Как си пазите часовника? Ако го мислите въобще...

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Re: Как си пазите часовника? Ако го мислите въобще...

Мнениеот phil05 » 25 09 2012, 01:15

Малко по-сериозно сега – ама това са азбучни истини май. Часовникът, особено механичният, е според мене едно от най –великите, сложни и маниакално доведени до съвършенство в детайли неща, създадени от човека, и то от преди повече от 100 години, та досега. Устоя на кризата с кварца. Сега ни се връща обратно всичко това, и то май за добро, предизвиквайки позабравения заради комерсиалното и консумативното наоколо усет към детайл и съвършенство, колкото и да не са на далавера. На кой му е притрябвало толкова механичен хронограф, или дата? Или разни компликации? Не се ли повече радваме и имаме респект как е направен и как изглежда съответния часовник?

Та няма нищо лошо да ги пазим и ако ще маниашки да се отнасяме (както и те са маниашки направени) и да им се радваме - разбира се не да им робуваме, заслужават го не толкова заради тях, а заради нас и това, което е останало у нас. Може и да са ни полезни, без да усетим и в отношението ни към други неща. Иначе ни чака – точно време, дата и хронограф на дисплея на телефона, а утре...където някой производител на микрочипове каже.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот mitadoc » 25 09 2012, 07:27

Самият факт,че киснем във форума и си посвещаваме свободните време и пари за часовници,означава,че сме обсебени.Малко или много,всеки вманиачен в дадена вещ,я фетишизира и обгрижва повече от нормално.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 26 09 2012, 22:50

Според мен не е вещомания или чак фетишизъм в случая, това не е нов телевизор от Технополис или други отклонения, просто си представих как някой от нас както си мечтае за някакъв недостижим уникален часовник, изведнаж му се отвори късмет неочаквано да се сдобие – нов новеничък – и дали поне първите седмици или месеци ще бъде някак си особено внимателен с него и ще обърне внимание на всички детайли и особености.Това, което ни е събрало тук според мене не е вещ, а нещо много интересно и до голяма степен уникално и не ние му робуваме, а то ни зарежда по някакъв начин – особено в тези времена. Аз самият не знам дали пазя или не пазя, според мене съм по скоро внимателен, затова исках да сравня мнения. Ако ще и между маниаци - тук гледам има официално звание Маниак - какво значи това исках да разбера.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот ПЛАМЕН03 » 26 09 2012, 23:00

Точно по два дни им се радвам.По някой път и на втория час ме полазват мравки от яд, че съм взел прибързано решение.
Всеки един от известно време го взимам заради факта, че не съм го имал.
 "Голямото увеличаване на стойноста при съмнително увеличаване на достойнствата на изпълнението може да бъде толерирано само при часовниците... и жените." 
Аватар
ПЛАМЕН03
Коли и беси!

Мнениеот phil05 » 27 09 2012, 13:08

Ужасс...Така е...Май е по - интересно и му се радваме повече преди да се появи, отколкото след това...Нормално.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот rogue » 27 09 2012, 13:14

При мен не е баш така. Имам няколко фаворити, останалите изпадат на заден план. Когато ми поомръзнат 'фаворитите' нося другите, все едно съм с нов часовник. Слагам според настроение, повод и т.н.
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот speedy_sz » 03 10 2012, 17:34

Аз си карам с Г-шока и вече повече от половин година не помня да съм го свалял.. Било то море, на язовира за риба или където и да е.. Спрях да го мисля въобще и не смятам, че е погрознял много. Забелязват се някои дребни драскотини вече, но нищо фрапантно. Друг е фактът, ако имаш някой за 4-5 бонбона, тогава ще си го нося само при по официални работи за който знам, че няма голяма опасност за него.. Иначе и аз си пазя нещата, но никога не съм се вманиачавал, все пак е нещо материално, което може да поправиш или купиш наново ;)
Rotary GSO3357/06 Skeleton
Citizen automatic GN-4-S
Casio G-Shock GW-M5600-1ER
Casio F-200
Аватар
speedy_sz
Новобранец

Мнениеот Xaocka » 15 06 2015, 01:09

Наскоро си купих един мечтан часовник, за да смени стария ми верен кварц, който толкова години не слезе от ръката ми и прилича на влачен с камион.
Похарчих сериозна за мен сума, за да си угодя и първата седмица се усещах как го пазя да не докосне някоя повърхност. Сега, три седмици по-късно вече има първите следи по стоманата, първата дрскотина в антирефлекса. Безела успя да се срещне с мазилки, сапфира да се удари сериозно в ръба на гранитна маса, веригата да се отърка къде ли не.
Като погледна реално, манията да запазим вещите си непокътнати е глупава. Та нима някого го интересува, че телефона ти е като нов под силиконовия кейс? Но вместо да докосваш изработката му, да се наслаждаваш на бързината и чувствителността на екрана му, ти си сложил протвктор фолио...
Същото е и с часовниците. Защо да го пазя като очите си, да не го надраскам, да му треперя, вместо да го употребявам с увереност, че той ще издържи на моя стил на живот? Защото в крайна сметка той служи на мен, а не аз на него. Искам той да ми се подчинява, а не аз на него.нта той е само вещ. Поредната. В живота ми ще има много вещи, едни с по-голяма, други с по-малка стойност.
Тяхната цел е да правят ежедневието ми по-малко скучно, по-приятно и красиво, а не да определят къде да се подпра, дали да си сваля часовника като бърникам по машини/колата/местя шкафове/седна на лаптопа.

Ползвайте си часовниците със удоволствие, защото не се знае дали ще има утре.
Xaocka
Новобранец

Мнениеот BAHKATA » 15 06 2015, 09:33

Аз примерно когато шофирам, държа волана с лявата ръка (на която нося часовника) и когато има участък с павета (особено като на Руски паметник калдъръма) си махам лявата и хващам волана с дясната ръка... :lol: :lol:
Аватар
BAHKATA
Маниак

Мнениеот acronym » 15 06 2015, 10:06

Xaocka написа: Та нима някого го интересува, че телефона ти е като нов под силиконовия кейс? Но вместо да докосваш изработката му, да се наслаждаваш на бързината и чувствителността на екрана му, ти си сложил протвктор фолио...
Същото е и с часовниците. Защо да го пазя като очите си, да не го надраскам, да му треперя, вместо да го употребявам с увереност, че той ще издържи на моя стил на живот? Защото в крайна сметка той служи на мен, а не аз на него. Искам той да ми се подчинява, а не аз на него.нта той е само вещ. Поредната. В живота ми ще има много вещи, едни с по-голяма, други с по-малка стойност.
Тяхната цел е да правят ежедневието ми по-малко скучно, по-приятно и красиво, а не да определят къде да се подпра, дали да си сваля часовника като бърникам по машини/колата/местя шкафове/седна на лаптопа.

Ами от моя гледна точка - защото аз обичам вещите ми да са запазени, изпитвам удоволствие както от употребата така и от това, че са чистички, здрави, неповредени и ненадраскани. Ако има драскотини по екрана или корпуса на телефона (както и по часовника), всяко поглеждане към него ми губи от удоволствието. Верно е, че като сложиш калъф, не е същото, но винаги може да го махнеш да му се порадваш и после пак да го сложиш.
Да вещ е, и не трябва да и се "притрисаме толкова". Но маняците на дадена тема са така.
Тук е форум за часовници, всеки влязал и застоял си тук е фен на часовниците (както и по другите форуми - фенове на нещо друго). По форумите съм сигурен, че 90% от участниците си пазят вещите като очите си (било то часовник, телефон, автомобил ...).
Да не говорим, че като фенове и маняци, повечето обичат да сменят вещите си с други марки, модели къде по-нови къде по-стари, за да опитат от удоволствието да носят или ползват възможно най-много от това което харесват.
И една запазена вещ, ще се продаде по-лесно и на по-добра цена, а този който я купи също ще и се радва повече, и няма да мисли как да полира, сменя стъкла, панели .... ::up::
Аватар
acronym
Маниак

Предишна

Назад към Други теми за часовници