Любима книга

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Любима книга

Мнениеот franka » 17 09 2013, 17:38

Видях ,че вече има тема за четене , но там се пише кой какво чете в момента. Иска ми се в тази тема да се впишат само любимите книги на всеки. Така и един вид ще се получи каталог "Препоръчано". Не е зле и да се каже по някоя дума за книгата. Може и за автора.
Ще започна аз. Една от най- любимите ми книги е "Балада за Георг Хених." Авторът е Виктор Пасков. Преди 2 години почина. Мисля ,че беше един от много добрите български автори(от съвремието). Също негово произведение е "Германия, мръсна приказка" . Също много добро четиво. Книгата е с някаква награда от Германия , за проза.
Последна промяна franka на 17 09 2013, 20:03, променена общо 1 път
STEINHART Apollon ETA 2824-2 elabore
HELBERG CH7 Miyota 9015
PRAETORIAN Signifer Miyota 8215
Vostok-Europe Caspian Sea Monster Ekranoplan Quartz
Аватар
franka
Маниак

Re: Любима книга

Мнениеот Simulator » 17 09 2013, 18:13

Аз най-обичам криминалните романи от Агата Кристи.
Аватар
Simulator
Напредващ

Мнениеот Sir Tomaz » 17 09 2013, 20:25

Пътеводител на галактическия стопаджия, почти всичко на Карл Май, Стивън Кинг, властелинчето - невероятно четиво, от дете най любимата ми е на Кир Буличов - Приключенията на Алиса Селезньова- момиченцето от Земята. Тя между другото става и за възрастни. Общо взето това са крайъгълните камъни за мен - иначе има страшно много книги, които са ми харесали, но споменатите винаги изплуват в съзнанието ми.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот guderian » 17 09 2013, 20:33

Готина тема. ::up:: От художествената литература имам много любими заглавия, но има няколко, които са ми непреходно любими и те са 1984 на Оруел, Майстора и Маргарита на Булгаков и Пътеводителя (всички знаем на какво). :)
"Само движението води до победа"
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот Simulator » 17 09 2013, 20:37

От детството ми е любима Следите остават от Павел Вежинов.
Аватар
Simulator
Напредващ

Мнениеот franka » 17 09 2013, 20:51

certomaz написа:Пътеводител на галактическия стопаджия, почти всичко на Карл Май, Стивън Кинг, властелинчето - невероятно четиво, от дете най любимата ми е на Кир Буличов - Приключенията на Алиса Селезньова- момиченцето от Земята. Тя между другото става и за възрастни. Общо взето това са крайъгълните камъни за мен - иначе има страшно много книги, които са ми харесали, но споменатите винаги изплуват в съзнанието ми.

Е да де , туй накратко покрива наръчника на тинейджъра :)) (Не се засягай) . А в днешно време?
HELBERG CH7 Miyota 9015
Аватар
franka
Маниак

Мнениеот trk2 » 17 09 2013, 21:16

Теория на часовникарството - най - великата книга писана някога за часовници.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Sir Tomaz » 17 09 2013, 21:37

franka написа:
certomaz написа:Пътеводител на галактическия стопаджия, почти всичко на Карл Май, Стивън Кинг, властелинчето - невероятно четиво, от дете най любимата ми е на Кир Буличов - Приключенията на Алиса Селезньова- момиченцето от Земята. Тя между другото става и за възрастни. Общо взето това са крайъгълните камъни за мен - иначе има страшно много книги, които са ми харесали, но споменатите винаги изплуват в съзнанието ми.

Е да де , туй накратко покрива наръчника на тинейджъра :)) (Не се засягай) . А в днешно време?

Ами това са ми любимите, именно от детството и юношеството. Ти да нямаш някакъв вид делюзия, защото с такова впечатление оставам вече. Не се засягай. :))
Заглавието на темата е любима книга. Не е конкретизирано повече, иначе бих се постарал.
А и аз лично за последните 6-7 години честно казано съм прочел сигурно не повече от 6-7 книги. Ама кво' да се прави...
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот mitadoc » 17 09 2013, 21:41

Като малък четох приключенски на Карл Май и Майн Рид;Виктор Юго и Робърт Луи Стивънсън.
Но сега чета с кеф Габриел Гарсия Маркес.Еволюция,революция,редукция,таковам ли го? :crazy:
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот stdenev » 17 09 2013, 21:57

Честно казано и на мен книгите, които най-силно са ми въздействали и останали в съзнанието са именно прочетените в детско-юношеската възраст.
По онова време четях доста, сега - почти не... :(
Книгата, доставила ми най-голямо удоволствие и прочетена буквално на един дъх (и веднага след това още веднъж :)) ) е " Les Trois Mousquetaires" ::drinks::

Изображение
А иначе и аз си станах д'Артанян :lol: :lol: :lol:
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!
Аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнениеот Sir Tomaz » 17 09 2013, 22:04

stdenev написа:Честно казано и на мен книгите, които най-силно са ми въздействали и останали в съзнанието са именно прочетените в детско-юношеската възраст.
По онова време четях доста, сега - почти не... :(
Книгата, доставила ми най-голямо удоволствие и прочетена буквално на един дъх (и веднага след това още веднъж :)) ) е " Les Trois Mousquetaires" ::drinks::

Изображение
А иначе и аз си станах д'Артанян :lol: :lol: :lol:

+1

бях забравил да я спомена... класика... ма то може ли човек да изброи всичко...

Offtopic: покажи
Има много интересни книги м@мка му. Ама други времена бяха... както дъртия програмист вика - имаше UI за два skin-а, са има skin за два UI-я :lol: :lol: ::drinks:: ::drinks::
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот franka » 17 09 2013, 22:05

Така да бъде! Чакам някой да напише за Пипи дългото чорапче и Патиланско царство.
HELBERG CH7 Miyota 9015
Аватар
franka
Маниак

Мнениеот stdenev » 17 09 2013, 22:19

franka написа:Така да бъде! Чакам някой да напише за Пипи дългото чорапче и Патиланско царство.

Извинявай, че отново не отговорихме на високите ти очаквания. ;)
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!
Аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнениеот Simulator » 17 09 2013, 22:20

Някой сети ли се за Емил от Льонеберя?
Аватар
Simulator
Напредващ

Мнениеот Sir Tomaz » 17 09 2013, 22:22

franka написа:Така да бъде! Чакам някой да напише за Пипи дългото чорапче и Патиланско царство.

Ееее... вярно... тях ги бях забравил, а на малкия ги чета от време на време даже, страхотни са.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот taipan » 17 09 2013, 22:43

:)

Аз деля авторите на националности. От нашенците много ми повлияха в детството Елин Пелин, Йовков, Хайтов, Лилиев, Вежинов, Ботев, Радичков, Май, Рид, Лизелоте В. Хенрих, Дюма (баща), Верн, Кристи, Нушич и мн. други, които вече започвам да забравям, какво съм чел и какво не!

В тийн годините ми повлияха Тургенев, Илф и Петров, Адамс, Мулдашев, Капоти, Хюлих, Видал, и т.н.
Този въпрос ме затруднява, защото смятам, че е невъзможно (за мен) да имам любима книга. Дори да препрочета някоя нещо ново откривам. :)

Но в топ 10 са ми :

Гроздовете на греха - Стайнбек ( велика книга, просто потръпвам като се сетя за нея. толкова описателен, богат изказ, голяма мисъл има този човек гениален е)
На изток от рая - Стайнбек (без коментар просто!!!)
Параграф 22 и Нещо се случи от Хелър ( двете са ми сляти еднакво силни, дълбоки )
Клавел - БОГ!!! ВСИЧКО
Майстора и Маргарита
Достоевски - един от учителите на най-великите автори на всички времена.
Уортън - Пилето и Татко без коментар
Фокнър
Хемингуей - всичко
Алиенде - много велика писателка, много дълбоко пише.
Съмърсет Моъм
Гор Видал - Юлиан и Сътворението са за мен най-силните му романи
Кафка
Капоти е много от любимите ми
Стивън Кинг - гениален творец всички книги обичам, изчел съм една дозина
Селинджър!!!
Керуак
сигурно има още, но започнах да ги изпозабравям. :(
The law is only thing capable of making people equal.
Аватар
taipan
Маниак

Мнениеот Lamer » 18 09 2013, 00:37

Много пъти съм го чувал този въпрос и ми става все по-интересен. Какво означава любима книга? Такава, която съм изчел на един дъх и след месец не помня, че съм я чел. Такава, която съм чел, но нищо не съм разбрал, та се налага втори и трети опит. Такава, която ме е впечатлила някога много силно, но ако седна сега да я чета, ще я захвърля след 5 минути. Общо взето, книги които бих прочел/съм препрочел отново, са твърде малко. И причината ще е, че нямам под ръка нищо ново, пък било и тъпо.
С удоволствие препрочитам разкази но О.Хенри :) От тях лъха само доброта и човеколюбие.
Аватар
Lamer
Маниак

Мнениеот vin » 18 09 2013, 08:09

Майстора и Маргарита от Булгаков и Пикник край пътя от Стругацки.
Аватар
vin
Активен

Мнениеот taipan » 18 09 2013, 08:46

Тиодор Драйзер - много силен и проникващ писател. Стоик и Титан ми направиха силно впечатление.
The law is only thing capable of making people equal.
Аватар
taipan
Маниак

Мнениеот evograd » 18 09 2013, 09:01

В детските години освен всичко изброено дотук Тайнственият остров на Жюл Верн - знаех я почти наизуст, честно казано дори се опитвахме с най-добрият ми приятел да правим барут:).
От последните години "Поколение П" на Виктор Пелевин - супер обобщаващо четиво за 90-те години. Препоръчвам да се чете в оригинал - има и филм от преди 2 години. Ако има хора от рекламния бранш съм сигурен, че ще я харесат много.
evograd
Почитател

Следваща

Назад към Други хобита