Находка от скрапа

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Находка от скрапа

Мнениеот mosferatu » 31 03 2012, 11:55

Здравейте,
Миналата седмица баща ми донесе този часовник вкъщи. Видял го при търговец на скрап ::huh:: и ми го донесе. Часовника е следния:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Някой знае ли от какво табло/ машина е часовника? Прилича ми на съветски механизъм, но нека по- разбиращите се изкажат... Не бях виждал подобен и мисля на съфорумците ще е интересен.
Имам мерак да го превърна в домашен скелетън, но не мога да сваля червено- белия диск, който замества секундната стрелка. Ако някои има идеи, моля да ги сподели ::drinks:: .
Orient Automatic "Sporty" CDBAA001B
Seiko SRP313К2
и други, които рядко нося
Аватар
mosferatu
Активен

Re: Находка от скрапа

Мнениеот mitadoc » 31 03 2012, 12:12

Корабен,танков или какъвто и да е часовник.Много як.Искам и аз такъв.
Daydreamer
Аватар
mitadoc
МОДЕРАТОР

Мнениеот mosferatu » 09 04 2012, 23:36

Танков- едва ли, няма инкаблок или друга противоударна система на баланса. Корабен- съмнявам се, няма как да стигне до дълбоката провинция (според Хемингуей :)) ) Трябва да отворя някоя Слава за сравнение, не е като будилниците Ракета...
Има камъни и си работи доволно, има само един проблем- като го навия "до отказ" (навиването става с ръбатата широка гривна) за първите 1-2 часа дава сериозно избързване (около 20- 30 мин), после работи нормално и има запас над 2 дни... Разглобяването за мен е мистерия- не мога да разбера как се маха диска, който замества секундната стрелка. иначе по- нататък май е стандартно ::up::
Някакви идеи? Отказах се да го преформям, намерих един будилник Ракета в лошо състояние, с който си играх като дете и съм загубил едно зъбно колело- той ще е жертва на експерименти ::cool::
Orient Automatic "Sporty" CDBAA001B
Seiko SRP313К2
и други, които рядко нося
Аватар
mosferatu
Активен

Мнениеот ObZerver » 09 04 2012, 23:54

По-вероятно е да е от спомагателна машина - залагам на камион (КРАЗ, КАМАЗ, Татра).
...все по-рядко пиша във форума. Но пък все още често чета.

http://www.flickr.com/photos/plamenvelev/collections/72157628042857674/
Аватар
ObZerver
Master User

Мнениеот nevenbekriev » 10 04 2012, 07:31

Дискът е закрепен както се закрепват и стрелките - отворът и оста са леко на конус. Може обаче да е залепен за да не пада от вибрациите. Надигни го с 2 отвертки или ако втулката му е дълга, пробвай с пинсета като хванеш с нея оста под триъгълната плоча и я изплолзвай като лост за да надигнеш втулката.
Избързването сигурно е поради залепване на нишките или поради някаква особена кривина на спиралата. Друга възможна причина е "причукване" - при голяма амплитуда импулсният щифт на баланса се удря в обратната страна на анкера, но 30 мин/час е твърде много и едва ли е това.
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот yoshimutso » 16 05 2012, 10:07

според мен е от самолет хеликоптер...
yoshimutso
Новобранец

Мнениеот dragon » 15 01 2016, 21:56

Здравейте,

Стана ми интересен този часовник. Вдъхновен от автомобилите и от колегата, който сподели, че може да е от съветски камион.

Та рових се аз из нета и попаднах на няколко модела. Според мен е от IFA w50:
http://www.expeditionportal.com/forum/t ... ng-special
"http://oldtimer-ersatzteile-hermel.de/product/5137/fahrtenschreiber-tacho-uhr-12-v-ifa-w50-(4976).html" (копирате и пействате в браузъра без кавички, защото линка е много дълъг).

Пускам ви линк, само заради снимката. Може да се види и марката, която според мен е правила часовници за източно германските автомобили.

Извинявам се, ако науршавам правилата във форума.

http://www.ebay.de/itm/like/13169589998 ... rmvSB=true
dragon
Новобранец

Назад към Други теми за часовници