За феновете на пишещите средства

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

За феновете на пишещите средства

Мнениеот ivo p » 29 10 2017, 22:47

Не съм ползвал перманентно.

Незнач как се държи кохинора, но имай предвид, че проблема с перманентните е като засъхнат в писалката. Чел съм
препоръчва се през ден да се почиства с пълно разглобяване. Иначе може да се получи тотална щета.

Иначе, при писалките е по- леснода преминеш на следващото ниво, купи по - скъпа :)
Аватар
ivo p
Маниак

Re: За феновете на пишещите средства

Мнениеот dtmf » 30 10 2017, 16:36

Зависи от състава/химията на мастилото. При това не знам какъв е, обаче не съм я мил и почиствал 2-3 седмици. Ако трябва през ден да се мие, по добре да зарежа писането с писалка.
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот Lamer » 31 10 2017, 15:55

Много интересна тема, с чудесни снимки. Направо ме запали. Сега започвам да ровя и по сайтовете и да си търся красиви писалки :)
А парадоксалното е, че попаднах на нея случайно, през търсачка, докато търсех как се оправя запушена писалка.
Всъщност всичко тръгна от там, че намерих две писалки, които съм ползвал преди 20-тина години, за последно. Дъщеря ми много се впечатли и се засили да пише. Първото нещо, което ми хрумна, доста неразумно, както се оказа, е да напълня празните патрончета с мастило за мокър печат. Просто това ми се намери под ръка. На всичкото отгоре, едната писалка е Паркър, в която натъпках някакво малко патронче, с доста усилия, което не е за нея, както се оказа. Другата е някаква ...no name, но изглежда интересно, перото и се прибира навътре и тя поне прописа, криво-ляво, с пълнено патронче. Паркъра, който не е нищо особено, е пълен блокаж. Благодарение на темата го отпуших с вода и му купих дълги патрончета Паркър. Сега ще ги набутам и ще видим дали ще заработи. Детето има голям мерак да пише с писалка, което е чудесно и трябва да го експлоатирам максимално, преди да и омръзне. Като разгледах темата, и на мен ми се дописа :) Сега започвам да си издирвам писалка за мен.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 31 10 2017, 17:16

Аз за мастило препоръчвам Mont Blanc, синьо. Не препоръчвам Пеликан, Паркер или Фабер Кастел, освен ако не са патрони.
Монбланът е и в хубава мастилница, която е направена така, че не можеш да си развалиш перото, ако случайно опреш дъното, освен ако не искаш.
http://www.montblanc.com/de-de/collecti ... -60ml.html
Писането с мастило има и друго предназначение. Документите са истински - с едно мокра пръчица за уши или тампонче може да се провери дали подписът не е копиран.
Pfote2
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 31 10 2017, 17:24

Сега започвам да си издирвам писалка за мене.

Виж първо какво перо ще ти хареса - дебело, средно тънко, супер тънко ... като гледаш да е 18 карата злато, а след това писалката. За нея пък най-добре с въртяща помпа или със стандартен патрон: (Пеликан, Монблан, Фабер Кастел, Карандаш).
Според големината на ръката също може да се направи избор, но там вече малко фирми имат различни големини от един и същ модел. Например, Пеликан има. И ако не държиш да бъде точно зеленият на райетата, може да вземеш на сравнително добра цена свястна писалка.
Pfote2
Маниак

Мнениеот Lamer » 31 10 2017, 17:37

Сега вече ме хвърли в музиката ::crap::
Изобщо нямам идея за какво говориш. Писал съм с само евтина писалка, вероятно китайска или руска. Изобщо нямам спомен как пишеше, беше пластмасова и имаше гумена помпа вътре, чрез която се пълнеше резервоарчето. Дори не мога да я намеря. Виждах я до скоро да се подмята в едно чекмедже, но сега не мога да я открия.
Тези принадлежаха на баща ми. Тази, която пише, наистина ме впечатли с това, че пише много тънко. Което много ми харесва. Паркър-тъ практически не пише до момента. Когато/ако пропише, ще сравня.
Вероятно трябва да накупя няколко евтини писалки, за да разбера кое ми харесва и кое-не. Освен това, как се разбира дали писалката пише тънко, дебело, още по-дебело и т.н., като се гледа на картинка?
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 31 10 2017, 18:16

За дебелината на перото се гледа в магазина. На самото перо пише М за medium, F за fine, SF за super fine и нещо друго за дебелите B за bold (тях съм ги забравил, защото medium вече е достатъчно дебело). На перото пише и каратите в карати или в хилядни. Например 18 КТ или 760.
С евтина писалка, още повече китайска, няма да стане. По-добре ако е евтина, да е поне Lamy или пак Pelikan с бяло, иридиево перо. Те не са скъпи.
За златно перо трябва да приготвиш около 400 евро за едната писалка, но пък ще имаш писалка. Инструмент. За чудо и приказ и удоволствие. А при толкова хубави часовници едната писалка не натежава чак толкова на кантара.
Това го пиша, защото разбрах, че си търсиш писалка. Ако пък много бие на очи златото на перото, има ги и родинирани, покрити с родиум, бели, като пръстенчетата на самата писалка пък са покрити с паладиум.
https://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/en ... 1474./home
Pfote2
Маниак

Мнениеот Lamer » 31 10 2017, 18:43

Благодаря за информацията!
И-ха, този пеликан изглежда страхотно. Трябва малко да подъвча мисълта /1000 лв. за писалка/, че ми идва леко изневиделица. :) Нужно ми е малко време да я асимилирам. От друга страна-за какви ли не глупости съм давал пари, още една няма да ме катурне :lol:
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 31 10 2017, 19:23

Смятай колко хора ти (ни) се чудят на акъла - да купува толкова скъпи часовници, пък има часовник на телефона си, а и на всеки ъгъл има по обществените места. То е абсолютно същото.
Pfote2
Маниак

Мнениеот dtmf » 31 10 2017, 22:38

За проби и експерименти може да почнеш с китайски писалки от 5 лева, а после да минеш на скъпи.
И ако я изгубиш или счупиш няма за какво да те е яд.
Мен още не ме е ухапал коня да дам няколко стотин лева за писалка.
Мога да ти препоръчам някоя от серията Jinhao: X450; X750.. за момента си направих колекцийка от модел X250. Стоманена около 37 грама, резервни пера има колкото искаш за смешни пари, а и винаги може да и сложиш перо от 50-ина Паунда за маркова писалка :-)
Има две каналчета за отвеждане на мастилото за разлика от повечето Китайски, и за монтажа е предвиден специален улеи, а не като повечето да влиза перото както му падне.
С паркърски патрончета не работи , а с по-малкия размер.
Идва с конвертор така че да зареждаш без да се цапаш.

Изображение
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот ivo p » 31 10 2017, 23:44

Само да добавя към колегата- хубава писалка определено си заслужава, но ако решиш за Пеликан - от Амазон ук ги има с 30% процента надолу.

Моята препоръка обаче е за Лами, като за първа след дълго време. За 40- 50 лв Сафари моделите, получаваш доста прилично качество. А може да си вземеш и различни пера да пробваш.

Попринцип, дебелината на перото зависи от начина на писане- ситни букви - определено Fine, по- едро медиум и ако пишеш наистина големи букви болд.

Но трябва да се пробва, а пък Японските са една идея по - тънки, медиум при тях е близо до файн.

Последно, ако се изкушиш за златен писец- разгледай Пилот Каплес ( Pilot Capless), 18каратов писец, и се прибира като химикалка, много удобно. А цената- от вън може да се намери за 130- 140 долара.

Успех

Sent from my SGP771 using Tapatalk
Аватар
ivo p
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 01 11 2017, 11:57

Лами е много добър избор. Имам Лами Диалог, със (само) 14 каратов писец, който се прибира с въртене, но с него, заради това въртене, трябва да се пише постоянно, защото засъхва иначе.
За жена ми съм купил от Лами преди повече от 15 години писалка и химикалка (боди, което може да се сложи и друга мина) от Розенталски порцелан и златo.
Ей такава. Химикалката е и тя такава: https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 57-234-376
Неудобното на Лами са патроните, които стават само на Лами и съответно идват по-скъпо от универсалните на Пеликан и пр., а да се работи с помпи и помпички - става една .... Просто се събират много помпи и помпички в чекмеджетата за писалки и човек захваща да не знае кое за какво беше.
Пилот Каплес е нещо съвсем модерно, но човек май трябва да е минал първо през класиката. Не знам.
А класиката е една - зелена раирана писалка Пеликан. Или черна. Или седефена, или ...
Pfote2
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 01 11 2017, 12:12

В Амазон намерих една писалка Jinhao. С позлатено в 18 кт перо. Ще взема да поръчам една. С нормални патрони.
https://www.amazon.de/dp/B00CC72GQ0/ref ... 27352&sr=1
Pfote2
Маниак

Мнениеот Lamer » 01 11 2017, 13:00

Така, след като разписах Паркър-а благополучно, установих, че не ми харесва. Първо, самата писалка и една тънка такава и второ, писецът е М, което ми идва дебело, като шрифт. Пробвах още един Паркър, който изглежда подобно и пише по същия начин. В същото време No name писалката ми е далеч по-удобна и най-вече е S. Чак се учудих, че мога да изписвам такива малки, красиви буквички (или поне на мен ми се виждат красиви :lol: ). Иначе сглобката и определено е паянтова. Писецът се прибира с въртене в корпуса, вероятно за да е по-компактна. Вероятно е някаква рекламна, беше в кутия Bayer. Явно трябва да си търся S. Добре, че ми обяснихте за размерите писци ::drinks::
P.S. Всъщност не било S, както ми се е привидяло, а било 3. Сега чета, че тънкото било F всъщност. Има ли различни обозначения при различните марки?
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 01 11 2017, 13:28

Доколкото знам - няма. Освен че Карандаш има под-размери, тоест с още по-голяма разбивка. Иначе F e за писане, защото EF (или XF) вече дращи.
https://www.pelikan.com/pulse/Pulsar/de ... er-waehlen
Тук една помощ за декодиране на съкращения, но пък е свързана с друг език:
https://www.code-knacker.de/fuellfeder.htm
Pfote2
Маниак

Мнениеот dtmf » 02 11 2017, 00:36

Интересни гелови пълнители за химикали от Китай:
Първите са блестящи металик, другите светят на UV светлина, а последното мастило изчезва до час след като е писано с него. При него няма какво да се снима понеже изчезва напълно от хартията. :-)

Изображение

Изображение
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот dtmf » 02 11 2017, 02:22

Pfote2 написа:В Амазон намерих една писалка Jinhao. С позлатено в 18 кт перо. Ще взема да поръчам една. С нормални патрони.
https://www.amazon.de/dp/B00CC72GQ0/ref ... 27352&sr=1

X450 и 750 са сравнително дебели - близо до размер на пура. Ако стоиш на бюро става, но ако носиш в джобовете 2-3 броя , може да пречи.
На снимката в средата е X750
Изображение
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот monopola » 02 11 2017, 23:20

Тази тема става все по-интересна :)

Аз обичам истинското мастило и поради тази причина химикалки ползвам рядко, но пък писалките имат някой недостатъци свързани с удобството при ежедневна употреба - по-финни, по-малко държат, разтичат се понякога, една идея по-помпозно идва за хора, които нямат отношение към това и т.н. Та съм си намерил идеалния вариант за мен - ролери :)

Опита ми като доста малък с един Паркър, още бях ученик, по-късно имах един Waterman, получен като подарък, изключително ниво, за съжаление ми го гепиха :( Сега ползвам Карандаш и Паркер за обикновени химикалки, но рядко и най-вече Паркер и Монблан за ролери, като на МОнблан fineliner пълнителя много ми харесва, а пък на Паркер това последното нещо - 5th. И двете неща са истинско мастило, с цялата лекота, красота и кеф на писането с писалка, но в много по-удобна форма!

Обичам да пиша с лилаво мастило, даже почти само с лилаво пиша, а Монблан имат такъв и ролер пълнител и fineliner, лошото е, че fineliner в този цвят го няма fine и пише дебело за моя вкус.

А най-якото нещо напоследък са пишещите средства на Napkin, с технология за вечно писане, подобно на вечен молив :) Пълна мания е това, ако някой харесва щуротии да го пробва.

Та така, да си кажа и аз :) Да пишеш с мастило е огромен кеф, ще ме извинят химикалките, ама са като кварц малко :)

Лилавото мастило на Monblanc върху хартията на Moleskine... Класика ::drinks:: ::drinks::
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 02 11 2017, 23:40

Банките признават ли подпис с лилаво мастило ::angel:: ? Или трябвало синьо, та синьо? Тук при мене все проблеми с един Монблан химикал, дето го разнасям и що му сложих черен пълнител ::crap::. И не мога да го загубя като другите химикалки и т'ва е, вездесъщ е. И току подпиша нещо с него по инерция и после върнат младежа, че не било синьо... ::angry::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот ivo p » 13 01 2018, 00:08

Замря темата, да я повдигна с любимците ми напоследък-

Лами 2000 писалка- страхотна, с визията от 60те, вече месец пиша само с нея, а с писалките съм по-зле от часовниците- тях ги въртях поне по две на ден.

Тефтер/ хартия на Атома- чудна белгийска система, купуваш корици и сменяш сам хартията, но най- хубавото е че за разлика от други тефтери - този седи плосък и може да се пише от средата до края ( няма го характерното повдигане).

Часовника е ясен.

Изображение
Аватар
ivo p
Маниак

Предишна

Назад към Други хобита