Интересен часовник с два баланса

Есенцията на нашия форум – ревютата! От фенове за фенове.

Интересен часовник с два баланса

Мнениеот miroman » 29 12 2017, 21:50

Здравейте,

Миналия месец мернах един часовник с два баланса. Стана ми интересно как точно работи. Бях чел за двойния турбийон на Сийгъл, че има някаква много сложна система за "усредняване" на хода на турбийоните, с цел повишаване точността - единият компенсирал другия, и обратно. Тогава не ми достигнаха някакви 35 000 долара, за да си го купя :lol: . Та се зачудих дали и тук не са измислили нещо такова. Допълнително ме привлече фактът, че това е някакъв нов механизъм - личи си по големината му. А аз харесвам когато часовникът е голям, и механизмът да е голям - смешно ми изглежда 44 мм. часовник с дата почти по средата между оста на стрелките и безела. Така, споменах датата - за мен още една хубява компликация е "Big date", а този часовник я има.
И ... преди две седмици си го поръчах. Изненадващо днес пристигна, направо невероятно.

Изображение Изображение Изображение

Ето ги и двата баланса:

Изображение

Механизмът, както споменах, е голям, добре декориран:

Изображение

Ясно се виждат две пружини, свързани с междинно колело. Най-вероятно силата се предава между пружините, за да е сигурно, че няма да спре само един от балансите:

Изображение

При оглед отвън ми се струва, че реално работи само единият баланс - забелязвам колела само към него. Така че най-вероятно няма никаква система за синхронизиране - просто вторият баланс е сложен само декоративно. Жалко...

Изображение

Засега не ми се отваря, за да проверя дали наистина е така. Ще си го нося и ще си гледам двата баланса - наистина е много приятна гледка (въпреки, че не са турбийони :) )

Изображение

Поздрави, Миро.
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.
Аватар
miroman
Маниак

Re: Интересен часовник с два баланса

Мнениеот phil05 » 29 12 2017, 22:06

Би трябвало двата баланса да влизат в резонанс, за да се стабилизира честотата, особено при движение на часовника и в различни позиции. Как така втория декоративен, нали работи, как работи?
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот miroman » 29 12 2017, 22:13

Мисля, че има два механизма - един цял, и един само колкото да предаде силата на втората пружина към анкерното колело, за да задвижи втория баланс.
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.
Аватар
miroman
Маниак

Мнениеот Муньос » 29 12 2017, 23:04

Много е интересен, колега! Благодаря за интервюто - аз като човек, пристрастен по откритите баланси силно се вълнувам от вида му и си го бях набелязал за скорошно придобиване.
Някак ми прави впечатление(вероятно аматьорско), че разполагането на този елемент на шест часа е патент на китайските часовникари. При претенциозните марки обикновено стои около 9 или 12 часа...
Муньос
Новобранец

Мнениеот phil05 » 29 12 2017, 23:40

Логично е да са две еднакви вериги с две пружини до балансите и оттам нататък едно. Интересно. Имаше един такъв джобен, Бреге ли беше и един ръчен реедишен...
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот trk2 » 17 01 2018, 01:05

Голяма компликация- Миро, разглобявай, че стана интересно :lol:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Назад към Ревюта и снимки на часовници