Препоръки при купуване на механични ръчни часовници "втора р

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Препоръки при купуване на механични ръчни часовници "втора р

Мнениеот omegaqq » 29 07 2010, 09:35

Все повече хора купуват часовници "втора ръка" от нет-а. Постарал съм се да направя нещо като ръководство за пазаруване при такива случай, базирано на моя скромен опит. Надява се и други съфорумци да дообогатят темата! Дано написаното да ви е от полза.

1. Никога не вярвайте на продавача, а проверявайте написаното. Неговата цел е да продаде часовника и да Ви вземе парите. Ако имате някъкви съмнения задавайте въпроси или искайте допълнителни снимки за да Ви се изясни напълно състоянието на часовника.
2.Проверете целостта на машината. Ако знаете точния модел на машината, която искате да закупите, направете справка със снимки намерени от алтернативно място и направете сравнение за автентичността на частите. Случва се поняога дори да липсват такива, например автомата за самонавиване на часовника. Много лесно се установява и липсата на болтове по машината. Липсата на болтове говори за некачествено извършен ремонт или непрофесионално направен такъв.
3.Огледайте се за износени елементи. Особено внимание обърнете на коронката на часовника. В повечето случаи личи когато тя е износена или подменяна с друга неоригинална такава. И в двата случая ще трябва да се бръкнете допълнително за ремонт. Особено внимание обърнете на маховика, когато купувате самонавиващ се часовник. Ако има следи той да е трил в машината или в долния капак на часовника това говори за износване на лагера му и следователно за още разходи за ремонт от ваша страна след придобиване на такъв часовник.
4. Огледайте се за неправилно разположени елементи. Първото нещо, което може да видите е как са разположени стрелите и ако те не са на обичайните си места си направвете съответния извод - или часовника има проблем със зъбните зацепления в минутерията или е пипан от неспециалист. И в двата случая положението не е розово.
Ако часовника има дата или ден или и двете - вижте дали се намират точно в прозорчето на циферблата. В повечето случай когато това не е така или часовника в момента на снимката е тръгнал да ги сменя или те не работят правилно. Повечето часовници сменят датата и деня между 21:00 и 3:00. Ако часовника не се намира в тоя интервал от време, вероятността механизма за смяна на датата да не работи е голяма. Има и такива механизми, които сменят рязко датата и деня, но трябва да се познава детайлно часовника, който ще се купува.
Вижте къде се намира регулатора за точността на движение на часовника. Ако той е около средната точка - добре! Най вероятно часовника се движи или се е движел добре. Положение на регулатора дaлеч от средното говори за неточен ход на часовника, а следователно и за скъп ремонт за отстраняването на проблема. Е ако продавача знае тия подробности и за снимките докара регулатора в средата познайте кой ще гризне дръвцето?
5. Вижте дали няма някоя счупена част. Най-скъпата част от часовника, която има вероятност да се счупи е баланса(особено при часовници без противоударно устройство), но от друда страна той е най-лесен за намиране като резервна част за разлика от другите части на часовника, тъй че не се знае кое е по-голямото зло. Забележете дали циферблата на часовника е правилно ориентиран. Неправилната му ориентация е сигурен признак, че или крачетата на циферблата са счупени или е счупен или липсва ремонтоара(оная джаджа дето завършва с коронка, а коронка е това дето дърпате или въртите зада сверите или навиете часовника).
6. Погледнете лицето (циферблата) на часовника. Ако трябва да се смени имайте предвид, че ценната му е съизмерима с тази на баланса . Лошото е че колкото и да е запазена и красива машината на даден часовник, обикновения човек вижда само и предимно циферблата на часовника и по него съди за целия часовник.
7. Бягайте от ръждясали часовници. Потъмнели части по машината говорят, че тя е била в досег с вода. Повярвайте ми, по-голям враг от водата часовниците нямат!! Машината на часовника трябва да изглежда сребристо бяла или жълта. Разлики в цветовете на мостовете на даден часовник или явни следи от ръжда говорят, че той е мокрен. Повярвайте ми такъв часовник не ви трябва. Особено внимание обърнете на ръждата ако купувате така наречените "херметични" часовници. Вярвайки, че не пропускат вода, собствениците им не са ги пазили от такава и при нарушаване на целостта на някое от уплътненията познайте какво се получава?
Аватар
omegaqq
МОДЕРАТОР

Re: Препоръки при купуване на механични ръчни часовници "вто

Мнениеот Groot » 29 07 2010, 11:20

Бравус :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот fivegood » 29 07 2010, 11:21

Браво колега! Полезна тема. :thumbup:
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот omegaqq » 29 07 2010, 11:42

fivegood написа:Браво колега! Полезна тема. :thumbup:

Да, наистина! Все се канех да я пуснаи и тук ама пустия мързел много ми пречеше :lol: .
Аватар
omegaqq
МОДЕРАТОР

Мнениеот kolaksazov » 29 07 2010, 20:59

И се пазете от- "Почистен, смазан, регулиран и много точен".Така купих на старо едно Сейко 5,което като го свалиш от ръката си след 3часа спира.
Аватар
kolaksazov
Маниак

Мнениеот omegaqq » 29 07 2010, 21:47

Покупката на часовника "втора ръка" е като покупката на кола "втора ръка". И едното и другото почти винаги трябва да минат през майстор, за да ви служат по-дълго. Съветите, които съм дал в първия пост трябва да ви служат като ориентир, за да бъдат после разходите ви възможно по-малки и да се радвате на покупката си по-дълго. В цялата работа имате и малка доза късмет. Е последното го пожелавам на всички четящи форума.
Аватар
omegaqq
МОДЕРАТОР

Мнениеот Garud » 04 08 2010, 18:29

Браво, много полезна тема :thumbup:
Името на доблестния мъж се определя от делата му.
Аватар
Garud
Напредващ

Мнениеот nescafe » 05 08 2010, 11:02

Много полезни съвети, благодаря. Да добавя – ако стрелките са разположени странно и особено почти една върху друга, понякога скриват петно на циферблата. Също така някои истории (не казвам, че са винаги неверни) за произхода на часовника:
1. Намерих го на улицата (вариант – роднина или приятел го е намерил). Позволява на продавача да не се изказва за автентичността на часовника и при доказано менте да си запази репутацията.
2. Купен от битака / разпродажба заедно с куп други боклуци (понякога с допълнението – не знам какъв е този часовник). Приканва купувача да се помисли за много хитър и да реши, че купува нещо ценно от невежа.
3. Намерих го в чекмеджето на дядо си, който редовно пътуваше в чужбина.
4. Немски офицер / руски белоемигрант / евреин бежанец го е подарил на прадядо ми, защото го е приютил в къщата си.
5. Подробна нерелевантна информация – за Втората световна война, за руската белоемиграция, за съветската космическа програма – която съдържа много безспорни факти, но несвързани с конкретния часовник. Създава „плътност” от потвърдени факти около часовника, сред които се промъкват и непотвърдените твърдения за неговата автентичност.

И има нещо което ме мъчи като подозрение – възможно ли е изобщо да намери човек перфектно запазен часовник на повече от 50 години. Няма ли поне да се получи някаква патина на циферблата. Признавам, че съм се отказвал от покупки именно защото са ми изглеждали прекалено хубави, за да са истински.
nescafe
Санитар

Мнениеот stenli » 05 08 2010, 12:13

Възможно е макар и мноооого рядко ... Но за целта часовника трябва да е седял в шкаф, а не да е бил носен. Моя Лонжин е пример за такава находка.
Впрочем в най-скъпия клас е по-лесно намирането на запазен/неносен античен часовник ;) ... само ти трябват дълбоки джобове.
- Omega Speedmaster Professional, Seiko SNZG Flieger, Casio G-Shock
Аватар
stenli
Master User

Мнениеот ram » 05 08 2010, 17:11

nescafe написа:И има нещо което ме мъчи като подозрение – възможно ли е изобщо да намери човек перфектно запазен часовник на повече от 50 години. Няма ли поне да се получи някаква патина на циферблата. Признавам, че съм се отказвал от покупки именно защото са ми изглеждали прекалено хубави, за да са истински.

Всичко зависи от материала, ако циферблата е от разни керамики, седефи иблагородни метали едва ли ще се промени с времето, пластмасата старее и пожълтява. Мисля че стари реномирани марки може да изглеждат като току що купени ако притежателят им се е отнасял добре с тях.
„Времето е наркотик, много от него убива.“
Тери Пратчет
Аватар
ram
Master User

Мнениеот nescafe » 05 08 2010, 18:03

Ех, и аз така се надявам. И все пак по възможност гледам да купувам от едни и същи хора, това понякога е най-добрата гаранция.
nescafe
Санитар

Мнениеот ram » 05 08 2010, 18:16

Да и аз мисля така, особено ако са се доказали в тази търговия.
„Времето е наркотик, много от него убива.“
Тери Пратчет
Аватар
ram
Master User

Мнениеот nescafe » 06 01 2011, 00:38

nescafe написа: Също така някои истории (не казвам, че са винаги неверни) за произхода на часовника:
1. Намерих го на улицата (вариант – роднина или приятел го е намерил). Позволява на продавача да не се изказва за автентичността на часовника и при доказано менте да си запази репутацията.

Добавка:

"Не знам дали работят но човека от който съм ги взел каза че са работили" (правописът оригинален, моля Лекс Фалкидия да не скача :) ).
nescafe
Санитар

Мнениеот felix » 06 01 2011, 00:55

Това е доста полезно, жалко че го виждам чак сега.
Изображение
Изображение
Quod scripsi, scripsi.
Аватар
felix
МОДЕРАТОР

Мнениеот Groot » 06 01 2011, 10:54

Виж тази тема:
viewtopic.php?f=4&t=2052

Всички подобни теми са включени там - да не кажеш, че пак си изтървал нещо :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот felix » 06 01 2011, 11:31

Явор написа:Виж тази тема:
viewtopic.php?f=4&t=2052

Всички подобни теми са включени там - да не кажеш, че пак си изтървал нещо :)

Благодаря ! :)
Изображение
Изображение
Quod scripsi, scripsi.
Аватар
felix
МОДЕРАТОР

Мнениеот slim » 08 01 2011, 02:09

Много изчерпателна информация !
Браво omegaqq !!!

:clap: :clap: :clap: