Фотография

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Фотография

Мнениеот NikonFan » 28 05 2010, 05:51

Здрасти,

Другото ми хоби е фотографията. Любител съм от малко повече 3 години. Никон е моят избор за оборудване. От около година ползвам Д90, 18-200вр, 35 1.8, 105мм ВР макро и сега съм хвърлил око на бърз обектив - 70-200 ВР2.
Ходя навсякъде със един карбонов Манфрото трипод и жена ми много ми се сърди за което :)
За тази година имам цел да се понауча на Фотошоп 4 защото съм доста начинаещ. Ми това е, ако има други кандидат фотографи - да пишат.
---------------------------------------------
Omega Seamaster Chronometer, co-axial GMT
Citizen Promaster Carbon Eco-drive
Tissot 2000 Olimpic Edition

Изображение
Аватар
NikonFan
Активен

Re: Фотография

Мнениеот Lamer » 28 05 2010, 13:03

Има, има :mrgreen: Аз, обаче, съм от вражеския лагер и с никонианци-марсианци не приказвам :shh: В тази връзка, като гледам снимките в раздел обяви, отдавна се каня да напиша как и с какво е най-добре да се снима часовник, подкрепено с примери. За съжаление ме мързи повече от нормалното, но не съм се отказал. Може би колегата ще спретне нещо подредено :thumbup:
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Groot » 28 05 2010, 13:43

Ами то аз и друг път съм предлагал една такава тема.
Разбира се, не първа точка да е "Купете си ето този модел за 2000лв", ами да гледа нещата от презумцията, че хората разполагат със сапунерка.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот Lamer » 28 05 2010, 14:39

Първо мислех да започна с това КАК и най-добре да се снима часовник. Осветеност, фон, разстояние, статив или друга опора. След това примерни режими на снимане-скорости, бленди, светкавици, отражатели, разсейване на светлина от вградена светкавица. И накрая, за собствениците на DSLR-обективи най-подходящи за целта. Предполагам, на всички е станало ясно, че с GSM е почти невъзможно да се направи прилична снимка. Някак абсурдно ми се вижда човек да продава часовник за 2к, примерно, а да сложи снимка, на която нищо не се вижда.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Groot » 28 05 2010, 14:58

И аз съм на мнение, че в случая GSM-ите нямат място що се отнася до снимане на часовници - абсурдно ниско качество, независимо от цената и мегапикселите.

Ами ако имаш време драсни един бърз пост :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот Edifice » 28 05 2010, 15:21

Дайте да ви гледаме и по-хубавите фотографии, какво само се обяснявате че снимате ;)
Аватар
Edifice
Master User

Мнениеот Groot » 28 05 2010, 16:14

Те не снимат... но имат възможността! :).
Fivegood и Stenli правят добри снимки на часовници ама си траят.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот NikonFan » 28 05 2010, 17:00

Ламер, значи си от вражеския лагер (предполагам големия враг) :) .. ок. Сега кажи че имаш и реплика на златен ролекс за да е пълна картината :)

Шегата настрана, това за някои техники как да се снимат часовници е супер идея. Като имам време и аз ще драсна нещо.

Изображение
Аватар
NikonFan
Активен

Мнениеот Groot » 28 05 2010, 17:40

Малко мои снимки, правени с Най-евтиния канон сапунерка :

http://photo-forum.net/bg/index.php?APP ... _SIZE=more

:)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот Lamer » 28 05 2010, 18:01

Не искам да пиша така по принцип, ще ми се да подготвя и примери, за да е по-ясно за какво става въпрос. Като начало може да започнем с критиката. Тук http://strelki.info/viewtopic.php?f=12&t=1216#p9082съм качил малко снимки, който желае може да каже какво не им е наред, после и аз ще си кажа. За оправдание само мога да кажа, че ги наснимах набързо, когато ми доскуча финала на ШЛ. При някои умишлено търсих по-артЪ изглед. Всичко е пълна импровизация за 10 мин. Единствено добрата техника спасява положението, та криво-ляво биват. Ако беше никон, щеше да е отврата пълен :mrgreen: Мисля да се ограничим със снимки на часовници. Сайтове за публикуване и обсъждане на снимки-дал Господ.
P.S. Имам реплика на Tag Heuer Grand Carrera :roll:
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот trysth » 28 05 2010, 18:52

Аз като имам възможност предпочитам да не ползвам светкавица. Опитвам се да застопоря някъде апарата и да го пусна на ниска скорост (2-3 сек). Лошото е, че нямам статив и са ми много ограничени постановките.
Аватар
trysth
Master User

Мнениеот Lamer » 28 05 2010, 19:19

Това не е решение, защото ако работи, а аз не обичам да ги спирам, за това не са на 2 без 10 :mrgreen: , секундната стрелка ще се размаже. Решението е- добро осветление. Всяка снимка от ръка на скорост по-ниска от 1/60 крие риск от размазване на кадъра и пълен брак. Има и ред индивидуални особености, как се държи апарата, ако щеш, колко ти треперят ръцете :angel: Във всеки случай е за предпочитане условията да са контролирани, не да зависиш само от слънцето. Един бял лист, гръб на гланциран календар или нещо подобно, може да отрази естествената светлина и да подобри невероятно много условията. Най-важното при снимането е, че това е работа със светлината. Няма светлина-няма кадри. Разбира се, прекалено много също не е добре. Правилото „Колкото повече, толкова повече!“ в случая не е абсолютна истина.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот Groot » 28 05 2010, 21:02

ОК, Lamer. Ето моето скромно мнение по-скоро от гледна точка на потребител на снимки от колкото на правяч:
Първата си е ОК.
Втората освен че часовника е доста резнат от долу, което може би е търсен ефект, но на мен лично не ми харесва, часовника стои някак на криво - може би това е илюзия от стрелките.
Третата също ми харесва
Четвъртата си е гадна. Хем баш фронатлното снимане на обект, който няма кой знае какви подробности не ми харесва, хем не се четат надписите (на практика единствената подробност върху капака).

Това ми е мнението :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот Lamer » 28 05 2010, 22:44

Добре,добре ;) Всъщност Victorinox-ът е много "фотогеничен" часовник. При почти всякакви условия ще изглежда прилично, поради белия циферблат в черна контрастна рамка. По-скоро имах предвид следващите снимки, но и така е добре. Целта на втората снимка е да се види детайл, по-едър план. Кадрирането е лошо, прав си. А и целия кадър е леко наклонен. часовникът аха-да се търкулне. Последният-калпав, надписите не се четат заради преоразмеряването- на пълен размер се четат, но е огромен. Иначе-плоско и безинтересно. Това важи и за първия кадър. Плоско, както казах, фотогеничен часовник, излиза добре. Втория е детайл-става. Давайте още. Кое дразни, кое е интересно?
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот NikonFan » 28 05 2010, 22:58

Ламер, мерси за снимките. Имаш хубава камера- честито. Мисля че модела и е от 2002 но съм я ползвал и знам че е добра (за Canon де :) ;). Не съм сигурен какъв ти е обектива но 100мм и 2.8 ме навежда на мисълта за стандартен макро (или греша?).
Аз имам особено мнение за избора на блендата на някои снимки (особено #15), композицията на други (#7 например) и съдържанието на трети (#10,11).

Харесва ми неутралният фон, особено на #5.

Ето ти и подарък (след като харесваш хронографи) :thumbup:

Изображение

Изображение
Аватар
NikonFan
Активен

Мнениеот Groot » 28 05 2010, 23:48

Lamer, мога да оправдая плоска снимка на часовник, когато все пак има за цел да представи модела. За това и реших да не критикувам първата снимка, въпреки, че и тя е леко накриво. Нямах време за долните, а и сега нямам :). Не обичам да критикувам по принцип така или иначе :).
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот fivegood » 31 05 2010, 19:43

Снимките ми определено не са това, което искам да бъдат. Снимам със сравнително стара сапунерка, но според мен качествена - Sony W1. Според мен това се дължи на сравнително голямата му матрица 1/1.8 (днешниите сапунерки са масово 1/2.5 и то с повече пиксели) и добрия баланс на останлите компоненти. За кратко имах Panasonic FZ7, и въпреки многобройните функции и хубавата оптика снимките си бяха шумни. Затова и го разкарах и си останах със Сони-то. За съжаление обаче годинките на Сони-то си казват думата спрямо днешната техника - липсва оптична стабилизация, авто фокуса е твърде бавен, макрото не е достатъчно. Специално снимките на часовниците, които съм снимал, ги правя с ръчна настройка, без светкавица, от статив и с плахи до неуспепни опити с някакво подобие на светлинен куб, с който се опитвам да контролирам светлината. Имам избор на две бленди като избирам по-малкото число, респективно по-голяма скорост и следя баланса на бялото да е в граници.
Надявам се да си купя някакъв entry модел SLR, за да мога действително да разчитам на техниката, но покрай Panasonic-a, разбрах че за момента нямам много време за подобни неща и засега не е на дневен ред. Въпреки това избора ми e преди всичко Canon (450D, 500D или 550D), като бих направил компромис и с Nikon.
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот makiaveli » 31 05 2010, 20:34

Аз отскоро съм ето с това http://www.sony.bg/product/dsc-s-series/dsc-s2000 . Все още не съм го разучил подробно, но като за първи фотоапарат мисля че за 200 лв. бюджет си е доста сносен. Когато си правих ревютата на часовниците, освен не толкова силната техника проблем ми беше фона на който да снимам, та в крайна сметка снимах върху покривката на леглото :lol: Дайте примери върху какъв фон е най добре да се снима (с уговорката че за различен цвят часовник сигурно има и различен най-добър фон)
Raymond Weil Tradition Blue
Maurice Lacroix Les Clasiques
Аватар
makiaveli
Активен

Мнениеот LexFalkidia » 31 05 2010, 20:57

Аз от...май станаха две години снимам с един ребъл - http://www.dpreview.com/reviews/canoneos350d/ Като за тогава ми беше чудесен - легна ми в ръката, много приятен, !относително! евтин и доста лек. Това последното ми беше от особена важност - колебаех се дали да не взема едно 30д http://www.dpreview.com/news/0602/06022114canoneos30d.asp тогава, ама едно, че много ми тежеше метала (тогава бях национална надежда по фехтовка, та както можете да си представите гледах да съм крехък :lol: ), второ, че щях да имам пари само за тялото, без допълнителни обективи. Сега вероятно ще си продавам ребъла, за да си взема едно 5Д или 7Д (http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5d/ или http://www.dpreview.com/news/0909/09090105canoneos7d.asp) понеже освен, че са много добри апарати, могат да записват и чудесно видео, а това ми е силно належащо за унито. Редно е да вметна, че като цяло съм изключително против тенденцията видеокамерата и фотоапаратът да се сливат, но в случая бюджетът ми "поръчва музиката".
Изображение
Аватар
LexFalkidia
Master User

Мнениеот valo6 » 31 05 2010, 21:46

преди години когато нямаше дигиталки бях професионален фотограф станах и художник фотограф и технолог бях
в българска фотография.притежавах служебни; пълен комплект ХАСЕЛБЛАД;МАМИЯ; ЗИНАР -чували ли сте ги
瓦伦丁
Аватар
valo6
Master User

Следваща

Назад към Други хобита