Радио сверяване в България

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Re: Радио сверяване в България

Мнениеот jivkonik » 05 11 2017, 10:13

Така е и при мен с Casio и Citizen. Нормално е това. DST маркера е част от радиосигнал. Ако часовника го види в сигнала-превключва.
CITIZEN Skyhawk A-T
ORIENT Crystal 3 star Automatic
Casio Duro 200M MDV-106-1AVDF
CASIO G-SHOCK GW-3500B-A1
SEIKO SRP787K1 Prospex DIVER'S 200M "turtle"
Citizen Promaster NY0040-09EE
POLAR M430
Аватар
jivkonik
Активен

Мнениеот Калоян_Такев » 08 11 2017, 16:05

Днес попаднах на това :
http://www.edifice-watches.eu/euro/technology/
http://www.edifice-watches.eu/resource/ ... esktop.jpg
Според снимката (по-скоро графиката) България попада в обхвата и на Английската кула.
Някой да знае нещо по въпроса?
Аватар
Калоян_Такев
Напредващ

Мнениеот CapMa_B_MpaKa » 08 11 2017, 16:59

jivkonik написа:Така е и при мен с Casio и Citizen. Нормално е това. DST маркера е част от радиосигнал. Ако часовника го види в сигнала-превключва.

Аз съм с Citizen Promaster и съм сигурен, че в квартирата няма обхват, но сам си беше оправил времето още на сутринта
CapMa_B_MpaKa
Активен

Мнениеот JDredd » 14 11 2017, 12:41

Калоян_Такев написа:Днес попаднах на това :
http://www.edifice-watches.eu/euro/technology/
http://www.edifice-watches.eu/resource/ ... esktop.jpg
Според снимката (по-скоро графиката) България попада в обхвата и на Английската кула.
Някой да знае нещо по въпроса?
Отговарям ти с роботската логика (обективни данни не знам кой може да даде):
1. Ситизена от подписа ми е радиосверяем с идеята да показва точно време в САЩ и Великобритания. За сверяването си във Великобритания той ползва сигнала от кулата в Германия. Смятам това изчерпва въпроса за обхвата и надеждността на кулата в Anthorn.
2. Като гледам окръжностите с обхватите на кулите върху картата виждам, че кулата в Германия покрива почти цяла Турция. Е, в Анкара обаче решително никъде не можах да си сверя часовниците.
Реално погледнато сигнал от тези кули отива много по-надалече, но въпросът е дали миниатюрен приемник, поставен в часовник, може да го приеме достатъчно "разбираемо" за да се свери. А, и като казваме "часовник" - много е важно какво се има предвид: ръчен или настолен например, защото антените на настолните са много по-големи и "чуват" много по-добре.
Amicus Plato, amicus Socrates, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Citizen AT4010-50E
Seiko SSC019P1, Seiko Kinetic SMY149P1
Casio G-Shock GW-7900-1ER, Casio Edifice EFA-118D-1A
Тimex Ironman Тriathlon T5E241, Timex IQ T2N958
Аватар
JDredd
Активен

Мнениеот dtmf » 14 11 2017, 22:44

През есента часовника ми приемаше сигнал няколко пъти в Русия -Саратов на река Волга. Доста след Турция и Украйна.
Casio PRW 3000
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 18 11 2017, 20:48

Понеже гледам ролетки и т.н... много е дебела металната ролка вътре, за да свърши работа, все едно по арматурно желязо да пуснеш 3 волта диод да светне.. примерно.. пък да не говорим, че дължината на вълната да съвпадне случайно е почти невъзможно. Има си начини да се направи приличен усилвател за синхронизирането. Макар, че в БГ се хваща навсякъде (където съм пробвал де...), та не съм виждал нужда.

За лично забавление обаче емулирам сигнала за радиоконтрол чрез програма, която са напидали хаяпонците (естествено). Необходим е компютър, или телефон (с андроид) и възможност на аудио картата им да просвири 192000 Hz (което за съвременните не е никакъв проблем, или за повечето..), хубав мощен говорител, или (аз ползвам) прилични слушалки. Човек чува само леко жужене.. а колонките и слушалките не могат да изкарат някакъв звук при тези честоти, обаче същевременно при тях усливателя и магнита повлияни от височестотният ток започват да играят ролята на предавател и при подаване на определен звук се генерира определен радиосигнал, който разбира се е слаб, но в сависимост от мощноста на говорителите може да се синхронизира часовник от 1 см разстояние до няколко метра без проблем. Аз със слушалки като ги опра в часовника получавам индикация L3 (най-високото ниво за сила на сигнала)... ще кача програмите и по-подробно описание как, ако има интерес.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот nasko_jarti » 18 11 2017, 20:54

Това трябва да го пробвам. Каква е програмата, колега?
nasko_jarti
Напредващ

Мнениеот JDredd » 20 11 2017, 11:20

Аз лично съм пробвал такава програмка и наистина работеше по писания от Сър Томас начин. Мисля дали да не беше руска, но произходът няма значение щом върши работа. Целта ми беше да тествам дали стария ми джишок (който сега е в сина ми) наистина приема всички сверяващи честоти. Такъв софтуер е идеално средство за лабораторно тестване на часовници за работоспособност, защото както знаем "истинския" сигнал често се крие или смущава. Ако имате мобилно устройство, чийто часовник е идеално синхронизиран - с такава програма можете да си сверявате и часовника без да имате грижи дали приема сигнал от някоя от кулите или не ::drinks::

По отношение на рулетката:
Ако заснема видео как работи - ще ми повярва ли някой?
Amicus Plato, amicus Socrates, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Citizen AT4010-50E
Seiko SSC019P1, Seiko Kinetic SMY149P1
Casio G-Shock GW-7900-1ER, Casio Edifice EFA-118D-1A
Тimex Ironman Тriathlon T5E241, Timex IQ T2N958
Аватар
JDredd
Активен

Мнениеот Калоян_Такев » 20 11 2017, 23:23

Sir Tomaz написа:Понеже гледам ролетки и т.н... много е дебела металната ролка вътре, за да свърши работа, все едно по арматурно желязо да пуснеш 3 волта диод да светне.. примерно.. пък да не говорим, че дължината на вълната да съвпадне случайно е почти невъзможно. Има си начини да се направи приличен усилвател за синхронизирането. Макар, че в БГ се хваща навсякъде (където съм пробвал де...), та не съм виждал нужда.

За лично забавление обаче емулирам сигнала за радиоконтрол чрез програма, която са напидали хаяпонците (естествено). Необходим е компютър, или телефон (с андроид) и възможност на аудио картата им да просвири 192000 Hz (което за съвременните не е никакъв проблем, или за повечето..), хубав мощен говорител, или (аз ползвам) прилични слушалки. Човек чува само леко жужене.. а колонките и слушалките не могат да изкарат някакъв звук при тези честоти, обаче същевременно при тях усливателя и магнита повлияни от височестотният ток започват да играят ролята на предавател и при подаване на определен звук се генерира определен радиосигнал, който разбира се е слаб, но в сависимост от мощноста на говорителите може да се синхронизира часовник от 1 см разстояние до няколко метра без проблем. Аз със слушалки като ги опра в часовника получавам индикация L3 (най-високото ниво за сила на сигнала)... ще кача програмите и по-подробно описание как, ако има интерес.

Аз имам интерес към програмата и описанието. ::drinks::
Аватар
Калоян_Такев
Напредващ

Мнениеот dtmf » 21 11 2017, 00:42

Рулетката в снимката ми не беше разпъната на случаен принцип, а съм гонил 1/2 или 1/4 дължина на радиовълната (точно не помня).
За програмата за емулиране съм чувал, но преди като се интересувах имаше само версия да емулира сигнала в Сащ или Япония и реших че няма да ми върши работа и бях загубил интерес.
Аватар
dtmf
Маниак

Предишна

Назад към Други теми за часовници