Как си пазите часовника? Ако го мислите въобще...

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Как си пазите часовника? Ако го мислите въобще...

Мнениеот phil05 » 21 09 2012, 23:47

Не знам може и да има такава тема, не забелязах, но и не потърсих внимателно...

Повода е – сетих се за един хубав Сейко механичен в гаранция ми го показа един майстор в един сервиз – не само, че сигурно беше бъркана вар с него многократно, но и беше участвувал в мазането с маламашката и пердашката – толкова беше варосан и одран. Даже не го беше измил малко. Дал го в гаранция да му го оправят, че не работел точно. На една година хубав часовник.

А и не само този е повода – много хора си пазят много часовника, който харесват, не знам докъде и колко, но мисля че е нормално (?). Аз го правя с кеф например, мисля без да прекалявам.

Ясно че има амплитуда - от маниакалното – до отваряне на бира с него - виждал съм някакъв на един паркинг, не знам какъв беше чаосвника.

И така. Да речем, появява се мечтания и с триста зора намерен, спазарен и купен часовник. Без значение кой, дали е Ролекс, ИВЦ, Сейко или Полет, дали е нов с лепенките от магазин, или след профилактика и полиране – ВАШИЯТ часовник, този за който сте мечтали.

(И още не предполагате, че след 2 седмици ще го менкате за друг :)) .)

Погледа трудно се отделя оттам, завоите се взимат малко по – късно, знаете колко е часа до минута и секунди.

Как го пазите, ако го пазите? „Пазенето“ превръща ли се в част от общуването с него, за да го виждате и мислите, т.е да му се радвате по – често? Или обратното – нова Омега или Брайтлинг от магазина не са за да им робувам и пазя, а за ги ползувам по предназначение?

Как го оставяте? Корона нагоре? Или върху короната (за да не се драска полирания корпус отстрани?) Винаги на нещо меко? Ако е с верига, вертикално, с оправена верига или сплескан върху нея?

Бюрото или маса без покривка, дали не драскат закопчалката на веригата отдолу, без да усетите?

Минаване през врати – далече от касата? Как взимате завоите покрай разни ъгли?

Вечер по късна доба след среща с приятели и съответно настроение – забравяте ли за него, като минавате покрай нещо?

В колата? Вратата/стъклото, бъркане в джобовете на вратата мислите ли ги?
Закопчалката на колана дали няма да го удари, като се опасвате в колата?

Лятото, на плажа – копаете ли тунели в пясъка с него?

Дайвър – спокойно ли се дайви-те с него, покрай цялото оборудване, камъни и пр.?

Носите ли багаж и такъми/инструменти напред назад, или го сваляте преди това?
Сигурно има още варианти...
Аватар
phil05
Маниак

Re: Как си пазите часовника? Ако го мислите въобще...

Мнениеот mitadoc » 21 09 2012, 23:56

Пазя ги като та*аците си... ::drinks::
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 22 09 2012, 00:02

mitadoc написа:Пазя ги като та*аците си... ::drinks::

Аха...и идва момент в който съвсем ги забравяме и после пак ги пазиме, пазиме - е от това ме е страх... ::drinks::
Супер е че после нищо им няма...чукам на дърво
Последна промяна phil05 на 22 09 2012, 00:05, променена общо 1 път
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот mitadoc » 22 09 2012, 00:04

Ми да ти кажа същото е като с тях - в момента в който съм чуквал Спийдмастъра и ме свиваше там долу в малкия таз...все едно някой ме е наритал. :lol:
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 22 09 2012, 00:13

Имах превид използуването им по предназначение на т******, когато хич ги не мислим и пазим. - Дали има такива моменти и със спийдмастерите, само дето не могат да се възстановяват или поне донякъде после сами. Биочасовник :) - само такова Био нямаше...
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот mitadoc » 22 09 2012, 00:17

Не бе - аз сериозно.
Но по темата - направил съм си опит - колкото повече пазя,толкова повече удрям.Тъпа работа.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 22 09 2012, 00:21

mitadoc написа:Не бе - аз сериозно.
Но по темата - направил съм си опит - колкото повече пазя,толкова повече удрям.Тъпа работа.

Супер, е това е май истината, това беше един от поводите да питам ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 22 09 2012, 01:23

Идва момент, в който ума ти свиква с мисълта, че на ръката имаш ценен часовник и другото е подсъзнателно и ти олеква, спираш да мислиш за това при всяко движение и пак пазиш часовника без да се тормозиш и това да ти става досадна фикс идея, която едва ли не ти пречи да се движиш спокойно, и пълноценно.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот sci » 22 09 2012, 09:25

Като цяло си пазя вещите и то не защото съм вещоман, а точно обратното. Искам като имам нещо, то да ми слъжи дълго време, а не да купувам ново всяка година. С часовниците е малко по-различно - от тях си купувам по повече, но отново - не с цел замяна, а долпълване ;) При започването на всяка зидаро-мазаческа или аграрна работа - го свалям. Но НАЙ-МНОГО часовникът трябва да се пази от скапани майстори!
sci
Маниак

Мнениеот ram » 22 09 2012, 10:09

sci написа: Искам като имам нещо, то да ми слъжи дълго време, а не да купувам ново всяка година. . .

Съгласен напълно затова предпочитам по-издръжливи часовници
Иначе по принцип внимавам!!! Пък и напоследък не нося часовник въобще.
„Времето е наркотик, много от него убива.“
Тери Пратчет
Аватар
ram
Master User

Мнениеот vikir » 22 09 2012, 10:29

mitadoc написа:Не бе - аз сериозно.

::huh:: странно- и аз имам същия опит!
Гледам, в ежедневието, да нося по-здрави часовници ( стоманени, със сапфир-кристал, водоустойчиви и с по-неуязвим безел) и все пак, не много скъпи.
Аватар
vikir
Активен

Мнениеот Bartek » 22 09 2012, 10:32

Пазя си часовниците, понякога по вече от себе си.( То едва ли има някой член на часовникарски форум, които бърка бетон с неговия.) Когато се получи някоя фрапантна драскотина, отивам на чаовникар за да бъде заличена. За работа съм осъдил един часовник, които понася ежедневните несгоди. Въпреки, че голяма част от часовниците ми са с дайвърски параметри, в морето не влизам с тях, както и избягвам контакт с пясъка. В басейни ги топя, обаче. По принцип часовника може да се надере, или изтърве при много ситуации. Аз съм констатирал съм, че най-големи щети по часовниците ми се получават по кръчми и дискотеки, въпреки, че не съм редовен посетител, по ред причини, пък и не пия кой знае колко алкохол, това не винаги се отнася за хората около мен. Наскоро ме беше отървала жената и се бяхме събрали с приятели, на сутринта, като си видях часовника хомидж на Панерай с механизъм Молния, беше с две дълбоки драскотини в безела. Цял ден бях болен и на другия ден на часовникар за полиране. Има хора, които носят един часовник докато "умре" и после си купуват нов, аз не съм от тях.
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот casio81 » 22 09 2012, 12:05

За различните дейности имам различни часовници..Няма да ида на работа с новия си'Ориент" а с очуканото "Касио"например..Но човек не трябва да се вманиачава..вещи са все пак..
"Времето е твърде скъпо,за да бъде отмервано с евтин часовник..."
Аватар
casio81
Активен

Мнениеот Nuzzo » 23 09 2012, 19:49

Зависи от часовника.
Чувствам се чудесно когато си видя очукания безъл на моя всекидневен часовник и се сетя колко работа сме свършили и през какви трудности сме преминали заедно ::up:: От друга страна перфектно поддържания и изглеждаш часовник за специални случай има друг, уникален чар...
Nuzzo
Новобранец

Мнениеот Yassen » 24 09 2012, 03:12

phil05 написа:...не са за да им робувам и пазя, а за ги ползувам по предназначение?

::thumb::

Не ги мисля много много.
Аватар
Yassen
Почитател

Мнениеот phil05 » 24 09 2012, 21:44

Хрумва ми въпрос - изпитание за маниакално отношение към часовник – мечта.

Ако хипотетично някой ви предложи мечтания от вас часовник, например чисто нов Rolex Submariner с лепенките - за опитно носене 1 година, при условие, че го носите всеки ден, с куп подусловия, например преди да го сложите, да си миете ръката с бебешки шампоан с неутрално PH, или ако го оставяте някъде, да е на микрофазер кърпичка, и че след 1 година не трябва да има никакви следи от носене, видими с добро зрение без лупа. И ако се справите – след проверка и ревю часовникът остава за вас, ако не – го плащате 100% например 12-13k, ще се съгласите ли?

Ясно, екстремни невъзможно крайни условия, или пък тъпотия, ама си представете, че някой ви звънне утре с това? Докъде може да стигне маниакалното отношение? Ама и великите часовници и производители си знаят стоката (нас) - не случайно са маниакално изпипани в детайли механизми и отвън.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Bartek » 24 09 2012, 21:49

phil05 написа:Хрумва ми въпрос - изпитание за маниакално отношение към часовник – мечта.

Ако хипотетично някой ви предложи мечтания от вас часовник, например чисто нов Rolex Submariner с лепенките - за опитно носене 1 година, при условие, че го носите всеки ден, с куп подусловия, например преди да го сложите, да си миете ръката с бебешки шампоан с неутрално PH, или ако го оставяте някъде, да е на микрофазер кърпичка, и че след 1 година не трябва да има никакви следи от носене, видими с добро зрение без лупа. И ако се справите – след проверка и ревю часовникът остава за вас, ако не – го плащате 100% например 12-13k, ще се съгласите ли?

Ясно, екстремни невъзможно крайни условия, или пък тъпотия, ама си представете, че някой ви звънне утре с това? Докъде може да стигне маниакалното отношение? Ама и великите часовници и производители си знаят стоката (нас) - не случайно са маниакално изпипани в детайли механизми и отвън.

Еее, ти вече прекаляваш. Часовника е създаден да служи на човека, не човека на часовника.
"Детството е последният ти шанс за щастие. След това знаеш твърде много."
Аватар
Bartek
Маниак

Мнениеот phil05 » 24 09 2012, 22:13

Това е въпрос, може би малко провокативен, а не мнение. нали за това е форум - ако ще и шеги разни да има. Естествено си прав...и същевременно не съм сигурен...ако беше просто така, половината постове, покупки и продажби в този форум май нямаше да ги има, както и часовници за по 10 к и 100 к, затова го пуснах това. Можеш да гледаш колко е часа и на телефона.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот rogue » 24 09 2012, 23:39

Пазя ги, но не ги мисля чак толкова. На работа и в ежедневието нося едни и същи часовници. Когато ми предстои обаче по-тежка и мръсна работа (добре че не се налага толкова често ;) ), където има опасност да ги надраскам - свалям часовника. За къпане в морето и престой на плажа, вкл сауни и т.н, часовника стои на ръката ми. В фитнес залата съм без часовник, за целта, както и за планинско колоездене мисля да си взема gshock.
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот bobi33 » 25 09 2012, 00:22

Днес брах лозето.В един момент,си свалих Шок-а.Не знам защо така реагирах,при положение че носи на бой и вода.....до човек си е :)
Аватар
bobi33
Активен

Следваща

Назад към Други теми за часовници