Ножове - фен тема

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: Ножове - фен тема

Мнениеот fivegood » 14 09 2015, 15:38

Еми то всеки е съсипал нещо докато се научи. Чак толкова няма какво да съсипеш, освен ако не го минеш за по-бързо на флекса или шмиргела и смени няколко цвята. :mrgreen:
Най-много да надраскаш отстрани ножа и да те дразни. Може да си залепиш хартиена лента острани да си по-спокоен ако точиш свободно на ръка.
Масата по принцип е нужен за хора, които режат непрекъснато и имат нужда по най-бързия начин да добият някаква работна острота. Но не може само с масат. След време всички тези ножове имат нужда от нормално заточване на някаква система, която да придаде режещ ръб на ножа с някаква форма. А и ти едва ли ще го ползваш непрекъснато. Затова за мен и първата система, която показа и спайдеркото и водача са по-добър избор защото задават някакъв ъгъл.
Разбирам, че не ти се дават пари за точило колкото струва самия нож, но едно хубаво точило се ползва и за други ножове. Помисли го, попрочети още малко и ще решиш какво да си вземеш. Ножа ти сега ще си реже без проблеми доста време, ако си го ползваш по предназначение на дъска.
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот ivanwilder » 14 09 2015, 15:57

Съгласих се :) Няма да бързам ::drinks::
ivanwilder
Почитател

Мнениеот chezz » 30 10 2015, 10:59

Имам интерес към придобиването на фиксиран нож Spyderco Temperance 2. Ако някой има нещо за казване, моля на лични!
chezz
Активен

Мнениеот vin » 25 11 2015, 21:29

Две ножчета ръчна изработка

Изображение
Аватар
vin
Активен

Мнениеот george2502 » 30 11 2015, 17:55

vin, много хубави, браво!

Колеги, имам един въпрос по отношение мерките за сигурност в самолетите.
Летя често, обикновено за кратко, пакетирам умно и не ползвам чекиран багаж. Винаги оставям всякакви метални предмети в къщи за да си спестя ненужно отваряне на куфара.
Напоследък обаче ми се заражда еретичната мисъл да си понеса едно малко ножче с мен да си остря моливите и беля ябълките по местните офиси и в хотела...

По закон / международен стандарт / TSA можеш да качиш острие до 6 см, обаче имате ли опит как различните Security мерят тези 6 см - дали цялото острие или сам режещия ръб, цялото инструментче, други тълкования....
В Атина са либерални с прилични по размер швейцарски ножчета, стига да не си с брада до пъпа и сирийски паспорт, в Цюрих само ги поглеждат и знаят кое може и кое не, но не съм питал какво точно имат предвид.
По други летища - Франкфурт, Варшава, Прага, Виена, Талин, Любляна не ми се е случвало да видя някой да го проверяват или просто не ми е правило впечатление.

Любопитен ми е вашия опит.

П.С. от опит - преди полети за Израел оставете и химикалките у дома. На кацане ще си намерите...
Аватар
george2502
Почитател

Мнениеот Scandinavian » 03 12 2015, 18:27

Здравейте колеги, може би тук е мястото за моя въпрос, обмислям да си купя нов камък за точене на ножовете (да бръснат).
Намерих в нета това:
http://www.stayaliveshop.com/%D0%9A%D0% ... 1%8A%D1%84
Дали сте пробвали нещо на тази фирма?
Досега ползвах един подарен ми камък за бръснач (бяло/черен), мисля много стар. После фино полирам с парче кожа (намокрена)
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 03 12 2015, 18:31

С тази фирма грешки няма.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот alex_slav » 03 12 2015, 18:36

Ако си добър точилар, камъка си е супер. Аз не мога да правя перфектен равномерен ъгъл и използвам едни системи с камъни на DMT, с които се точи много лесно всичко.
https://www.dmtsharp.com/
Лично аз имам това чудо с три различни камъка, като мога да избирам между 5 или 6 различни ъгъла в зависимост какво точа и колко е дебел самият нож. С най-едрият камък, мога да променям ъгли без проблем и да оправям много захабени ножове.
https://www.dmtsharp.com/sharpeners/guided-sharpening/aligner-accessories/
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот alex_slav » 03 12 2015, 18:51

Да се похваля, преди няма и месец си взех тези два броя от Япония.
Изображение
Изображение
Първия е DP Cobalt Alloy Steel
HRC 57~59
Вторият е VG-10 и HRC 60~61 и всеки път когато го пипна му се радвам като малко дете.

Скоро надали ще се наложи точене, но някой може ли да каже, на какви ъгли са заточени тези, за да ги спазвам и аз, понеже с точилото ми, мога да избирам различни ъгли на заточване.
Ето точните модели и на двата
http://shoei-do.net/index.php?main_page=product_info&products_id=258
http://www.thegoodstuffshop.dk/group.asp?group=7501&lang=uk
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот fivegood » 04 12 2015, 12:36

Честито за ножовете! Красива работа, японска :)
Едва ли ще намериш точна информация за ъгъла конкретно за тези ножове.
Боядисай с черен перманентен маркер само режещия ръб в участък 2см. После заложи ъгъла в ДМТ-то, който според теб е най-близък то този. Ползвай най-финния камък и плъзни лекичко само в един участък. В зависимост къде е отнело от маркера ще прецениш дали да увеличиш или намалиш ъгъла или къде да захванеш ножа.

vin написа:По закон / международен стандарт / TSA можеш да качиш острие до 6 см, обаче имате ли опит как различните Security мерят тези 6 см - дали цялото острие или сам режещия ръб, цялото инструментче, други тълкования....

Честно казано не знам, но съдейки по този нож http://www.spyderco.com/catalog/details.php?product=906 специално създаден да отговаря на TSA, явно се мери цялото острие, а не режещия ръб. Аз поне бих се застраховал.

Scandinavian написа:Здравейте колеги, може би тук е мястото за моя въпрос, обмислям да си купя нов камък за точене на ножовете (да бръснат).
Намерих в нета това:
http://www.stayaliveshop.com/%D0%9A%D0% ... 1%8A%D1%84
Дали сте пробвали нещо на тази фирма?

Имам DC4. CC4 го гледах на живо защото ме озадачиха тези 0.1 микрона, който дават за финната бяла керамика и 1 микрон за тъмната. За мен това не отговаря на истината сравнявайки го с керамиките на спайдерко - Ultra Fine e 3 микрона, Fine - 6 микрона, Medium - 15 микрона. За мен тъмната керамика на CC4 е близка до Medium на Spyderco, a бялата е някъде около Fine и Ultra Fine на Spyderco. Въпреки всичко точилото ще ти свърши работа за бръснеща острота. Имай предвид, че не е много голямо. Аз бих препоръчал това заради по-големия размер: http://arms-bg.com/nojove/tochila/%D1%8 ... farms.html
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот alex_slav » 04 12 2015, 15:27

Благодаря много, така ще направя като дойде време. Тъкмо рязах с големия на пържоли едно парче телешко около 2кг, дори не се налагаше да движа напред и назад ножа, само с натискане надолу и се разрязваше месото, все едно е краставица.
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот Vesire » 04 12 2015, 17:44

Offtopic: покажи
Изображение
Аватар
Vesire
Маниак

Мнениеот taipan » 04 12 2015, 18:05

Мисля, че не трябва да ги точиш с точило, а с масате. И не трябва да се допират до други ножове, а само в кутия или на дървена стойка. Заобляш ги. А какво ще режеш с тях
The law is only thing capable of making people equal.
Аватар
taipan
Маниак

Мнениеот alex_slav » 04 12 2015, 20:37

taipan написа:Мисля, че не трябва да ги точиш с точило, а с масате. И не трябва да се допират до други ножове, а само в кутия или на дървена стойка. Заобляш ги. А какво ще режеш с тях

Това към мен ли е?
Ако да, от години хубавите ми ножове си стоят в дървена стойка и не се опират с нищо, използва се винаги дъска и т.н. то това са си базови неща.
Режа всичко в кухнята, месо, зеленчуци и т.н.
Масате е много далеч за хубав нож, за мен най-добре е с камъни, но си трябва ръка там и много опит. За това съм прибегнал до тази система с камъните, това не е точило.
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот fivegood » 04 12 2015, 23:12

Vesire написа:
Offtopic: покажи
Изображение

Страшен клип. В момента на рязането сменят гледната точка и виждаме само как падат парчетата. :lol: :lol: :lol:
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот ipolit » 26 12 2015, 20:23

Сетих се,че не съм си купувал нож от доста време и поразгледах китайските сайтове. Какво ще кажете за този

Изображение

Blade Material: Global 7Cr15Mov stainless steel
Strong Hardness: 58HRC
Handle Material : G10

Прилича на Boker Plus Classic Bushcraft

Изображение

Sent from my Lenovo TAB 2 A7-30HC using Tapatalk
Восток Амфибия Министерские
МакТайм Хронограф Лунна фаза
Orient ER2A005Y Aviator
hmt Janata
Аватар
ipolit
Маниак

Мнениеот ivanwilder » 11 01 2016, 17:11

Да се похваля и аз ::drinks::

Boker Plus Urban Trapper
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
ivanwilder
Почитател

Мнениеот alex_slav » 11 01 2016, 17:37

Само ножове слагаме, а никой не казва как ги точи.
Аз много време използвах точило с фиксрирани ъгли на DMT, но за по-големи ножове не става.

Миналата седмица се реших да си купя два камъка, понеже от скоро имам и два сериозни японски кухненски ножа. След четене и питане, се спрях на два King-a и една нагура и ги чакам да дойдат за да започна тренировките на по-старите си ножове.
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот Genev » 13 01 2016, 11:15

Hi, не съм писал от векове във форума! И избрах точно тема за ножове, а не часовници... :D

Сега по същество - аз лично ползвам точило с фиксирани ъгли копие на Edge Pro.
За по-големи ножове също става, като се заточва първо предната част на острието, после задната. Но много трябва да се внимава при нагласянето, за да е равномерен ъгълът!
Един път като препрофилирам режещия ръб само стропирам острието когато леко се затъпи ножът.

П.П.: Urban Trapper-ът е страшно красив! ::huh::
...
Аватар
Genev
Master User

Мнениеот alex_slav » 15 01 2016, 03:25

Днес ми пристигнаха камъните. Пуснах си японска музика и започнах точенето.
Изображение

Като за първи път мисля, че се справих добре, изкарах мустак, заточих и дори направих теста с домата и ми се получи!
https://www.youtube.com/watch?v=GTHD2J2za6Y
Аватар
alex_slav
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита