Доколко точно върви часовникът ви? И това важно ли е за вас?

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Доколко точно върви часовникът ви? И това важно ли е за вас?

Мнениеот phil05 » 30 10 2012, 21:57

Да не би да има такава тема, не можах да намеря...Ако има, сори...

Доколко ви е важно?

Искате ли механизмът, независимо какъв, да върви максимално точно?

Или по скоро външния вид да е перфектен, другото може да почака?

С какво максимално отклонение на ден можете да сте все пак доволни?

По какво си избирате, или харесвате часовник – кое натежава - външен (интересен) вид и качество на изработката, или добър механизъм? Ясно е че са и двете и са свързани, но все пак кое е по - важно?

Ако добрият механизъм е от значение, искате ли да върви съответно толкова точно, за колкото е направен?

Ако любимият ви часовникът бърза или изостава с 20-30 секунди/ден ще го занесете ли за проверка и регулиране?

Мислите ли си, че ако не върви точно, може да върви „неправилно“ и това да доведе до износване или друга повреда?

Не знам доколко е интересна темата.

Аз лично ми се ще механизмът – и най обикновена ЕТА елабор, да върви максимално точно, както е направен, даже и да не е хромометър +6/-4. Нека да е повече, но не и четворно и петорно.

Ами някоя голяма марка със собствен механизъм - как трябва да върви?
Аватар
phil05
Маниак

Re: Доколко точно върви часовникът ви? И това важно ли е за

Мнениеот bobi33 » 30 10 2012, 22:05

Моя ,има радио-сверяване, и ме дразни МНООООГО,когато по БНР почнат да цъкат секундите,и тоя "моя" убавец изписука 1 секунда/или под 1 секунда/ по- рано. ::angry:: Чел съм ,от момчетата от форума,че на БНР е много точен ,и оттам си сверяват часовниците.Аз,говоря за кварц.....А,бе не ме "слуша" главата мен,много-много..... ::up::
Аватар
bobi33
Активен

Мнениеот stdenev » 30 10 2012, 22:08

Боби, не знам дали знаеш, но шестата секунда по БНР е първата секунда от следващия час, т.е. часът се засича на петия сигнал. Дано ме разбра, че и аз не се разбах. :)
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!
Аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнениеот bobi33 » 30 10 2012, 22:14

stdenev написа:Боби, не знам дали знаеш, но шестата секунда по БНР е първата секунда от следващия час, т.е. часът се засича на петия сигнал. Дано ме разбра, че и аз не се разбах. :)

Опитах се да "вникна" в мислите ти-греда! :(( Майтап,човече ::yahoo:: Не го знаех,това!Значи на 5-та секунда/сигнал,да го засичам-така ли?
Аватар
bobi33
Активен

Мнениеот phil05 » 30 10 2012, 22:17

да
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот stdenev » 30 10 2012, 22:17

:)) :)) :))
Да, човек, до преди време винаги съм мислел, че последният сигнал е примерно 12:00, но след доста ровене открих, че 12:00 е на петия сигнал, а шестият е 12:00:01.
Поздрави
Аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнениеот bobi33 » 30 10 2012, 22:22

stdenev написа::)) :)) :))
Да, човек, до преди време винаги съм мислел, че последният сигнал е примерно 12:00, но след доста ровене открих, че 12:00 е на петия сигнал, а шестият е 12:00:01.
Поздрави

И,аз твойто логика следвах,до тази вечер...... ::crap::
Жив и здрав да си,че ми разсея съмненията относно точността на мойто Касио. :)
Аватар
bobi33
Активен

Мнениеот stdenev » 30 10 2012, 22:23

::drinks::
Аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнениеот Groot » 01 11 2012, 22:46

Все съм си мислел, че новия час започва накрая на последното дълго пискане... интересна информация :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот Scandinavian » 02 11 2012, 10:17

За механиката ми е важно да е достатъчно точен, че да го сверявам веднъж на 1-2 месеца, а не всяка седмица.
Часовник в рамките на +/- 5 сек/ден напълно ме устройва, но над +/- 10 сек/ден вече е неприемливо :) :) :)
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот guderian » 02 11 2012, 10:41

Отклонение 1-2 сек/24ч. - идеално. 5-6 сек/24ч. - добре. Около 10-15 сек/24ч. - приемливо. Повече от 20 сек./24ч. ме дразни. Не ми е проблем в ежедневието, не ме мързи да го сверявам веднъж седмично, но някак ми предизвиква душевен дискомфорт. :)
"Само движението води до победа"
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот shtora » 02 11 2012, 12:28

Точно върви, да не са му уроки. Последното сверяване беше преди около 2 месеца и засега е с около +1.5 сек. отклонение, което си е съвсем в спецификациите му. Часовникът е Longines Conquest с термокомпенсиран кварцов калибър L.546.2 = ETA 252.611. Най-добрият часовник за ежедневна употреба, който съм имал - до 12 сек/година, 10 годишна батерия, вечен календар, независима настройка на часовата стрелка за лесна промяна на часовата зона, 200 м, сапфир с антирефлекс, метална гривна и всичко това в 110 грама.

Този конкретно часовник избрах по калибър. От години мечтая за него. Преди 3-4 години, когато се продаваше същият този екземпляр, не успях да отреагирам и оттогава търсех възможност. Огледах се и ослушах в Джулияни, където прашасва непродаден от години един екземпляр Flagship с този калибър. Уви, искат му около 1.5 - 2 пъти повече, отколкото се продават в нета други NOS екземпляри, та затова изчаках да се появи нещо добро втора употреба. И благодарение на колега от форума моята VHP мечта се сбъдна. В последствие осъзнах, че както и да изглежда на пръв поглед, при продължително носене започвам да откривам много детайли, които много радват - циферблат, кристал, стрелки сформират много красиво цяло.

Сега съм с поглед насочен към нещо по-семпло и по-"дрес", по-малко калибър и повече външен вид, изящество и детайли до съвършенство. Зазяпвам се по GS с 8J55 (разбира се, термокомпенсиран кварц).
shtora
Маниак

Мнениеот monopola » 02 11 2012, 13:19

За мен е важно да изкара два дена без да забележа разлика :) Много рядко нося един и същ часовник повече от два дни и въртя поне 3-4 постоянно, така че като го сваля той просто спира и нямам идея какво отклонение дава за повече време ::drinks::
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот cenzor » 02 11 2012, 14:11

monopola написа:За мен е важно да изкара два дена без да забележа разлика :) Много рядко нося един и същ часовник повече от два дни и въртя поне 3-4 постоянно, така че като го сваля той просто спира и нямам идея какво отклонение дава за повече време ::drinks::

::drinks:: И аз съм същия случай, рядко нося нещо повече от 2-3 дни...
Няма голямо значение какво отклонение дава, макар че всички които имам се справят около и под 15сек / денонощие.
Ковчежникът извади часовника си и отвори капачето. Беше от наскоро излезлите на мода джобни часовници със стрелки, които в момента показваха девет и четвърт. Той го разтръска. От мъничък люк под числото 12 се подаде миниатюрно духче и се сопна: "— Стига си ме друсал, шефе, въртя педалите колкото сили имам!"
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот tchibo » 02 11 2012, 16:24

Повече от 5-6сек. за 24 часа е дразнещо.На всичкото отгоре предпочитам часовника ми леко да избързва отколкото да изостава.
tchibo
Активен

Мнениеот Rado6364 » 02 11 2012, 16:42

Два дена най много нося един часовник - после ги въртя.
След като бе започната темата започнах да засичам еми справят се под 15 секунди.
Честно казано не му обръщам толкова внимание.
Ама предпочитам да бърза. :)
Rado Zhivkov

Изображение
Аватар
Rado6364
Master User

Мнениеот Sir Tomaz » 02 11 2012, 22:27

Честно казано на мен не ми пука дали е точен или не. Обаче ме дразни като върви в някакви норми над 3-4 секунди на денонощие. За късмет повечето ми часовници са много точни и вървят в порядъка на 1-2 секунди. Обаче полудявам, когато кварц мръдне за 2-3 дни или седмица с 1-2 секунди... е тогава вече не мога да го преглътна. За сега най-точните кварцове, които съм имал са BREITLING B1 SUPERQUARTZ, който за почти половин година не мръдна секунда, CERTINA DS MULTI- 8, която за над една седмица върви абсолютно точно с time.is, както и CASIO G-SHOCK GW-A1000, който за над 2 седмици без да се синхронизира не е мръднал и секунда. Имал съм и на радо термокомпенсиран, както и други, но честно казано вече не ги помня всичките... Но да обобщя - механиката харесвам като е в граници до 3-4 секунди на денонощие макс, а кварца въобще не обичам да се отклонява...
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот phil05 » 03 11 2012, 03:20

И аз честно даже 10-15 секунди не са ми проблем - за мехничен, ако знам че иначе е в ред и просто не е регулиран перфектно. И даже ще ме домързи да го нося да го регулират. Ама откъде да знам какво е, причините може да са други, например да е без масло вече, или грешна симетрия или малка амплитуда и изобщо нещо което трябва да се прави или е за профилактика вече. Защото не е добре за часовника да върви така.

Виж нов ако си купя от магазина и изостава 15-20 секунди, че и по -малко, ще се разправям. Поне да бърза трябва...
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот alllex » 04 01 2017, 21:28

Нека изтупаме прахта от темата...Преди седмица реших да си направя новогодишен подарък и да сложа на ръка отдавна харесвания от мен Hamilton X Wind. Взех го втора ръка със всички прилежащи към него документи,кутии и т.н. но бях леко скептично настроен че ще се наложи да се търси часовникар за във времето я за настройка ако бърза или изостава с малко над нормалните 4-6 секунди на 24ч. защото лично мен това ме дразни. Миналата сряда на обяд го сверих по https://time.is/ и днес реших да го засека колко отклонение дава за седмица...Ооооо небеса...Като отворих сайта и ми идваше да се хвана за носа и да се ударя с всичка сила във земята. За седмица въпросния часовник изостава със около 1 секунда, сега са ме натиснали терзания и се чудя възможно ли е това /факт е че е възможно / не мога да повярвам още че този път като никога съм късметлия /ако за някои това е късмет/ и все пак по отношение на точност съотношението 1сек./седмица ми се вижда някак странно и със сигурност ако беше дал отклонение 30 сек. сега този пост нямаше да го пиша а щях да го счета за нещо абсолютно нормално.
Когато имаш нужното и не му даваш
необходимото,оставаш с нищото и чак тогава
осъзнаваш същността на малкото,което е
трябвало да дадеш!!!!!
Аватар
alllex
Активен

Мнениеот KDelchev » 04 01 2017, 22:00

Страхотно постижение, колега ::drinks:: След майсторско пипване, и аз бях докарал един от моите/не висок клас/ часовници до +1 за над два дни, а дори не беше профилактиран.
Аватар
KDelchev
Почитател

Следваща

Назад към Други теми за часовници