Смяна от PC към Mac

Теми, които не са свързани с часовници, или такива, които не се вписват в никой друг подфорум.

Re: Смяна от PC към Mac

Мнениеот ayl » 06 08 2017, 14:40

С OS X-а традиционно няма проблеми. Ако очакваш да ти забива, забъгва, спокойно - не го прави. Самата ОС е ориентирана по-скоро за потребители на останалите джуджавки на Епъл - интеграцията е на супер ниво. Ако имаш андроид устройства, не знам. Аз винаги съм бил с айфони и айпадове и съм доволен. Програмите са малко и платени. Повечето ги има хакнати и можеш да си ги свалиш от торент трекерите. Офиса на Майкрософт е същия като като за уиндоус дори визуално - прехода е безболезнен и неусетен. Файдъра не е като Експлорера, но се свиква бързо. Клавишните комбинации са сходни. Настройките са по-добре систематизирани. Плеърите за нормалните формати филми са смотани та сбъркани, късат нерви. Всички чат програми са като на уиндоуса. За игри не знам, не играя. Друго, ако те интересува, пиши.
Аватар
ayl
Активен

Мнениеот vspiridonov » 06 08 2017, 17:53

Че как така да няма "падащо меню" при десен клик в МАК?

Няколко детайла за прехода при мен:
- странно ми беше съществуването на App Store
- спрях да трупам икони по десктопа (да не кажа, че нямам никакви)
- spotlight search ми помага ужасно много
- докато разбера маунтването на dmg файловете отнесох много бъзици
- липсата на бар с прозорци (май така беше при windows) беше много странна за мен докато не се научих да ползвам dock. Научих се и веднага се изумих как може да са толкова прости нещата
- контекстното меню към апповете беше другото трудно нещо за свикване (това дето седи отгоре :)))
- пълната къстамизация на try bar-a (май така беше в windows) ме израдва много, всичко е пред очите ти, т.е няма скрити балони и съобщения, но беше трудно и с това в началото
- при първите ми стъпки се разочаровах, че няма хакнати, пачнати, отключени и тем подобни версии на различните аппове за МАК, после разбрах защо е така и се зарадвах ;)
- Файндъра няма почти нищо общо с windows explorer и съвсем никога не забива
- не на последно място - Епъл си правят ОСа за техния си хардвер и това си личи от километри!
- думата "драйвер" я извадих от речника си и това ме направи особено щастлив

Да не забравя - продават се с touch to click disabled. Та да не се чудиш като мен няколко часа защо тракпада ми не работи :lol:

Успех!
vspiridonov
Почитател

Мнениеот mitadoc » 06 08 2017, 18:29

Ето едно смислено мнение, благодаря :)
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот marrrto » 06 08 2017, 20:39

Още един глас за Мак-а. Вече май станаха около 10-на години откакто работя на Мак.
Напълно подкрепям мнението на vspiridonov, много точно :)
Да споделя и аз от личен опит малко акъл :))

Работата ми е свързана с видео обработка, фотография и лично за мен това е най-добрата система за моите нужди като:
- производителност
- надеждност (да чукна на дърво но за тези 10 години никога не съм имал технически проблем, софтуерен бъг, проблем с операционната система или нещо подобно, което да постави работата ми на риск)
- чудесни дисплеи
- удобство на работа
- солидна изработка
- от естетическа гледна точка за мен Мак има само плюсове - от една страна дизайна на продуктите, от друга графичните елементи на операционната. Но това разбира се е субективно.
- много по интуитивна и лесна работа (поне за мен)

От спомените ми с Уиндоус, които действително са от одавна, това, което беше най-голям проблем за мен бяха постоянните проблеми с операционната, забивания, увисвания, не надеждна работа, проблеми с някои компоненти, вечната драма с драйвъри, антивирусни програми, ъпдейти... При Мак всичко това е доста по-удобно. И просто работи... Ползвам предимно Макбуук Про и съм имал случаи, в които след няколко месеца работа (без да изключвам компютъра) не се е налагало изобщо да рестартирам. Преинсталиране на операционна? Забравих и за това. Не съм от "техничарите", които постоянно искат да човъркат, настройват и да ровят в машината и операционната.

Преди години имаше доста приложения, които липсваха за Мак или бяха малко по-особени, но сега мисля, че такива проблеми не съществуват. Разбира се, има някои по специализирани софтуери, които може да не са съвместими с Мак, но това вече е друг въпрос и строго индивидуален.
Не казвам, че Мак няма недостатъци, да не ме разберете погрешно :)
Лаптопите им вече не може да се ъпгрейдват - както си го конфигурирал при покупката, това е... Лаптопите им продължават да греят повечко отколкото трябва, понякога вентилаторите им са по-шумни. Поколението им от 2015-а имаше проблем с покритието на дисплея, но ги подменяха безплатно. SSD-та са скъпи, но пък проблема се решава с един външен хард.
Със сигурност цената, това че има конкурентни windows продукти, които поне на хартия превъзхождат Мак-овете като характеристики, са фактори, които за много хора са съществени, но за мен цялостния пакет, който получава от един Мак е много по-важен от това, че хард-а или процесора е малко по-добър в компютъра Х.

Успех с избора и дано съм бил полезен ::drinks::
marrrto
Активен

Мнениеот veno » 06 08 2017, 21:07

Да си купиш лаптоп с екран по-малък от Full HD в средата на 2017г. е почти като да си купиш телефон с бутони. (това е за Air-a).
Моя съвет за нов е Lenovo Thinkpad T470. Втора употреба - Lenovo Thinkpad T450s. Ако имаш пари си купи естествено X1 carbon, но не може да му ъпгрейдваш паметта. А и не предлага нищо повече от гледна точка на производителност спрямо T470. Аз ползвам T450s от 2 години и половина, 8 гб. рам + 128гб SSD + 500GB HDD - Full HD 1080p. Супер лек и мобилен, 2 батерии с опция ако сложиш 2ра голяма батерия да изкара 12-13 часа. С 2те най-малки спокойно кара 5-6 часа уеб-сърфинг/видео.

Ако искаш да забягваш към Макбуук - минимум Macbook Pro 13" с 8 гб. рам и 256 гб. SSD.
128 ГБ диск не стига за нищо. Друг минус на Air e нископроизводителните процесори - нормално 1.8ghz при модела който искаш да купиш въпреки че има турбо-бууст до 2.9ghz. Е не са зле колкото при Macbook-a, но не са на нивото на 35W в Macbook Pro. Затова казвам че i5/i7 15W процесор в Thinkpad-a ще ти е ок, малко са компютрите които имат по-добра изработка и са с операционна система Уиндоус - например Microsoft Surface Pro, но там цената отива много нагоре.

Макбууците имат едно предимство за мен (изкл. операционната система) и това е качеството на изработка. На жена ми макбуук про-то е на 3.5 години и изглежда като купен вчера от магазина, а тя работи всеки ден на него по 8-10 часа програмирайки. Моя thinkpad на 2.5 години изглежда износен на доста места и все пак е супер здрав и работи перфектно, а аз го ползвам основно вечер и през уикендите, в офиса имам служебни. За мен проблема с макбуука е цената, не мога да намеря оправдание да дам 5000 лв. за модела, който ми харесва при положение, че мога да си купя лаптоп с по-добри параметри и задоволително качесто за 2500 лв.

Отноsno Dell XPS - страхотни лаптопи, основен проблем ниския контрол на качеството, основен проблем е така наречения - coil whine. Аз не мога да търпя лаптоп с coil whine, това е и причината да не си купя Dell XPS.

Погледни лаптопите на Asus - UX сериите, ползвма UX303 в офиса. Леки, удобни и на добра цена. И приличат на Macbook :))
Аватар
veno
Маниак

Мнениеот mitadoc » 06 08 2017, 22:14

Мога да намеря нов 13 Про за 1100 паунда. На Еър ми харесва формата :)
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот marrrto » 06 08 2017, 22:22

mitadoc написа:Мога да намеря нов 13 Про за 1100 паунда. На Еър ми харесва формата :)

Екрана на Про-то обаче е несравнимо по-добър. А разликата в теглото не е чак толкова голяма :))
marrrto
Активен

Мнениеот acronym » 06 08 2017, 22:58

Ако ти домъчнее за Уиндоус, винаги може да му бучнеш един. :)
Аз ползвам Еър mid 2013 за работа и за забавление когато пътувам или сме на почивка. Не знам дали са само реклама часовете които обявяват, но моя като го взех издържаше около 8 часа (сърфиране, четене на форуми, писане на някакъв код - все щадящи батерията неща :D ). В момента е доста по-малко, но е на годинки вече.
Отделил съм половината диск за една десятка, защото доста от програмите които ползвам за работа не са налични за OS X.
Да не говорим, че отвреме навреме когато телевизора е зает, изпющявам по някоя игра с PS Remote Play ... и на 13" се свиква.
Единственото за което съжалявам е, че моя модел не е с ретина дисплей. ::crap::
Не мисля, че ще сгрешиш ако минеш на Мак, бързо се свиква и ако всичко което ползваш е налична за тази ОС, също толкова бързо ще забравиш за Windows. :mrgreen:
Аватар
acronym
Маниак

Мнениеот phil05 » 06 08 2017, 22:59

И на мен ми е интересна темата. Досега в Мас ми е липсвала лесна, логична и достъпна файлова система като в PC, трябват ми и да са ми подръка и офлайн доста и различни като формат документи. Освен другото, където iOS си е супер и много приятна. Взех един нов айпад мини, да не се разхождам все с лаптопа PC-то, но и да си ползувам данните - е мъка да ги слагам, търся и гоня из облаците. Гледам пишат че в 10.3 са кандисали и са сложили някаква файлова система, нещо по този въпрос?
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 07 08 2017, 09:03

И аз имам един iPad mini, 7" и го ползвам за пътувания - да чета вестници по аерогарите и на балкона в хотела. За друго не става. Всеки път като искам да сложа я книга, я нещо друго - трябва да се уча наново как ставаше. Специално за моите цели много по-добра работа ми върши телефон 5,5 - 6". Андроиден. Колкото и да е малък, все пак знам какво правя и не е нужно да се обаждам на тоя или оня да питам - абе, това как ставаше?
В момента съм на 10.33, но не съм видял някаква промяна в сравнение с 9, примерно. Освен, че вече се вижда като драйв. Нo пък от този драйв виждам само Internat Storage/DCIM, някакви 5 снимки, а знам, че имам повече. Не е като на Андроида да виждаш всичко. Може би пак трябва да се учи нещо. Как иначе!
Pfote2
Маниак

Мнениеот saniti » 07 08 2017, 09:11

Явно аз съм единствения недоволен от Lenovo във форума. Моделът е Lenovo Y700-17isk, вече 2 месеца не може да излезе от гаранционния сервиз, все нещо дефектира - първия път беше дъното, втория път SSD-то, сега замина отново поради прегряване. Изобщо не препоръчвам тази марка на никой.
Аватар
saniti
Маниак

Мнениеот nibaru » 07 08 2017, 09:38

saniti написа:Явно аз съм единствения недоволен от Lenovo във форума. Моделът е Lenovo Y700-17isk, вече 2 месеца не може да излезе от гаранционния сервиз, все нещо дефектира - първия път беше дъното, втория път SSD-то, сега замина отново поради прегряване. Изобщо не препоръчвам тази марка на никой.

Не си единствен. По принцип всички по-нови лаптопи са по-зле като качество на компонентите (както и всички останали стоки според мен).
Всяка марка лаптопи си има нисък, среден и висок клас модели. При Lenovo - IdeaPad сериите са ниския клас - там пластмасите се чупят често, панти блокират, дъната дефектират ...... (и все пак са продадени и най-много бройки, което също може да е причина за думата "често").
Всички марки лаптопи до 700-800 лева са трагедия вътре като качество. Повечето модели в този ценови диапазон са с дънни платки големи колкото на таблет, само пластмасата е по-голяма, често нямат вентилатори, батериите - 3 клетъчни, мощността на процесорите не надвишава 10-15 вата (то и бързината такава). От 800 до към 1700 - средна хубост.
Както и в миналото, така и сега - читав лаптоп струва между 2000-3000 USD

По-горе съфорумник писа, че серията ThinkPad изглежда външно зле след година/две ползване - така е, това според мен се дължи на вида покритие, което Lenovo (IBM в миналото) ползват - като гумиран стои, но и много се протрива/омазнява и трудно се чисти.
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот saniti » 07 08 2017, 09:50

Струва 3000 лв, хич не е цена за нисък клас лаптоп. i7 6-та генерация, 16 рам ддр4, видео 1060gtx... алуминиев му е корпуса, озвучение на JBL със субуфер вграден... както и да е, много съм разочарован и ще го продавам.
Аватар
saniti
Маниак

Мнениеот ivanwilder » 07 08 2017, 09:55

Аз бих препоръчал да се погледне и Microsoft Surface Pro 4. Отговаря на всички посочени изисквания, правен от Microsoft за/с Win10, екрана е прекрасен, клавиатурата и mause pad- a са повече от адекватни и има гъзарийки като Windows Hello и Surface Pen, с които като свикнеш, ще се чудиш как си живял преди това :) Ползвам такъв от година и съм супер доволен.

Относно прехода към от WIN към MAC...Подариха ми преди 7-8 месеца и iPad...е няма такава мъка. Шегата на страна, липсата на "десния бутон" мен ме влудява. И още не съм намерил как да достъпя видео файловете си на network drive...всъщност май имаше някви app-ове за 10$, които уж давали подобна функционалност...

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
ivanwilder
Почитател

Мнениеот phil05 » 07 08 2017, 12:12

Pfote2 написа:...
Освен, че вече се вижда като драйв. Нo пък от този драйв виждам само Internat Storage/DCIM, някакви 5 снимки, а знам, че имам повече. Не е като на Андроида да виждаш всичко. Може би пак трябва да се учи нещо. Как иначе!

Хмм...DCIM демек само снимки? Интересно дали мога да си сложа там в тоя драйв някакви други документи, примерно pdf, таблици и разни други файлове, подредени примерно по клиенти, доставчици, поръчки и тям подобни? И да си ги 'зимам и пращам с мейл нанякъде, или като получа нещо да го слагам пак там? Ще пробвам да видя какво става...

Искам примерно следното: Като получа отнякъде файл да речем за някаква CAD система, да го прибера някъде и да го пратя пак нанякъде заедно с още две таблици и 1 pdf, от тоя драйв ли е, какво е. Как става тоя номер с iOS? Само през облака?
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 07 08 2017, 17:32

Интересно дали мога да си сложа там в тоя драйв някакви други документи,

По познатия c&p/insert начин - няма начин. А и няма даже функция New Folder.
Пет снимки. Толкоз. Поне при мене е така. Другите били в i-не знам квоси. Всеки път ще ходя да ги търся къде са.
Как става тоя номер с iOS?

Как се вижда като драйв ли? Ами закачаш го с кабелчето за зареждане за РС-то, виждаш го в експлорера и започваш да експериментираш, ако въобще може да се експериментира нещо. Белки стане при тебе. Кажи после какво е станало.
Pfote2
Маниак

Мнениеот BorisDimitrov » 09 08 2017, 12:08

Имах период в живота, когато имах Мак про 13 , 15 и един Еър, моя съвет е да скачаш в една 15ка, новия Мак про не съм го разглеждал, за сега моя къстъм 15 ми върши перфектна работа, плюсове не мога да ти изредя в момента, както и минуси, има много по-компетентни от мен колеги, обаче ще ти кажа едно: Почнеш ли да ползваш Макбук, няма и да помислиш повече за какъвто и да е аналог ................ дано мнението ми ти е било полезно ::drinks::
Аватар
BorisDimitrov
Маниак

Мнениеот phil05 » 09 08 2017, 12:20

Pfote2 написа:...

Как се вижда като драйв ли? Ами закачаш го с кабелчето за зареждане за РС-то, виждаш го в експлорера и започваш да експериментираш, ако въобще може да се експериментира нещо. Белки стане при тебе. Кажи после какво е станало.

А, това ли? Ми то отдавна си е така, и на айфоня. Аз мислех, че вече се вижда драйв на самия айпад.

Имаше някакъв начин, май с апп беше, да си сложиш файлове на самото устройство, че да ги виждаш и правиш нещо с тях, ама нещо не се оправих как да ги подреждам и се отказах да ползувам минито за такива работи.

ПП. :!: Опсс, да не стане грешка, че се отплеснахме. Това е за айпади и айфони с поокастрената iOS, mitadoc пита за Mac Book. Имат си файлова система, и дискове SSD -та, и външен диск можеш да му включиш. Иначе как ще вършат работа и те и настолните машини за професионални цели и работа с изображения.

Иначе iOS е супер интуитивна, стабилна и приятна система, вярно е, че който е минал на Mac и му върши работа, трудно се връща към PC. На мен ми върши работа и PC то и е с такива параметри и конфигурация, че ако беше Мак, щеше да е двойно по скъп. И това също е проблем.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот vspiridonov » 09 08 2017, 13:20

С извинения към автора - сваляш от така наречените "flash apps" (FileMaster), закачаш устройството на USB, отваряш iTunes, листваш апповете, избираш flash app-a и товариш/разтоварваш файлове.

Pfote2 написа:
Интересно дали мога да си сложа там в тоя драйв някакви други документи,

По познатия c&p/insert начин - няма начин. А и няма даже функция New Folder.
Пет снимки. Толкоз. Поне при мене е така. Другите били в i-не знам квоси. Всеки път ще ходя да ги търся къде са.

vspiridonov
Почитател

Мнениеот mitadoc » 09 08 2017, 19:58

Още не съм решил. Днес си поиграх с Macbook 12. Беше на 4% батерия и си работеше. На мен при 15% на всеки лаптоп започват проблеми изключвания. Много приятно се изненадох.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

ПредишнаСледваща

Назад към Всичко останало