Rolex Datejust vs. Orient DayDate

Идеално място да се похвалите с притежаваните от Вас модели като изредите плюсовете, минусите и общите си впечатления от тях. Наред с това тук можете да публикувате и модели, които нямате, но са предизвикали интереса Ви.

Rolex Datejust vs. Orient DayDate

Мнениеот cenzor » 10 10 2015, 11:25

Ще се опитам да направя кратка визуална разходка по два симпатични часовника, които хем си приличат, хем не.

Rolex е с 1570 механизъм, автоматик, сертифициран хронометър, без хакване, без бърза смяна на датата. Пръстите ти отмаляват докато го настроиш, ама има нещо приятно в цялата работа. Коронката е на винт, прочутият Twinlock.
Датата се сменяват няколко минути преди полунощ, с едно отчетливо ЩРАК, чува се отдалече!

Orient , нямам идея какъв е механизма, но е нещо базово. Атоматик, но няма хакване, няма бърза смяна на деня, няма ръчно навиване (отне ми един ден докато се усетя..."навивам", спира след известно време, пак навивам, пак спира... :)) :)) ) Накрая се оказа, че само въртя..нищо не навивам.

Както и преди бях писал - японците са се справили доста добре за скромната цена на модела.
Пропорциите на корпусите са почти идентични, като основната разлика (освен циферблатите) са безелите., ама за тях - малко по -надолу.
И разбира се , механизмите - единият си има ден от седмицата, другият не. Е, оригиналнит Rolex Day Date си има, ама нямам такъв , за да го покажа. :roll: :wink:

Първи фронтален изглед, различни и все пак толкова близки. Малката лупичка (известна като циклоп ) на Orient е изработена доста добре и увеличава почти до необходимите х2.5 . Похвално, предвид факта, че част от новите Rolex срещат трудност в тази секция (дефектни стъкла, водещи до нескопосано увеличение от 1. през 1.5 , понякога и малко повече).
Изображение

Кратък изглед на двете закопчалки. Семпла и обикновена Rolex, с нормално щракване при закопчаване (62510H е модела на веригата, съвместима с почти всички модели от последните 50 години, само има малка разлика в крайните звена.
Закопчалката на Orient е доста по-модерна, с push бутони от двете страни , доста масивно изглеждаща.
На тази снимка се вижда и разликага в самите Jubilee вериги. И двете са съставени от пет брънки(елемента), двете външни са надраскани (brushed) , а останалите три са полирани до блясъл. Верижката на японеца е с по -широки brushed звена, явно и затова края на веригата (и закопчалката) е по-широк от швейцарската.
Верижката на Orient също е една идея по- масивна и не изтънява толкова при закопчалката. А и трябва да се има предвид, че на снимките веригата на Rolex е почти 35 годишна... :lol: , та си е поживяла добре.

Изображение

Няколко снимки в различни проекции. Харесва ми как корпуса на Orient почти вярно пресъздава пропорциите на класически Datejust (Day Date). Даже се загледах - и крайчетата на лъговете са изтънени, съвсем като винтидж Ролекс.

Изображение

Изображение
Изображение
Изображение

Та за безелите - бялото злато на Rolex изпъква и подчератва по-добре елегантния корпус на модела, макар че и стоманения безел е почти като истински.
Изображение
Изображение

При Orient безела е и малко по-масивен, един такъв доминиращ в целия корпус, докато при Rolex се вписа по-добре и е по-пропорционален. Ама и двата са хубави, де. :clap:
Изображение

А плексигласа на Datejust (на снимките е с нов aftermarket кристал Sternkreuz) е с едно такова меко излъчване.. ::kiss:: , макар че от практична гледна точка - сапфира е верния избор за подобен часовник.

Изображение
Изображение
Изображение

И накрая една в джакузито. :lol:
Изображение

::drinks::

Като кратко заключение - Orient са черпили с пълни шепи вдъхновение от най-продавания Rolex - Datejust, във варианта му Day Date и им се е получило добре. Само циркончетата идват малко в повече за ежедневно носене, но предполагам се свиква и с това. ;)

Offtopic: покажи
И тъй като случайно или не - същият Orient е наградата в конкурса за 2015 , успех на участниците. Доволни ще останете... :lol:
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Re: Rolex Datejust vs. Orient DayDate

Мнениеот mitadoc » 10 10 2015, 11:34

Наистина изглежда добре,но има 2 неща,които ми бъркат в душата само като гледам Ориента - закопчалката и камъчетата на циферблата. Иначе сериозно щях да обмислям да си го взема. Стария модел,който не е със сапфир,михаресва повече като оформление на циферблат и стрелки,но пък е с минерално стъкло и май е пак същата закопчалка на веригата.

Изображение

http://www.roachman.com/orient/automatic/2EV03.html

Извинявай,че ти наводних темата,Косьо. Ако искаш ще ги махна. ::drinks::
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот ivanovnov » 10 10 2015, 12:14

Колега винаги съм се кефил да чета интересните сравнения, които прави . :) и още повече винаги са обективни с оглед, че сравняваните часовници са при теб. :) Благодаря. :)
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот cenzor » 10 10 2015, 23:15

Добавих няколко реда с моите отзиви, че да не стои постно. Напоследък само снимки без почти никакъв текст слагам, ама то с колегите "майстори на късия разказ", не смея да се обаждам вече. :-D
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот ObZerver » 11 10 2015, 17:25

mitadoc написа:Наистина изглежда добре,но има 2 неща,които ми бъркат в душата само като гледам Ориента - закопчалката и камъчетата на циферблата. Иначе сериозно щях да обмислям да си го взема. Стария модел,който не е със сапфир,михаресва повече като оформление на циферблат и стрелки,но пък е с минерално стъкло и май е пак същата закопчалка на веригата.

Изображение

http://www.roachman.com/orient/automatic/2EV03.html

Извинявай,че ти наводних темата,Косьо. Ако искаш ще ги махна. ::drinks::

Мислех да сменя на моя циферблата и стрелките с такива от стария модел, но нямат намиране. :((
...все по-рядко пиша във форума. Но пък все още често чета.

http://www.flickr.com/photos/plamenvelev/collections/72157628042857674/
Аватар
ObZerver
Master User

Мнениеот klon » 12 10 2015, 01:01

Благодаря за представянето.
::drinks::

Offtopic: покажи
След тези снимки , леко почна да ми липсва моя Datejust 1601.
Помня как се чудих два дена дали да му развия задния капак или не.
Но желанието да надниква в машинката надделея :crazy: :-D
Аватар
klon
МОДЕРАТОР

Мнениеот monopola » 12 10 2015, 10:24

Много яко сравнение :)

Ама Ориента има едно гигантско предимство - цената :) Не го мислиш особено, а със сапфира и 100те метра водозащита се чувстваш по-спокойно. Иначе няма място за сравнение, колкото и да е хубав Ориента, все пак е почти буквален хомидж, докато Ролекса е легенда!
А камъните - ако някой ден се сдобия с Президентски Ролекс задължително ще го търся с камъни, аурата на тоя часовник е друга - точно камъните най-добре допълват невидимата класа на тоя модел ::drinks::
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот vvgospodinov » 12 10 2015, 11:05

Донякъде съм съгласен с monopola, но това са си дрес часовници и според мен водоустойчивостта е просто препоръчителна. Отделно ми харесва значително по-изчистения дизайн при Ролекс, а и акрилът според мен допринася за винтидж излъчването, усещането за частица история на ръката, а и полировката му е елементарна дори и в домашни условия. Плюс това идва и сезонът на дългите ръкави и "самополирането" от тях ;) И макар да имам само един дрес - Аtlantic Worldmaster, ревюто ме накара да гледам на "официалните" часовници по по-различен начин, отколкото досега.
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.
Аватар
vvgospodinov
Маниак

Мнениеот Prisadov » 16 10 2015, 13:38

Cenzor, страхотно ревю и представяне. Благодаря ти че ги сподели с нас.
1601 е класика на ролекс, а точно твоят е с невероятен циферблат.Да не говорим за качеството и детайлите.
А Ориента е може би единственият часовник с камъни, който ми харесва. Доста добре е взаимствана идеята от Президентският. А синият циферблат е красота. Въпреки това и двата са страхотни часовници и ти пожелавам много да те радват !

Злати...
Аватар
Prisadov
Маниак

Мнениеот Torro » 17 10 2015, 21:02

Cenzor, изключителна съпоставка на два несъпоставими часовника и прекрасно ревю!
Ех, Ролекс ....
Ама и Ориент си го бива!
Дори много ми се иска да имам такъв Ориент за дрес-часовник и да го нося при официални поводи. Тогава и камъните на минутните индекси ще си дойдат на мястото.
Е, иска ми се да имам по-скоро Ролекса, но това е мисия "Невъзможна", така, че акцентът ми ще стои на Ориента.
Последна промяна Torro на 01 10 2016, 21:51, променена общо 1 път
Torro
Маниак

Мнениеот tzetz » 19 09 2016, 00:04

С такова ревю, човек просто удря "на камък"! Адмирации!
Посегнах аз към времето, а то изтече като пясък между пръстите...
Аватар
tzetz
Активен

Мнениеот trk2 » 01 10 2016, 11:30

Интересно сравнение. Сигурен ли си че камъните на Ориент не са диаманти, показвал си ги на бижутер?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот cenzor » 01 10 2016, 11:56

Не са, няма как в часовник за 300лв да има подобно количество и размер диаманти. :wink:
Циркон са, поне според мен.
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот petarstoil » 01 10 2016, 21:13

trk2 написа:Интересно сравнение. Сигурен ли си че камъните на Ориент не са диаманти, показвал си ги на бижутер?

Като притежател на въпросното "бижу" на мен също ми стана интересно какви точно са въпросните камъчета /не съм си и помислил, че може да са диаманти!/ и навсякъде пише, че са циркониеви..., а и както казва /пише де/ cenzor " за тази цена ..." :)) ?!
Аватар
petarstoil
Маниак

Мнениеот gata05 » 01 10 2016, 21:32

Cenzor-е,дано го пазиш!Това е страхотен часовник :thumbup: Да не говорим,че е екстремно рядък ::crap:: Да,точно за синия говоря ::yahoo::
Аватар
gata05
Маниак

Мнениеот cenzor » 01 10 2016, 21:34

::drinks:: И двата ги пазя. :-D
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот Puzo » 12 02 2017, 09:59

Ето ги и механизмите. Горният обаче е на Президентския Rolex DayDate - култов, красив, легенда, поне 5 бона.
Долният е на "вицепрезидентския" Orient DayDate - 46Е40, базов, непретенциозен, лесен за обслужване, доусъвършенстван 46941, 300-400лв.
Всеки се простира според чергата си. :)
Изображение
Когато мъж разговаря с красива жена в продължение на час, му се струва, че е минала секунда. Но ако постави пръста си на горещ котлон, секундата му изглежда като час. Това е относителността. ;)

Albert Einstein
Аватар
Puzo
Маниак

Мнениеот cenzor » 12 02 2017, 10:49

На този Ориент механизма е ужасен, няма хак, няма ръчно навиване. :yawn:
При сверяването пада едно въртене, ум да ти зайде... :-D
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР