Петна по стрелките ?

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

Re: Петна по стрелките ?

Мнениеот phil05 » 06 10 2017, 22:27

Seikosha написа:Да кажа и на Вальо,че пита човека.
...

::up:: благодаря!

Ще пробвам полиране на тези стоманата, каквото ще да става, в смисъл ще помоля някой майстор. Дано да няма нещо отгоре, че като им гледам технологиите...Но тези стрелки са достатъчно стари за изненади. Тъкмо ще видим колко са стомана. А за другите с разни покрития, никелирани, позлатени, ясно, с родикото на Сена каквото стане и ако има още нещо повърхностно, май нататък само още един ход, както казва Мишо. Внимателно, с ръчичка, може би много внимтелно между двата пръста мернах някъде. С нещо много меко, микрофазер кърпичка или ако ще тоалетна хартия, Не знам дали може и някаква много мека полирпаста. Колкото да се почисти още малко и да светне, колкото светне и толкоз. Че нататък да не стане като с циферблатите...

А по темата, тези стрелки на Ориса не знам дали са стомана, може, но вече станаха рядкост. Да не са и те с някакво покритие. И точно покритието да е позаминало, ако не е направено както трябва. Да не стане на Ориса да му сменят стрелките пак със същите и след една година пак да се петносат. Всичко е вече автомати.

Има няколко големи и малки фирми за стрелки в Швейцария, едната е на Суоч и прави почти само за тях. Има и една голяма UTM в Германия. В Япония Ситизен правят стрелки, та знае ли се.

Сега стрелките са си модерно производство и автомати от начало до край, с изключение на високия клас и нанасянето на светещата маса на ръка. Гледах в едно списание една статия за тези UTM. Правят стрелки за всички от сърце, включително и посинени Бреге стрелки със всичките им работи по 3D формата. Материалите са като почнеш от алуминий с боя или друго покритие за ниския клас, за средния клас месинг и Neusilber (алпака) с галванично покритие, там никелирани, позлатени, или бои, лакове, ситопечат. Суперлуминова така или иначе. И вече за високия клас полирана стомана, посинена стомана, платина, злато, 3D форми и ръчен финиш.

Ето сурови стрелки още на тънките ленти от които се щанцоват, тези приличат малко на часовата на Ориса.

Изображение

На няколко места срещам да се говори за предпазно прозрачно покритие отгоре, лак ли е, какво е, както на циферблатите. Вероятно на някои, не на всички. Ако е така, то също може да прави беля и там да са петната.

Един конкретен реален случай преди година-две. Минутната и часовата стрелка на този на снимката долу бяха с някакви леки тъмни и светли петна по тях. Часовникът беше на 10-12 години. Дават ги златни, или на други места позлатени. Като го занесох на един майстор, на когото вярвам безрезервно, рече нищо не мога да направя. Колкото и да е дебела позлатата, и златни да са, може да имат и някакво покритие отгоре, както и на цифрите на циферблата. И да си играя да ги полирам леко, ще променят цвета и спрямо цифрите и другата малката. И не се знае дали проблемът не е от позлатата, ако са позлатени, даже и да няма покритие отгоре. По добре нови, или тези да си стоят така. И аз естествено нали ми е толкова акъла, айдее нови, целия комплект. Ако ще е гарга... Старите ги пазя някъде, утре ще ги снимам, че не съм в къщи. Ако някой иска, може да си поиграе, че ако станат после, да свършат на някой работа. Или да ги продадем нанякъде :wink:, хич не са евтини.

Изображение
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Seikosha » 07 10 2017, 00:01

Точно си прав Вальо в мислите си :) При съвременните стрелки,в много случаи има защитен филм полимерно покритие и точно може би на Ориса случая е такъв и за това ми изглеждат като обелени,или както остава някъде следа от лепило. Колкото до този твой майстор, вярвам ,че е такъв,просто не му се е искало да поеме риска ;) Нарича се страх и аз като пипам нещо непознато,съм в една постоянна тревожност :)) Истината е ,че това покритие пада със съответният разтворител, най-често алкохол върши работа, Така ,че дали има или няма нищо не им пречи да се понакиснат превантивно. От там насетне ще се види какво следва, ако са позлатени (хубаво е да се знае предварително) с полиращи кърпички нельзя, съдържат химии и ще го свалят покритието като найлон от кремвирш. За тоалетната хартия ,не е шега :) Начини много,въпрос на преценка. Ако са златни е по спокойно в пъти.
Вземи им направи една макро снимка,таман и тема има такава ;)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот phil05 » 07 10 2017, 18:27

Дано не спамим много темата на колегата, но от дума на дума... ::angel::, дано да е интересно за някого и да има връзка. Надявам се че колегата V&G ще ме извини. Де да пишем другаде за петна по стрелки, пък и аз като него се чудя какво да направя с едни стрелки... ::drinks::

За тези предишните "златните" по-макро не мога, ама то няма и смисъл, че даже и малко да мръдне светлина, или камерата, всичко се променя. Трябва да се видят на живо. Но се надявам, че горе - долу става ясно. Е, не е като петниста хиена, но се преливат едни цветове... Що не ги оставих и да го кръстя "патина"... ::angel::

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ето, точно такива са стрелките стомана, дето искам да ги "полирам". На вид де, иначе като изработка и покрития не знам. На един друг малко по стар часовник същата марка и вероятно производител стрелки, около 10 години назад. Жалко, че светещата маса си е перфектна, поне на вид и е тритий. Искаше ми се да остане такава. Май по добре да си ги оставя каквито са? Нямам снимка, че въпросният часовник не е в мен. Първо ще ги снимам тези стрелки, ако го взема, пък тогаз.

Изображение
Изображение
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот V&G » 07 10 2017, 18:48

[quote="phil05"]Дано не спамим много темата на колегата, но от дума на дума... ::angel::, дано да е интересно за някого и да има връзка. Надявам се че колегата V&G ще ме извини.

Няма никакъв проблем да си пишете тук.Благодаря ви за мнениятя и съветите!
Аватар
V&G
Активен

Мнениеот Seikosha » 07 10 2017, 18:49

Наистина снимките не вършат работа и трябва поглед на живо, тоя Панасоник няма ли макро? Позлатените са оправяеми почти на 100% ,заоблени са ,а не с ръб в средата което е по гадно, за сините не мога да преценя какво им е. На стоманените на IWC-то светомасата не им пречи да се полират,освен ако има от вътрешната страна на рамката в дълбочина към светомасата ,ма не вярвам.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот phil05 » 07 10 2017, 19:05

На Панасоника му сложих едни макро пръстени, колкото да не е без хич, ама вали дъжд, тъмница и светлина колкото през джама, не ми се разправяше повече. Нищо им няма на сините, но излезе по изгодно сосе 'сичките, отколкото само двете. Тези стоманата на ИВЦ то ще ги видим оттатъка като дойдат, дано да не пречи светомасата.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот V&G » 17 11 2017, 22:08

Здрвейте колеги!
Денска часовника пристигна от сервиза. Сменени са стрелките с нови ,почистена е касата и е направен тест за водоустоичивуст всичко това гаранционно.

Изображение
Аватар
V&G
Активен

Мнениеот Torro » 17 11 2017, 23:36

Браво! Явно фирмата е на ниво и е уважила очевидното.
Torro
Маниак

Мнениеот phil05 » 18 11 2017, 01:54

Пише още направена проверка на хода/точността ::thumb::
Аватар
phil05
Маниак

Предишна

Назад към Проблеми и въпроси