ZENITH El Primero Chronomaster Power Reserve

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.

ZENITH El Primero Chronomaster Power Reserve

Мнениеот ayl » 13 02 2016, 11:15

И накрая реших, че точния часовник за мен е ZENITH El Primero Chronomaster Power Reserve...

Изображение

Винаги съм бил фен на часовниците. Откогато се помня. Винаги съм спирал и гледал витрините и винаги съм мечтал да имам часовника, който би променил настроението ми, независимо какво е, само да го погледна. Едни дават луди пари за картини, аз пък като си лежа в хола на дивана чета книга или гледам телевизор, не бих съзерцавал картини. Други дават луди пари за коли или ги сменят всяка година, аз пък правя по 5000 км на година, т.е. прекарвам по-малко от 2-3 дена в колата годишно и моята Хонда Акорд ми стига като комфорт, големина и возия. Не гледам БМВ-та и Мерцедеси, макар че мога да имам такава в гаража. Аз бих дал тези пари за часовник, най-малкото защото е 24/7 с мен. Пък и часовниците са най-красивите бижута за нас – мъжете, нещо като пръстена с диамант за жените.
Та моята история истински започва през далечната 2007 година, когато реших, че вече имам достатъчно средства да нося часовник за над 1000 лв, какъвто по това време беше моя TISSOT. Още от студентските години, минавайки покрай витрината на Оварас на Витошка, винаги се спирах и гледах OMEGA Seamaster Chrono Diver-а в злато и титан със син циферблат. Това беше най-красивото нещо, което бях виждал през живота си и от тогава винаги съм мечтал да притежавам такъв. Та тогава логично първата ми спирка беше Оварас и Омега. Имаше само стомана със син циферблат. Докато го гледах как стои на ръката ми и се чудех как може да има толкова дебел корпус и как може толкова да тежи, се загледах във витрината на RADO и там видях моя часовник – RADO Sintra Chronograph керемика платинен цвят.

Изображение

В действителност след като сложих този часовник на ръката си, веднага забравих за Омегата. Парите бяха еднакви, та без да се колебая реших да взема керамиката. И изборът ми се оказа правилен – това е най-красивия, най-удобен и най-впечатляващ часовник, който съм виждал.
През 2013-та реших, че човек трябва да преследва мечтите си докрай, и купих омегата. След 1 година вече знаех, че избора ми от 2007-ма е бил правилен, а омегата следващата година не излизаше от кутията за навиване на часовници.
В края на миналата година реших, че въпреки всичко моето търсене на „часовникът“ трябва да продължи. Не че радото ми беше писнал. Това няма как да стане. Но човек трябва постоянно да търси нещо и когато го намери, да започне отначало да търси (същото или друго няма значение), иначе живота става скучен. От тук започнаха дилемите ми. От две години гледах Омега, познавах всичките им модели, нито един не ми харесваше. Зачеркнах този бранд като производител на бъдещия ми часовник. Брейтлинг и ТАГ по принцип не ми харесват. Носих 2 дена часовника на един приятел – Blancpain. Не ме изкефи особено. Окончателната ми първа дилема беше между HUBLOT Big Bang Unico и ZENITH с отвор на циферблата. Не че си падам по скелетони, но тези два модела много ми харесаха. Гледах и двата в Цюрих по време на мое пътуване до там през октомври. Зенитът ми хареса повече. Другият нещо не ми стоеше добре на ръката, пък и не ми хареса скелетона и най-вече датника.
Втората дилема беше между ZENITH El Primero Chronomaster Power Reserve и ZENITH El Primero Chronomaster 1969. Вторият беше по красив на външен вид, но имаше само хронограф (30 минутен плюс 12-часов). Първият освен хронограф (до 30 м) имаше и индикатор за резерва, което поне според мен е много важно за един механичен часовник. Пък и аз никога или почти никога не ползвам хронографа и 30 мин са напълно достатъчни. Втората причина да избера този с резерва беше, че е по-дискретен. Гледайки 1969-та всеки би разпознал този часовник, докато другия е почти само за собствена консумация.
На 3.02. бях вече собственик на този часовник и тук свършва историята и започва ревюто ::drinks:: .
Какво получих:
Механизъм - El Primero 4021, Automatic
Компоненти – 248, Камъни – 39
Честота – 36000 вибрации/час
Резерв – над 50 часа
Материал на корпуса – стомана
Диаметър – 42 мм
Дебелина – 14 мм
Стъкла – отгоре / отдолу - сапфил кристал с антирефлекс
Циферблат – черен
Каишка – от алигатор
Закопчалка – с тройно закопчаване
Сертифициран COSC хронометър
Т.е ето това:

Изображение

Какво мога да кажа след 10 дни носене:
Точността е около 2 сек избързване на ден, което означава, че ще го сверявам по 2 пъти в месеца. Все пак съм педант на тази тема, може би затова си падам толкова много по кварцовете. При този часовник е малко трудно да бъде сверен. Първата причина е, че секундната му стрелка е като звездата на Мерцедес, нито една от трите стрелки не е белязана различно от другите две и не знае коя точно е секундната, така че го сверявам с която от трите е към 12 часа в момента. Втората причина е, че този механизъм няма т.нар. hacking функция, т.е. като изтеглиш коронката в положение за сверяване, часовника не спира, а продължава да работи. Като се даде минутната стрелка назад, секундната спира за 4-5 сек. Та макар и трудно може да свери часовника. От друга страна това че не виждаш реално коя е секундната стрелка и къде, само предполагаш коя коя е, те кара да гледаш само минутната стрелка и да не предиряш толкова на точността. Това прави деня на педантите като мен по-малко стресов :)) .

Изображение

Както вече писах каишката засега е прекалено твърда и ми обива на ръката, но има подобрение. Мисля, че след няколко седмици няма да го чувствам на ръката си. Закопчалката ми харесва не само като дизайн, но и като функционалност.
EDIT: След 2 месеца и половина носене, каишката наистина се отпусна и сега е добре. Въпреки това се замислям за метална верижка, която се предлага за този модел. Може би наистина с метална верижка няма да стои така добре както с кожена, но за мен това е на заден план. Важното е да е удобно и да не чувствам часовника в ежедневието.

Изображение

Изображение

Хващам се, че понякога с минути гледам механизма през отвора на циферблата. Наистина ми действа успокояващо, както твърди Сър Томас в неговото ревю на подобен часовник. Като цяло много ми харесва дизайна на циферблата, най-вече липсата на безел. Това е най-излишната според мен част. Благодарение на безела повечето часовници изглеждат масивни, а това не е нещото което на мен лично ми харесва. Тук Зенит доказват на практика, че тахиметъра може да бъде интегриран в циферблата с дебелина не повече от 3 милиметра. За красотата на този модел също така допринася най-вече металния кръг в основата на отметките за часовете.

Изображение

Направих клип на включен хронограф със сло-мо-то на телефона. И да, на клипа ясно се виждат 10-те премествания на секундната стрелка на секунда! Впечатляващо.

https://www.youtube.com/watch?v=VPifilWVAT0

Липсата на индикатор за датата е само плюс за мен. Датата мога да погледна навсякъде, в краен случай на телефона, но сега си спестявам презмесечните премествания на 1-ви. Някой ще кажат "Еее, какво пък толкова, преместваш датата без да сверяваш или спираш часовника." И е така, и не е така, защото трябва да се съобразяваш с часовите диапазони, в които можеш безопасно да превъртиш датата. Отделно на това, датниците са пригодни за хора с добро зрение, което поне при мен вече започва да сдава багажа прогресивно заради възрастта.

След като внимателно наблюдавам точността на часовника, установих, че когато пауър резерва е около червената зона, т.е. според индикатора му остават 12 часа работа и по-малко, точността се подобрява до +1 - +1,5 сек/ден. С моят начин на носене на часовника никък не ми е трудно да го поддържам навит точно около тази граница. Определено съм доволен от точността. Дори неочаквано за мен е по-точен от Омегата, която имах и я давах за пример като много прецизна.

Дали съм намерил „часовникът“ или след няколко месеца пак ще се върна на радото си, бъдещето ще покаже. Ако до година не го видите в отдела за продажба, значи съм успял...
Последна промяна ayl на 15 04 2016, 11:08, променена общо 1 път
Аватар
ayl
Активен

Re: ZENITH El Primero Chronomaster Power Reserve

Мнениеот NKazakov » 13 02 2016, 12:26

Страхотен часовник и представяне. Браво. ::yahoo::
“The quality goes in, before the name goes on.”
Аватар
NKazakov
Маниак

Мнениеот gata05 » 13 02 2016, 15:31

Сериозен часовник и много интересно представяне ::thumb:: Дълго да ти доставя удоволствие ::drinks::
Аватар
gata05
Маниак

Мнениеот AndyS » 13 02 2016, 15:33

Страхотен часовник, страхотно ревю! Беше удоволствие да го изчетa.
‘Le temps s’écoule, le temps s’en vole’
Аватар
AndyS
Активен

Мнениеот alexandrov » 13 02 2016, 15:51

Супер :)
Реализмът е дефицитен елемент в т.нар. "ревюта", та приветствам, когато някой запазва трезвото мислене докато пише.
Аватар
alexandrov
Маниак

Мнениеот klon » 13 02 2016, 16:13

Прекрасно представяне.
Благодаря че сподели. Честито и дано те радва дълго :clap: ::drinks::
Аватар
klon
МОДЕРАТОР

Мнениеот ivanovnov » 14 02 2016, 00:48

Супер, часовник, много да те радва. :)
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот Bartek » 14 02 2016, 07:27

Забрави за точността..ще развалиш магията. Гледай в часовника, имаш слънце на ръката си! Честито!
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот monopola » 26 02 2016, 09:54

много хубаво ревю! Поздравления колега :clap: :clap: :clap:
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот Rafaell0 » 22 03 2016, 23:05

Здравей! Какво ти е мнението за OMEGA co axial и SEIKO spring drive? :)
Аватар
Rafaell0
Активен

Мнениеот trk2 » 19 07 2017, 13:51

Сега като се загледах и на мен ми харесва този хронограф.
Забелязвам някаква стабилност в предпочитанията ти. Не ти ли прави удоволствие да носиш и по-скромни часовници като Восток, Сиийгъл, Сейко?!
Наистина когато силата на пружината намалее, съответно и часовника започва да върви по бавно, но пък в последните минути преди да свърши резерва започва рязко да избързва.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Назад към Ревюта и снимки на часовници