Кой се топли с климатик?

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.

Кой се топли с климатик?

Мнениеот julimarinov » 12 05 2016, 03:54

Здравейте,
отдавна съм решил, че ще отоплявам новото жилище с климатик и дори май съм го избрал.
Не съм подозирал, че ще е толкова комплицирано човек да си избере уред.
То за коефициенти, то са квадратури, температури, минимуми, максимуми...
В един момент ми писна и просто избрах един.
Скоро ще дойде време за покупката ( и инсталацията ) та треперя как ли ще го монтират.
Някой да знае идеалната дължина на тръбите? Едни метър ли е ?
Някой да отоплява две стаи с един климатик? ( 22+12 ново строителство с изолация )
Аз все се надявам, че няма да се налага втори...
Споделете какви сметки плащате за ток през лятото и през зимата ( с или без бойлер )

Ето го и извънземното : Mitsubishi Electric MSZ-FH35VE/MUZ-FH35VEHZ Zubadan

Две неща не схващам - едното е цената - на сайта на Мицубиши е ДВОЙНО ПО-ВИСОКА от тази в България?!
И второто е - такова нещо като Зубадан също няма на сайта им, там се казва Hipercore, та се чудя кой и защо е разпространил това название, което даже като лого съществува ...

Изображение
Аватар
julimarinov
Активен

Re: Кой се топли с климатик?

Мнениеот donpeev » 12 05 2016, 07:31

Аз съм в ново строителство - дограма, изолация само се води, че има, изолацията е супер тънка (4см), а дограмата е леш - 1-2 туби силикон докато замажа калпавия монтаж под первазите.
Реално апартаментът е около 65кв.м. - хол с бокс, 1 преходна спалня и още една нормална. В хола имам Митсубиши за 1200лв. Нормланата спалня се ползва за склад и зимата е затворена. Отопляваме се с Митсубишито последните 3 години зимата плащаме 100-130лв. ток (бойлер, фризер и др.), като топли хол с бокс, спалня, коридор, баня, тоалетна. Поддържа 22 градуса навсякъде. Като цяло съм доволен, но ако пак трябваше да избирам щях да си взема Дайкин. Тогава ни подведе майсторът, оказа се, че просто имал по-голяма печалба от Митсубиши.
donpeev
Напредващ

Мнениеот rosen_er » 12 05 2016, 09:48

donpeev написа:Аз съм в ново строителство - дограма, изолация само се води, че има, изолацията е супер тънка (4см), а дограмата е леш - 1-2 туби силикон докато замажа калпавия монтаж под первазите.
Реално апартаментът е около 65кв.м. - хол с бокс, 1 преходна спалня и още една нормална. В хола имам Митсубиши за 1200лв. Нормланата спалня се ползва за склад и зимата е затворена. Отопляваме се с Митсубишито последните 3 години зимата плащаме 100-130лв. ток (бойлер, фризер и др.), като топли хол с бокс, спалня, коридор, баня, тоалетна. Поддържа 22 градуса навсякъде. Като цяло съм доволен, но ако пак трябваше да избирам щях да си взема Дайкин. Тогава ни подведе майсторът, оказа се, че просто имал по-голяма печалба от Митсубиши.

Стана ми интересно.Не каза в кое помещение ти е монтиран климатика.Ако е в хола - хайде преходната спалня към него мога да си представя,че ги обединяваш.Но банята и тоалетната(че и коридора към хола) без врати ли са ,що ли?Как ги отопляваш тези помещения с едно вътрешно тяло?
И друго - такива сметки за ток са много,ама много субективно нещо,особено когато имаш и бойлер на ток.Зависят от 101 фактора.
rosen_er
Маниак

Мнениеот Scandinavian » 12 05 2016, 09:55

Аз си отоплявах хола с климатик (6х3.5м) Panasonic (12 BTU), когато ми го монтираха, казаха,че съм избрал хубава марка, защото Хитачи не бачакли при минус 20 :)
Сега се топля с радиатор (маслен), климатика излиза по-евтино, но.......когато спре за да се размразява, стаята става климбарник за минути, въпреки изолацията на панелката. Кофтито е, че колкото е по-студено навън, толкова по-често се размразява, следователно ти е по-студено.
Освен това климатика просто духа топъл въздух, докато топлината от радиатора (маслен или парно) е различна, има инфрачервено излъчване, което допълнително нагрява стени, мебели и т.н.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот ivanwilder » 12 05 2016, 12:22

Преди 3 години и аз бях пред подобен избор, като тогава си мислех.че ще ползвам климатика главно за охлаждане на хола през лятото. Не за друго, а защото съм и на тец. След много търсене се спрях на този (модел 2013):

https://pmgroupbg.com/pmgroupbg/Panason ... CU+E18+QKE

Много бързо стана ясно, че радиаторът в хола е прекалено малък за да се справи с 40кв площ. Сега пускам климатика на отопление към края на октомври на 22 градуса и го спирам март. Парно ползвам само в едната спалня (15кв) и плащам около 100-130лв на месец за това удоволствие. Сметката ми за ток през зимата като отоплявам хола с климатик не надвишава 70-80л.
ivanwilder
Почитател

Мнениеот Barking Dog » 12 05 2016, 12:57

От 10 години съм с климатици и мога да споделя, че разхода за ток при почти 24 часа работа е 1лев на ден на климатик (всички климатици са ми 12 BTU). Обикновено когато сме вкъщи работят на 23 градуса, а нощно време и когато няма никой вкъщи ги оставям 18-20 градуса.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот stepona555 » 12 05 2016, 13:09

Както е писал Росен едно тяло , топли едно помещение , всичко друго са някакви фантазии и компромиси.
Тръбите е добре да са с дължина поне 3 м и макс 20 .
Според мен ако се избере модел който просто топли , вместо да сканира 3Д стаята , ще останат пари и за климатик за второто помещение.
Минималната мощност е 1кв и ми се струва малко висока , ако е добре изолирано , ще му се налага да спира и се губи ефекта на инвертора , от там се обезсмисля инвестицията.
stepona555
Маниак

Мнениеот julimarinov » 12 05 2016, 13:20

То е ясно, че е добре да има във сяка стая, но помещенията не са големи и освен това ще са запълнени с мебели - голяма кухня, 2 големи библиотеки, дивани, голям гардероб, спалня и т.н.
Изолацията ни май не е дебела ами нещо от сорта на 4-5 см.
Това с минималната мощност хич не ми е ясно, не съм си трошил главата и него да изучавам.
3Д-то не ме вълнува особено, за мен по важното е производителя ( нали уж били най-най ) и факта, че е икономичен и работи на -25, като на -15 е все така икономичен както и при 0 )
Аватар
julimarinov
Активен

Мнениеот kzpenev » 12 05 2016, 16:18

Имам 4 климатика. Двата са Toshiba Daiseikai, другите два Mitsubishi Heavy Industry. Висок клас машини са, но съм сметнал, че освен по-рвнтабилни дългосрочно са и с доста по добър комфорт при работа. Успех!

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Аватар
kzpenev
Новобранец

Мнениеот stepona555 » 12 05 2016, 17:30

Ще е интересно да цитирате данни гарантирани от производителя , да видим колко енергия изразходва този модел за 1 час при външна темп -15 и - 25 и зададена вътрешна 22 , при наличие на някаква изолация.

Топлия въздух излизащ от климатика с не много голяма скорост , за да не шуми , как ще го накарате да стигне до вратата към другото помещение да мине през нея да направи завой и да достигне до най далечната и най студена стена .Аз съм сложил доста климатици и не вярвам в духове чудеса и всичко извън физиката.

В никакъв случай не ви разубеждавам , но понеже не разбрах как сте избрали модела .
Обукновенно се избира с изчисляване на загубите на помещението при дадена външна и вътрешна температура.

Поздрави
stepona555
Маниак

Мнениеот donpeev » 12 05 2016, 18:44

Всичко е относително - изложение, изолация, дограма, какъв е климатика, има 5 серии от една марка и т.н.
Митсубишито е в хола с бокса (3x5m + 2x2 бокс) и отоплям освен тях - спалня (3x3m), коридор (4-5кв.м), баня (2кв.м), тоалетна(1кв.м.) или общо около 35-40кв.м. като таваните са ми 2.20м. Така съм от 9 години в този апартамент. Като първите 5 години бях с Мидеа и в хола, после като каталяса сложиш Митсубиши. Климатика се пуска октомври-ноември и се спира март-април. През деня е на 20градуса (поддържа реално 19), като си дойдем е на 23-24 (поддържа 22-23).
За всяка стая климатик се слага ако живеете в хангари с тавани по 3 метра и стаи по 20-30квадрата. За типичното ново строителство хол с бокс и спалня е напълно достатъчно 1 климатик.
Относно разхода - не мога да го изчисля точно, но лятото почти не ползвам климатика и плащам 50-60лв., а зимата 100-130лв. , според мен климатикът на топло при постоянна работа си лапа 50лв. със сигурност.
donpeev
Напредващ

Мнениеот Lamer » 12 05 2016, 22:53

donpeev написа:Всичко е относително - изложение, изолация, дограма, какъв е климатика, има 5 серии от една марка и т.н.
Митсубишито е в хола с бокса (3x5m + 2x2 бокс) и отоплям освен тях - спалня (3x3m), коридор (4-5кв.м), баня (2кв.м), тоалетна(1кв.м.) или общо около 35-40кв.м. като таваните са ми 2.20м. Така съм от 9 години в този апартамент. Като първите 5 години бях с Мидеа и в хола, после като каталяса сложиш Митсубиши. Климатика се пуска октомври-ноември и се спира март-април. През деня е на 20градуса (поддържа реално 19), като си дойдем е на 23-24 (поддържа 22-23).
За всяка стая климатик се слага ако живеете в хангари с тавани по 3 метра и стаи по 20-30квадрата. За типичното ново строителство хол с бокс и спалня е напълно достатъчно 1 климатик.
Относно разхода - не мога да го изчисля точно, но лятото почти не ползвам климатика и плащам 50-60лв., а зимата 100-130лв. , според мен климатикът на топло при постоянна работа си лапа 50лв. със сигурност.

Това, което описваш, е да си е студено, но с климатик.
Няма такава работа, слагаш в една стая и топлиш още 5. Може да стане за охлаждане, с доста уговорки и изолация на стените. Аз топля само в сезоните, когато няма парно и е студено, и пак във всяка стая си трябва климатик /за 23-24 градуса С/. Пробвал съм да студя с един голям 3 стаи в горещините...става уж, ама не както трябва да бъде. В едната стая 21, в другата 24, в третата 25 градуса. Отделно, климатикът се мъчи, няма да живее дълго при такава експлоатация.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот julimarinov » 13 05 2016, 13:18

При мен вратата на спалнята ще е на 1,5 м от стената на климатика , но перпендикулярно, не фронтално.
Никой не казва нищо за бруталната разлика в цената и мистерията Зубадан...
Аватар
julimarinov
Активен

Мнениеот vvgospodinov » 13 05 2016, 14:42

Разгледай Мидея, марката е подценявана. Китайска е, но компресорът на моя си работи и при -25 по Целзий по спецификации. При нас е обединено помещение хол, кухня и трапезарията-48кв.м. Климатикът е 18-ка. Спалнята и детската са по 30кв.м. (старо строителство, повдигащи панели и тухли четворки). Те са с отделни климатици. Тази зима, понеже не беше особено тежка, максималната сметка за ток (детската не се отопляваше, защото малкият е бебе), беше 196лв, като температурата вътре средно 24-25градуса постоянна заради детето. И друго -големият климатик харчи по-малко ток.
П.с. Мидеята ги правят в Словакия, не са внос. И разгледай моделите след 30-та страница на каталога. Не се хвърляй на евтините. Почети повече за компресорите и отделянето на шум.
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.
Аватар
vvgospodinov
Маниак

Мнениеот veno » 13 05 2016, 15:09

Абе климатик не става за топлене особено ако имате малки деца или пък сте с унг проблеми.
Аз преди време инвестирах в супер скъп Дайкин, първата година цяла зима болен, да не говорим че климатика като духа дори и топло прави течение... от тогава зимата сме на локално парно, междинните сезони ползваме лъчисти конвектори... както каза колегата по-напред няма нищо по-хубаво от топлината от радиаторите която нагрява околните обекти. При климатика при 25 градуса в стаята ми беше студено... за жената да не говорим... сега при 20 градуса съм ок зимата.

Ама всеки си знае... аз предпочитам да давам пари за ток за сметка на лекарствата... който му понася на климатик нека се топли..
.
Последна промяна veno на 14 05 2016, 11:50, променена общо 1 път
Аватар
veno
Маниак

Мнениеот barbarian » 13 05 2016, 16:56

Имам четири климатика и една зима се топлих с тях.Не замръзваха но не ти е работа.Уж топло ама не.Самата къща е студена.Сложих камина с водна риза и топлината доиде. Дори да не сме били в къщи няколко дни,при прибирането ни се усеща,че домът още е затоплен.
Аватар
barbarian
Активен

Мнениеот phil05 » 13 05 2016, 17:57

Абе не знам, може да съм предубеден, ама ми се струва малко неестествено хем да е на високо, хем да топли, колкото и да го насочваш да духа надолу. Нали трябва да е ниско? Където съм ходил, в хотел например, все ми се струва като съм прав или седя - да е топло, като си легна - ми е студено. А ако си наумиш, че шуми - хептен... ;). Няма ли начин с гъвкави тръби през зимата да си го сваляш ниско като радиатор и после - пак горе? Ако можеше - отдавна да съм сложил. Скоро сложих 2 добри тънки конвекторни радиатора под прозорците с хубаво управление и програмиране - доста естествена топлина като от парно и колкото пъти погледна - все зелено свети индикатора, демек не грее в момента. А като минеш покрай него - усещаш излъчва си топлина.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Junghans » 18 05 2016, 14:37

3 годни у дома на климатик, не ми допадна... минах на конвекторни радиатори и трябва да кажа, че могат да те стоплят и наистина дават комфорта на парното, докато не спре тока :) Сега за новият апартамент въобще не мислих, купих си един котел на Viallant и съм решил да опитам на газ. Климатиците, макар и хубави не са моето отопление, ето в офиса Дайкини, нови модели, екстри, но си веят и създават течение малко или много.
The brand Junghans is synonymous with high quality standards at the best value. JUNGHANS was, is, and will be THE future German watch brand.
Junghans - The German Watch
ИзображениеИзображениеhttp://junghanswatches.bg
Аватар
Junghans
Master User

Мнениеот evin » 18 05 2016, 14:52

Аз съм с ТЕЦ и климатици. Климатиците са незаменими при междинните сезони (пролет, есен, тази хладна седмица), а при меки зими ги комбинирам с ТЕЦ (радиаторите на 2 + клима) - така ми е най-изгодно като пари и като комфорт. Ако ще купуваш - търси или висок клас инверторна мултисплит система или хиперинвертори единични. Малко по-скъпи са, но са много по-ефективни и обикновено са много висок клас като изработка. Като марки - Hitachi, Fujitsu General, Toshiba, Mitsubishi Heavy Industries. Daikin вече не са това което бяха преди 10-15 години.
Alfex Lucendro 5567 / Valjoux 7750 (25j)
Meistersinger Neo 1Z / ETA 2824-2 (25j)
Poljot de Luxe / 1МЧЗ 2209 (23j)
Victorinox Swiss Army Cavalry 24308 / ETA Quartz (7j)
Аватар
evin
Маниак

Мнениеот julimarinov » 18 05 2016, 21:29

Любезно напомням, че темата е "кой се топли с климатик? " в която дори има конкретни въпроси.
ТЕЦ, газ, дърва, въглища, конвектори, слънце и хипноза не са обект на обсъждане в тази тема!
Благодаря !
Аватар
julimarinov
Активен

Следваща

Назад към Всичко останало