Ревю : Пришълецът от Хербствил

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.

Ревю : Пришълецът от Хербствил

Мнениеот trk2 » 09 08 2017, 23:39

Повода за настоящото ревю е скромния часовник на Кандино модел С 4244
Тези дни продадох часовника на един швейцарец и преди да отпътува реших, че заслужава да напиша няколко думи за него.
В Швейцария марката е по- популярна отколкото зад граница. Например Кандино са били спонсори на тенис турнира в Базел. На снимката е запечатан момент от мач на Федерер през 2006г. когато той за първи път печели турнира пред родна публика от общо 9 негови победи.

Изображение

Ръцете ме сърбят да напиша малко за миналото на марката, но реших да не разводнявам ревюто, както обикновено. Нито с историята, нито с интересни факти около серията, просто защото дизайна на този часовник не принадлежи към никаква историческа серия :)

И все пак часовника е забележителен. Взех го от собственика на заложна къща, за да скрепя запознанството си с него и надеждите си за бъдещи покупки.
В интерес на истината цената му беше ниска, което допълнително ме мотивира да го закупя и нито за момент не съм съжалявал.
Съжалявам единствено, че го продадох в чужбина, можеше да си го запазя или да го подаря на приятел да ме споменува с добро, но се изкуших от офертата- човещинка :)
Но стига съм Ви занимавал с предисторията, нека да споделя какво ме впечатли:

Изображение

А то никак не е малко и започва още от кутията. Макар и малка по размер, тя се състои от две твърди части, зелена и червена и има сложна моторика на отваряне и затваряне, чрез плъзгане на червената част.
Първото, което се набива на очи е сложния многопластов циферблат. Имитацията на два вида гилош, придава дълбочина на двата диска- вътрешен и външен, които оживяват при движение.

Изображение

Когато сложих часовника на ръката си, сякаш бях хванат от стоманената опашката на пришълеца за китката и не смеех да погледна в черното му око, за да не ми изпие мозъка.

Изображение

Часовникът е сравнително малък за днешната мода- 38 mm , но пак трябваше да отделя няколко звена за да ми стане.

Изображение

Корпуса има уникален профил, който се набива на очи заради разнообразния си финиш. Бръшната средна част и матова пясъко-струйка на безела, комбинирана с полиране на орнаментите играещи ролята на маркери.

Изображение

Веригата също има сложна форма, която се засилва от полировка по кантовете. Фалангите са роговидни, като шипове на хищно животно. Отстрани има предпазители за коронката, което композиционира дизайна по съвременната овърсайз мода

Изображение

Часовникът може да мине за дресер и честно казано на мен ми харесва как стои с костюм. Удобен е и с лекота се мушва под ръкава. Затова способстват и силно извитите лъгове

Изображение

Въпреки, че механизма не е от най-тънките - ЕТА 2824-2, височината на това украшение е само 9,5 мм!
Коронката носи логото на марката, което е дълбоко фрезовано, като при големите марки. Това ме кара да мисля, че корпуса е произведен в Швейцария. Размера на коронката обаче е твърде малък. В комбинация с протекторите ръчното навиване е мисия невъзможна

Изображение

За щастие механизма осигурява достатъчно резерв, за да мога да смъквам от време на време през деня докато работя и на сутринта пак да има резерв. Погледа към задния капак спира дъха. Дори и на задницата дизайнерите са възпроизвели сложен профил- овални форми извити за удобства на китката. И отново дизайна е подчертан с полиране на задния капак, който е завит върху бръшнатия корпус. Надписа ни информира, че предното стъкло е сапфир

Изображение

Сапфира е плосък и не се нужда е от антирефлекс. След уникалния циферблат и сложния дизайн на касата, неизбежно стигнах и до третото предимство на този часовник- това е вниманието към детайла. Един от най- трудните елементи за проектиране и изработване е отвора за датата. Тук е постигнат невероятен баланс с тежка полирана рамка и широк отвор, което придава изящество на датника. Честно казано винаги се дразня от бяла дата на черен циферблат, но тук е постигната някаква хармония, сякаш е Патек. Този е любимият ми детайл и винаги с радост хвърлям по едно око към датата.

Изображение

Стрелките също придават тежест на изработката, изглеждат солидно и имат сравнително точна дължина. Харесва ми формата им на меч като на Брайтлинг и Сейко. Кръгчето на секунданта стрелка приковава вниманието на плавното движение- 8 стъпки в секунда.
За съжаление не всичко е идеално. Квадратните маркери за часовете имат размита полирана форма и нямат рязкостта на рамката за датата. Това е главния елемент, който показва, че часовника е бюджетен. Освен него бих отбелязал, че имитацията гилоша е малко едричка и печата върху нея не стои добре. Печата върху вътрешния огледален безел също ми евтинее.
За разлика от печата гравировката е на ниво, особено на задния капак

Изображение

Което отново ме връща към мисълта, че касата е вероятно е швейцарска. Ротора е декориран и придава пипнат вид на гърба. Надписите на ротора обаче са на нивото на стоковия производител на ротора и предполагам, че ЕТА са ги правили на същите машини, с които надписват броя на камъните върху ротора.

Изображение

Закопчалката също е гравирана качествено. Стабилна е, хубаво щраква, има си и контра, но като цяло не нещо изключително.
Часовникът си има луминесценция "Луминова С3", но както при повечето дресери не е особено ярка, нито трайна. И все пак направих една снимка за да придобиете представа какво се вижда, когато през деня човек влезе в тунел

Изображение

В заключение мога да напиша, че това е силно подценяван продукт от пазара. В него има много добавена стойност и далеч надхвърля сумата от триста лева, за която може да се намери на старо.

Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Re: Ревю : Пришълецът от Хербствил

Мнениеот kokokoz » 09 08 2017, 23:47

мнооого те бива!!!!!!! ::up:: ::up::
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот Veselka » 10 08 2017, 01:04

:thumbup:
Благодаря за интересното ревю!
:clap: :clap: :clap:
:)
Аватар
Veselka
Активен

Мнениеот Swiss M. » 10 08 2017, 09:23

::up:: Според мен ако ревюто беше пуснато преди продажбата, часовникът щеше да остане във форума! Поздравления.
Аватар
Swiss M.
Почитател

Мнениеот ivanovnov » 10 08 2017, 09:30

Swiss M. написа:::up:: Според мен ако ревюто беше пуснато преди продажбата, часовникът щеше да остане във форума! Поздравления.

страхотно ревю, беше ми много приятно да го прочета, иначе споделям отвсякъде мнението на колегата ::drinks::
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот trk2 » 10 08 2017, 10:57

Имам спомен, че някъде съм чел, жълчно менине, в което се казва, че сме пишели ревюта за да си продаваме часовниците та затова :)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Kostabo » 10 08 2017, 14:44

Забележително ревю... В различни етапи на живота си съм имал Кандино, имам и сега. Интересното е, че моделът, на който се радвам в момента-Кандино планет солар 4454 по удивителен начин повтаря всички плюсове на представяният часовник, без недостатъците разбира се ::angel:: Същият ненормално красив и разнообразен финиш, изключително трудно постижим и още по-трудно възстановим ако се наложи ::crap:: Извънземна верига, авторски дизайн, кутия и т.н. Определено подценена марка.
Тука е така...
Kostabo
Маниак

Назад към Ревюта и снимки на часовници