Как да изговаряме правилно марките.....

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Re: Как да изговаряме правилно марките.....

Мнениеот Karabas Barabas » 07 05 2011, 08:45

nescafe написа:Спокойно, при тази фирма май има смесен брак - в някакъв момент, който сигурно може да се намери с помощта на Гугъл, се сливат немската (Й)егер и френската Ле Култр. Така че сигурно е въпрос на избор дали да се произнася правилно на немски, правилно на френски, на френско-немски или кой както му хареса. Например JLC.
За другите марки - ако някой франкофон тръгне да се обяснява, винаги можете да му отговорите, че часовниците се произвеждат в Швейцария, а не в Париж и има разлика между швейцарското и парижкото произношение. Не знам какво е швейцарското, но в Южна Франция например ще е правилно Одьомар Пиге, а не Одмар Пиге и пр. и пр. Това е трагедията на снобите, че винаги може да се намери още по-голяма сноберия. Няма смисъл човек да се връзва чак толкова.

Мдааа... :)

За някои неща си много прав! В Швейцария името се изговаря по различен начин и това зависи кой от езиците надделява. Любимото ми часовникарско градче Биен, се произнася Бил на швейцарски немски, Баль става Базел, а Женева - Генф. Но за снобите не съм убеден, че е точно така, изхождайки от произхода (етимологията) на думата, а имненно, според една от версиите: sine nobilitate (asnobilis) - лице без благороден произход. През вековете се е получила елизия, т.е. изпадане и е останала само думата сноб. Та, според мен трагедията им е, че не са в "оня списък" (на благородниците) и всячески се домогват до такъв статут (купуване или крадене на титли, вадене на някакви съмнителни именници от преди кръстоносните походи, etc.). Преди седмица липсата на благороднически титли бе формален повод и на кралската сватба не бяха поканени двама премиери... Майната им, ние да си гледаме часовниците!;) Може да се каже "Бом & Мерсие" и няма да ви се смеят, но когато упорито някой пише или казва "хомаже", "турбилон", "Полжот" - не е грешка деликатно да му се обърне внимание.... ;)

Ако това е спам, моля да бъде изтрито!

КБ
Аватар
Karabas Barabas
Почитател

Мнениеот baycho1 » 07 05 2011, 10:17

Пичове, мисля че не си струва чак толкова да се задълбочаваме (забиваме) в изговарянето...Хубаво е да ги изговаряме правилно, но според мен по-важното е интересът ни към часовниците да ни радва и забавлява...Аз лично често изпитвам чисто естетическа наслада, когато видя красив часовник с хармоничен облик или пък механично изящество и перфекционизъм, дело на човешка ръка - често не съм сигурен дали правилно му изговарям името, но това ни най-малко не ми пречи да му се вълнувам и дивя...Според мен най-важното е да се научим и да умеем да оценяваме и да се наслаждаваме на това което имаме - говоря най-общо за нещата в живота, а в частност и за часовниците...Сигурен съм, че всеки от нас има един или няколко часовника, които са специални за нас поради една или друга причина... Това е главното - да им се радваме, защото са си наши и ни кефят! :)
baycho1
Master User

Мнениеот zzarkoo » 07 05 2011, 10:59

Ето тук ги има как се произнасят по-известните марки:

http://www.chronometrie.com/watchsounds ... dspage.htm

(Най-много ми харесва Ролекс как звучи :) )
Аватар
zzarkoo
Почитател

Мнениеот nescafe » 07 05 2011, 15:03

Karabas Barabas написа: но когато упорито някой пише или казва "хомаже", "турбилон", "Полжот" - не е грешка деликатно да му се обърне внимание.... ;)

Ако това е спам, моля да бъде изтрито!

КБ

Хе-хе, някои от най-добрите му покупки са били на "полжот", "4есовник", "уусток"... Така че нямам нищо против, но с уточнение - да му се обърне внимание след покупката.
За спама - сега е моментът някой друг модератор да ме измодерира и мен.
nescafe
Санитар

Мнениеот ram » 08 05 2011, 09:38

Според мен темата е точно за това всеки да види как се изписва съответната марка на нашия хубав език, пък и е хубаво да понаучиш нещо ново.
„Времето е наркотик, много от него убива.“
Тери Пратчет
Аватар
ram
Master User

Мнениеот Деян » 13 07 2011, 00:26

Ако може да допълня нещо, не видях да го има някъде в темата. Понеже съм учил френски език, правилното произношение на Tourbillon е турбийон, като Н-то накрая е малко носово и почти не се чува. :)
Поздрави!
Аватар
Деян
Активен

Мнениеот aspitzer » 02 12 2011, 01:39

:mrgreen: А как произнасят марките в Япония?Има ли го това някъде,че ми е интересно...произношението
Аватар
aspitzer
Master User

Мнениеот penmark » 02 12 2011, 02:33

Изображение
Аватар
penmark
Master User

Мнениеот chezz » 21 09 2014, 15:55

Здравейте! Извинявам се, ако е написано вече, но правилото за правилното изговаряне и изписване на съществително собствено, както е в нашият случай, е следното: Независимо от каква народност сме или къде се намираме, името се произнася по начина на произнасяне в "родината" на думата, а изписването също е на оригиналния език.
Например честата грешка с известната марка италиански спортни коли. Правилно е тук и където и да е по света да се произнесе ЛамборГини и да се изпише Lamborghini. "ДЖ"-то е неправилно по причина, че името на създателя на марката е Феручо ЛАМБОРГИНИ и така се произнася от всеки ходил на училище италианец.
Не че ако произнесем неправилно е подсъдно или пък повод да се гърчим от смях, но е добре нещата да се наричат с правилните им имена.
chezz
Активен

Мнениеот trk2 » 20 10 2015, 22:51

Как се чете Jaeger-LeCoultre
И защо някой се дразнят като пишем Жежер?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот kokokoz » 20 10 2015, 23:11

trk2 написа:Как се чете Jaeger-LeCoultre
И защо някой се дразнят като пишем Жежер?

в манифактурата го изговарят жеже ле култр, немците ягер ле култр,американци иегер ле култр, за правилно се приема жеже тъй като се счита за френско говореща манифактура.
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот phil05 » 20 10 2015, 23:32

Много са ми смешни примерно германците - половината си му викат Йегер, те си имат такова име и дума, ловец. Не че се шегуват, като примерно Йот Фау Це (JVC), Де Фау Де (DVD) и Це Де (CD) :lol: Други пък немци държат много да изговарят правилно на чужд език, като почнеш от политици, модератори в телевизия, известни личности и стигнеш до всякакви нива в бизнеса. И си кълчат езика бетер француците и става едно Жежеау или оау...И като се стигне до Vacheron Constatin - глей к'во стаа... Вашеро, или оу, Констонтоа или оу или ау или...

Според мен всеки да си ги казва както иска или му харесва, без да се притеснява, ясно за какво става въпрос.

Е, да не се стига до Ай Ви Си де :mrgreen:. както съм чувал понякога :) Като Би Ем Дабълю ;)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Дон Жуан » 28 06 2017, 21:45

Хубавите теми не бива да потъват в забвение :thumbup:
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот Puzo » 29 06 2017, 00:00

Hublot било Юбло, ама аз до скоро си го четох Хублот... :)) Не разбирам френски, макар че е близко до ума и то, и Тисо, не ТисоТ. ;) :))
Но и Hublot никога не са ме впечатлявали с нещо уникално, че да се задълбочавам де! ;) Различни и качествени, ама според моите вкусове има къде, къде... ::up::
Когато мъж разговаря с красива жена в продължение на час, му се струва, че е минала секунда. Но ако постави пръста си на горещ котлон, секундата му изглежда като час. Това е относителността. ;)

Albert Einstein
Аватар
Puzo
Маниак

Мнениеот phil05 » 29 06 2017, 12:14

Пишеш си на телефона марката каквото пише на циферблата, натискаш да ти го каже и готово. Пробвайте, голям смях. Ние затова на колегата Насо си му викаме от години Нейсо :). Колега от работата де, не от форума :wink:
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Scandinavian » 29 06 2017, 13:34

Тая тема малко прилича на сцена от Изкуплението Шоушенк, дето единия пита другия в кой раздел да сложи книгата Граф Монте Кристо от Alexandre Dumas, и го прочита на английски Dumas - Dumm Ass (Тъп Гъз).
Вярно, че марките е редно да се произнасят както от където произхождат ама всички не може да знаят езици, еле пък френски, дето не е като за хора.
Dubois depraz - дюбоа де голям праз
PS. на мен пък Лмборджини ми звучи по-италианско
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот george2502 » 29 06 2017, 13:40

phil05 написа:Много са ми смешни примерно германците - половината си му викат Йегер, те си имат такова име и дума, ловец. Не че се шегуват, като примерно Йот Фау Це (JVC), Де Фау Де (DVD) и Це Де (CD) :lol: Други пък немци държат много да изговарят правилно на чужд език, като почнеш от политици, модератори в телевизия, известни личности и стигнеш до всякакви нива в бизнеса. И си кълчат езика бетер француците и става едно Жежеау или оау...И като се стигне до Vacheron Constatin - глей к'во стаа... Вашеро, или оу, Констонтоа или оу или ау или...

Според мен всеки да си ги казва както иска или му харесва, без да се притеснява, ясно за какво става въпрос.

Е, да не се стига до Ай Ви Си де :mrgreen:. както съм чувал понякога :) Като Би Ем Дабълю ;)

Бе те немците казват Ойру на еврото, ама всички ги разбират :))

Sent from my MI 5 using Tapatalk
Аватар
george2502
Маниак

Мнениеот Veselin_Petkov » 29 06 2017, 14:20

аз винаги гледам видеа в тубата официалните лица на марката как произнасят.
подобна драма има и в уискитата, пусти gaelic. CH може да е -х, -к, -нищо
Veselin_Petkov
Активен

Предишна

Назад към Други теми за часовници