ПОЧТИ идеален

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

ПОЧТИ идеален

Мнениеот rocknrolla032 » 19 11 2017, 12:25

Здравейте на всички ! Съвсем наскоро събрах кураж да си поръчам бленуван часовник(

онлайн, от Англия... Първите ми впечетления бяха " уау ! " ... Но ... после забелязах две конкретни неща които ме изкарват извън равновесие.. Първото, което е по - маловажно и мога да живея без него е, че лумисцентноста на "индексите" всъщност е само над индекса на 12 часа....
Изображение

Другото нещо, което не мога да понасям ( все пак говорим за чисто нов часовник а и малко или много е seiko) е че секундната стрелка се разминава страшно с индексите във втората половина на циферблата (от 6 до 12 часа) като на 9 и 12 часа стрелката се намира в следните положения :
Изображение

Кинетичния механизъм е с калибър 5m84.
Питането ми е дали има начин тези малки недостатъци да се коригират и ако да - къде, колко, как..

Благодаря Ви предварително !
"Крокодилите са лесни. Те се опитват се да те убият, и да те изядат.. Хората са по-трудни.. понякога, първо се правят на твои приятели."
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Re: ПОЧТИ идеален

Мнениеот Torro » 19 11 2017, 12:42

Ще трябва да живееш с тези недостатъци. По принцип почти всичко може да се преправи по конкретни предпочитания, но това струва пари, дори много пари.
С времето , предполагам, ще свикнеш с тези конкретни недостатъци на часовника, а до тогава наблягай на достойнствата му! Проблемите не са толкова значими, лошото е , че те дразнят.
Torro
Маниак

Мнениеот Liani » 19 11 2017, 13:56

Ако стрелката се разминава само с втората половина, това означава, че няма как да се оправи, защото маркерите са поставени неточно. И аз съм попадал на такова изпълнение и съм се дразнел, но това е риска на онлайн пазаруването.
С времето се свиква.
Liani
Активен

Мнениеот Georgi_G » 19 11 2017, 14:41

А как стои въпросът с връщането на стоката?

Щом е от UK, няма начин да няма начин. Писа ли им? Какво казаха?
Ако нямаш как, с Бългаски пощи за максимум 15-тина лв. за 10 дни е при тях.
Аватар
Georgi_G
Активен

Мнениеот rocknrolla032 » 19 11 2017, 15:59

Ами сайта е доста коректен, предлагат 30 дневен moneyback, 1 година международна гаранция, гаранционна карта и пр. Но честно казано сърце не ми дава да го върна заради проклетата стрелка.. то и не знам дали е достатъчна причина.. Обмислях варианта дори да се сложи на операционната маса и да се отстрани секундната стрелка в крайна сметка ... Общо взето приемам всякакви съвети. Споменахте че струва скъпо .. колко скъпо е това ?
"Крокодилите са лесни. Те се опитват се да те убият, и да те изядат.. Хората са по-трудни.. понякога, първо се правят на твои приятели."
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Мнениеот Seikosha » 19 11 2017, 16:56

Да, тези проблеми със секундната стрелка са много чести. Отиди при някой часовникар да ти я премести малко напред,мисля ,че ще се оправи, а може да има и луфт,но е по-малко вероятно.
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот omegaqq » 19 11 2017, 17:30

Доколкото разбрах секундната стрелка не цели маркерите само на определени места по циферблата. Тоя проблем се среща когато циферблата не е поставен точно в центъра на машината. Проблема се решава с наместване на циферблата в центъра и поставяне отново на стрелката(ите). Аз обикновено го правя като леко изкривявам или изправям крачетата на циферблата. Услугата едва ли ще е много скъпа, но се иска часовникаря да е много внимателен, особено на нов часовник, за да не остави следи. Има вероятност циферблата и да не може да се нагласи в центъра.
При положение, че часовника е още в гаранция те съветвам да не го носиш на часовникар. Причината за това е че ще отпадне гаранцията. Ако изчакаш тя да мине може вече и да не ти прави впечатление този малък "дефект".
Аватар
omegaqq
МОДЕРАТОР

Мнениеот gata05 » 19 11 2017, 18:36

Това,че е Сейко не ти гарантира че ще нацелва маркерите точно.Някои ги нацелват,други-не.Божа работа.Не те съветвам да влизаш във филми с часовникари за това,ако толкова те дразни-в кутията и обратно за островчето без да им се обясняваш.Просто им го връщаш и си искаш парите :idea:
Аватар
gata05
Маниак

Мнениеот phil05 » 19 11 2017, 18:42

Хмм...интересно, аз бих посъветвал обратното. Като общ въпрос и за други такива случаи, затова си позволявам да се обадя.

Колега, преди всичко като знаеш какъв си (предполагам), защо купуваш онлайн котка в чувал? И аз съм горе - долу същата стока :), та затова.

При всяко производство има толеранси и отклоненията имат гадния навик да се събират в една и съща посока, та накрая общата грешка става видима с просто око. Ако не е някакво върхово и много скъпо нещо, където и това е взето предвид и се внимава и за това, при контрола също.

В двата предпоследни поста на omegaqq и Seikosha е дадено според мен най доброто, разумно и просто решение. Дай го на някой добър майстор да се опита да ти центрова циферблата и стрелките така, че доколкото е възможно толерансите да се компенсират, а не да се събират. Щом във фабриката не са го направили, което не е толкова чудно. Майсторите знаят как да го направят. И може и да ти го приспи, няма да си познаеш часовника.

Виж дали другите важни неща са ОК - по външен вид, как върви, функции и т.н. да не стане като се оправи това, да намериш нещо друго да те дразни повече :wink:

Ако всичко се оправи, ще имаш възможно най добрия екземпляр от модела който харесваш :)), рискът си заслужава, според мен. И ще си спестиш разправии и дуги изненади.

Като гледам, това е по важно за теб, отколкото гаранцията, защото ако го върнеш и ти го сменят, другия може да ти поднесе също някоя изненада, може и различна, за да е по - интересно :)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Martin36 » 19 11 2017, 18:55

Я обърни часовника наобратно - с индекса за 12 часа надолу и виж дали това несъответствие няма да се премести в друг диапазон. Ако се премести то значи, че има луфт стрелката, което е нормално за много кварцови чадовници. Нямам опит с кварцови сейко, но веднъж взех едно кандино и малко след това забелязах луфта. Върнах се в магазина да правя рекламация и момичето ми обясни че е нормално и ми изкара още няколко часовника от различни марки, при които го има това явление.
Martin36
Напредващ

Мнениеот rocknrolla032 » 19 11 2017, 19:23

Колегата Martin36 се оказа прав. Не знам наистина дали ще мога да го изтърпя тва нещо.. Имам чувството, че предпочитам да го гледам без секундна стрелка отколкото по този начин.. Най вероятно ще послушам съветите на господата по - горе и ще изчакам малко за да видя мога ли да живея с тези недостатъци с цел запазване на гаранцията, или просто ще последвам желанието си да имам Точно това което искам да имам и ще го водя на чичо доктор. За лумисцентноста никой не изяви мнение, не е ли възможно да се обработят и другите индекси ? А ако дай боже всичко тръгне в желаната насока и трябва да избирам хирург,случайно да имате доверен такъв ?
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Мнениеот cenzor » 19 11 2017, 19:32

rocknrolla032 написа: За лумисцентноста никой не изяви мнение, не е ли възможно да се обработят и другите индекси ? А ако дай боже всичко тръгне в желаната насока и трябва да избирам хирург,случайно да имате доверен такъв ?

Ако има място на стрелките (от тези снимки не мога да определя ...), може да се постави луминисценция.
Цена от 15 лв при не особено прилежен часовникар до 50-70лв при майстор.
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 19 11 2017, 19:42

Това с луфта е коментирано много тук и ако случая е такъв, това е положението, не му се вглеждай повече.

При малко желание и много маниащина можеш да погледнеш дали при двете положеия, както каза колегата горе ::up:: отклонението е същото. И ако при положението, в което си решил да го гледаш и си мислиш, че "нормално" отклонението е повече, пак можеш да го занесеш да ти го компенсират малко, ако майсторът се съгласи. Но не забравяй, че часовник не се носи в положението, в което го гледаш фронтално и забелязваш "дефекта", а във всякакви други положения, в които не го виждаш къде де му е стрелката спрямо индексите. Вероятно има положение, при което стрелката цели точно всички индекси, ама не може да го видиш :)), ако това те успокоява.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Torro » 19 11 2017, 19:45

Да, с внимателно корегиране и наместване на положението на циферблата и стрелките , може да се оправи проблема.
Torro
Маниак

Мнениеот rocknrolla032 » 19 11 2017, 19:53

cenzor написа:
rocknrolla032 написа: За лумисцентноста никой не изяви мнение, не е ли възможно да се обработят и другите индекси ? А ако дай боже всичко тръгне в желаната насока и трябва да избирам хирург,случайно да имате доверен такъв ?

Ако има място на стрелките (от тези снимки не мога да определя ...), може да се постави луминисценция.
Цена от 15 лв при не особено прилежен часовникар до 50-70лв при майстор.

Те стрелките всъщност имат, нямат самите индекси. Прилагам картнка направо за по - лесно.
Изображение

Определено ще се предпочете обиграната ръка все пак, но не съм напълно сигурен какви действия ще предприема все още.. :crazy:
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Мнениеот Liani » 20 11 2017, 01:30

Щом има луфт, няма да се оправи с корекция на секундната стрелка. Отделно играничката не е малка. Винаги ще има секции при които ще ударя между маркерите. Колега, ако те дразни, връщай го.
И аз точно с кварцово Seiko имах същата драма.
Liani
Активен

Мнениеот rocknrolla032 » 20 11 2017, 14:26

Liani написа:Щом има луфт, няма да се оправи с корекция на секундната стрелка. Отделно играничката не е малка. Винаги ще има секции при които ще ударя между маркерите. Колега, ако те дразни, връщай го.
И аз точно с кварцово Seiko имах същата драма.

Там е проблема - не ме дразни толкова, че да го върна, обаче пък много ми вади очите :-D
Нооо.. явно е както казват.. любовта боли :thumbup:
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Мнениеот phil05 » 20 11 2017, 15:26

rocknrolla032 написа:...
Другото нещо, което не мога да понасям ( все пак говорим за чисто нов часовник а и малко или много е seiko) е че секундната стрелка се разминава страшно с индексите във втората половина на циферблата (от 6 до 12 часа) като на 9 и 12 часа стрелката се намира в следните положения :
Изображение

Щом толкова те ядосва, да питам нещо.

А в дясната половина какво прави, стъпва на индексите, или леко ги подминава?

Като го обърна надолу с главата, точно толкова ли не стигаше индексите в "новата" лява половина?

Ако причината е луфта и стрелката е на място, отклонението в двете половини ще е приблизително еднакво и огледално, щом е заради тежестта на стрелката. Ако не и влияе и нещо при хода в двете половини.

Та някой майстор може да си поиграе малко със стрелката и може да го излъже малко и да разпредели отклонението че поне да е еднакво, ако не е. Но игричката може да е и голяма, както каза колегата горе. Примерно да премести секундата една идея надясно така, че да разпредели отклонението в двете половини. В дясната половина на 3 часа леко да подминава, а в лявата половина на 9 часа да не достига индексите, но по - малко от сега. И няма да го виждаш, особено под някакъв ъгъл, както се гледа часовник.

Ако не става, може наистина да е от позицията на циферблата, много малко му трябва.

Не му се ядосвай на луфта, при определени механизми си е технически коректен, не знам дали и при този е така.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот rocknrolla032 » 20 11 2017, 17:52

Първо да кажа : Благодаря ви сърдечно на всички ! не съм и предполагал че ще има толкова много отзовали се !

сега във отговор на phil05 :
следната картинка обобщава ходовете на секундната във нормално положение :

Изображение

ето и с "главата надолу" :

Изображение
Стив Ъруин
Аватар
rocknrolla032
Новобранец

Мнениеот phil05 » 20 11 2017, 18:24

Еми това казвам, ако секундата се премести с 1/4 до 1/5 сек. надясно, ша са опрай, колкото да не те дразни. Майстора да каже може ли.

Имах подобен проблем с един циферблат с отделен разграфен вътрешен пръстен наоколо, дето индексите от едната страна съвпадаха с тези на циферблата, а от другата леко се разминаваха и ме дразнеше. Ами поизлъгахме го, грешката се разпредели и не се забелязваше, имаше и малко играчка с пръстена дали е съвсем концентричен с цифера. Таман го бях забравил.

Както искаш, но както споменах да не стане ако го върнеш, след разправиите да получиш обратно пак нещо подобно. Но може и да им го върнеш, дано другият да е ОК и да ти хареса, или ако не - чак тогава да си поиграеш с него.
Аватар
phil05
Маниак

Следваща

Назад към Проблеми и въпроси