Камъни... :)

Други хобита, които ви вълнуват и искате да споделите с останалите

Re: Камъни... :)

Мнениеот trysth » 23 03 2011, 10:44

Аз мога да дам своя чутовен принос към темата с факта, че имам перце за китара от ахат :) Много е готино и придава страхотна окраска на звука.
Аватар
trysth
Master User

Мнениеот nikif1 » 23 03 2011, 10:54

Аз си търся първият диамант.... ::angel::
ИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
nikif1
МОДЕРАТОР

Мнениеот penmark » 23 03 2011, 23:13

Явор написа:Благодаря за линка :).

Със сигурност са ви казвали в България има ли къде да се намерят интересни минерали?
Сигурен съм, че ако някой професор види заглавието на темата ще си изяде шапката от яд :).

Не само са ни казвали, ами и са ни водили. :)
Изображение
Аватар
penmark
Master User

Мнениеот Groot » 24 03 2011, 11:18

Дай акъл де :). Къде ви водиха? След време може да се мръдна до някъде. То си е и за екскурзия :).
С какво полирахте минералите?
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот penmark » 24 03 2011, 20:26

Е не помня къде какви минерали сме взимали, иначе за местата: по Витоша, Искърското дефиле, Родопите, на Елаците сме ходили
е тоя клип съм го снимал на елаците
http://www.youtube.com/watch?v=5W9Dm0ysbgs
Изображение
Аватар
penmark
Master User

Мнениеот felix » 03 04 2011, 22:52

Ето един сайт в който се продават, но също така са написали и находищата от които са http://www.minerals-resources.com/miner ... ent=1&id=9
Изображение
Изображение
Quod scripsi, scripsi.
Аватар
felix
МОДЕРАТОР

Мнениеот Groot » 04 04 2011, 08:04

Е това е полезно! :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот ObZerver » 04 04 2011, 10:47

И на мен "камъните" освен образование са ми и професия. И аз, като пенмарк, съм завършил МГУ, само че съм минен инженер, а не геолог.
Яворе,
За хубави галенити, сфалерити, пирити и подобни сулфидни минерали - Горубсо (Лъки, Мадан, Златоград). Намират се и хубави калцитни и кварцови друзи.
За малахит, халкопирит - Рудник Елаците, Етрополе (родният ми град).
За гипсови рози - Старозагорско.
За гипсови кристали - шламоотвалите на сероотчиските на ТЕЦ-овете от комплекса Марица Изток.
За фосили - мергелните кариери на Девня Цимент. Имам и фосили с нарастнали пирити по тях.
За ахатови геоди - Родопите, Кърджалийско.
и т.н.

Крастата е голяма, ама минава с времето..., като при часовниците ;)

Гледам, че си от София. Отиди в Музея "Земята и хората" до НДК и изплакни очите. Попитай уредничката на музея за контакти с хора, които колекционират и продават минерали.
Става и в Музея на МГУ.

Дано съм ти бил полезен.
...все по-рядко пиша във форума. Но пък все още често чета.

http://www.flickr.com/photos/plamenvelev/collections/72157628042857674/
Аватар
ObZerver
Master User

Мнениеот Groot » 04 04 2011, 10:52

Благодаря за информацията! :)
Аз в този музей съм ходил ходил... от 3 годишен вися там :)

На "Графа" в бившия магазин ЕГО, срещу пазара отвориха голям индийски магазин в който се продават полирани кристалчета между 1.50 и 5 лева, някои от които са много красиви.

Разбира се, друго си е да си го намериш сам :).
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот penmark » 04 04 2011, 20:25

В университета (МГУ) от 3 години има нов музей и има какво да се види. :)
Изображение
Аватар
penmark
Master User

Мнениеот ram » 04 04 2011, 21:26

Има някакво детско списание за минералите и към всеки брой дават по някой "камък".
„Времето е наркотик, много от него убива.“
Тери Пратчет
Аватар
ram
Master User

Мнениеот felix » 04 04 2011, 23:13

ram написа:Има някакво детско списание за минералите и към всеки брой дават по някой "камък".

Самата тема е породена от това :)) Виж 1-то мнение на Явор точно за "Съкровищата на земята" става дума. :))
Изображение
Изображение
Quod scripsi, scripsi.
Аватар
felix
МОДЕРАТОР

Мнениеот ram » 05 04 2011, 11:31

:oops:
„Времето е наркотик, много от него убива.“
Тери Пратчет
Аватар
ram
Master User

Мнениеот chezz » 12 04 2011, 11:44

Добре съм ви заварил!!!
Много е интересна тази тема. Като малък и аз събирах известно време камъни (фосили), но ги разпилях. Сега съм се запалил пак, ама в малко по-друг аспект - не химичен състав, а от известни места. Имам камъчета от "големия" Еверест, Манаслу и др. А откъде ми се иска да имам, по-добре да не почвам да пиша.
Да сте чували за друг с такова хоби?
chezz
Активен

Мнениеот julimarinov » 23 07 2013, 15:30

Привет и от мен :)
И аз като малък бях като хипнотизиран от скъпоценните камъни и минерали ( и до днес), спомням си не една и две случки по темата, но ме е срам да ги разкажа :)
Спомням си, че имахме на терасата един къс планински кристал с малко руда по него, много беше красив..
Скъпоценйите камъни са и добра инвестиция, само при условие, че се купуват едри, чисти и скъпи екзепляри.
В момента нося само диаманти, пробвах сапфир и аквамарин, но дали от самите бижута или от това, че камъните са с цвят - нещо не се получи.
Темата за диамантите е доста обширна - цветове, чистота(вкончания), размер, форма, полировка, сертификати...
Много, много, много е трудно да се намерят хубави и изчистени бижута за мъже ! ! ! !
Масово се предлагат неща в стил наркобарон или циганска мечта - колкото по-голямо и шарено, толкова по-добре..
Ако някой се реши да предлага брак, или иска да купи нещо за себе си и се интересува къде и как се купуват диаманти на много добри цени - да каже. Ще обясня в детайли :)

П.с. Най-редките и скъпи диаманти са цветните ( съществуват всички възможни цветове ) - може би наситено червените са най-най редки, по мои надблюдения. Черните са най-евтини :-)
Аватар
julimarinov
Активен

Мнениеот julimarinov » 02 03 2014, 21:27

penmark написа:В университета (МГУ) от 3 години има нов музей и има какво да се види. :)

къде се нахожда това нещо?
Аватар
julimarinov
Активен

Мнениеот Kuonyy » 11 03 2014, 22:14

Ето малко минерали от мен. Аз съм запален по тях и искам да споделя няколко красоти. Ако имате интерес ще кача още няколко, които си заслужава да се видят. Просто са красиви. Има ли някой, който все още да събира?
Тези са от България!!

Снимка 1
Снимка 2
Снимка 3
Снимка 4
Снимка 5
Снимка 6
Снимка 7
Снимка 8
Снимка 9
Аватар
Kuonyy
Маниак

Мнениеот phil05 » 11 03 2014, 23:03

Това е невероятна природна красота - нямах представа, докато не се появи малката ми внучка, която кой знае защо още преди да проговори се захласваше по "кристали" като види - а как казваше после "кристали" - да не говорим.

Около 1 годинка беше и украсяваше котарака по главата с каквото имаше такова наоколо, а той не смееше да мръдне да не паднат.

В Музея на земята и хората като малко порасна няма излизане. И съответно където и да ходя трябваше да се връщам с "кристал". Може да седи и да разглежда някой с часове, иначе не я свърта и е луда повече от момчетата.

Между Асеновград и Смолян/Пампорово в Наречен (не Нареченски Бани) има една къща, вижда се, и освен разни стари интересни битови неща има много минерали и кристали - мисля че там собствениците са геолози, или поне жената. Тя ми е показвала много интересни неща и оттам съм се връщал с малки, но уникални "кристали". Не като от магазините.

Въпреки това е на пътя и са за продаване. Сигурно има доста хора, които събират разменят или продават - не съм се интересувал.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Kuonyy » 12 03 2014, 10:19

Да, в България има много колекционери. Още по-хубавото е, че всяка година по 3 пъти има изложения на минерали в НМЗХ. Обикновено покрай Великден, Коледа и понякога октомври месец. Събират се много хора. Такива занимаващи се активно с покупко-продажба и просто колекционери. Има хора, които ходят в чужбина на изложения и после носят тук. Има какво да се види, да се купи, ако имате късмет да размените. Голяма част от изложителите са миньори и носят ужасни красоти. Някои са и доста алчни де..
Трябва обаче да се знае, че това е доста скъпо хоби, също като с часовниците :))
Аватар
Kuonyy
Маниак

Мнениеот Kuonyy » 15 12 2014, 18:47

Прочетох отново цялата тема и забелязах, че някой е написал, че няма много колекционери в България. Има цял форум, също като с часовниците, и всяко лято и пролет се ходи на "експедиции". Там са и златари и камъняри, съчетават се и двете хобита.
Ако някой има интерес - нека ми пише, за да му дам линк към форума. Не го пускам, защото не знам дали няма да се счете за реклама. ::drinks::
Аватар
Kuonyy
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Други хобита