Петна по стрелките ?

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

Петна по стрелките ?

Мнениеот V&G » 05 10 2017, 21:29

Здравейте колеги!
Вчера случаино забелязах някакви петна по стрелките на часовника. Часовника е Oris Aquis нямам представа от къде са се появили вода определено не е влизала. Ако някои знае от какво са се появили моля да даде мнение. Ще се опитам да направя снимка но ще е трудно да се види.

Благодаря ви предварително!

Изображение

Изображение
Последна промяна V&G на 05 10 2017, 21:59, променена общо 1 път
Аватар
V&G
Почитател

Re: Петна по стрелките ?

Мнениеот otof » 05 10 2017, 21:43

Щом не е влага,може би следи от пръсти?
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот Bartek » 05 10 2017, 21:52

Най-вероятно стрелките са пипани без напръсници. Голяма грешка е, рано или късно излиза, особенно ако са ПВД покритие. Скоро видях едни жълти стрелки мистериозно избелели. Другия вариант е влага.
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот V&G » 05 10 2017, 22:02

Часовнка го купих чисто нов и има гаранция още година и малко. Мога ли да го пратя да отстранят петната гаранционно?
Аватар
V&G
Почитател

Мнениеот Liani » 05 10 2017, 22:18

На един дамски Citizen около 15 годишен имаше подобни петна. Не беше отварян никога, не бе пил и водичка. Минах ги с полирпаста на 3М и светнаха. Вече мина повече от година и няма никакъв проблем.
Само където там стрелките са без светомаса и става по-лесно.
Liani
Активен

Мнениеот phil05 » 05 10 2017, 22:49

Ей браво, да взема да пробвам и аз...Таман написах подобен въпрос, нищо слагам го както го написах:

И на мен ми е интересна темата, за малко по винтидж часовници. По скоро доколко може да се премахват, или поне донякъде. Спред мен причините може да са различни, от замърсяване, през повредено покритие, ако има такова, до корозия. И стрелките сигурно са различни като материал, качество или покритие. Но може ли поне да се пробва отначало с някакъв щадящ метод, леко почистване или избърсване, поне да падне нещо повърхностно, или замърсяване. Как и с какво? Да не стане като при някои циферблати, че и с фино тампонче с водичка не може, че доколкото знам има и водоразтворими покрития?

Конкретния ми случай е часовник на 20-25 години с перфектен циферблат и с леки петна по стрелките, които са "полирана стомана". И при мен снимката няма да свърши много работа. Може и да е лека повърхностна корозия. Може ли да се опита внимателно почистване, или даже леко ново полиране, да се подобри поне донякъде картинката. Или може да имат някакво покритие и не става ей така. Нещо като проблема с циферблатите, по добре не пипай? С малки изключения де, зависи и при кого ще попадне :). Светещата маса в изрязаната част е най малкия ми проблем, може да се сложи нова, става въпрос за стрелките около нея, в основата и при върховете.

Разбира се всеки случай си е конкретен и трябва да се види на живо от майстор, но питам по принцип, става ли нещо, или загубена работа.

Въпросът е страничен и ако има нещо интересно, разбира се основния въпрос си е на колегата и в темата.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот klon » 05 10 2017, 23:33

Проверил ли си го все пак за водоустойчивост ,прилича на влага ?
Аватар
klon
МОДЕРАТОР

Мнениеот senna » 05 10 2017, 23:46

Rodico решава проблема със стрелките, ако се касае за замърсяване и лекьосано. Има и леко полиращ ефект. Ако е корозия, няма шанс. Жена, вода и ръжда тръгнат ли... :silent:
Георги Атанасов е реставрирал окепазени с боя стрелки на мой Атлантик Уорлдмастер, буквално до състояние, като нови, на всичкото отгоре бяха и изкривени. Вода по циферблата е гаранция за съсипването му. Евентуално "изпиране" с химикали да, но само ако се знае какво е покритието му, и как ще реагира на съответният химикал.
Колегата според мен трябва да се възползва от гаранцията, стига да не откажат признаването и в следствие на влага. Пиша умишлено влага, а не вода, въпреки, че е същото, защото проникване на влага е възможно и без мокрене в смисъл на потапяне или обливане. Достатъчно е часовника е бил във влажна среда с отвита коронка.
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 05 10 2017, 23:58

V&G написа:Часовнка го купих чисто нов и има гаранция още година и малко. Мога ли да го пратя да отстранят петната гаранционно?

Според мен - да!
Подобен проблем е недопустим за нов часовник!
Колкото до старите.....често срещано явление....при това не защото са мокрени или не пазени! Корозията се появява дори от малкото влага налична във въздуха в тях...
Сена е споделил едно решение, Лиани друго....аз лично ползвам един израелски препарат за сребърни и позлатени домакински прибори и съм доволен от резултата. Но в конкретният случай нещата стоят по друг начин!
Виж на Фил, както и други фенове на винтиджите е от полза ;)
За съжаление при доста нови и скъпи часовници наблюдавам подобни проблеми, което за мен е недопустимо, имайки предвид марката и ценовия сегмент....за Омегиците даже май е характерно.....язък им за напомпания имидж и кеш....
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот Liani » 06 10 2017, 00:28

phil05 написа:Ей браво, да взема да пробвам и аз...Таман написах подобен въпрос, нищо слагам го както го написах:

И на мен ми е интересна темата, за малко по винтидж часовници. По скоро доколко може да се премахват, или поне донякъде. Спред мен причините може да са различни, от замърсяване, през повредено покритие, ако има такова, до корозия. И стрелките сигурно са различни като материал, качество или покритие. Но може ли поне да се пробва отначало с някакъв щадящ метод, леко почистване или избърсване, поне да падне нещо повърхностно, или замърсяване. Как и с какво? Да не стане като при някои циферблати, че и с фино тампонче с водичка не може, че доколкото знам има и водоразтворими покрития?

Конкретния ми случай е часовник на 20-25 години с перфектен циферблат и с леки петна по стрелките, които са "полирана стомана". И при мен снимката няма да свърши много работа. Може и да е лека повърхностна корозия. Може ли да се опита внимателно почистване, или даже леко ново полиране, да се подобри поне донякъде картинката. Или може да имат някакво покритие и не става ей така. Нещо като проблема с циферблатите, по добре не пипай? С малки изключения де, зависи и при кого ще попадне :). Светещата маса в изрязаната част е най малкия ми проблем, може да се сложи нова, става въпрос за стрелките около нея, в основата и при върховете.

Разбира се всеки случай си е конкретен и трябва да се види на живо от майстор, но питам по принцип, става ли нещо, или загубена работа.

Въпросът е страничен и ако има нещо интересно, разбира се основния въпрос си е на колегата и в темата.

Ако стрелките са от полирана стомана, то тогава няма никакъв проблем да се полират дори с Дремел. Премахването на светещата маса е задължително, но пък после, ще се сложи от новата.
Нещо подобно съм пробвал и стрелките стават невероятни. Трябва да се внимават с дремела, че може да стане
"забавно"

https://www.youtube.com/watch?v=oXV6JfZ7lnA

Извинявам се на колегата, че му пълня темата!
Liani
Активен

Мнениеот V&G » 06 10 2017, 06:54

klon написа:Проверил ли си го все пак за водоустойчивост ,прилича на влага ?

Не несъм го проверявал още. Мислех след втората година да го тествам.
Ако е влага би трябвало да има петна и на други места според мен аз само по стрелките виждам.
Аватар
V&G
Почитател

Мнениеот V&G » 06 10 2017, 07:02

Колегата според мен трябва да се възползва от гаранцията, стига да не откажат признаването и в следствие на влага. Пиша умишлено влага, а не вода, въпреки, че е същото, защото проникване на влага е възможно и без мокрене в смисъл на потапяне или обливане. Достатъчно е часовника е бил във влажна среда с отвита коронка.[/quote]

Никога не съм го оставял с отвита коронка. Потапял съм го лятото в морето но на максимум 5 метра.
Аватар
V&G
Почитател

Мнениеот senna » 06 10 2017, 08:30

Е, аз нямах в предвид съхранение. Издърпване на коронката за малко с цел сверяване примерно, във влажна среда. Принципно, и с изключение на системата при Амфибиите, винта е по-скоро осигуровка срещу случайно отключване на коронката под вода, а разпъването на уплътненията си става със самото и натискане в позиция 1. Но си прав, че при това положение, щеше да се появи проблема и при рамките на индексите поне. Явно не е това, явно и часовника няма проблеми с водоустойчивостта, щом е тестван в реални условия и не се е напил. Петната не са нормални за нов неотварян часовник от подобен клас. Най-добре си предяви гаранцията, би следвало тя да покрие почистването или смяната на стрелките.
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот george2502 » 06 10 2017, 08:54

Не го мисли, а направо отивай да си ползваш гаранцията!
Timeland са чувствителни на тема имидж в добрия смисъл и според мен няма да имаш проблеми с тях.
Имах Aquis почти 3 години. Нищо подобно не ми се е случвало.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 06 10 2017, 09:02

имам същия проблем с един часовник, и петната са точно от опипване на стрелките по най-дебилния начин. Човекът направо си е оставил ръцете, поне на моя часовник, има и подобно петно на циферблата, което като се загледа, ясно се очертава отпечатък :) :)
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 06 10 2017, 10:12

ivanovnov написа:имам същия проблем с един часовник, и петната са точно от опипване на стрелките по най-дебилния начин. Човекът направо си е оставил ръцете, поне на моя часовник, има и подобно петно на циферблата, което като се загледа, ясно се очертава отпечатък :) :)

Стрелките на са толкова голям проблем! Те могат да се почистят с родико, както Сената е казал или да се полират по метода на Лиани! За мен по-големият проблем е цифера!!! И той трябва да се почисти максимално бързо, защото попие ли в лака нищо не може да го извади.....
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот Seikosha » 06 10 2017, 11:33

Какви пръсти сънувате по стрелките не ви знам, защото няма нито една операция при която да има нужда да се пипа с пръсти,а и би било много по трудно. При такава марка и в този ценови раздел,би трябвало да са стоманени и можеше да е оксидация,но като гледам "петната" стои като обелено и няма зърнеста структура като при корозия, а такава се забелязва вече по секундната стрелка ,която със сигурност е стоманена. Някакъв калпав материал са използвали,да им се чуди човек. Да се възползва от гаранцията,дефектни са и да му ги сменят. За друго може да се мисли ,ако откажат.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот V&G » 06 10 2017, 12:11

Днес следобед ще го откарам в магазина от които го купих пък ще видим какво ще излени накрая.
Аватар
V&G
Почитател

Мнениеот Seikosha » 06 10 2017, 13:07

Да кажа и на Вальо,че пита човека. Корозия и полиране може да има само при стоманени стрелки и е поправимо,стига корозията да не е задълбала надълбоко,особено по тънката част от рамката около светомасата,защото има опасност да се скъса. При стари дълбоко "изядени" стрелки обикновено може да се получи подобрение, като останат съвсем малки белези,при по-плитки - изчезват напълно. При стрелки от други плътни материали в съвременните саати ,не съм пробвал,може би при някои от тях също може да се получи поне освежаване :roll: При стрелки с увредено покритие,нищо не помага,много от тях например са също стоманени и после позлатени,или с друго покритие и ако се полират,просто остава накрая стоманата. В такива случаи,пенкилерите крадат лаковете на жените си и си ги лакират в разни разцветки,може и с автоспрейове,или други боички с последващо лакиране с безцветен лак. Ако са само мръсни,нещата вече са лесни. Когато иска само леко почистване и полиране "да блеснат" ,аз си ги полирам на парче тоалетна харти,или салфетка :)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот V&G » 06 10 2017, 19:53

Часовника го оставих днес следобед и до две три седмици ще е пр мен отново. Неизвестните сега са дали ще признаят гаранцията или ще си платя за ремонта.
Аватар
V&G
Почитател

Следваща

Назад към Проблеми и въпроси