Белите шевове на каишките

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Белите шевове на каишките

Мнениеот S.Tsukev » 26 06 2010, 20:57

Интересува ме, как подържате белите шевове на кожените си каишки. Забелязал съм, че черните каишки предимно са с бели шевове. При мен са се позацапали, не много но след време не се знае.
Въпроса е, как ги подържате и почиствате?
Живота е болка, от който мога да те лиша безболезнено!
Аватар
S.Tsukev
Напредващ

Re: Белите шевове на каишките

Мнениеот rogue » 27 06 2010, 19:18

Въпроса е интересен и за мен.
От сравнително скоро имам кожена каишка с бели шевове - засега все още съм я опазил с чисти шевове. Въпреки че не нося постоянно часовника и го пазя, знам че нямам да изкара още дълго време с чисти шевове с оглед прашната среда в която живеем. Мисля че с хладка сапунена вода може да се почисти ако е необходимо, без да се използват агресивни почистващи препарати. Това е само предположение, нека по-сведущите да кажат как стои въпроса с почистването на кожените каишки. Мерси
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот spacejam » 02 07 2010, 12:51

сваляш каишката от часовника, взимаш една стара четка за зъби, насапонисваш я и почваш да жулиш. Като минеш навсякаде, изплакваш и оставяш да изсъхне. Така не само белите шевове ще са чисти.. :D . Аз през лятото съм с метална верижка. :thumbup:
Интересното е да притежаваш часовници които са специални. Такива, които носят Историята със себе си..

SEIKO Diashock - viewtopic.php?f=12&t=3919
Сигнал Alarm - viewtopic.php?f=12&t=5677
Vostok Amphibia 1967 original tonneau case - viewtopic.php?f=12&t=5708
1МЧЗ- "Спортивные" - viewtopic.php?f=12&t=6623
spacejam
Почитател

Мнениеот trysth » 02 07 2010, 18:01

Няма ли да се разнищят кончетата?
Аватар
trysth
Master User

Мнениеот kolaksazov » 03 07 2010, 11:56

Носи се 2 години и се оправя с нова.
Аватар
kolaksazov
Маниак

Мнениеот kagebista » 06 07 2010, 18:43

Под чешмата и сапунка на каишката, т.е. с добре насапунисани ръце разтривате и изплаквате. Помощни средства като четка за зъби, търкане с гъба или други подобни могат да свалят гланца на кожата и дори да се протърка. Накрая не оставяйте часовника или отделената каишка на пряко слънце, а да съхне на стайна температура и на сянка.
Изображение
Аватар
kagebista
Master User

Мнениеот rogue » 08 07 2010, 23:09

kagebista написа:Под чешмата и сапунка на каишката, т.е. с добре насапунисани ръце разтривате и изплаквате. Помощни средства като четка за зъби, търкане с гъба или други подобни могат да свалят гланца на кожата и дори да се протърка. Накрая не оставяйте часовника или отделената каишка на пряко слънце, а да съхне на стайна температура и на сянка.

Благодаря :thumbup:
"Even the most eminent persons are subject to the laws of gravity" — Winston Churchill
Аватар
rogue
Master User

Мнениеот martinkrustev » 16 07 2010, 13:59

Колегата spacejam явно се е объркал с метална верижка. Моят съвет е, че кожената каишка не трябва да се мокри с каквото и да е било, а още повече употребата на сапун е абсурдна. Нищо лично, наздраве
Изображение Изображение
Аватар
martinkrustev
Новобранец

Мнениеот kagebista » 20 07 2010, 16:48

martinkrustev написа:Колегата spacejam явно се е объркал с метална верижка. Моят съвет е, че кожената каишка не трябва да се мокри с каквото и да е било, а още повече употребата на сапун е абсурдна. Нищо лично, наздраве

Умело скапах 2 скъпи поизносени каишки в опити да ги подобря и накрая остатъците им бяха останали в ръцете ми. След тези опити още по умело съм докарал 3-4 кожи до почти перфектно визуално състояние. Абсурд е ако се ползват почистващи препарати съдържащи алкохол. Сапун и плавното търкане на пръсти/длани в кожената каишка докато го използвате е най-безопасния метод. Обяснил съм после как трябва да съхне кожата след чешмата, и след като е напълно суха - се нанася минимално количество попиващ крем за ръце и става отлична ;)

Пример давам Tissot PRC200! Часовникът е усилен до 200 метра, но в същото време се предлага и с черна или кафява кожа. Мога да добавя, че това е "най-скапаната" скъпа кожа, която съм виждал през десетките часовници минали през ръцете ми. Груба е на вид и доста нееластична. Но в същото време е достатъчно добра за да преценят производителите й, че удържи на капацитета на часовника/в това число и обилно мокрене/ за известен период от време, който не е никак малък ;)
Изображение
Аватар
kagebista
Master User

Мнениеот mosferatu » 02 11 2015, 01:44

Здравейте,
Днес опитах "нова" техника за почистване, като използвах пяна за почистване на велур върху кожената ми каишка. Каишката е закупена от адаша от тази тема- viewtopic.php?f=82&t=23763 . След като я взех от куриера прецених, че ще е по- добре да я импрегнирам допълнително и я обмазах дебело със загрята смес от парафин, пчелен восък и вазелин. Цвета се промени значително към по- тъмен. След поне 20 къпания (сапун, шампоан и т.н.) тя придоби търсения от мен вид- доооста винтидж, без да се е омирисала.
Проблема възникна с това, че на работа работя с прахообразни продукти, които полепват по нея. Отдавна мисля как да я почистя- понеже стои леко захабена- се сетих за пяната за почистване на велур на Pedag с наночастици (?!?). Нанесох я върху каишката, но само върху едната част, за да видя колко е видим резултата. Отблизо я позамазах с пръсти (което далеч не е най- добрата тактика, като се замисля), утре, като изсъхне ще видя резултата.
Пяната е (уж) немска, скъпичка и би трябвало да не повреджа кожата. Очаквайте снимки и резултат утре, сега на мокро бих казал, че ефекта не е кой нае какъв.
Orient Automatic "Sporty" CDBAA001B
Seiko SRP313К2
и други, които рядко нося
Аватар
mosferatu
Активен

Назад към Други теми за часовници