Доколко точно върви часовникът ви? И това важно ли е за вас?

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Re: Доколко точно върви часовникът ви? И това важно ли е за

Мнениеот phil05 » 10 01 2017, 22:20

Detson написа:По темата - не ми се е налагало часовника да ми е невероятно точен.Всички часовници които съм купувал ,са по външен вид и да ме радва,така да го кажем.После дали работи точно,ами 15-20сек на ден/около 2-3 мин на седмица за мен са си много добре/.Харесвам механични ,имал съм 2 с кварц-единия съществува още.От известно време не нося часовник и така.Радвайте се на живота.

Да, така е, много хубаво казано. Само дето постоянно се смесват две неща, дето нямат нищо общо едно с друго.

Едното е - каква е ползата да са чак толкова точни, достатъчно е 15-20 сек/ден. Ами естествено така е, кой спори. Само че - остава във форум за часовници да седнем да ги гледаме от кой има полза и от кой - не. От телефон и от кварц има повече полза. Аз например не се интересувам колко ми е точен в момента часовника, даже не го сверявам точно. Стига ми да знам, че е точен, или че може да бъде много точен. Това ми е много по интересно. Ето защо.

А другото нещо е - точността е признак за добре направен механизъм и часовник. Пряка и изначална връзка. Така са се развивали и усъвършенствувани механизмите, преди всичко заради точността и победата на майсторството и идеите над физичните закони, страхотни и безумни технически решения и съвършенство. Без стремежа към точност при навигацията нямаше да ги има морските хронометри и след това апогея при механизмите на джобните часовници, още преди постиженията на съвременната техника и техологии. Рекордите за точност на джобните часовници с хубави механизми не са достигнати и досега. И тогава е имало масови механизми колкото щеш. Разликите са несравними, а колко са значими, лесни или трудни, евтини или скъпи може да каже само някой, който ги е постигнал. Колко струват решенията на Бреге и стотиците или хилядите майстори и гении като него? Без тях днес щяхме да си купуване часовници в Технополис.

За да не стане грешка - естествено се злоупотребява и се пробутва не чак такова качество на безумни цени. Прословутите примери с конфекцията, еднаквите механизми, ЕТА - та и тям подобни.

Само че ми нека някой друг направи ЕТА. И хич не е лош или ниско качество механизъм. Какво толкова дразни, че се прави в големи серии автоматизирано и е евтин механизъм? Подбора на баланс със спирала и балансова група и какво беше още хич не прилича на евтина конфекция. Нека някой друг го постигне. Вярно я има същата, или почти същата в часовници с многократни разлики в цените. Коск, без Коск, се тая. Но часовниците не са само ЕТА, та няма защо непрекъснато да ги даваме тези ЕТА като лош пример. Добре че ги има. Навитаймер и със 7753 е Навитаймер, няма да му върнат пак Venus-а. Вярно 3-4 пъти по скъп от други със 7750. Ама е Навитаймер. А не нещо, от което да има полза. Ето, сложиха му инхаус B 01 и пак е Навитаймер. Още по скъп. Ако щеш :)) ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Bartek » 10 01 2017, 23:05

phil05 написа:
Разбира се са безумно и вероятно неоправдано скъпи, един ръчен часовник да струва колкото нова семейна кола или жилище, но какво пречи да видим интересното и хубавото в тях? И дали са например точни. Така сме слепи за всичко това и им търсим само кусурите.

Еми хайде да видим колко са точни. Стига снимки на ръка, на ски, на море и планина. Дайте малко работа да свършем. Колко са точни от високия клас? Нека някой да направи тест на своя Ролекс, IWC, Юбло и др. примерно за седмица носене по дни. Предполагам че се движат в хронометричния стандарт, че и по-добре, но пък за форума, нека документираме хода да работния кон на някой в четири-пет цифрените сектори.
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот phil05 » 10 01 2017, 23:20

Аз рекох, че точността е признак за добре направен механизъм, той пък върви с хубав и "скъп" ;) часовник и затова става изобщо интересно. Сама по себе си точността не е толкова интересна. Иначе има една тема, в същия този раздел, и таблици, и графики, и части от секундата, и чудеса разни :)) ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот DrFrancky » 10 01 2017, 23:24

Тук по-скоро въпроса е инхаус срещу ETA в скъпия клас часовници. IWC e ETA, Ролекс е инхаус примерно.
Всички държат горе-долу едно ниво от тоя клас. Въпрос на настройка е.
За ЕТА има надстройка swan neck и можеш доста точна да я направиш вече на каква каса и колко скъпа е въпрос на избор.
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 10 01 2017, 23:28

phil05 написа:Аз рекох, че точността е признак за добре направен механизъм, той пък върви с хубав и "скъп" ;) часовник и затова става изобщо интересно. Сама по себе си точността не е толкова интересна. Иначе има една тема, в същия този раздел, и таблици, и графики, и части от секундата, и чудеса разни :)) ::drinks::

Aaaaa за темата със Сеикотата ли става дума ::drinks:: :-D
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот phil05 » 10 01 2017, 23:44

DrFrancky написа:Тук по-скоро въпроса е инхаус срещу ETA в скъпия клас часовници. IWC e ETA, Ролекс е инхаус примерно.
Всички държат горе-долу едно ниво от тоя клас. Въпрос на настройка е.
За ЕТА има надстройка swan neck и можеш доста точна да я направиш вече на каква каса и колко скъпа е въпрос на избор.

Не е само настройка, а и дали и доколко механизмът позволява да я направиш, как е по позиции примерно, колко стабилно я държи при различно носене и оставяне и после как ще я държи във времето до следваща профилактика.

А за касата - не е само каса, а и всичко останало - циферблат, стрелки, детайл, изработка, материали, водоустойчивост, идея, дизайн, интересни компликации, на кой какво му харесва, история и легенда около него, приложени традиции на марката при изработка и вид, какво ли не.

Това, заедно с механизъм и хайде да речем точност, събрано и съчетано, кой колкото и както може. Там са разликите, доловими или не, за всеки от нас различни.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот DrFrancky » 10 01 2017, 23:50

phil05 написа:Не е само настройка, а и дали и доколко механизмът позволява да я направиш, как е по позиции примерно, колко стабилно я държи при различно носене и оставяне и после как ще я държи във времето до следваща профилактика.

Точно за позициите на ЕТА говоря - слагаш swan neck и нямаш позиции а фина настройка.

А за касата - не е само каса, а и всичко останало - циферблат, стрелки, детайл, изработка, материали, водоустойчивост, идея, дизайн, интересни компликации, на кой какво му харесва, история и легенда около него, приложени традиции на марката при изработка и вид, какво ли не.

Това, заедно с механизъм и хайде да речем точност, събрано и съчетано, кой колкото и както може. Там са разликите, доловими или не, за всеки от нас различни.

Като казвам каса имам в предвид всичко останало, то е ясно, че не говорим само за металния корпус.
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот phil05 » 11 01 2017, 00:16

Малко ми беше странно всичките такива чудесии да са просто каса, та затова ги споменах. Сигурно си ги имал предвид, че и други.

А за лебедовата шия - не знам каква точно имаш предвид, но де да ставаше така, слагаш я и няма вече позиции. ЕТА - та си има фина настройка. Ролекса щом стана въпрос пък няма никаква, и регулатор няма, там става по друг начин, директно на баланса.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 11 01 2017, 12:54

И Ролекса и Епоса ми се движат с отклонение 2-3 сек. на ден, което ме устройва напълно. Не съм тотален педант по отношение на точността. По-важно е какво имам на ръката си ;) Т.е. да ме радва всеки път, когато го погледна ::yahoo:: И в същност поглеждам часовникът си по-често заради самия него, отколкото за да видя времето....
Не нося гривни, пръстени и пр. Дори халката съм свалил ;) и единственото ми бижу е часовникът! Какъв е, какво има в него и т.н. Дали е с 10 сек. напред или назад "ми е все тая брат, ми е все тая" както се пее в една песен :))
Ако държах да "цепи секундата" щях да си гледам телефона и да рефрешвам "Тайм ис" :lol: :lol: :lol:
::drinks::
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот Bartek » 11 01 2017, 13:49

Дон Жуан написа:И Ролекса и Епоса ми се движат с отклонение 2-3 сек. на ден, което ме устройва напълно. Не съм тотален педант по отношение на точността. По-важно е какво имам на ръката си ;) Т.е. да ме радва всеки път, когато го погледна ::yahoo:: И в същност поглеждам часовникът си по-често заради самия него, отколкото за да видя времето....
Не нося гривни, пръстени и пр. Дори халката съм свалил ;) и единственото ми бижу е часовникът! Какъв е, какво има в него и т.н. Дали е с 10 сек. напред или назад "ми е все тая брат, ми е все тая" както се пее в една песен :))
Ако държах да "цепи секундата" щях да си гледам телефона и да рефрешвам "Тайм ис" :lol: :lol: :lol:

Аз споделям твоите възгледи на 100% и винаги съм оставял безмълвен като ми зададат въпрос защо часовник е толкова скъп, като не е точен. Някак не ми се хабят думи да го обяснявам... Може би в началото точността беше някакъв фактор при подбора на часовник, но след 15-тия часовник сетивата ми за точност се притъпиха и остана насладата от цъкането, блясъка и историята.
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот Detson » 11 01 2017, 21:46

Това ми хареса,имал съм много часовници и отдавна точността не ми е нужна.Останаха някои които са спомени от моя живот,но и работят.За phil05 да съгласен съм,84г.пътувах с корабите и на всеки кораб имаше един часовник на мостика в специална кутия и тогава му казваха 'хронометър'.Знаеше се точно колко секунди му е точността и имаше един от помощниците на капитана да отговаря за него.Там явно трябва да е точен :) .Моя ту бързаше ту изоставаше в зависимост дали съм на юг или север от екватора.В този ред на мисли CANDINO-то ми е доста точно 10-на сек на седмица в + ,но пак зависи къде съм.Това е.Приятен е форума.
Я да видим ,туй що все още работи.
Аватар
Detson
Напредващ

Мнениеот phil05 » 12 01 2017, 01:00

Bartek написа:
Дон Жуан написа:И Ролекса и Епоса ми се движат с отклонение 2-3 сек. на ден, което ме устройва напълно. Не съм тотален педант по отношение на точността. По-важно е какво имам на ръката си ;) Т.е. да ме радва всеки път, когато го погледна ::yahoo:: И в същност поглеждам часовникът си по-често заради самия него, отколкото за да видя времето....

Аз споделям твоите възгледи на 100% и винаги съм оставял безмълвен като ми зададат въпрос защо часовник е толкова скъп, като не е точен. Някак не ми се хабят думи да го обяснявам... Може би в началото точността беше някакъв фактор при подбора на часовник, но след 15-тия часовник сетивата ми за точност се притъпиха и остана насладата от цъкането, блясъка и историята.

Че и аз съм така, Дон Жуан го е казал от хубаво по хубаво. Но има и друго, хайде да не си кривим душата. Слагаш някой хубав часовник, дето ти харесва и изведнаж ... :) въпреки притъпените сетива, се оказваш приятно изненадан... Не щеш ли, отгоре на всичко върви стабилно 2-3 секунди на плюс и това е :) Ами сега? Какво да го правиш, върви да му се не види... Значе може. Както се и очаква от него, защо пък не? Случва се :)) Няма лошо. Не става въпрос да се вторачваме или да ходим да го настройват, ако върви + 10 + 15 секунди.

Паралел с автомобилите, там предполагам няма да спорим за разликите например в поведение на пътя, освен там удобство, дизайн и другите там хубавини. С всеки съвременен автомобил и на години да е, се стига за същото време и няма кой знае какви разлики в удобство и сигурност. Само дето с някои, като видиш как прецизно виси на педала за газ, или как влиза и излиза по завоите, неволно на лицето ти цъфва усмивка. Даже и да си тръгнал да вършиш работа с него. Просто си казваш - ей, хубава кола, ама и как върви...Въпреки, че не е чак толкова важно, претръпнал си от много каране. Постарали са се и са постигнали там нещо хората. Има разлики. Пак няма лошо, нали? ::drinks::

А, с колите се сетих и за тези настройки, че било само въпрос на настройка. Един автомобил колкото и да му настройваш геометрията, няма да е същия като друг, на пътя и по завоите. Въпреки че ще постигне "точност" и ще свърши същата работа, там при гранична скорост, странични ускорения и не знам какво още. И може би там е интересното. Има коли дето прави кеф да си караш по завоите, за разлика от други. А каква е ползата ли? Ами ще се справи с лекота с постоянни или екстремни натоварвания, не че другия няма да се справи...някак си. Машината на часовника не е кой знае колко по проста, с тоя баланс и всичко около него, дето се подмята непрекъснато във всякакви положения, там пружини, колела, триене, всякакви сили, различни във времето и накъде е с главата.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот phil05 » 14 01 2017, 12:12

Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Тихомир Арнаудов » 19 01 2017, 20:34

Изображение
На 01.01 2017 е сверен.Свалям го за около час на ден.
Тихомир Арнаудов
Напредващ

Мнениеот alllex » 19 01 2017, 22:53

За първо и последно сверен от мен на 28.12.2016г. часовника е свалян само за смяна на каишката

Изображение
Когато имаш нужното и не му даваш
необходимото,оставаш с нищото и чак тогава
осъзнаваш същността на малкото,което е
трябвало да дадеш!!!!!
Аватар
alllex
Активен

Мнениеот dtmf » 20 01 2017, 00:09

Casio PRW 6100
Половин секунда е назад от последното сверяване на 01.12.2016г.
Телефона показва сегашното време по atomic clock на 19.01.2017г.
Значи около 50 дни.
За мен е важно да е точен. Няма да му ставам слуга и да го сверявам през няколко дена.

При радио Хоризонт дългото пиукане накрая показва първата секунда от следващия час, иначе сметките не излизат.

Изображение
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот Puzo » 28 01 2017, 11:28

Сейко Петицата, което наследих от баща ми, тъй като му подарих друг часовник, скоро премина през пълно обновяване - полиране, сатениране, смяна на стъкло, както и истинска профилактика с подмяна на консумативи. Защо казвам "истинска профилактика"?! Ами защото до този момент години наред такава не му беше правена! ;) Часовникът беше пипан, чукан, лепен и кой знае още какво от калпав майстор... "Почистването" в Габрово струва 10-17 лв... :)) Ясно е на всички за какво иде реч, но и часовникарят е фактор естествено.
Сейкото действително не е сваляно изобщо от 1992 до преди няколко месеца. Какво ли не е правил и работил татко с него... Но въпреки това, според мен не точно експлоатацията е възлова за износването, колкото първият проблем! :)
И то сега при положение, че е обновен, износването се състои в отклонение 22 сек назад за денонощие. Доверявам се на Христо Лозанов, че е напълно нормално за такъв часовник. Поне на външен вид е станал буквално като нов. За точност със секунди има швейцарски часовници. На японците другаде им е силата, нали така? :) Вариантът може би беше да се смени баланса, но няма да издребняваме! Смятам, че не е нужно да се занимавам с глупости. :) ;)
Иначе при това положение, друго едва ли би му станало на механизма ако не се докосва от некадърници, мисля.
Не е интересно да си като "стадото"! ;)
Puzo
Активен

Мнениеот Barking Dog » 28 01 2017, 15:13

Puzo написа:...... За точност със секунди има швейцарски часовници. На японците другаде им е силата, нали така? :)......

Амии-НЕ! Имам Сейко 5 спорт и сега ще направи 1 година, върви като пушка. В момента е на +2 секунди, а лятото е - 5 сек. на денонощие. Най-вероятно с годините се е получило голямо износване на важни части и затова дава такова отклонение - което въпреки това е в заводските допуски. Може де си играеш още за донастройване, ама не мисля че това е толкова важно.

Само не разбрах къде им е силата на японците?! :?:
Barking Dog
Почитател

Мнениеот Puzo » 28 01 2017, 16:10

Barking Dog написа:
Puzo написа:...... За точност със секунди има швейцарски часовници. На японците другаде им е силата, нали така? :)......

Амии-НЕ! Имам Сейко 5 спорт и сега ще направи 1 година, върви като пушка. В момента е на +2 секунди, а лятото е - 5 сек. на денонощие. Най-вероятно с годините се е получило голямо износване на важни части и затова дава такова отклонение - което въпреки това е в заводските допуски. Може де си играеш още за донастройване, ама не мисля че това е толкова важно.

Само не разбрах къде им е силата на японците?! :?:

Ти щом не си разбрал къде им е силата на японците...?! Много часовник за никакви пари, в сравнение с някои швейцарски. Чукаш го, удряш го, печеш го и го замръзяваш (буквално, от личен опит го казвам), той пак работи! (не Сейкото) Здравина му рекли хората.
И другото Сейко Супериър, което подарих дава отклонение 4-5сек/24 часа. Това са съвременни часовници. Няма място за сравнение с петицата ми от 80-те, която не е сваляна от ръка. Няма да се занимавам с нищо. Да си стои така.
Не е интересно да си като "стадото"! ;)
Puzo
Активен

Мнениеот Barking Dog » 29 01 2017, 10:15

:thumbup: Точно! Тя като е изкарала толкова години, какво да и вадиш душата. Носи си я с кеф- още повече за теб има и сантиментална стойност. ::drinks::
Barking Dog
Почитател

ПредишнаСледваща

Назад към Други теми за часовници