Perpetual tourbillon CT01 (класически турбильон)

Идеално място да се похвалите с притежаваните от Вас модели като изредите плюсовете, минусите и общите си впечатления от тях. Наред с това тук можете да публикувате и модели, които нямате, но са предизвикали интереса Ви.

Perpetual tourbillon CT01 (класически турбильон)

Мнениеот trk2 » 29 12 2013, 20:04

Турбильон – тази магическа дума за първи път дочух в един подслушан разговор, в който часовникар обясняваше на останалите с благоговение за това върхово часовникарско постижение.
Тогава още не се интересувах от часовници, но възхитата на разказвача се беше запечатила в съзнанието ми и години по- късно, след като се запалих по любимото ни на всички хоби, първото нещо което направих беше да проверя какво означава думата- турбильон http://en.wikipedia.org/wiki/Tourbillon

Изобретение на Абрахам-Луй Бреге около 1795г., което служи да компенсира влиянието на земното притегляне върху точността, чрез постоянна промяна на позицията на баланса, дори когато часовника е в покой.

Изображение

На пръв поглед непосилна задача, но решена по гениално прост начин от Бреге. Той качил баланса, спиралата, анкера и анкерното колело на олекотена въртяща платформа (клетка) Q задвижвана от третото колело C. Платформата се върти около четвъртото колело D, което Бреге направил неподвижно. За него е зацепен пиньона на анкерното колело Р и по този начин движението влиза вътре в турбильонната клетка.

ИзображениеИзображение
(цъкни върху картинката за да видиш анимацията)

С приятна изненада открих, че от 1993 година китайците също произвеждат турбильони.
Първият китайски турбильон е направен от хонкгконгския майстор Кю Тай Ю.

ИзображениеИзображениеИзображение

Неговите часовници са високо ценени от колекционерите по цял свят и стойността им постоянно расте.
За мой късмет през 2005г. китайците започнали фабрично производство на турбильони и днес 6 големи фабрики бълват хиляди такива механизми.
В началото няколко швейцарски производители правят часовниците си на базата на първите китайски тубильони, но скоро истината за несъразмерно високите цени лъснала със страшен скандал

ИзображениеИзображение

Обнадежден, че ще открия бюджетен турбильон за моята колекция още през 2011 година започнах да търся.
Едни от първите отговори, които търсачката ми подаде бяха сайтовете на Сиигъл и Перпетуал. Последната „марка“, която е причина за настоящото ревю, се държи от хонконгски предприемач Алекс Лий, който вече известен в нашия форум с един регулатор.
Години наред не можех да открия часовник по мой вкус. Исках да бъде коаксиален турбильон, т.е. оста на баланса да съвпада с оста на клетката. През тези години ми станаха известни следните производители. Степенувам ги по сложност и качество според мен:

Ханджоу – четири херцов, прав анкер- съответно голямо трето колело едноетажна държаща конструкция- Всичко това води до по – ниски производствени разходи, но като цяло излъчването на този вид механизми не ми допада- четвъртото колело е по голямо от баланса и се губи естетиката.
Гуандун – Патентован в Швейцария, това вече е класически Бреге стил, но баланса е мъничък и се губи в голямата клетка, освен това стрелките на механизма са офестни
Шанхай 1. Това вече ми харесва . Изключително популярен механизъм особено сред репликите, но все още имам някаква психологическа спирачка относно ментетата.

Шанхай 2 (от 2010г.) Според мен този механизъм е много готин - 4 херцов, много красиво конструиран отзад, където третото колело предава движението на клетката. Четвъртото колело е малко по -голямо и скрива отвора на баланса, може би защото е 4 херца.
Тиендзин Моя фаворит. Откакто го видях в моделите на Сиигъл не спирам да мечтая. Красота елегантност класически форми изключително се радвам , че „Перпетуал“ го включи в колекцията си.
Тиендзин 2 Най- новия коаксиален турбильон, за да не спирам да мечтая :) Свободна спирала жиромаксни шайби на баланса и навиване с микроротор, засега само прототип

След краткия увод на набелязаните от мен механизми изборът ми на Perpetual изглежда съвсем логичен.
http://www.perpetual-watch.com/
Когато отворих малката дървена кутия не можах да сдържа усмивката си от приятната изненада. Дори увит в предпазни найлони часовника демонстрира висока класа.

Изображение

Сребрист циферблат, с перфектен финиш, модерно сини стрелки, като Реймон Вейл маестро, малко по-наситено. (в Русе вече две седмици няма слънце и не можах да ги снимам).
Стрелките идеално си пасват с химически посинените болтчета на турбильонната клетка.

Изображение

Стъклото е плоско и не изкривява детайлите по никакъв начин, изненадващо за плосък кристал няма абсолютно никакви отблясъци. На сайта пише, че антирефлекса е само отдолу, но аз мисля, че има и отгоре.

Изображение

Изобщо майстор Лий си пада по детайла, релефно брандирани коронка и закопчалка, дори си е поиграл слагайки лого и върху механизма.

Изображение

Каишката е от крокодилска кожа, а закопчалката тип пеперуда, която щраква идеално около китката без да деформира каишката.
Коронното и храповото колело са вградени необичайно дълбоко в механизма, което позволява задния капака да се опре в него, а това би способствало за по-добра гледка при изрязан отвор само за турбильона. Резерва е доста приличен, около две денонощия и половина, в предвид на това че турбильона доста "харчи", предполагам, че вътре има две движещи пружини. Самия часовник се навива след 190! полузавъртания на коронката. ::huh::

Изображение

Много приятна цветова комбинация черен крокодил, сребрист циферблат, сини стрелки и болтчета,златист баланс и рубинен камък в центъра.

Изображение

Турбильона върви с 3 херца, което дава възможност баланса да бъде по- голям съответно третото колело е с по -малък диаметър заради по- малкото зъби, почти колкото основата, анкерното колело е прибрано максимално. Всичко това предоставя страхотна гледка към въртящия се баланс, и невероятно красив просвет.

Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Re: Perpetual tourbillon CT01 (класически турбильон)

Мнениеот cenzor » 29 12 2013, 20:13

Е, честито! ::drinks::
Лий е много приятен продавач, а качеството и детайлите на продуктите му са чудесни!

Със здраве да се ползва!!
Ковчежникът извади часовника си и отвори капачето. Беше от наскоро излезлите на мода джобни часовници със стрелки, които в момента показваха девет и четвърт. Той го разтръска. От мъничък люк под числото 12 се подаде миниатюрно духче и се сопна: "— Стига си ме друсал, шефе, въртя педалите колкото сили имам!"
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 29 12 2013, 20:23

Имам аз някой забележки, присъщи на гаражните сглобки, като лек просвет на безела, секунден ринг влизащ под корпуса и шлайфа на единия лъг не от най- скопосаните в Швецария това би означавало брак. Но като цяло си личи, че човека се е старал много.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Sir Tomaz » 29 12 2013, 20:36

Честито, красавец е, а снимките са един път :clap: ::drinks::
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот Scenic70 » 29 12 2013, 21:07

Честито за часовника и благодарности за ревюто! ::drinks::
Изображение
Аватар
Scenic70
Почитател

Мнениеот guderian » 29 12 2013, 21:29

Честито и от мен за прекрасната машина! ::drinks:: Адмирации за интересното и изпъстрено с чудесни снимки ревю. Удоволствие е да се прочете. Със здраве и много радост да се ползва часовника! :)
"Само движението води до победа"
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот fivegood » 29 12 2013, 21:47

Честито! Надявам се да го видя на някоя среща. ::drinks::
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот marind » 29 12 2013, 22:07

Честито, много хубав часовник, със здраве да си го носиш ::up:: ::drinks::
Аватар
marind
Маниак

Мнениеот Rado6364 » 30 12 2013, 00:12

Страхотен :clap:
Яко ревю :thumbup:
Честито Колега ::drinks::
Rado Zhivkov

Изображение
Аватар
Rado6364
Master User

Мнениеот mitadoc » 30 12 2013, 00:47

Първи китайски часовник, който да ми харесва...
Честито, много е красив. Чисто информативно - струваше ли си чакането и оправда ли ти очакванията?
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот stdenev » 30 12 2013, 00:58

Коцето,
Майсторско ревю!!! Хвала!!!
МИсля, че никой в този форум (изключвам професионалните часовникари) не е по-наясно с техническата част на любимото ни хоби...
Четох, препрочитах, зверих се и пак не можах да схвана някои от нещата, които си написал...
Трето колело, четвърто колело... ::huh::
Евала за търпението и умението да четеш тази литература.
Поздрави и със здраве да носиш този несъмнено интересен и красив часовник. ::drinks::
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!
Аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 30 12 2013, 01:03

Да определено часовника надмина очакванията ми. По принцип часовниците на живо си изглеждат по-добре. Този ме изненада с усещането за лукс и изключителна елегантност. Събрал съм три часовника и всеки ми и доставя абсолютно различни емоции. Например въпреки, че Хамилтън-а е по-скъп, някак ми евтинее спрямо този. (Което не значи не ми харесва, просто емоциите са различни.) Относно чакането, не знам дали си е струвало, ние с теб имаме различни темпераменти, за мен не е чак такъв проблем. :) Благодаря за поздравленията
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 30 12 2013, 01:31

stdenev написа:Коцето,
Майсторско ревю!!! Хвала!!!
МИсля, че никой в този форум (изключвам професионалните часовникари) не е по-наясно с техническата част на любимото ни хоби...
Четох, препрочитах, зверих се и пак не можах да схвана някои от нещата, които си написал...
Трето колело, четвърто колело... ::huh::
Евала за търпението и умението да четеш тази литература.
Поздрави и със здраве да носиш този несъмнено интересен и красив часовник. ::drinks::

Сложих схема в поста, а тук има и видео http://www.youtube.com/watch?v=9FzXOeSTahU ::drinks::
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Tony » 30 12 2013, 11:59

Ойларипи... ::yahoo::
Честито Коце! Наистина невероятно бижу!
С голям кеф прочетох ревюто, разгледах снимките и се порадвах заедно с теб!
Изображение
To wind or auto-wind, that is the question:)
Аватар
Tony
Почитател

Мнениеот phil05 » 31 12 2013, 15:26

Честито за часовника и респект за ревюто! ::up:: :clap: ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот ObZerver » 31 12 2013, 15:28

Да си пожелаем за новата 2014-та година повече ревюта!
А ако сме и максималисти - повечето от тях да са като това!
:thumbup:
...все по-рядко пиша във форума. Но пък все още често чета.

http://www.flickr.com/photos/plamenvelev/collections/72157628042857674/
Аватар
ObZerver
Master User

Мнениеот trk2 » 01 01 2014, 16:40

Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот nikif1 » 01 01 2014, 17:17

Доста съм скептичен към китайчетата.....това обаче е добро! :clap:
Аватар
nikif1
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 04 01 2014, 17:50

Открих защо му трябват цели 190 полу-завъртания на коронката за да се навие механизма. Видно от снимката по- долу, контрата на храповото колело има два клика. Поради това при моя стил на навиване върви „две на пред една на зад“

Изображение

Чудно ми е защо клика е направен с две рогчета, да не би да има нещо общо с пренавиването особено ако механизма е с два барабана както си мисля. Някой виждал ли е на други часовници такава контра с два клика?
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот monopola » 08 01 2014, 15:37

Нали на този беше нощната снимка :) Много интересна покупка, да ти е честит ::drinks::
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Следваща

Назад към Ревюта и снимки на часовници