Въпрос относно Orient ORIENT Perpetual Cale (вечен календар)

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

Въпрос относно Orient ORIENT Perpetual Cale (вечен календар)

Мнениеот kuhataleika » 16 12 2015, 14:09

Здравейте колеги, днес ми предложиха горе посочения часовник за 80 лева и казах, че ще помисля няколко дни. А вие какво ще кажете ? Часовникът изглеждаше доста запазен всичко по него оригинално автоматичен, мисля че цената е добра? Възможно ли е да е някаква реплика? Има ли значение кой точно е модела? Малко мнения за машинката и как точно се гледа този "вечен календар" . Какво точно трябва да гледам в него? Ако има такава тема се извинявам за новата и ако може да ме насочите ;). А ето и малко снимки на модела
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
kuhataleika
Активен

Re: Въпрос относно Orient ORIENT Perpetual Cale (вечен кален

Мнениеот plamenhar » 16 12 2015, 15:30

Часовника е хубав и запазен.
Цената е добра стига да не си го взел с търговска цел.
Механизма си е стандартния 469 на Orient.Добър е и има много резервни части за него.
По ценни са тези с 27камъка,но за тях няма части.
Календара няма нищо общо с механиката.
Нагласяш си го сам.Видях,че е до 2016.
Т.с.няма да ти върши работа след това,или голямо смятане.
plamenhar
Маниак

Мнениеот ajovev » 30 12 2016, 02:42

А да попитам и аз този долу до коя година е календара му?
Изображение
Нали уж се води "вечен календар", как така е само до 2016та? Не съм наясно как точно се използва това нещо, гледах че ръчно се върти дискчето докато се напаснат датите.
ajovev
Напредващ

Мнениеот rosen_er » 30 12 2016, 09:04

Може да се ползва "вечно" но с "чалъм".Има цикличност в годините и дори след последната отбелязана на ринга ,може да върши работа(ако въобще се ползва с подобна цел).За целта се нагласява дата към ден в месеца ,без да се гледа каква година ще застане срещу маркера за месец.Не знам дали стана ясно.......например днес е 30 денят е петък.С налучкване се нагласява тази комбинация (без да се интересуваш в долната част ,коя година е срещу месец 12).
Ако на ринга има годината в която се намираме,слагаш годината срещу месеца и в горната част се "подреждат дните срещу датата.
Като пример този на снимката е настроен за 2016г (или 94 година ,ето я цикличността) ,месеци Януари и Октомври (1 и 10).
Всеки месец трябва "на ръка" да се завърти ринга на календара.Дано стана ясно.
rosen_er
Маниак

Мнениеот ajovev » 30 12 2016, 10:29

Благодаря много за бързия отговор, колега. Да, стана ми ясно, значи просто отгоре няма да се гледат годините и на ръка ще настройвам отдолу. На снимката показания видях, че е за Февруари 2016та например - тогава дата 1ви е понеделник, а 7ми е неделя. При следващ месец просто ще въртя дискчето докато не съвпаднат дните от седмицата с числата под тях. Питах, защото се чудя да си взимам такъв модел. :)
ajovev
Напредващ

Назад към Проблеми и въпроси