FORTIS - моя детска мечта

Идеално място да се похвалите с притежаваните от Вас модели като изредите плюсовете, минусите и общите си впечатления от тях. Наред с това тук можете да публикувате и модели, които нямате, но са предизвикали интереса Ви.

FORTIS - моя детска мечта

Мнениеот marrrto » 30 05 2017, 21:25

Здравейте мили съфорумци. Това е първият ми опит за ревю, надявам се да не се изложа много или да ви оттегча, но пък часовника, за който ще пиша смятам, че си заслужава опита. Не претендирам да съм спец в техническите детайли, затова ще наблегна на личното усещане и преживяване.

Часовниците са ми страст още от дете. Любовта ми към тях дойде от баща ми, който пък се е запалил покрай своя баща - часовникар. През годините постоянно съм купувал часовници, но такива, които са били достъпни - нищо интересно като механизми (все едно съм разбирал нещо), но пък са били приятен аксесоар.

Истинската мания започна преди около четири години, когато импулсивно реших да си купя едно Сейко 5. Първият ми автомат, първият ми часовник, който беше по-специален и скъп.
И от там започна всичко… Две години по-късно изредих доста и различни часовници, кварцови, механични… Един от тях обаче тотално затвърди адмирациите ми и влечението към механичните часовници. Един семпъл и непретенциозен Edox, само че с видим баланс.
Спомням си магията на това малко прозорче, през което се виждаше част от механизма. С минути съм стоял, без да мога да откъсна поглед от ръката си, наблюдавайки движението на механизма. Мисля, че това беше първият път, когато наистина се влюбих в часовник, в идеята и манията на това да имаш механичен часовник, да имаш нещо “живо” на ръката си, което се движи и “тупти” заедно с твоя пулс. “Болестта” ме беше хванала тотално…

С времето вкуса ми се рафинира, успях да дефинирам за себе си какво търся и искам от един часовник и вече бях решен да се сдобия с нещо ново, от по-висок клас - часовник, който до голяма степен да отговаря максимално на критериите ми - механичен, swiss made, сапфир, антирефлекс, удобен и компактен, така че да може да се носи ежедневно, добра четимост и през нощта, водоустойчивост поне 100 метра, възможност да се носи с оригинална гума с трансперантно закопчаване.
И така, след няколко месеца чудене, гледане, търсене, съвети на много от вас тук, един си припомних как зяпайки витрините на часовникарските ателиета, една определена марка винаги ми правеше впечатление. На витрините имаше една от онези маски на пилоти изтребители, а до нея въпросните часовници - Fortis. Един ден влязох в магазина, случайно видях конкретния модел, сложих го на ръката и не исках да го сваля - а именно Fortis Aviatis B-42 PC-7 Team Limited Edition.

Малко дълга прелюдия към основното, надявам се да не съм ви оттегчил, но тъй като не претендирам за експертно мнение по отношение на часовници и механизми, бих искал да споделя в това ревю по-скоро емоцията и преживяванията, които този часовник ми донесе, защото за мен това е най-важно.

За мен този Фортис е сбъдната мечта, тъй като още от дете си спомням историите на баща ми за Лунната Омега и Фортиси-те, които били част от космически мисии, подготовка на космонавти и т.н. Винаги е имало един леко мистичен и привлекателен образ около тях. Е, най-накрая един от тях вече беше мое притежание. Прибрах се вкъщи и кутията беше пред мен.

Изображение

Кутията е масивна, тъмно синя на цвят, кожена. Когато се отвори, вътре може да видите часовника, два сертификата - единият за автентичност и затова, че часовникът е произведен в лимитирана серия от само 250 бройки в цял свят (и още 250 броя от хроно версията) и втори от Руската космическа агенция. Всико е семпло, прегледно, а двата сертификата (от Руската космическа агенция и сертификата за лимитирана серия), създават особено приятно усещане, че притежавате не просто предмет, а часовник, който е наситен с история и значимост.

Изображение

Изображение

Изображение

Визуално моделът е идентичен с Fortis B-42 Official Cosmonauts - същия безел, стрелки, цифри, размер. Първата и най-набиваща се разлика е надписа и логото на едно от подразделенията на Швейцарските въздушни сили, а имено PC-7 Team. Това всъщност е част от въздушните сили на Швейцария, която чисто и просто е специализирана във въздушната акробатика. Създадено през 1987 година, формированието е специализирано в акробатични и ефектни изпълнения със самолети. Логото на частта краси циферблата на часовника в долната му част, малко под центъра на стрелките. Логото е изключително красиво - кръг, в два нюанса на синьото, а във вътрешността му са разположени знамето на Швейцария и са изобразени 9-те самолета, които всъщност символизират елитното формирование.

Изображение

На пръв поглед циферблатът изглежда може би една идея претрупан, тъй като в лявата му част е надписа PC-7 Теам, в дясно е прозорчето на датата и деня (които са подравнени перфектно и се сменят изключително бързо в полунощ), в долната част е логото, а и цифрите и маркерите не са никак малко, но въпреки това четимостта и прегледността е изключително добра.
Стрелките са изключително интересни - бели, издължени, с много правилна форма, а в основата си са черни, което на моменти създава илюзията, че се реят във въздуха.
Секундната стрелка контрастира на изчистената черно-бяла визия на циферблата и стрелките и е в много приятен оранжев цвят, който понякога се доближава до червеното, в зависимос от ъгъла и светлината, която пада върху часовника.

Изображение

Изображение

Стъклото е сапфир кристал с невероятен антирефлекс. Ако не греша антирефлексът е двоен - има два слоя вътрешен и външен, които помагат за чудесната четимост при всякакви условия. Има го и характерния синкав отблясък, а понякога, в зависимост от ъгъла изглежда така сякаш няма стъкло и човек може да докосне стрелките. Абе пълна лудница :) Ефектът е невероятен и Fortis май наистина правят едни от най-добрите антирефлексни покрития.

Изображение

Подсветката на часовника не може да се похвали с невероятни постижения, но като цяло е изключително добра. Не е от най-трайните, но след целодневно носене и излагане на часовника на достатъчно светлина през деня, през цялата нощ може да се наблюдава едно леко зеленикаво сияние, така че и в най-тъмното място да си сигурен, че ще видиш колко е часът.
По данни на производителя размерът на часовника е около 42мм без коронката (брандирана с лого на марката, разбира се), която не е на винт, а както повечето са запознати е една от чудатостите на Fortis - размерът и е по-голям и по-този начин няма нужда да бъде на винт - хем я щади, хем водоустойчивостта не страда благодарение на по-голямата площ, а дори напротив - тя е цели 200м.

Изображение

Дебелината е приблизително 13мм, а разстоянието между лъговете е 20мм.

Изображение

Моделът идва екипиран с верига или кожа, като моят беше с кожена каишка. Не съм фен на веригите и за мен това беше чудесна опция, макар че желанието ми беше да е на гума :)
Честно казано кожената каишка се оказа изключително удобна - в горната си част е 20мм, леко повдигната е и изпълва плътно пространството между лъговете, което създава усещането за гривна. Това и фактът, че към закопчалката каишката се стеснява до 18мм я прави изключително удобна, а часовникът стои невероятно леко и комфортно на ръката.

Изображение

Изображение

Задният капак е изключително красив по мое мнение - декориран с надписите за модела - B-42 Official Cosmonaut, тези за лимитирана серия, както и кой номер от 250 е конкретната бройка. Колекцията на Fortis B-42 е част от официалното оборудване на космонавтите на Европейската-руска космическа мисия. Качеството на този модел Fortis се потвърждава от Руската космическа агенция и от Star City Center чрез щамповане на служебните им емблеми на задния капак на часовника. Логата са гравирани иключително красиво, а отношението към детайла е невероятно за часовник от този ценови диапазон.

Безелът също впечатлява с отношението към детайла - изключително удобен за захващане, благодарение на това, че е издаден с около милиметър, елегантно назъбен за по-добър захват и изключително стегнато движение.

Изображение

Цялостното ми впечатление е за часовник, който е проектиран изключително добре, със страхотно отношение към детайла, много качествена и солидна изработка. А факта, че часовниците на Fortis са известни с историята и връзката си Космоса прави притежаването им още по-приятно за феновете.

Сърцето на часовника бие с честота от 28,800 вибрации, машината е ЕТА 2836-2, 25 камъка, инкаблок. Стана ми любопитно наскоро какъв клас машини слагат Фортис. Поразрових се из форумите и някъде попаднах на информация, че машините са Top Grade. Не мога да гарантирам, че тази информация е вярна, но ми се струва, че е напълно възможно. Показателно затова е работата на часовника. Без да е COSC сертифицирана, часовникът работи в тези параметри, че и по-добре - за няколко седмици отклонението е около +1-2 секунди на ден.

Часовникът е изключително удобен при ежедневно носене, особено с кожената си каишка. За лятото най-удобна за мен е или оригиналната силиконова каишка с трансперантна закопчалка или някое нато. Гумата е солидна, оребрена от вътрешната си страна и със сигурност е по-добрия вариант за летните месеци. Закопчалката е солидна, от бръшван метал, за да бъде в унисон с корпуса на часовника. Масивността на закопчалката й има и своите недостатъци - за отрицателно време събра характерните драскотини от допира с бюрото и клавиатурата, но това е нормално.

Изображение

Изображение

След година и нещо с този часовник мога да кажа, че изобщо не съжалявам за покупката, дори напротив. Ако сега трябва да избера само един часовник обаче, който да запазя, със сигурност ще бъда доста раздвоен… Между Fortis-ът и една Omega Seamaster. Може би сантимента би надделял и бих се спрял на Фортиса. Това е часовник, който не прави впечатление при всеки поглед, марката не е от най-разпознаваемите за повечето хора и според мен това е една от най-приятните му черти. Той е един солиден инструмент, който съм сигурен, че може дълги години да отмерва времето и то по един абсолютно непретенциозен начин, правейки го прецизно, със своето семпло и обрано излъчване. А в същото време всеки път като го погледна на лицето ми се разлива една блажена усмивка и нямам търпение да го сложа на ръката.

Изображение

Надявам се да не съм ви отегчил прекалено много и четенето да е било приятно. ::drinks::

П.С
И понеже манията ми вече преминава на едно друго ниво - космическо, погледът ми вече е замечтан към следващата цел - лунната Омега…
marrrto
Активен

Re: FORTIS - моя детска мечта

Мнениеот kokokoz » 30 05 2017, 21:51

:clap: :clap: :clap:
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот ivo p » 30 05 2017, 22:12

Браво, благодаря.
Чакаме следващото :)
Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот Spitfir3 » 30 05 2017, 22:13

Благодаря за ревюто!
Много увлекателно и добре написано!

Изпратено с помощта на Tapatalk
Vulnerant omnes, ultima necat !
Аватар
Spitfir3
Почитател

Мнениеот fivegood » 30 05 2017, 22:30

Честито! Само фен може да напише толкова хубаво ревю. ;)
Страхотни са Fortis. За мен винаги са били олицетворение на качество, практичност (обичам ден и дата) и мъжкарско излъчване поднесено в семпла форма.
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот mitadoc » 30 05 2017, 23:27

Fortis са супер часовници! Браво за ревюто.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот marrrto » 31 05 2017, 09:24

Благодаря за добрите думи ::drinks::
marrrto
Активен

Мнениеот ivanovnov » 31 05 2017, 09:26

Благодаря за ревюто :) страхотно е, а това е моят любим модел от марката, честито и със здраве :)
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 31 05 2017, 10:48

Поздравления!!!
:clap: :clap: :clap: ::drinks:: ::drinks:: ::drinks::
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак