Размисли и страсти около оръжията :)

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

За и Против личното оръжие (извън пряко упражняване на редовна силова професия)

Анкетата свършва на 16 07 2014, 13:30

За
24
49%
Против
21
43%
Без мнение
4
8%

Общо гласове : 49

Re: Размисли и страсти около оръжията :)

Мнениеот ipolit » 09 06 2016, 11:13

В общия случай този дето те напада ще е яко на кока или анаболи и въобще няма да види, че си му извадил пищов. Тъй че 9х19 си е прилично решение.
Восток Амфибия Министерские
МакТайм Хронограф Лунна фаза
Orient ER2A005Y Aviator
hmt Janata

В продажба - http://strelki.info/viewtopic.php?f=98&t=36125
Аватар
ipolit
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 09 06 2016, 11:50

хаххаххахаха темата става много забавна, някой замислял ли се е, че ако му се случи такова нещо, докато извади оръжие, докато зареди, докато се прицели, и вече всичко ще е свършило...да не говорим че за да се запази самообладание в такава ситуация или да се възпроизведе адекватен изстрел са нужни години тренировки на уменията и нервите. Във филмите разбира се всичко се случва много лежерно и по междудругото :) :) :)
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот Toshiro » 09 06 2016, 11:52

Да, и точно затова предпочитам да мога да стрелям много евтино и като хоби един вид. Не знам какво забавно видя в това, което написах.
Toshiro
Маниак

Мнениеот PetarN » 09 06 2016, 11:57

Колега, без да се обиждаш, нищо лично, но като гледам какво си написал в последните ти постове, оръжие изобщо не ти е необходимо. Моят последен коментар по темата: твоя случай, попада в онези случаи на хора желаещи да придобият КНО, без и те да знаят точно за какво им е, ей така "просто да си имам, пък може и да потрябва". Това, при 90% от подадените искания за издававане, води до отказ и то с пълно основание. Ако ще настъпва края на света, това ще е последното, което ще те спаси.
Ако пък просто искаш да "правиш нещо" както си писал, повечето стрелбища дават прекрасна възможност да го правиш с техни оръжия, като се плаща само цената на консуматива. Дори и да притежаваш собствено оръжие, при всички случаи е абсолютно забранено и подсъдно да тренираш извън стрелбище (да речем в гората), да не говорим че е крайно безотговорно.

Поздрави
Часовници в продажба: http://strelki.info/viewtopic.php?f=9&t=20605
PetarN
Маниак

Мнениеот stepona555 » 09 06 2016, 12:04

Избирай си го като за хоби , не мисли за ситуации в които ще го вадиш срещу хора , щото нали знаеш , че извадиш ли го трбява да гръмнеш и то първи.
А в момента законите са такива , че трябва да ходиш с 5 свидетели ,че другия е извадил пръв по голям от твоя пищов и ти си гръмнал право нагоре ама от рикушет си го уцелил в 10.
Успех
stepona555
Маниак

Мнениеот Toshiro » 09 06 2016, 12:22

Колега ПетърН, не се обиждам разбира се. Попитах за Валтер П22 и получих отговор. Радвам се, че имате мнение по отношение на моите необходимости, както и виждане за повечето стрелбища. Това за гората... на някой друг може да има необходимост да се обясни, но не и на мен. Степнона, напълно наясно съм какво искам и още повече какво не искам никога да ми се случва :)) Търся вариант да се запиша в клуб в момента.
Апропо, интересно ми е какво глупаво и не на място написах, та да провокира такава реакция у ПетърН :))
Toshiro
Маниак

Мнениеот drbojo » 08 02 2017, 07:55

Чак днес виждам тази тема, тук в този форум се интересувам главно от часовници. Много може да се изприказва за и против притежанието на лично оръжие и процедурата по придобиване на разрешително за КНО а относно технически детайли мисля, че изобщо не му е тук мястото, но... Та с две думи когато прочетох последното мнение на PetarN почувствах необходимост да споделя, че е много, ама много прав. Имам разрешително и два пистолета вкъщи, даже мислех и трети да взема - револвер, но се отказах. Откакто ги имам от касата са излизали само когато ходя на стрелбището, никога не ги нося с мен. В касата са с извадени пълнители и а патроните са по кутиите, все пак две хлапета имам вкъщи. За мен те са прекалено голяма отговорност, а и не виждам необходимост от такава защита, не бих стрелял по човек с тях, а извадя ли пищов на улицата попадам в една такава ситуация, дето никак не ми се иска и да си представям. Мисля, че освен тейзър имам всичко възможно за самозащита, в мен винаги нося поне едно - две нещица които повярвайте ми са далеч по-ефективни и безопасни от пистолет. Относно процедурата за придобиване на разрешително мисля, че трябва да бъде опростена и да е по- достъпно законното притежание на оръжие. Никой не е луд да взема законно оръжие за да убива с него, в същото време тежката процедура стимулира придобиването на незаконно оръжие, което е много по- опасно. Също така е крайно време да се изчистят юридически нещата относно използването му. Не мисля, че проблемът е в закона, там ясно е казано кога може да се използва, но тълкуванията после ме вбесяват, вкарват хора- жертви в затвора за това, че са се защитили. А помислете, ще влязат ли апаши у дома ако знаят, че вероятността да ги застрелям е голяма ?
Та така относн оръжията и по- специално КНО. Успех на всички , нагърбили се с това начинание, и само помнете едно, най- доброто място на пищова е в касата( според някои и в магазина) ::drinks::
"Светлината работи... Гравитацията работи... С всичко друго трябва да рискуваме."
Аватар
drbojo
Активен

Мнениеот Toshiro » 08 02 2017, 10:45

Колега, като е прав ПетърН и не виждаш необходимостта си от такава защита, вземи, че се освободи от тази отговорност. Ще имаш прекрасната възможност да стреляш по стрелбищата с тяхно оръжие. Не се заяждам, а се учудвам.
Аз за самозащита ходя да тренирам спринтове на стадиона :)) До сега нямам засечка ::drinks::
Toshiro
Маниак

Мнениеот drbojo » 08 02 2017, 14:19

Ами нали знаеш, акълът идва впоследствие, сега нямам никакво намерение да се отказвам, след като знам през колко простотии минах за да стигна до тук. Ако обаче знаех предварително, надали щях изобщо да се захвана, та затова споделих. Който иска, нека се вслушва в думите ми , който не, негова воля. :)
P.S. За пистолетите на стрелбищата не съм много съгласен, повечето са пълни гробници на по 50к + изстрели. ::up::
"Светлината работи... Гравитацията работи... С всичко друго трябва да рискуваме."
Аватар
drbojo
Активен

Мнениеот Toshiro » 08 02 2017, 15:15

Освен това не всички стрелбища са като ВИП-а и другите столични. В провинцията е "Ама нямаме инструктор днеска", "днеска сме заети с група", "Звънни ми утре, че съм на риба" и е такива работи. :))
Toshiro
Маниак

Мнениеот turtei » 01 12 2017, 22:44

Брей! Мислех, че сте едни миролюбиви хора дето се кефят на часовници. Като попрочетох тук-таме из темата направо бях потресен. Голям огън ви гори по въпроса за оръжията! Иначе, между нас казано, да 9Х19 е калибъра, но лошото е, че вдига много шум. А относно ножовете - носят ги само тия, на които никога не им се е налагало да ги използват за самозащита и нямат представа какво е.
turtei
Новобранец

Мнениеот Муньос » 15 12 2017, 12:34

Притежаването на оръжие е преди всичко отговорност, а не изхвърляне, парадиране и профански начин да доминираме над околните. Нормативните непълноти, в някои случаи практически граничещи с абсурдност, отношението на Държавата в лицето на нейните (уж) компетентни органи, съчетани с ниската оръжейна(и не само) култура на мераклиите да "пипат пищова", води до абсурдни, но със съжаление трябва да призная - закономери, логични последствия. Аз съм човек с отношение и радетел за правото на мислещия, ментално здрав и почтен човек да притежава оръжие, но за съжаление, българите в представителната си извадка не са дорасли за него.
Муньос
Новобранец

Мнениеот Toshiro » 15 12 2017, 12:59

Подадох заявление и сега чакам, но от стрелбището ме подготвиха за отказ, след като разбраха какви мотиви съм съчинил.
Toshiro
Маниак

Мнениеот Torro » 15 12 2017, 13:28

Браво на мераклиите! Харесвам оръжията и огнестрелните и хладните, ама да си имаш вкъщи си е беля. Е имам няколко ножа, но това е за друга тема, но наистина си мисля, че ако не са ти наистина належащи е по-добре човек да не си взима. То и любовта по оръжията е същата, както и и любовта по часовниците, има и много колекционери, абе болна тема е, но оръжията са опасно нещо и могат да наранят околните. За това наистина трябва солидна отговорност и ако наистина не са ти необходими /конкретно за огнестрелни оръжия/ е по - добре да нямаш и/или да не си играеш с тях. Стрелкови клубове се намират и ако искаш да постреляш ходи и стреляй под надзора на инструктор.
Има и доста ловджии, тях няма да обсъждам, но имам приятели с по 5-6 пушки, автомати и т.н., болна тема е наистина.
Само пак да апелирам, бъдете отговорни и внимателни с боравенето! Колекционерите , заради страстта си, много често се сдобиват и с незаконните оръжия, та от една страна попадат под ударите на закона, а от друга страна захранват престъпен бизнес, който върви ръка за ръка с тероризма! Отплеснах се, ама да си кажа, ха, ха.
Последна промяна Torro на 15 12 2017, 13:59, променена общо 1 път
Torro
Маниак

Мнениеот mitadoc » 15 12 2017, 13:38

Toshiro написа:Подадох заявление и сега чакам, но от стрелбището ме подготвиха за отказ, след като разбраха какви мотиви съм съчинил.

Интересно ми е какво си съчинил :)
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот george2502 » 15 12 2017, 13:51

mitadoc написа:
Toshiro написа:Подадох заявление и сега чакам, но от стрелбището ме подготвиха за отказ, след като разбраха какви мотиви съм съчинил.

Интересно ми е какво си съчинил :)
По ми е интересно за какво ти е като нито можеш да пътуваш с него, нито да влезеш в заведение, нито да се пазиш с него, а и ако имаш деца не можеш да ги оставиш спокойно сами в къщи...

Дядо беше военен, баща ми беше оръжейник в ОСО, ВП и СОБТ. Израснал съм сред оръжие, тренирал съм стрелба.
Имам 3 наследствени пистолета (ППК, ЧЗ9х19, Смит .38 2.5") и две гладкоцевни пушки (ИЖ и Смит помпа).
Е да се, ама аз съм счетоводител с тригодишен син, летя по работа почти всеки месец и живея в апартамент в центъра на София...

Всичко е в грес, хартия за съхранение и в КОС. Разрешителните са на трупчета и животът ми е лесен....

Sent from my G8341 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Toshiro » 15 12 2017, 15:47

В мотивите писах, че притежавам и пренасям скъпо оборудване и освен това съм любител рибар и оръжието ми е необходимо за самоохрана. Колегата ме бъзика, че още малко да им бях писал, че ще ходя за гъби. Инструкторът ми каза, че по първата обосновка ще получа отказ, защото лично оръжие не се използва за служебни цели, а охрана на дейността с оборудването било такава, а за второто каза, че няма коментар, и погледна с усмивка. Оръжие желая да си закупя, за да стрелям по стрелбища с него, но явно трябва да е имало поне едно покушение срещу мен и да получавам редовно заплахи, за да ми се разреши :)) демек да съм обикновен гражданин, нали.
Сещам се за последните два инцидента със законно притежавано КНО и се чудя на тези хора кой, защо и как им е разрешил: https://www.vesti.bg/bulgaria/incidenti ... ma-6073283
https://nova.bg/news/view/2017/10/19/19 ... 0%B5%D0%BE
До тук всичко ми струва:
- 25 лева за удостоверение от психодиспансер - проформа - даваш парите и мигновено го получаваш без проверка никъде, демек може и да си перка.
- 5 лева за удостоверение за съдимост.
- 5 лева за удостоверение от следствена служба.
- 300 лева за курс за безопасна работа с огнестрелно оръжие - проформа - направо едни от най-грешно дадените пари. На всичкото отгоре на изпита се засякох с толкова криминални типове, колкото горе-долу на една тренировка във фитнеса на блок 33 в студентски град през 2006 :))
- 20 лева някаква държавна такса при подаването на заявлението + 5 лева такса превод.
- 10 лева за 4 снимки паспортен размер експресна поръчка в Димитровград. (Необходима е 1)
- Разходи за гориво, много изгубено време и малко нерви.
- Отделно около 1000 лева за патрони, такса стрелбище и наем на оръжие през последните месеци, но да кажем за това ми е донесло някакво удоволствие, ако си забравя за таксата и наема.
Сега чакам. Ако майка ти е министър или си общински съветник от управляваща партия сигурно е по-лесно.
Toshiro
Маниак

Мнениеот george2502 » 15 12 2017, 16:49

С това, което ти е казал инструктора ти историята за КОС обикновено приключва. Най-лесно се вади разрешително с трудов договор към охранителна фирма с 10+ служители, за които това е основен трудов договор (т.е. не да се съберат 10 ентусиаста и един бивш полицай да движи документите и да се въоръжите, а да е истинска фирма).
Ако беше написал за спортни цели и си член на клуб (с чл.внос, история в КОС и тн) също имаш приличен шанс.
Управител на ЕООД е според зависи от косаджията.
За парите - ако ти дадат разрешително разходите ти тепърва започват.

За стреляне за кеф - стрелбище или airsoft.
За самоотбрана - тейзър + лютив спрей съчетано с редовно тичане и малко бокс в зала с треньор много по-добре от пистолета поне в България. Превишена самоотбрана си е такава разправия, че по-добре да те оберат.

Оставам с впечатлението, че нямаш деца... какво ще правиш като се появят.
При все цялата култура на безопасно боравене с оръжие у нас, касите на баща ми (още при социализма той имаше каси с код и ключ в апартамента си оръжието беше отделно от боеприпасите), това че аз тренирах стрелба към ОСО и ми набиваха инструктажите по 4 пъти седмично, на 9 все пак се прострелях в крака от детска глупост. Няма да забравя лицето на баща ми като чу изстрела.

На 19 много се фуках с това, защото си мислех, че ме направи по мъж, на 29 чат пат го споменавах пред някоя кифла с идеята да и покажа белега (на подходящо място е), на 39 се ужасявам какво е могло да стане и най-вече какво би могло да стане ако у нас има оръжие...

Иначе тия орки по курсовете за боравене, често пъти са разни охранителни ботове, които с контролират много и треперят като ги привикат в районното. Това са им единствените работни инструменти - да изглеждат страховито и да са въоръжени. Заплатите им се формират от това дали има оръжие или не. Вземи им пищова и ще видиш как се сдухват и депресират...

Sent from my G8341 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Toshiro » 15 12 2017, 17:21

Охранителна дейност се извършва със служебно оръжие, собственост на фирмата.
За спортни цели - няма да стане.
Управител на ООД - няма да стане.
Пълно е с решения на съда, потвърждаващи отказа на началника на РУ при мотиви "прибирам оборота" и подобни.
Пак да кажа, че охранителна дейност се извършва със служебно оръжие, а не с лично. Не знам какво общо има заплатата на орка с това дали има или не лично оръжие.
Другата седмица ще приключи моят случай, ако се спази 30 дневния срок.
Toshiro
Маниак

Мнениеот NKazakov » 15 12 2017, 17:31

А защо няма да стане за спортни цели.
Преди време по спомен беше много лесно да се извади спортно разрешително.
“The quality goes in, before the name goes on.”
Аватар
NKazakov
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита