Любима книга

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: Любима книга

Мнениеот pm03 » 01 02 2018, 13:07

nvelikov написа:Аз трябва да я имам в електронен формат. Имам колосална електронна библиотека със страхотно много автори. Ако някой има нужда от електронна книга ще се радвам да помогна. Довечера ще пиша като се прибера и я намеря из архива си.
А имаш ли каталог на библиотеката си?
Аватар
pm03
Маниак

Мнениеот vspiridonov » 01 02 2018, 13:11

Искрено ме зарадва, колега.
Моля прати я направо на venelin.spiridonov7@gmail.com

Благодарности! :thumbup:

nvelikov написа:Аз трябва да я имам в електронен формат. Имам колосална електронна библиотека със страхотно много автори. Ако някой има нужда от електронна книга ще се радвам да помогна. Довечера ще пиша като се прибера и я намеря из архива си.
vspiridonov
Почитател

Мнениеот nvelikov » 01 02 2018, 13:15

Ами... каталог си нямам, но мога да те уверя, че имам поне 80% от книгите, за които можеш да се сетиш. Всичко е подредено по азбучен ред на авторите. Повечето са преведени, но има и някои на английски. Ако се сетите за книга просто ми пишете и ще ви я намеря. НО това важи за по-старите книги. Книги от последните 7-8-10 г имам малко.
Никога не бъди точен – губиш много време, докато чакаш другите.
Аватар
nvelikov
Почитател

Мнениеот prosperity^ » 05 02 2018, 08:53

Обожавам всички книги на Дан Браун
prosperity^
Новобранец

Мнениеот stylish_i » 05 02 2018, 09:20

Любимата ми книга е Гордост и предразсъдъци
stylish_i
Новобранец

Мнениеот vspiridonov » 09 02 2018, 18:05

Тъкмо приключих "Чужденецът" на Албер Камю (по препоръка на Буковски).
Долната ми челюст още виси.

Ненавиждам книги без диалог или с минимален такъв. Камю е написал тази книга точно така и ми счупи главата въпреки негативното ми предубеждение.
Препоръчвам горещо, защото сме забравили много неща, а същевременно сме погълнати от много други (напълно безмислени). Чете се на един дъх и променя!
vspiridonov
Почитател

Мнениеот bilgolberg » 09 02 2018, 21:33

от криминалните - Реймънд Чандлър,Джеймс Хадли Чейс(там всичко съм изчел по няколко пъти,просто неповторим всичко се чете на еди дъх)
от фантастичните - Стивън Кинг,Дийн Кънц
от приключенските - Карл Май,Майн Рид,Джек Лондон(Сияйна Зора ми е лубима)
bilgolberg
Напредващ

Мнениеот ayl » 09 02 2018, 21:44

Любимата ми книга е тази, която чета в момента. И тъй като сега чета Вълкът от Уолстрийт, я препоръчвам на тези, които си падат по цинична проза.
Аватар
ayl
Активен

Мнениеот nasko_jarti » 09 02 2018, 21:48

Пол Дохърти - уникален стил, комбинация между исторически роман и криминале.
Стайнбек, но само Улица " Консервна" и продължението "Благодатният четвъртък"
Разбира се Тери Пратчет , Удхаус, Асприн и още много.
nasko_jarti
Активен

Мнениеот vspiridonov » 10 02 2018, 00:53

Излезе, че и Камю е труден за намиране.
Някой да има Чума на български?
vspiridonov
Почитател

Мнениеот Swiss M. » 10 02 2018, 02:13

ayl написа:Любимата ми книга е тази, която чета в момента. И тъй като сега чета Вълкът от Уолстрийт, я препоръчвам на тези, които си падат по цинична проза.

А случайно никът Ви/ ти да има общо с друга книга?
Аватар
Swiss M.
Почитател

Мнениеот ayl » 10 02 2018, 08:30

Не. ayl са инициалите на жена ми. Ако има книга с такава абревиатура, е случайно съвпадение.
Аватар
ayl
Активен

Мнениеот Pfote2 » 10 02 2018, 11:29

Препоръчвам преди "Чума" да се прочете "Чужденецът", защото в Чума става дума за едното лице от "Чужденецът" (L'étranger). Стрелеца от плажа от "Чужденеца" го съдят и го осъждат на смърт (гилотина) в "Чумата". А на фона на факта, че бащата на Камю е бил прокурор и е присъствал на изпълнения на присъди чрез гилотиниране, Камю свързва собствените си преживявания и описва подробно процеса, както и изяснява за себе си отношенията към баща си. Много тежък "материал". Невероятно написано.
---
Сега видях, че е писано вече за "Чужденецът" ::thumb::
Pfote2
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 10 02 2018, 11:40

Pfote2
Маниак

Мнениеот vspiridonov » 10 02 2018, 22:27

Да, колега,

Точно финалът на Чужденецът ме хвърли в Камю.
Първата му част е мудна - смърт... НИКАКВИ персонажи, никакъв диалог, жега и липса на идея (привидна :wink: ). НО всичко това смачква всяко презрение в част 2. Градацията е ненормална за толкова малко страници и толкова липса на диалог.

ПП: Мисля, че грешиш. Стрелецът е осъден на смърт и разсъжденията му от килията са 1/3 от "Чужденецът". Също татко му е ходил 1 път на публична екзекуция, като след това е повръщал известно време...., но това всичко е част от "Чужденецът". Ще се радвам да имам възможноста да прочета "Чума" и да споделя мнения.

Pfote2 написа:Препоръчвам преди "Чума" да се прочете "Чужденецът", защото в Чума става дума за едното лице от "Чужденецът" (L'étranger). Стрелеца от плажа от "Чужденеца" го съдят и го осъждат на смърт (гилотина) в "Чумата". А на фона на факта, че бащата на Камю е бил прокурор и е присъствал на изпълнения на присъди чрез гилотиниране, Камю свързва собствените си преживявания и описва подробно процеса, както и изяснява за себе си отношенията към баща си. Много тежък "материал". Невероятно написано.
---
Сега видях, че е писано вече за "Чужденецът" ::thumb::
vspiridonov
Почитател

Мнениеот Pfote2 » 10 02 2018, 23:32

Не знам в какво греша, но в Чума е процесът на този, който е застрелял араби на плажа, тоест взема отношение към същото събитие - за да направи връзка с гилотината. Въобще гилотината при него играе голяма роля, защото е играла голяма роля и в семейството му.
Pfote2
Маниак

Мнениеот vspiridonov » 11 02 2018, 17:52

Книгата, която свалих от читанката се казва Чужденецът на Камю и е в 2 части. Втората част е това, което ти, колега казваш за Чума. Тук се разминаваме и за това мисля, че грешиш. ::drinks::
Втората част завършва с кавгата със свещеника, но не стига до гилотината и т.н.

Чума я поръчах вече и я очаквам с нетърпение.

Ако пък се е случило от читанка да сложат 2 книги в 1, моля приеми извиненията ми за това, че съм се подвел.

ПП: Застрелва един арабин, другите 2ма ги няма по време на убийството.

Pfote2 написа:Не знам в какво греша, но в Чума е процесът на този, който е застрелял араби на плажа, тоест взема отношение към същото събитие - за да направи връзка с гилотината. Въобще гилотината при него играе голяма роля, защото е играла голяма роля и в семейството му.
vspiridonov
Почитател

Мнениеот Pfote2 » 11 02 2018, 22:14

В Чужденецът помня, че бяха на плажа - той с неговата приятелка, а с тях един друг - приятел, по-скоро познат, който май донесе револвера. Вече не си спомням, но тия араби ги задяваха нещо още в трамвая.
А на плажа той съвсем безпричинно уби единия с няколко изстрела. Че беше един се сетих от вашите думи. Все пак доста време е минало откак съм чел книгата.
Чужденецът завършва точно така - с кавгата със свещеника.
---
В Чума се описва самият процес, макар и не като главно събитие. Но е хубаво човек да е чел първо Чужденецът - за да знае за какво става дума.
---
По отношение на езиците. Ако човек владее някой друг език, подчертавам владее, а не "знае" или "се оправя на" - няма проблем да се чете която и да е книга на този език. Преводът ще бъде във всеки случай по-добър от българския, освен ако българският превод не е от по-старите (50-те, 60-те 70-те години на миналия век), когато в България имаше много сериозни преводачи. Иначе в новите преводи прозира съответният език през превода.
Pfote2
Маниак

Мнениеот Pfote2 » 11 02 2018, 22:24

Тъй като единствената хронология в двете книги е: (I) 1. Убийството, 2. арестът, 3. килията, (II) чумата, процесът, чумата, краят на епидемията - не е изключено спомените ми за едната книга да се свързват с другата.
Във всеки случай приятно четене.
--
Аз търся една книга, но не знам как се казва. Имахме я в къщи, чел съм я на много млади години, но не знам как се казва за да я намеря.
Действието се развива в Южна Африка в края на 19-и век. Баща и син са фермери. Бели, бури. Бащата застрелва сина си за да му вземе жената. Нищо повече не си спомням. Ако някой я е чел и знае как се казва, и от кого е, нека да се обади. Благодаря предварително.
Pfote2
Маниак

Мнениеот vspiridonov » 11 02 2018, 22:35

Звучи като Стайнбек "на изток от рая", за Африката не съм сигурен.

Pfote2 написа:Тъй като единствената хронология в двете книги е: (I) 1. Убийството, 2. арестът, 3. килията, (II) чумата, процесът, чумата, краят на епидемията - не е изключено спомените ми за едната книга да се свързват с другата.
Във всеки случай приятно четене.
--
Аз търся една книга, но не знам как се казва. Имахме я в къщи, чел съм я на много млади години, но не знам как се казва за да я намеря.
Действието се развива в Южна Африка в края на 19-и век. Баща и син са фермери. Бели, бури. Бащата застрелва сина си за да му вземе жената. Нищо повече не си спомням. Ако някой я е чел и знае как се казва, и от кого е, нека да се обади. Благодаря предварително.
vspiridonov
Почитател

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита