +20 сек на ден, отива към 2 минути на седмица. Ама аз го свалям само като се къпя, дори и като спя е на мен (как иначе ще се кокоря на Superluminova-та под юргана :) ). Може би го "пренавивам". Забелязах, че по празниците, като си седя в къщи и не се движа толкоз много беше станал доста точен. Ще пробвам да го свалям нощно време.
Аватар
BullDog
Активен

Мнениеот sci » 16 01 2013, 11:28

Най-после :) Добре дошъл и поздрави за избора. Бързането не е проблем - настройва се. Нашите двата пък имат най-малкия резерв на хода от всички ЕТА-и в къщи - или пък ние се движим твърде малко :). И е доста еднакъв при това (т.е. с жена ми като си свалим часовниците през уикенда по едно и също време, общо взето по едно и също време си и спират). Не че е недостатъчен, просто като го замерваш с показателите по спецификация, никак не ги достигат (за разлика от Полет 3133, които при мен са винаги с поне 20% над специфицирания показател за резерв на хода).
А как се държи финишът на корпуса при теб? Някакви промени с времето?
sci
Маниак

Мнениеот BullDog » 16 01 2013, 15:47

Финишът си е супер, не съм забелязал никакви промени. Вярно, не бачкам на строеж, но се е случвало да го по-чукна тук там (някоя врата, някой шкаф) но нямя никакви следи. Готино е, че не хваща отпечатъци.
Само по ръба на короната малко като да се е изтрил тоя финиш, ама не е болка за умиране.
По часовника промени не съм установил. Малко е смешно прещракването на датника, като дата няма. Не им се е занимавало да го махнат ли, не е възможно технологично да се махне ли ... нямам идея. И опашката на секундната стрелка ..., дето е черна, а не синя като стрелките. Всъщност шефа на Stowa намекваше някъде, че само те посиняват стрелките термично, докато другите (и Laco) ги боядисват.
А бе с две думи, доволен съм от часовника си. Като му дойде времетео за обслужване, ще попитам дали може да регулира и да стане по-точен, за сега ше карам така. Пък нали в друга тема ти споменах, че сега чакам едина бяла Стрела, като твоята, че и от същото място ... ще си ги нося през ден :)
Аватар
BullDog
Активен

Мнениеот sci » 16 01 2013, 16:17

И във WUS отзивите са, че финишът е много стабилен. А какво е станало с коронката? По ръбовете (вкл. по лъговете), самият финиш има отблясъци и изглежда като че е лъснал отдолу, но под друг ъгъл се вижда, че не е (виж и на моята снимка горе - там часовникът е съвсем нов още, не че сега изглежда по различен начин). Да не е такъв случая?
sci
Маниак

Мнениеот BullDog » 17 01 2013, 00:09

Ами да, може да са отблясъци, щото той така си беше май отначало.
BTW, в началото имаше някаква много яка миризма (напомняше ми на оръжейна смазка), сигурно е било от маслата в механизъма.
Аз съм много кьопав фотограф, пък и нямам никакъв фотоапарат под ръка. И да ти направя снимка, едва ли ще става да се разбере изтъркано ли е или отблясък. На мен не ми пука толкоз много, честно казано. Добре му е. :)
Аватар
BullDog
Активен

Мнениеот sci » 18 09 2013, 22:26

Laco тихомълком пуснаха два нови модели в типичния Bauhaus стил. Единият е с ръчно навиване, а другият е автоматик. Цената е с 2 евро под 1000:
Изображение
Изображение
ръчния:
Изображение
автоматика:
Изображение
sci
Маниак

Мнениеот rogue » 23 10 2013, 20:28

Притежатели на Laco fliegers, type A или type B, в София или имащи път към София, драснете ред на лични. ::drinks::

Поздрави
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот Junghans » 23 10 2013, 23:53

Мисля че двата модела са на много добра цена. Получаваш здрава швейцарска машина и като бонус много красиво декорирана!. Не като разни микро производители, които са сложили една машина с мустаци и брада, да те страх да я погледнеш. Браво на Лако!
The brand Junghans is synonymous with high quality standards at the best value. JUNGHANS was, is, and will be THE future German watch brand.
Junghans - The German Watch
ИзображениеИзображениеhttp://junghanswatches.bg
Аватар
Junghans
Master User

Мнениеот rogue » 24 10 2013, 10:00

Junghans написа:Мисля че двата модела са на много добра цена. Получаваш здрава швейцарска машина и като бонус много красиво декорирана!. Не като разни микро производители, които са сложили една машина с мустаци и брада, да те страх да я погледнеш. Браво на Лако!

Да, определено са на добра цена, от двата този с ЕТА2801 би бил моя избор, но за мен Max Bill серията на Junghans си остава еталон за Bauhaus дизайн при часовниците и печели моите предпочитания пред класик серията на Laco.

Виж за класическите флигери Laco остават ненадминати, като производител с история (един от 5-те :) ) освен това техните часовници продължават да изглеждат най-исторически достоверно съпоставени с другите производители на b-uhren.

Вафоритите за мен сред класическите флигери на Лако са:
Тип А:
Изображение

и Тип Б:
Изображение

Разбира се и двата с ръчно навиване и имащи този гръб:
Изображение

Много ми се искаше наживо да видя новия финиш на корпусите, както и температурно обработените сини стрелки (новите стрелки, при старите синия цвят е постигнат чрез химическа обработка), както и размера. Специално при циферблат тип А ми се струва че ще стои добре на корпус 42мм, а при тип Б корпус от 45мм би бил по-подходящ заради повечето дейтали по циферблата.
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот shtora » 24 10 2013, 10:44

sci написа:Изображение

Този с ръчно ме плени на фона на сивия плат... и добави още един проблем в списъка. :)
shtora
Маниак

Мнениеот rogue » 09 11 2013, 00:01

sci,

да не скучаеш толкова и да не ти е много самотно в Клуба:

Изображение

Изображение

От доста време насам си търся 'истински' B-Uhr и най-логично беше да се насоча към корените на тези часовници, т.е. към един от 5-те производителя. Поради една или друга причина, няма подробно да се спирам на всяка, избрах Laco основно заради размера на корпуса заради политиката им за придържане към историческата достоверност на легендарните B-Uhr часовници. С ръчно навиване в размер 45мм, Laco предлагат Westerland (циферблат тип А) и Dortmund (тип Б). Моят екземпляр е Westerland, опреледелено ще се оглеждам и за Dortmund за да имам и двете версии на FL23883.

sci, благодаря ти за отделеното време затова и че взе Мunster-а вместо Стрелата и за това че показа къде правят най-лютото шкембе в София ::drinks::
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот Blond » 09 11 2013, 09:51

Честито, Ники!
На живо е още по-впечатляващ часовника.
Обработката на касата е толкова добра, че не може да се разбере дали е pvd или е sandblasted.
На задния капак си има надписи като от втората световна война.
За разлика от един друг твой часовник, тук вкусовете ни съвпадат напълно.
Със здраве да го носиш и винаги да те радва като в момента на първото му виждане!
Аватар
Blond
Master User

Мнениеот sci » 09 11 2013, 10:12

Добре дошъл в клуба и честито за новото попълнение! Честно казано не е голяма жертва от моя страна да нося Laco-то вместо който и да е друг часовник, а и беше удоволствие да се видим ::drinks::
sci
Маниак

Мнениеот mitadoc » 09 11 2013, 10:19

rogue написа:sci,

да не скучаеш толкова и да не ти е много самотно в Клуба:

Изображение

Изображение

От доста време насам си търся 'истински' B-Uhr и най-логично беше да се насоча към корените на тези часовници, т.е. към един от 5-те производителя. Поради една или друга причина, няма подробно да се спирам на всяка, избрах Laco основно заради размера на корпуса заради политиката им за придържане към историческата достоверност на легендарните B-Uhr часовници. С ръчно навиване в размер 45мм, Laco предлагат Westerland (циферблат тип А) и Dortmund (тип Б). Моят екземпляр е Westerland, опреледелено ще се оглеждам и за Dortmund за да имам и двете версии на FL23883.

sci, благодаря ти за отделеното време затова и че взе Мunster-а вместо Стрелата и за това че показа къде правят най-лютото шкембе в София ::drinks::

Иии,каква голяма китка имаш,стои ти съвсем на място.А и каишката изглежда много интересна,с металните пръстени ли е?
Честито,определно е интересен и неповторим.С какъв механизъм е - автомат или ръчка?
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот rogue » 09 11 2013, 17:42

Благодаря на всички за поздравленията ::drinks::

Веско, да изглежда на пръв поглед като ПВД но всъщност стоманата е матирана (bead-blasted), цвета на корпуса при B-Uhr на Laco e предполагам свойство на стоманата, не е покритие. Ще се поразровя малко повече за да видя как са го постигнали. Мисля че Laco започват да правят 'новите' си B-Uhren в този цвят на корпуса някъде през 2010 (ако бъркам нека sci да ме поправи), освен цвета, другото ново е че вече имат и термично обработените сини стрелки, променен гръб и извит сапфир кристал и по-този начин отнемат 'преимуществата' според някои, които Stowa e имала до момента пред Laco. Интересното е че, моделите на Laco с Miyota се различават от останалите, корпусите като форма и цвят, те също нямат и историческата гравировка FL23883.

mitadoc, с ръчно навиване е, ETA 2804-2 e вътре, много добре е регулиран, не съм събрал подробни наблюдения до момента но мисля че дневното отклонение е нещо от сорта на 2-3 секунди. Имах известни колебания дали да взема 42мм или 45, като четох че 42мм на Laco заради големия циферблат/малкия безел и специфичните лъгове стои на ръката като 44мм на много др. производители. След като нося с удоволствие и 47мм Щайнхарт на ръката си, прецених че Laco-то ще ми е точно. Вече го бях поръчал когато видях Munster-a на sci, също много солиден, на него му стои отлично, на мен ми е леко малък, всичко е въпрос на лично възприятие. Каишката е тип closed loop, модел Tornado на DiModell, много e удобна но е и е по-тънка от оригиналната closed loop на Laco, която се поръчва отделно. Освен тази към часовника имам и стандартната каишка на Laco.
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот mitadoc » 09 11 2013, 22:31

rogue написа:Благодаря на всички за поздравленията ::drinks::

Веско, да изглежда на пръв поглед като ПВД но всъщност стоманата е матирана (bead-blasted), цвета на корпуса при B-Uhr на Laco e предполагам свойство на стоманата, не е покритие. Ще се поразровя малко повече за да видя как са го постигнали. Мисля че Laco започват да правят 'новите' си B-Uhren в този цвят на корпуса някъде през 2010 (ако бъркам нека sci да ме поправи), освен цвета, другото ново е че вече имат и термично обработените сини стрелки, променен гръб и извит сапфир кристал и по-този начин отнемат 'преимуществата' според някои, които Stowa e имала до момента пред Laco. Интересното е че, моделите на Laco с Miyota се различават от останалите, корпусите като форма и цвят, те също нямат и историческата гравировка FL23883.

mitadoc, с ръчно навиване е, ETA 2804-2 e вътре, много добре е регулиран, не съм събрал подробни наблюдения до момента но мисля че дневното отклонение е нещо от сорта на 2-3 секунди. Имах известни колебания дали да взема 42мм или 45, като четох че 42мм на Laco заради големия циферблат/малкия безел и специфичните лъгове стои на ръката като 44мм на много др. производители. След като нося с удоволствие и 47мм Щайнхарт на ръката си, прецених че Laco-то ще ми е точно. Вече го бях поръчал когато видях Munster-a на sci, също много солиден, на него му стои отлично, на мен ми е леко малък, всичко е въпрос на лично възприятие. Каишката е тип closed loop, модел Tornado на DiModell, много e удобна но е и е по-тънка от оригиналната closed loop на Laco, която се поръчва отделно. Освен тази към часовника имам и стандартната каишка на Laco.

Можеш ли да я снимаш отдолу?Знам,че е интересна.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот rogue » 10 11 2013, 02:17

какво точно искаш да ти снимам? Каишката отдолу и коя или гърба на часовника?
Аватар
rogue
Master User

Следваща

Назад към Марки - информация и мнения