За феновете на пишещите средства

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

За феновете на пишещите средства

Мнениеот b_m » 08 07 2010, 15:08

Отделих мненията в нова тема. "fivegood"

например кой от вас знае, че много разпространен вид химикалки е фалшификат??
http://www.uhrinstinkt.de/images/thumb/ ... _07569.jpg

Аз преди (като бях ученик) имах 10тина такива за по левче, дори не съм се замислял по въпроса :)

В момента ползвам:
химикалки на Pelikan и LAMY :)
b_m
Напредващ

Re: Реплика или Оригинал-кое да изберем?

Мнениеот fivegood » 08 07 2010, 15:17

На какво в фалшификат?

Аз признавам класическия модел Jotter на Parker, като най-удобното средство за писане. Имам и автоматичен молив и химикалки от него.
Иначе много харесвам Caran d'Ache и на Waterman някой модели.
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот Groot » 08 07 2010, 15:23

Колегата иска да каже, че преди време беше залято с китайски скапани химикалки като тази :).
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот NikonFan » 08 07 2010, 21:51

fivegood написа:На какво в фалшификат?

Аз признавам класическия модел Jotter на Parker, като най-удобното средство за писане. Имам и автоматичен молив и химикалки от него.
Иначе много харесвам Caran d'Ache и на Waterman някой модели.

Аз съм почитател на Монблан и Дънхил химикалки. Имам Дънхил Сайдкар, с иридиево покритие. Монблан имат един модел, който много ми допада, но нямам все още - "Black Magic".

Хубавата химикалка/писалка е като хубавия часовник - кеф ти става всеки път като трябва да я ползваш.
---------------------------------------------
Omega Seamaster Chronometer, co-axial GMT
Citizen Promaster Carbon Eco-drive
Tissot 2000 Olimpic Edition

Изображение
Аватар
NikonFan
Активен

Мнениеот stenli » 08 07 2010, 22:54

b_m написа:например кой от вас знае, че много разпространен вид химикалки е фалшификат??
http://www.uhrinstinkt.de/images/thumb/ ... _07569.jpg

Аз преди (като бях ученик) имах 10тина такива за по левче, дори не съм се замислял по въпроса :)

В момента ползвам:
химикалки на Pelikan и LAMY :)

Дам ... копие на Монблан ...

Ползвам оригинален такъв (440лв) и мога да кажа само добри думи за него. Изкарах си цялото следване с него ... пише като магическа пръчка ... не товари ръката. Единствения негатив е може би това, че пълнител струва колкото 20 китайски. Според зависи веднъж е 12лв, друг път ми искат 14лв ... може би според това как съм облечен.
- Omega Speedmaster Professional, Seiko SNZG Flieger, Casio G-Shock
Аватар
stenli
Почитател

Мнениеот NikonFan » 08 07 2010, 23:00

Мисля, че можеш да си купиш пакет от 10 от някой от ибей-те. Излиза около 50% по евтино и няма да се занимаваш да търсиш дълго време. Това само за мастилото - химикалката не бих си взел от там.
---------------------------------------------
Omega Seamaster Chronometer, co-axial GMT
Citizen Promaster Carbon Eco-drive
Tissot 2000 Olimpic Edition

Изображение
Аватар
NikonFan
Активен

Re: За феновете на пишещите средства

Мнениеот Genev » 09 07 2010, 12:17

Не помня откога искам Монблан. :( Но моделите им са твърде скъпи за мен.
Сега съм се ориентирал към някой Паркър. Някой знае ли къде правят по-евтините си модели и къде ги продават в София? Виждал съм, че ги има по книжарниците из моловете.
...
Аватар
Genev
Почитател

Мнениеот sci » 09 07 2010, 13:50

Аз имам един средно-скъп Parker (върти ми се 80-100 лева цената) на който пише Made in China :(
Между другото, една от най-готините "химикалки" които съм ползвал, беше един Rotring, произведен в Германия. Беше на подобна цена, като въпросния Parker, но се пишеше страхотно лесно с него. С Rotring-а изкарах почти цялото си следване. Скоро го видях в един шкаф, не изглеждаше в много добра форма обаче...
Напоследък ползвам такъв low-tech верзатил за писане. Не става за подписване на официални документи, но за работни записки е идеален. И както братушките са доказали - работи безотказно и в Космоса :lol:
Изображение
отне ми две години търсене да си купя такъв 5900 в България.

EDIT: Успях да си купя и оранжев Versatil 5201 от Варна за 6(!) лева. В Метро се продава моделът 5211, но е пластмасово тялото му и не знам доколко е издържлив. 5201 и 5900 са модели от 50-те години на миналия век (all metal) и се произвеждат непроменени и днес. А за мен ретро-инженерингът се е доказал като наистина здрав :clap:
Последна промяна sci на 26 07 2010, 13:54, променена общо 2 пъти
sci
Маниак

Мнениеот fivegood » 09 07 2010, 14:00

Parker допреди години си правеха всичко в UK. Внасят ги "Меркуриус-София", намират се в Бизнес Парка. В сграда 12 има и търговски център, в който може да погледнеш доста модели. Като всяка луксзона стока обаче не очаквай да видиш всичко, което си видял на сайта. Там можеш да погледнеш и моделите на Waterman, които също са доста добри!

Сега да Ви питам с какво предпочитате да пишете - химикал, молив ....
Аз допреди години пишех само с химикал, по възможност светло син и тънък. Сега основно пиша с молив (ако може да се каже, че въобще пиша в днешния PC World). Пробвал съм писалки и ролери, но определено не ми допадат. Виж, геловете са доста яки!

Аааа забравих, че и Rotring са много готини. Понастоящем от Sanford, които притежават и Parker и Rotring, са взели решение и моделите на Rotring да се продават като Parker. Цялата серия Performance преди си беше на Rotring ;)
Аве, химикалката е като часовника, трябва да е в ръката, за да се прецени дали е твоята! Аз лично ценя най-много удобството. За мен, както казах, това е пластмасов Jotter. :thumbup:
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот 7009-3170 » 09 07 2010, 14:21

sci написа:И както братушките са доказали - работи безотказно и в Космоса :lol:

Там, ако не се лъжа, бяха ползвали и най-обикновен химически молив. :lol:
Аватар
7009-3170
Маниак

Мнениеот makiaveli » 09 07 2010, 15:46

Ууу откога се каня да пусна такава тема и ето че ме изпревариха :oops: Ето я и моята колекция:
Cerruti 1881 - писалка и химикалка
S.T. Dupont - писалка и химикалка
Arco - химикалка
Senator - химикалка
Cambridge - химикалка и автоматичен молив
Parker - химикалка и автоматичен молив
+ 4-5 автоматични моливи на Rotring, комплект рапидографи на Rotring, автоматичен молив Carol Dagg ,2 обикновени химикалки Parker и едни "незнайни" в луксозна кутия и с перо на писалката като на Черути-то. Очаквайте и снимки, че нещо не станаха нещата сега.
http://www.havearchitects.com
Architecture | Interiors | Property management
Аватар
makiaveli
Активен

Мнениеот stenli » 09 07 2010, 17:59

NikonFan написа:Мисля, че можеш да си купиш пакет от 10 от някой от ибей-те. Излиза около 50% по евтино и няма да се занимаваш да търсиш дълго време. Това само за мастилото - химикалката не бих си взел от там.

Има от по 5 бр пакети (поне аз такива съм виждал), но до скоро не ми се занимаваше с интернет пазаруване за пълнители ... но може да започна и да го практикувам ... храна чат-пат си поръчвам, защо не и нещо такова :) ... Иначе няма грам търсене - двата магазина от където купувам са на добри места - VIPShop-a на Раковска и този в Mall Sofia на Стамболийски ...

fivegood написа:...
Сега да Ви питам с какво предпочитате да пишете - химикал, молив ....
Аз допреди години пишех само с химикал, по възможност светло син и тънък. Сега основно пиша с молив (ако може да се каже, че въобще пиша в днешния PC World). Пробвал съм писалки и ролери, но определено не ми допадат. Виж, геловете са доста яки!
...
Аве, химикалката е като часовника, трябва да е в ръката, за да се прецени дали е твоята! Аз лично ценя най-много удобството. За мен, както казах, това е пластмасов Jotter. :thumbup:

Тънкописец и молив (HB/B) ми допадат най-много от инструментите за писане ... писалката също не е лоша, но изисква повече грижи, подобно на ръчнонавиващия се механичен часовник.

Абсолютно те подкрепям, че трябва да се пробва, поради индивидуалните характеристики на човека :) ...
Аватар
stenli
Почитател

Мнениеот fivegood » 09 07 2010, 19:38

stenli написа:... писалката също не е лоша, но изисква повече грижи подобно на ръчнонавиващия се механичен часовник.

Освен грижи изисква и техника на писане. Ролера е нейният "кварцов" аналог, но не ме кефи изобщо. Освен това в самолет има риск да протече, тъй като е под налягане мастилото.
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот 7009-3170 » 09 07 2010, 19:42

Още от училище съм си фен на химикалки Schneider и Senator, затова използвам най-вече такива. :roll:
Аватар
7009-3170
Маниак

Мнениеот rogue » 09 07 2010, 22:57

много сте ми интересни :)

Химикалките не носят абсолютно никакъв "заряд" за мен - обикновено средство за писане, предпочитам химикалките еднодневки - BIC за мен са новия еквивалент на култовия за времето "Пионер". Спомняте ли си ги?
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Маниак

Мнениеот Groot » 10 07 2010, 09:54

rogue, писалките и изобщо средствата на писане и страстта и отношението към тях, са подобни на тези към часовниците. Както много хора ме гледат мен като луд, когато заговоря за часовници и многозначително посочат часовника на телефона си, аз и ти не разбираме хората със писалките или оръжията и т.н. А това са си мании - не е нужно да разбираш всички мании :).
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот nescafe » 10 07 2010, 10:42

Аз пиша най-вече на клавиатура, но иначе, когато се налага да пиша на ръка, обикновено използвам писалка - един Монблан по-рядко, защото не е с патрончета, а с помпичка, и е малко пипкав, и по-често един Ватерман с патрончета. Наскоро си взех един Пеликан с помпичка, но нещо не ми харесва. Яд ме е, че новите писалки, които успявам да намеря, са все с дебели писци - само началници да се подписват - а аз предпочитам със съвсем тънки. Но и не съм търсил кой знае колко, това ми е стара страст. Като резюме - Ватерманът май ми харесва най-много.
nescafe
Санитар

Мнениеот rogue » 10 07 2010, 12:41

Явор написа:rogue, писалките и изобщо средствата на писане и страстта и отношението към тях, са подобни на тези към часовниците. Както много хора ме гледат мен като луд, когато заговоря за часовници и многозначително посочат часовника на телефона си, аз и ти не разбираме хората със писалките или оръжията и т.н. А това са си мании - не е нужно да разбираш всички мании :).

:thumbup:

уважавам всяко едно хоби, или занимание което носи положителни чуства на човека който се е захванал с него. Просто моят стил на работа/живот е такъв, че с голям успех губя и забравям всякакви средства за писане. Донякъде се радвам, че съм си спестил едно "скъпо струващо" в моя случай хоби :) и може би... леко завиждам на хората притежаващи хубави писалки - има доста стил/вкус/статус в това.
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Маниак

Мнениеот spacejam » 10 07 2010, 23:53

PARKER, baby :)
Интересното е да притежаваш часовници които са специални. Такива, които носят Историята със себе си..

SEIKO Diashock - viewtopic.php?f=12&t=3919
Сигнал Alarm - viewtopic.php?f=12&t=5677
Vostok Amphibia 1967 original tonneau case - viewtopic.php?f=12&t=5708
1МЧЗ- "Спортивные" - viewtopic.php?f=12&t=6623
spacejam
Почитател

Мнениеот stenli » 11 07 2010, 14:34

fivegood написа:
stenli написа:... писалката също не е лоша, но изисква повече грижи подобно на ръчнонавиващия се механичен часовник.

Освен грижи изисква и техника на писане. Ролера е нейният "кварцов" аналог, но не ме кефи изобщо. Освен това в самолет има риск да протече, тъй като е под налягане мастилото.

+1 Изображение
Аватар
stenli
Почитател

Следваща

Назад към Други хобита