Аудиофили

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: Аудиофили

Мнениеот phil05 » 01 12 2017, 21:12

Mario Pankov написа:...
Иначе тука май добре се забавлявате, добре че тона е сдържан. На други места са стигали до бой :-D

Ами забавляваме се :), няма да почнем и ние кой захранващ кабел имал повече детайл и кой рак - по голяма сцена :lol:. Стигат ни дивотиите с часовниците ::angel::.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот franka » 01 12 2017, 21:45

От два дни съм със стапало ксиндак. Китайче. Махнах денон 2200 стъпало . Е , китайчето кърти. Всичко е по детайлно, звукът е уникален. Преда остана денон1100 . Сега си мисля и него да сменя, ама за грамофон денона е май по добре.
STEINHART Apollon ETA 2824-2 elabore
HELBERG CH7 Miyota 9015
PRAETORIAN Signifer Miyota 8215
Vostok-Europe Caspian Sea Monster Ekranoplan Quartz
Аватар
franka
Маниак

Мнениеот Lamer » 02 12 2017, 09:59

Mario Pankov написа:Не знам колко са учени, но по-високият дампинг фактор оказва изключително негативно въздействие над това, което чуваш в последствие. Общо взето стойност около 20-40 може би е оптимална, а и не виждам какво толкова сложно има за смятане, тъй като в уравнението единият аргумент е изходния импеданс на усилвателя (знаменателят), а другият (числителят) е товарът, който предоставя озвучителното тяло. И тъй като, освен в някои много редки случаи, той е продукт на две величини - съпротивлението като константна и реактивния компонент като продукт на индуктивностите - този фактор може да е определен като число, но за определена честота. "Разбумтян бас" е по-скоро функция на лошо проектирани озвучителни тела и тяхното разположение в помещение с определена геометрия, била тя оптимална или не.

Как ще обясниш технически следния ефект. OT са Tannoy mercury V4i. Стоят неподвижно, на едно и също място, в едно помещение. Когато работят с NAD 701, басът е точно "разбумтян", бавен, провлачен,излиза извън ритъм. Когато работи с NAD 3100 нещата се подобряват значително, звукът е приятен, всичко си идва на мястото. При много бърза музика, има леки излизания от ритъм, но ...да кажем, не дразни. С Arcam Alpha 7R басът губи от гръмовността си, за сметка на това става бърз и стегнат. Вече няма и помен от загуба на ритъм. Никакво разбумтяване, стегнат, отчетлив, започва и завършва когато трябва. Не остава като ехо.
Подобно нещо се наблюдава и при Wharfedale Diamond 9.6 с тези усилватели, но тях не ги коментирам, защото имат по-високи изисквания към усилвателя.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот diran » 02 12 2017, 10:14

Аз се чудя защо спорите за неща които са строго индивидуални, като слух и предпочитания към звук.
Според мен система се събира според това каква музика слушаш.
Ако очакваш една система да покрие всички стилове музика с еднакво качество си се заблудил.
Системата на любителя на класическа музика и системата някой рапападжия са мноого далече една от друга.
Естествено това си е мое мнение.
И моя съвет е ако някой се сбърка по това аудиофилство първо да си направи тест на слуха и после да обвинява техниката.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот Mario Pankov » 06 12 2017, 20:40

Lamer написа:
Mario Pankov написа:"Разбумтян бас" е по-скоро функция на лошо проектирани озвучителни тела и тяхното разположение в помещение с определена геометрия, била тя оптимална или не.

Как ще обясниш технически следния ефект.

Отговорът е преди въпроса ти. Tannoy Mercury е entry level ОТ, не са хвърлили кой знае какъв инженерен ресурс в него. В този ценови клас няма как да имаш каквито и да е очаквания. Може би най-малкото зло е Wharfedale в този клас.
Mario Pankov
Новобранец

Мнениеот Lamer » 06 12 2017, 23:04

Това не е отговор, най-малко пък, технически. Tannoy са OT с най-висока чувствителност, от тези, с които разполагам. По тази причина, могат да работят с много широк диапазон от усилватели, коректно, според възможностите си. За това давам за пример тях. По отношение на Wharfedale diamond 9.6 или Tannoy Mercury V4i мога доста да напиша, от първо лице, не от ревюта и слухове. И със сигурност отговорът не е еднозначен, както си мислиш.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Mario Pankov » 09 12 2017, 00:11

Чувствителността е важна при избора на усилвател като по-скоро вторите са в две графи - по-маломощни като ламповите еднотактни, повечето клас А транзисторни и базираните на LM1875 и сходни чипове, и във втора графа тези с по-висока изходяща мощност и способни да работят добре с по-нисък товар. Но по-важна е импедансната характеристика и позицията на фазата, т.е. дали е индуктивна като товар или капацитивна, най-вече в нискочестотния спектър. Това определя дали определени ОТ са труден, лесен или някъде измежду тези две граници товар. Пак ти казвам, зависи тази чувствителност как е измерена - без реална информация за методологията и публикувано измерване - параметър, който не ми казва нищо, поне на мен. Тази характеристика обикновено се дава като усреднена величина за определен честотен диапазон, но дали така са я измерили? Wharfedale Diamond 9.6 са едни доста посредствени озвучителни тела, телевизора ми Panasonic преди около 12 години като имах такива, свиреше на тяхното ниво. Игли с Visaton FRS8 не отстъпваха (в съизмерими честотни диапазони, ясно е че Diamond-a ще има повече бас и по-изразено високочестотно присъствие), а FRS8 е драйвер, който не бих класирал като HiFi. BTW - Diamond 9.6, чиято модификация беше пусната в bgaudioclub някъде тогава, беше моят и я направихме с Ангел Деспотов. След нея имаше леко подобрение, но си останаха low fi тела. Имаха не лоши шасита, поне...
Mario Pankov
Новобранец

Мнениеот Lamer » 09 12 2017, 16:56

Покрай общите приказки, съвсем го удари през просото. То бива чудо телевизор, но бивол за мезе-не бива. Термина low-fi е някаква новост. Ще ми е любопитно да разбера какво е точно.
Не харесвам Wharfedale Diamond 9.6, намирам ги за "мътни", т.е. липсва им детайл на звука. Да се слуша класическа музика на тях, особено SACD или високи резолюции си е загуба на време. Джаз, електронна музика, по сложни рок композиции от типа на Pink Floyd или Alan Parson's project -също. Подарих ги на тъста ми, след има-няма 3 дни слушане. Просто не са за мен. За по-проста /в смисъл малко инструменти, малко вокали, елементарна композиция/ музика са си съвсем прилични. До толкова прилични, че са по-добри от десетината мини, микро, миди и подобни аудио системи, които тъста ми вероятно колекционира /защото не ги изхвърля/. Някакво чудо на техниката ще да е този телевизор, който има звук като на ОТ за 1000 лв. До сега не съм чул телевизор или лаптоп да ме впечатли със звук, но знае ли човек, може да гледам малко телевизия.
Сега остава да поставиш репера. Няколко пъти казваш "нисък клас-не става". Кажи сега от къде нагоре "започва да става". ОТ, усилвател, източник. Да започнем голямото хвърляне през прозореца. Подозирам, че колегата senna ще е пръв :lol: Аз действително имам доста неща за хвърляне.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот george2502 » 09 12 2017, 21:40

Lamer написа:Покрай общите приказки, съвсем го удари през просото. То бива чудо телевизор, но бивол за мезе-не бива. Термина low-fi е някаква новост. Ще ми е любопитно да разбера какво е точно.
Не харесвам Wharfedale Diamond 9.6, намирам ги за "мътни", т.е. липсва им детайл на звука. Да се слуша класическа музика на тях, особено SACD или високи резолюции си е загуба на време. Джаз, електронна музика, по сложни рок композиции от типа на Pink Floyd или Alan Parson's project -също. Подарих ги на тъста ми, след има-няма 3 дни слушане. Просто не са за мен. За по-проста /в смисъл малко инструменти, малко вокали, елементарна композиция/ музика са си съвсем прилични. До толкова прилични, че са по-добри от десетината мини, микро, миди и подобни аудио системи, които тъста ми вероятно колекционира /защото не ги изхвърля/. Някакво чудо на техниката ще да е този телевизор, който има звук като на ОТ за 1000 лв. До сега не съм чул телевизор или лаптоп да ме впечатли със звук, но знае ли човек, може да гледам малко телевизия.
Сега остава да поставиш репера. Няколко пъти казваш "нисък клас-не става". Кажи сега от къде нагоре "започва да става". ОТ, усилвател, източник. Да започнем голямото хвърляне през прозореца. Подозирам, че колегата senna ще е пръв :lol: Аз действително имам доста неща за хвърляне.
Казваш кога започваш да хвърляш да ти заставам под прозореца!!!!!

Sent from my G8341 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Mario Pankov » 13 12 2017, 22:53

Lamer написа:Покрай общите приказки, съвсем го удари през просото.

Засегна се от поста ми, въпреки, че не това беше целта му. Телевизора беше топ модел тогава, струваше малко под 5900лв. И да, за съжаление 9.6 беше на неговото ниво.

Минималния от към разходи вариант би бил нещо от рода на Audiolab 8000, по-старата А версия свири малко по-добре от по-новия S вариант под крилото на Tag McLaren. Източник - USB DAC-четата на Ивелин от Варна (Попа) свирят прекрасно за парите си. Ако ти се дават повече - употребяван DAC с PCM63K, PCM1702/04 и прочие - Parasound DAC1000/1500 се намират с малко късмет за 600-650 евра. При озвучителните тела е по-сложно, защото са скъпи, но има хора в България, които правят такива. Ако ти допадат метални мембрани (на мен не) - понякога изпадат за около 2500-3000лв Jamo Concert, които всъщност са разработени от производителя на използваните в тях високоговорители Seas Excel (Seas Norway) за Jamo и за тези пари стават. Повечето фабрични тела имат заложени в себе си сериозни маржини и за приемлив звук трябва да се изръсиш доста. Ето няколко примера:

http://www.iglooaudio.co.uk/neat-motive-sx1.html - 2 x мидбаса Peerless SDS 5.25". Цената на мидбасите за клиент на дребно е около £13 за брой. Самият им дизайн на това ОТ е лесен и евтин за производство.
https://www.whathifi.com/wilson-audio/sophia-3/review - 1 х Scanspeak 26W, версията с алуминиева мембрана, 1 х SB Acoustics Satori MW16 и високочестотен, който не мога да разпозная. Прилича на Focal или Transducer Lab с алуминиева мембрана, но не съм сигурен. Обща цена около £1400. Самото ОТ също не е сложно за производство и използва доста харесван, но вредящ начин за времево напасване на високочестотния и ниско-средночестотния, т.е. използвайки челен панел под ъгъл. Бих се хванал на бас, че има завал над 16-17Кхц поради насочеността на високочестотния, макар и да е с вдлъбната мембранка.

Примери още много, това е и причината да съществуват толкова много, някои и доста развити, diy общества. За около 5к, ако можеш да живееш с неща втора ръка, можеш да си направиш доста прилична аудио система. Ако искаш hi-end - там вече нещата стоят другояче.
Mario Pankov
Новобранец

Мнениеот vspiridonov » 14 12 2017, 12:44

Колеги, търся CD на Randy Newman.
Моля, посъветвайте от къде мога да купя.
vspiridonov
Почитател

Мнениеот Mario Pankov » 16 12 2017, 19:03

Провери ли в Дюкян меломан (страшни скъпчии са, за съжаление) и в ksilo.bg? От вторите съм поръчвал СД-та, чака се малко за доставка, но цените им са доста добри.
Mario Pankov
Новобранец

Мнениеот franka » 16 12 2017, 19:21

Mario Pankov написа:Провери ли в Дюкян меломан (страшни скъпчии са, за съжаление) и в ksilo.bg? От вторите съм поръчвал СД-та, чака се малко за доставка, но цените им са доста добри.
Ксилото бг , нещо не се отваря.
STEINHART Apollon ETA 2824-2 elabore
HELBERG CH7 Miyota 9015
PRAETORIAN Signifer Miyota 8215
Vostok-Europe Caspian Sea Monster Ekranoplan Quartz
Аватар
franka
Маниак

Мнениеот vspiridonov » 17 12 2017, 00:04

Виж ти какви места имало.
Благодаря за препоръката, ще ги посетя.

Mario Pankov написа:Провери ли в Дюкян меломан (страшни скъпчии са, за съжаление) и в ksilo.bg? От вторите съм поръчвал СД-та, чака се малко за доставка, но цените им са доста добри.
vspiridonov
Почитател

Мнениеот Mario Pankov » 26 12 2017, 16:25

Ksilo.com е, извинявам се :) Весела Коледа на всички!
Mario Pankov
Новобранец

Предишна

Назад към Други хобита