Душ със Seiko 3bar-a?

Имате проблем с часовник или просто въпрос и няма кого да попитате?
Попитайте разбирачите!

Re: Душ със Seiko 3bar-a?

Мнениеот Torro » 28 12 2017, 20:50

За конденза си прав "nasko_jarti ", ха, ха. Знам как се пише, но понякога се правят грешки.

Но съветът ми си остава и всичко , което съм написал е изпрабвано в реалността. Каквото реши "GaTio " такова да бъде, само предложих вариант за проба. Часовникът си е негов.

Дори имам снимки от онова гмуркане на 10м.
Изображение
Изображение
Часовникът на ръката ми е именно онова просто Сеико 5 с водозащита 30м.
Причината да се гмурна само на 10м с цялото това оборудване е, че един О-пръстен беше изпуснал и в бутилката се оказа , че имам само 5 Атм налягане вместо 200Атм. Бях пълнил бутилката в София и докато отида на море въздухът взел, че "издишал". Реших все пак да направя едно кратко гмуркане и да съм на плитко. Дори заради плиткото гмуркане може и за това часовникът да е още здрав.
Изображение
Е, това беше много, много отдавна и сега не бих експериментирал, но незнанието е сила.
Torro
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 28 12 2017, 23:06

Аз също препоръчвам да НЕ СЕ къпете с него, просто не си струва риска. Колегата по-горе ви е написал, с микрофибър са очила стават чудеса и няма нужда от нещо друго много дълго време.
Offtopic: покажи
колега blr, знам че имате общо с химията, ама не всеки знае какво е ПАВ в почистващите препарати (по една случайност съм работил с човек, който е продавал перилни препарати, и аз знам), но моля за разкодиране на абривиатурата за всички
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот blr » 28 12 2017, 23:28

Barking Dog написа:Аз също препоръчвам да НЕ СЕ къпете с него, просто не си струва риска. Колегата по-горе ви е написал, с микрофибър са очила стават чудеса и няма нужда от нещо друго много дълго време.
Offtopic: покажи
колега blr, знам че имате общо с химията, ама не всеки знае какво е ПАВ в почистващите препарати (по една случайност съм работил с човек, който е продавал перилни препарати, и аз знам), но моля за разкодиране на абривиатурата за всички

Извинявам се, ще поясня. ПАВ=повърхностно активни вещества. Ще спестя подробности около химията. Най-общо, това са основните активни съставки на всички перилни и почистващи препарати, сапуни, шампоани, душ-гелове... Ще ги познаете по това, че водните им разтвори се пенят.
Важното в случая е защо трябва да си държим часовниците далеч от тях. Разтворите на ПАВ имат свойството да омокрят повечето твърди повърхности, включително и тези на уплътненията, като по този начин подпомагат проникването на вода през тях. Най-просто казано, един часовник ще пропусне по-лесно потопен в сапунена вода, отколкото в чиста такава. Именно затова и трябва да се внимава малко повече с часовници с ниска водоустойчивост при взимане на душ и миене на чинии например.
blr
Почитател

Мнениеот phil05 » 29 12 2017, 01:42

Да допълня нещо, някъде май го споменах и някой даже пусна нещо иронично. Ама нищо, пак да кажа, все пак се занимавам малко професионално с водопропускливост на друго място.

Водата е течността с най високо повърхностно напрежение. Като пример там разните твари, които се разхождат с крачета по водата и не потъват. За радост на часовнците. Точно това повърхностно напрежение и пречи допълнително на водата да не преминава през уплътнения и мембрани и осигурява да речем половината от "водонепропускливостта" на часовника при определено налягане. И това е взето предвид, като се дават данните за водозащита, те са за вода без препарати. С разните сапуни шампоани и ПАВ повърхностното напрежение пада рязко, то това им е работата, да омокрят хубавичко, както каза колегата горе. Точно повърхностното напрежение пречи на омокрянето. И отгоре на всичко ПН зависи от температурата. Така че под душа с топлата вода и душ гела 3-те бара отидоха наполовина, че и по-малко, доколкото са били 3 бара. По добре плуване или гмуркане на няколко метра, отколкото под душа със шампоана.

Затова споменах, поне после да се изплакне хубаво, че ако остане такова завряно покрай уплътненията, после и на дъжд няма да вършат много работа. А и тези козметики са агресивни към уплътненията. Най добре щом е под душа, часоввника да се полива само с вода, по далече от сапуни и шампоани.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот vebaev » 29 12 2017, 03:09

Какво ди правите тия часовници бре , аз имам Монстър дето не е мокрен никога ако ме рзбирате :D
Що трябва да мокря часовник (умишлено), като мога да не го мокря ...
------
セイコー
SEIKO 5 SNZG11
SEIKO SKX781 "Orange Monster"
vebaev
Напредващ

Мнениеот popayo » 29 12 2017, 10:26

Ами защото е Diver, и не какъв да е, а Monster.

Всичко мокря, какво да го пазя няма да хилядим.

::drinks::
popayo
Маниак

Мнениеот Torro » 29 12 2017, 11:40

Разбира се колегите , които са изказали мнението си по-горе са прави. Аз не карам "GaTio " да се къпе с часовника. Самият аз никога не го правя. Но тестът с чашата дава известна представа дали часовникът е водозащитен. Дори не карам колегата и да го пробва, има и сухи тестове при доста часовникари, та и там може да се провери. По-голямата ми част от часовниците ми са купувани втора ръка и тези, които смятам да ги нося в мокра среда винаги ги пробвам чрез чашата топла вода. Предварително обаче оглеждам уплътненията и ги третирам със силиконова смазка. Чак след този тест си позволявам лятото да съм по басейни и на море с даден часовник и да плувам и да се гмуркам с него. За ПАВ вече писахте, те са враг на уплътненията, така е.
Torro
Маниак

Мнениеот blr » 29 12 2017, 13:40

Аз не мокря часовници, които са с без завиваща се корона. Както казват англоговорящите: " Better safe than sorry". Душ с часовник никога не съм взимал, не ми пречи да го свалям. Не бих ползвал и часовник ежедневно в басейн. Хлорираната вода е агресивна спрямо уплътненията и гумените каишки. 2-3 пъти в годината не е проблем, но ако се тренира всяка сутрин...
Както се спомена по-горе, всяко уважаващо себе си часовникарско ателие има уред за тестване на херметичност на часовници на сухо, без риск от повреди. За да не излезе като реклама, няма да спомена къде тествам моите, но е добра идея да се пуска такъв тест преди почивка на море например.
blr
Почитател

Мнениеот GaTio » 29 12 2017, 18:56

Евала хора, харесва ми, че се включвате толкова активно. Благодаря на всички. Не става дума за това, че не ми се сваля просто евтини часовници не съм пазил изобщо и са издържали явно на късмет ли не знам, а този по-скъпия ми свиди да го ползвам така както тях и се позаинтересувах и добре, че го направих Благодаря
GaTio
Новобранец

Мнениеот phil05 » 29 12 2017, 19:53

И това го бях споменал някъде. Ето лесен и освен това професионален метод, без часовникар. Щом ще влизаш под душа, карай само с топла вода, ама ако искаш и с душ гел. После го поизбърши и както е топъл, му капни само една студена капка вода на стъклото, от кубче лед, а може и от чешмата студена вода. Само една голяма капка, не да го мажеш и мокриш целия с кубчето лед. Часовникът трябва да е топъл, ако не е, го стопли някъде около 40 градуса не повече. Да го усещаш с ръката леко топъл. Нищо му няма и всичко ще си каже.

След 1-2 минути избърши капката и виж има ли конденз точно под нея. Ако има, не влизай повече под душа с него. Остави приказките, че във въздуха в часовника си имало влага. Колкото и да е прост, това е един от професионалните тестове във фирмите производителки, след като ги подлагат на съответно налягане във вода, реално, не на сухо. Ето теста и как става с капката в това филмче от горе долу 6:00 до 6:50 мин.

https://www.youtube.com/watch?v=ckvceoedFUU

Може и най добре да го направиш още преди душа, че може да си каже и заради предишния душ, или дъжд, или басейн, който каквото е правил.

Така става ясно и състоянието на уплътненията и кой какво е писал в параметрите и рекламите.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 30 12 2017, 13:28

Писал съм по въпроса не веднъж, но пак ще напиша. Темата е леко абсурдна. Аз съм от хората, които не си махат от ръката часовника просто така, без основателна причина. Такава причина е примерно когато си завирам ръката около двигателя на френска кола, или когато не искам да одраскам жената при някои обстоятелства. Мисълта, че при взимане на душ часовникът ще се измие и почисти е напълно погрешна - точно обратното се получава. При редовно къпане с часовник се налага примерно веднъж в месеца той да се почиства от долната му страна и отвътре на веригата и закопчалката от отложен слой сапун или нещо пдобно, както и банята не се самопочиства при къпане, а се налага да се мие с препарати...
Няма никакво значение какво пише за херметичността и налягането в барове. Не е важно какво позволява или препоръчва производителят, а какво е реалното състояние на дадения часовник. Естествено е, че има презастраховане на производителя. Няма Сейко, с който човек да не може да се къпе безопасно, ако Сейкото е в ред (уплътнения, стъкло...) Проверете си часовника на тестер за херметичност или в топла вода, както съм писал не веднъж, и ако всичко е наред - къпете се с него спокойно. Проблемът е единствено когато се говори за много скъпи часовници - на човек в такъв случай не му стиска да пробва, че грешките излизат солени. Там всеки си решава сам. Аз използвам прости Q&Q и не ми пука - проверил съм, че издържат поне 4-5 години и като започне да се изпотява, значи вече е време за нов - то и без това вече се е издраскал и покритието е взело да се поврежда...
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот blr » 30 12 2017, 14:53

nevenbekriev написа:Няма никакво значение какво пише за херметичността и налягането в барове. Не е важно какво позволява или препоръчва производителят,..

Това може да се прочете само в български форум. Чудя се как големите производители на всякакви потребителски стоки още не са ни открили като нация за тестване на продуктите им в екстремни условия и при неправилна експлоатация.

И после се чудим защо, дори и при иоснователна гаранционна претенция, нерядко ни отрязват.
blr
Почитател

Мнениеот phil05 » 30 12 2017, 16:08

Много правилно си е написал nevenbekriev. Това дето го пишат производителите е пълен абсурд и то става въпрос за часовници, дето всичко ужким трябва да е точно. 3 бара налягане, ама не било 3 бара 30 метра под вода, ами било само пръски и ситен дъждец...10 бара 100 метра не били 100 метра, ами плуване и лееекинко гмуркане, колко? на 1-2 метра? Спекулиране с някакви диви измислени стандарти. 3 или 30 бара било по стандарт да изкара там 2 секунди, или колко бяха. И бърже навън, че да не вземе да влезе вода. И не знам си още какво. А реално - безумни абсурдни таблички :))

И затова реалната водозащита при различни производители се разхожда как си иска, при едни и същи данни, 3 бара при едни са много повече 3 бара, отколкото при други. Едни са по равни другите равни, затова го написах по нагоре.

Има марки и модели, дето 300 метра (30 бара) са наистина 300 метра, а други - като в табличката :wink:. Така че наистина си тествайте часовниците от време на време пускат ли, как са уплътненията, това е най важното, както пише и майсторът горе. И после който както иска.

ПП. Толкова е лесно... Корона и капак на винт (винтове) с уплътнения е сигурна работа, ако уплътненията са в ред. Разни хронографи и часовници с бутони и корони не на винт, пък и кога и как се натискали, във вода, извън вода, имайте едно на ум. Колкото ще да пише.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Barking Dog » 30 12 2017, 16:41

Тази дискусия ми напомни за фабричните данни за разход на гориво при автомобилите: толкова разход градско, толкова извънградско и толкова смесено, ама измерени при едни лабораторни условия, които в реалността ги няма. И затова произвдителя казва някакви данни, ама се застрахова, че този разход може да е различен при различните потребители, в зависимост от стила на каране и реалните условия.
Животът е силно заразна болест, която се предава по полов път и винаги завършва със смърт.
Barking Dog
Маниак

Мнениеот phil05 » 30 12 2017, 16:59

Така е, реалните условия са толкова различни, че няма как да се вкарат тези параметри в реалното ползуване. Ми ето пример - един добре направен винтидж, с щракнат капак и никакви уплътнения нито по капака, нито по короната. Ако го пусна в една тенджера с вода, без да го разбърквам много, няма да влезе и молекула вътре, именно поради повърхностното напрежение на водата. Колко му е водоустойчивостта, колко бара? Те хората са ги мислили тия работи и на времето, не случайно в добрите стари конструкции има разни стъпала и прегради.

Ама ако го полея на чешмата и под душа, не знам вече. Така е и с уплътнения при различни условия. Както и при колите, и при всичко, както рече колегата горе.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот blr » 30 12 2017, 17:05

Не сте разбрали. Погледнете пак таблицата на предната страница, ПОГЛЕДНЕТЕ ВНИМАТЕЛНО и може да ви просветне.
blr
Почитател

Мнениеот phil05 » 30 12 2017, 18:57

Добре де, кажи какво, ужким гледам внимателно. Единственото, което виждам, е още един абсурд. 20 бара били лекичко гмуркане. А 200 метра дайвъри, същата стойност, били вече дайвъри и вече стават за скуба дайвинг. Сигурно защото има друг стандарт ИСО 6425 за дайвъри в метри за и над 200 м. и там нещата са наистина малко по сериозни. Ама какво правим с тези с 20 бара дето са пак 200 м, и не стават и за 1 - 2 метра и това било нормално? Добре, че за душ стават. А с тези 10, 5, 3 бара? Нали за тях ставаше въпрос и за всички часовници за ежедневно ползуване, дето не са дайвъри.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот blr » 30 12 2017, 19:42

Пак погледни първата колона. Прави ли ти впечатление, че там до едно време става дума само за налягане. Само, че това е ВЪЗДУШНО НАЛЯГАНЕ. Това е разликата във ВЪЗДУШНОТО НАЛЯГАНЕ от двете страни на уплътненията, за което даденият модел е проектиран и изпитан, при това при 20 С. Смисълът на тази таблица е да ти преведе тази разлика на езика на ежедневните ни занимания с ВОДА. Вярно е, че единицата за налягане Bar (100 kPa) e приблизително статичното налягане упражнявано от 10 м. воден стълб (или 75 см живачен такъв), но това съвсем не значи, че херметичността при двата флуида е еквивалентна. Защо? Заради явления, като омокряне, флуктуации в налягането (хидродинамично налягане) и топлопренос.
Ако ти се занимава, можеш да си решиш една задачка по физика за 10-ти клас: Какво е налягането на 1 метър под вода, върху часовник с диаметър 4.2 см, който се движи със скорост 1 м/с, т.е. да кажем, че си се бухнал в басейн и си решил да гребнеш няколко пъти под водата. Това няма нищо общо с гмуркането.

Тези неща са установени и измерени отдавна и съвсем не случайно препоръките на хората, които ви конструират и произвеждат часовниците са такива каквито са. Никой не отрича, че има и презастраховане и добре, че го има, иначе да не е останал здрав часовник в България.
blr
Почитател

Мнениеот phil05 » 30 12 2017, 22:33

Хайде да не я правим тая таблица и тоя въпрос още по абсурдни, достатъчно се объркват хората. Навсякъде става въпрос за водно налягане, оставаше да рекат че било възушно. До 20 бара пишат само налягане, защото имаше разправии и май им забраниха даже със съдебни решения да дават метри за часовници, които не се водят дайвъри. Защото е рекламна и заблуждаваща информация и стандарта и методите за тест за обикновени часовници са нереални и спекулативни, нали споменах. Максимално 3 бара значело да мине тест на налягане 3 бара, 30 м. воден стълб, ама в абсолютен покой на часовника и водата, за много кратко време, една минута, или колко секунди бяха. Затова го дават само да го вали дъжд, а не да да плуваш или да се къпеш под душа. Там има моментно високо налягане и времето е във всички случаи по дълго. Водопропускливостта зависи пряко от времето. Вярно се презастраховат, а и няма да напишат стой само една минута и не мърдай.

А за дайвъри е друго, там има различен стандарт ИСО 6425 и ДИН 8306, данните за метрите са реални, или по - реални, затова и пишат метри или футове.

По ДИН 8306 един 200 м дайвър трябва да издържи 1 час воден стълб 200 метра, после още един час 25% по високо налягане. По ИСО -то има още куп изисквания към каса, циферблат и показания, корона, даже и патентите му.

То стига да се погледне и във Уикипедия същата таблица, там си пише още отначало "водоустойчивост" и при баровете има (или) метри. И се вижда къде почват само метрите. И как 100 м за дайвър стават "повече" от 20 бара или 200 м на горния ред :)

Изображение

Ето я цялата:

Изображение

Така че с 3-5-10 бара, колкото са и повечето часовници, наистина по добре просто да се провери по някой от начините или сух тест при майстора. И после който както иска. Но аз не бих се бухнал във водата (това по задачката горе) или да се разхождам в морето 1 час с маска и шнорхел с хронограф 10 бара, както пише в таблиците, а и от какъв зор с хронограф. Ако е обикновен 10 бара без бутони и с корона на винт, даже и да не е дайвър, хайде да е пилот някакъв - става.

ПП. Една проста задачка и от мен. Ако е херметичен при 5 бара въздушно налягане (разлика в налягането), няма ли да е още по - херметичен при водно налягане? Въздухът не премнава ли по лесно за единица време? Не знам, питам.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот blr » 31 12 2017, 10:46

Въпросът никак не е абсурден, след като има толкова много объркани и неразбрали. В Укипедия всеки може да напише всичко. Генералният проблем е как да се обозначи херметичността на часовника върху циферблата и/или задния капак възможно най-просто и с минимум символи. Повечето производители са избрали да го правят в единици за налягане, които ти (и много други) неправилно разбираш метри под вода. Съгласен съм, че е малко подвеждащо, но затова имаме глави на раменете си, има и указания от производителите кое обозначение какво точно ти гарантира.

Темата отдавна се изчерпа, весело посрещане...
blr
Почитател

ПредишнаСледваща

Назад към Проблеми и въпроси