За красотата на Grand Seiko, сервизирането и някои други нюанси

Re: За красотата на Grand Seiko, сервизирането и някои други

Мнениеот alex_slav » 12 06 2016, 13:01

А какъв е проблема да се сервизира в България? Дори да не се търси гаранция, не вярвам да има извънземна технология вътре, че само там да може да се сервизира.
Някой отварял ли е такъв часовник, пробвал ли е нещо по него?
Аватар
alex_slav
Маниак

Мнениеот NANI » 12 06 2016, 13:12

Sir Tomaz написа:
NANI написа:Не разбирам защо спорите..? Имаш пара, кефи те- взимаш си сейкото, или там, каквото ти е на мерак... Ама скъпо било? Това е малко като с луксозните коли- скъпа им е поддръжката и не са за всеки. Едва ли на човек, който си взима подобен часовник, му е проблем профилактиката и не е наясно какво следва :) А въпросният часовник, дали заради снимките, или заради самия ннего.... нереално добре изглежда :clap: ::drinks::

Ако и моя пост влиза в "защо спорите" - да кажа - аз не споря с никой, казвам кое как е, понеже съм имал спрингдрайв, имал съм и механично гранд сейко, имал съм и кварцово (спрингдрайва е по средата някъде). Има скъпо, има и тъпо. Не казвам не си купувайте и т.н., естествено, че всеки сам си преценява. Аз, честно казано мога да си позволя да си обслужвам спрингдрайва, но не бих, само при мисълта се отказвам, просто защото е безумна цялата разправия, с много по-малко нерви ще поддържам истински часовник, с истински механизъм, някоя легенда, има много добри часовникари тук, които ще ми го направят безупречно. И ще ми излезе нормални пари и най-вече няма да се разправям с пратки към и от чужбина, да си късам нервите, да се чудя ще стигне ли.. да чакам с месеци.. то ми се убива кефа от часовника. Поне на мен, но.. пак казвам, това е мое мнение и моя преценка, породени от това, че съм се сблъсквал реално с тези неща, не от снимки и мнения в нета. :wink:

Мне, съвсем не се отнасяше за теб. По принцип избягвам да пиша в подобни теми, отнасящи се за часовници, които дори няма да видя, просто ми е чудно защо колегите постват коментари, които много бързо могат да прерастнат в масови безредици :))
Последна промяна NANI на 12 06 2016, 17:00, променена общо 1 път
Изображение

Когато луксът господства,
огънят поглъща света и водата го отнася.

Бирманска пословица
Аватар
NANI
Маниак

Мнениеот nibaru » 12 06 2016, 13:20

@NANI що да не видиш? Петрич е близо, а и често прескачам да хапна в ресторант Морско Дъно - мнооого харесвам да похапвам там. Дори и десертите са извънземно вкусни. Та е лесно да се видим.

Изпратено чрез Tapatalk
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот monopola » 12 06 2016, 14:01

Sir Tomaz е абсолютно прав в случая. То е ясно, че е скъпо сервизирането, но драмата е колко трудно може да се случи, времето, занимавката и т.н. Мен например точно заради това Spring Drive въобще не ме вълнуват толкова, самата технология е невероятна и т.н., но просто не е моето нещо и като си помисля, че ако стане нещо ще се вкарам в баси филма и ми стига :)
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот DoctorPhill » 12 06 2016, 18:14

Човека си купил часовник и се радва ,ние се притесняваме авансово как ще го сервизира...Българска работа .
Като да стоиш пред магазин за уиски или пури и да разправяш на завалиите които излизат с покупки ,че ще кашлят или ще лепнат цироза...
Едва ли някой има само един часовник ,че като си прати другия на сервиз да не знае колко е часа и да си изпуска автобуса.
Часовника е прекрасен ,без аналог и си струва .Аз упорито се въздържам от 600м SD Туна.....
Както се казва -кефа от качеството е по-голям от болката за изръсените кинти.
May the bridges I burn light the way .
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Мнениеот Sir Tomaz » 12 06 2016, 19:21

Айде сега пък българска работа... "любим" лаф. Аз изобщо не се притеснявам за човека как ще си го сервизира, а и точно въпросният колега едва ли ще се пенсионира с него. :wink: Темата е такава до колкото виждам, в заглавието за сервизирането става дума и около това се върти топика.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот petarstoil » 12 06 2016, 19:26

DoctorPhill написа:Човека си купил часовник и се радва ,ние се притесняваме авансово как ще го сервизира...Българска работа .
Като да стоиш пред магазин за уиски или пури и да разправяш на завалиите които излизат с покупки ,че ще кашлят или ще лепнат цироза...
Едва ли някой има само един часовник ,че като си прати другия на сервиз да не знае колко е часа и да си изпуска автобуса.
Часовника е прекрасен ,без аналог и си струва .Аз упорито се въздържам от 600м SD Туна.....
Както се казва -кефа от качеството е по-голям от болката за изръсените кинти.

Анджак! Бъдете живи и здрави и си носете часовниците с кеф..., а сервизирането им ще го мислим когато
/или ако/ му дойде времето ::drinks:: !
Аватар
petarstoil
Маниак

Мнениеот cenzor » 12 06 2016, 20:16

DoctorPhill написа:Човека си купил часовник и се радва ,ние се притесняваме авансово как ще го сервизира...Българска работа .
.

И ти така.. чел-недочел, но коментира убедено. Българска работа. :wink:
Все ми е тази как ще го сервизира конкретния часовник, то и Sir Tomazнаписа - едва ли ще е грижа на PeterN сервизирането, когато му дойде време. Въпросът и дискусията са други случая.
„Всеки човек носи радост. Някои, когато идват, а други, когато си отиват“
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот diran » 12 06 2016, 22:18

Като гледам по темата писали само часовникари (Профи и аматьори).
Любими лафове са ползвани (Българска работа).
Едва ли някой от доказаните часовникари в България ще откаже да сервизира Сейко.
Спринг драйв ще разглобявам с огромен кеф. И познавам поне двама трима колеги които ще го направят от интерес и за удоволствие повече от колкото за парите.
Пичове тези размисли за часовникарството в България се водят от създаването на форума.
Първо беше, че няма кой да сервизира ЕТА 2824 после 2892после 7750.
За тубийоните също се обясняваше как гъзоръките в България не са виждали даже.
След като някой часовникари се доказаха Методи ,Калоян и тн. Не е ли малко тъпо да твърдите че някакъв часовник който е по-елементарен от 7750 няма кой да го сервизира в България.
От всичко което изгледах в нета за спринг- драйв. Не виждам нищо сложно като изработка в него.
Някаква комбинация от Сейко кинетик и 7009.
Още повече че няма анкърно колело,анкър,спирал на баланса.
Ако тази технология навлезе масово ще започнат и аматьорите да се забавляват с тях както сега с Ракети и Востоци.
Не пишете глупости, каква Япония какви пет месеца не мога да разбера.
Това са приказки да си оставят сервиза при тях, като гаранционната потдръжка при колите.(труд смяна масло 100лв. А в съседния сервиз ако си купиш маслото от тях смяната му е безплатно).
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 12 06 2016, 22:45

Ти пък много си вярваш бе.. глупости пишеш ти, кой ще си купи часовник за една шапка пари и ще ти го даде да го мърляш и да се учиш на него, че не се сещам.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот vvgospodinov » 12 06 2016, 22:57

Майна, мъже сме, обичаме ръце в гащите. Дали наши или чужди. Дали отпред или отзад, въпрос на личен избор и ситуации. Конкретно по темата - GS са си GS и нищо повече или по-малко. Както и Ролекс, Омега и която и да е друга марка. Спринг драйвът ме кефи, но, цената, която се плаща за него, не ми е по джоба. Ко-аксиалът също ме кефи, но следствието е същото. Не точно. Дал съм едно жилище пари за часовници дотук, а живея под наем. Нямам какво да мисля сервизирането на нечий часовник, понеже не е мой и който си го е купил да му мисли... Иначе PetarN, поздрави, изби рибата с модела. Ако имах кинти, щях да си го купя. И като с всеки досега да му се порадвам и да го продам след това. Втора ръка часовник е като да си вземеш втора ръка жена, разведена де. Все ще требе ремонт за нещо, я цици, я пластика на полов орган. Не виждам никаква драма в случая. Важното е да сме живи и здрави, щото и на Титаник са били здрави, и да се радваме на покупките си, независимо първо, втора или Н-та ръка са. Ръце трябва да има. В гащите. Желателно е чужди, а къде... въпрос на желания и ситуации... И възможности.
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.
Аватар
vvgospodinov
Маниак

За красотата на Grand Seiko, сервизирането и някои други нюа

Мнениеот phil05 » 12 06 2016, 23:40

Малко инфо от немския форум за сервиза на спринг драйв в Германия. Един питал в Сейко Германия за Гранд Сейко SBGA029, нямам идея какъв е, нещо за оправяне по стрелките и му отговарят, че няма проблем, няма да ходи в Япония, били сертифицирани и за профилактика на механизма на този модел. Цитира писмото.

Offtopic: покажи
Sehr geehrter Herr Schleepie,

Ihre Uhr ist heute eingetroffen und wird an unsere Werkstatt weitergeleitet.

Reparaturen an Modell SBGA029 müssen nicht nach Japan weitergeleitet werden. Auch für eine Revision des Uhrwerkes ist unsere Werkstatt zertifiziert.

Mit freundlichem Gruß
SEIKO DEUTSCHLAND

Peter B.

Друг пък дал SBGR001 за профилактика, от Сейко Германия решили да го пратят в Япония.

Offtopic: покажи
Meine Erfahrung mit meiner SBGR001 ist, daß Service/Abstimmung ganz ausgezeichnet funktionieren. GS beim Seiko-Konzi vor Ort abgegeben. Von dort ist sie zu Seiko Deutschland gegangen, wo entschieden worden ist, sie nach Japan zu schicken.

Hier hatte ich berichtet: https://uhrforum.de/vorstellung-grand-seiko-sbgr001-t192737

https://uhrforum.de/grand-seiko-revisio ... ch-t257510
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 13 06 2016, 00:31

Абе никъде никой нищо не знае.. кое как..., пък какво се сменя, кога. Японците нищо не казват, само в гранд сейко си знаят и инфо няма.. "пратете го".. Никъде няма части, консумативи и т.н.... пратете го.., само при тях. Т.е. общо взето каквото и да излезе за работа по механизма - само при гранд сейко. Те хората от цял свят си ги пращат, какво да правят, то квото и да потрябва, само те го имат и си знаят как, какво, що..
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот diran » 13 06 2016, 02:26

Sir Tomaz написа:Ти пък много си вярваш бе.. глупости пишеш ти, кой ще си купи часовник за една шапка пари и ще ти го даде да го мърляш и да се учиш на него, че не се сещам.

Пич аз ако не си вярвам значи за нищо не ставам.
Доктор които го е го е страх да реже пациента му си отива.
А ти след като купи и продаде няколко часовника вече и часовникар ли стана, че не мие ясно.
Сега само не ми обяснявай какви часовници си имал и колко скъпи са били всички знаем.
Едно е да си купиш часовник съвсем друго е да ги чоплиш вътре.
Ровил и мърлял съм доста по-скъпи часовници.
Искаш ли да се обзаложим, че до една две години точно в този форум ще видиш снимки или клип как разглобявам спринг- драйв.
Пак казвам този механизъм е по-елементарен от доста други часовници. С различни очи гледаме, но няма как да го разбереш.
И до кога Японците няма казват и да продават части мислиш, колко време ще изкарат така, всичко е ново и гледат да отнесат колкото се може повече, но като се залее паз,ара с часовници за профилактика ще се запее друга песен.а ако не го направят ще стане кофти защото все пак това не е Ролекс или Патек
Като гледам най-скъпото Сейко е колкото най-евтиния Ролекс.
И друго съм забелязал човек като си купи скъп часовник първата профилактика я прави според каноните официален сервиз всичко както и колкото трябва, но дойде ли време за втора трета вече започват да се свиват за парите.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот kronos » 13 06 2016, 07:00

Sir Tomaz написа:Ти пък много си вярваш бе.. глупости пишеш ти, кой ще си купи часовник за една шапка пари и ще ти го даде да го мърляш и да се учиш на него, че не се сещам.

Аз...и много други ::drinks::
ex ozzys
Аватар
kronos
Маниак

Мнениеот monopola » 13 06 2016, 08:53

Моля да няма скандали и драми в темата :)

Диран, да прав си, че със сигурност един специалист в една област трябва да се учи, практиката е много важна и тя няма как да я има ако не се правят опити.
Ама за другото не съм съгласен :) Технологията е от 20 години, не са малко, не е нещо ново, кога ще се залее този пазар с части?
От личен опит ви казвам, че при всеки часовник със сложен, специфичен, различен механизъм ако се наложи смяна на части нещата стават много тегави. Месеци чакане, може и година да е, много скъпо и много нерви. Иначе наистина има майстори които могат да сервизират повечето механизми, мисля си, че добър часовникар ще може да направи профилактика на почти всичко, но едно колелце да има за смяна и нещата са дотам.
От друга страна марките точно затова правят обучения, сертифицират майстори и т.н., защото не става само с гледане на клипчета. Аз като цяло съм против тая мантра, може би типична за нас, че всичко може да се оправи :) Фирмените сервизи имат смисъл и то много. "Побългаряването" на всякаква техника за мен е леко абсурдно. В най-голямат степен това може би го има при авто монтьорите, ама те са и еманиция на "майсторлъка" :)
Не си прав да отричаш знанието, опита и труда на фирмените сервизи.
Аз например има ли друг вариант не искам да позлвам фирмени сервизи. Причините са прости - много чакане, по-скъпо и най-вече там старанието е друго. Знам, че часовникарите които ползвам ще се постараят повече когато става въпрос за мен, пък и въобще, все пак "независим" часовникар зависи от това клиента да е доволен, да си плати и да дойде пак. Майсторите във фирмените сервизи даже не виждат клиента, те са на заплата все пак.
Ако обаче има сериозен проблем независим часовникар не може да ти помогне.

И другото - при повечето големи марки например при пълно обслужване на часовник се сменя я секундна стрелка, я резба на коронка и разни такива дреболии. Уплътнения да кажем, че всеки може, ама от къде ще вземеш примерно секундната стрелка на Гранда, понеже (не съм часовникар и само съм чувал ;) ) свалянето на стрелки е много нежна работа и все ще остане следа поне по най-финната стрелка.

И послено - понеже тук сме фенове и часовниците се сменят сравнително често. Я си представи да трябва да продаваш такъв часовник. Пишеш профилактиран от еди кой си в еди кой си град в България. Специално при Гранд Сеико резултата е че никой не го купува :)
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::

monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот diran » 13 06 2016, 09:16

monopola написа:Моля да няма скандали и драми в темата :)

Диран, да прав си, че със сигурност един специалист в една област трябва да се учи, практиката е много важна и тя няма как да я има ако не се правят опити.
Ама за другото не съм съгласен :) Технологията е от 20 години, не са малко, не е нещо ново, кога ще се залее този пазар с части?
От личен опит ви казвам, че при всеки часовник със сложен, специфичен, различен механизъм ако се наложи смяна на части нещата стават много тегави. Месеци чакане, може и година да е, много скъпо и много нерви. Иначе наистина има майстори които могат да сервизират повечето механизми, мисля си, че добър часовникар ще може да направи профилактика на почти всичко, но едно колелце да има за смяна и нещата са дотам.
От друга страна марките точно затова правят обучения, сертифицират майстори и т.н., защото не става само с гледане на клипчета. Аз като цяло съм против тая мантра, може би типична за нас, че всичко може да се оправи :) Фирмените сервизи имат смисъл и то много. "Побългаряването" на всякаква техника за мен е леко абсурдно. В най-голямат степен това може би го има при авто монтьорите, ама те са и еманиция на "майсторлъка" :)
Не си прав да отричаш знанието, опита и труда на фирмените сервизи.
Аз например има ли друг вариант не искам да позлвам фирмени сервизи. Причините са прости - много чакане, по-скъпо и най-вече там старанието е друго. Знам, че часовникарите които ползвам ще се постараят повече когато става въпрос за мен, пък и въобще, все пак "независим" часовникар зависи от това клиента да е доволен, да си плати и да дойде пак. Майсторите във фирмените сервизи даже не виждат клиента, те са на заплата все пак.
Ако обаче има сериозен проблем независим часовникар не може да ти помогне.

И другото - при повечето големи марки например при пълно обслужване на часовник се сменя я секундна стрелка, я резба на коронка и разни такива дреболии. Уплътнения да кажем, че всеки може, ама от къде ще вземеш примерно секундната стрелка на Гранда, понеже (не съм часовникар и само съм чувал ;) ) свалянето на стрелки е много нежна работа и все ще остане следа поне по най-финната стрелка.

И послено - понеже тук сме фенове и часовниците се сменят сравнително често. Я си представи да трябва да продаваш такъв часовник. Пишеш профилактиран от еди кой си в еди кой си град в България. Специално при Гранд Сеико резултата е че никой не го купува :)
::drinks:: ::drinks:: ::drinks::

Технологията е на 20години, но от кога е в масово производство???
И след такава реклама познай кой ще си купи такъв часовник.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот monopola » 13 06 2016, 09:23

е сега виновен съм пък аз ли :)

Грандове е имало не малко във форума, Spring Drive също. А и те като цяло не са най-разпространените часовници на света. Grand Seiko е нещо специално и е наистина за фенове, аз не смятам, че някой които просто иска да даде 10 бона за часовник ще си купи точно това, по-скоро ще отиде към някоя по-комерсиална в този ценови клас марка. Този часовник е за ценител, които много добре знае какво купува и го купува именно за това. Пък и ние коментираме нещо, което наистина не е важно за всеки. Според мен купувача ще знае много добре и предимствата и хипотетичните недостатъци на часовника :)

Според мен Spring Drive няма да стане масова технология. Съвременните механизми на ЕТА не са чак толкова по-стари, да не говорим пък, че новите автомати на Сейко са супер популярни и са навсякъде, а бума на Миота 9015 пък въобще не го коментирам.
Просто механизма е скъп, все едно да чакаме на Jaeger механиките да плъзнат къде ли не. Патентите и защита която дават въобще не ги броя, ама са огромен фактор :) Преди да изтекът няма как друг производител да направи такъв механизъм ::drinks:: ::drinks::

monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот diran » 13 06 2016, 09:38

Нали говорим за сервизиране на механизъм.
Ако го погледнеш от техническа гледна точка ще видиш, че е по-елементарен от мойота9015.
Няма ги най-капризните части спирал, баланс и анкър. Този часовник е като механизъм за латерна с електромагнитна спирачка. Има пет колелета които се въртят свободно. Няма регулатори, всички променливи като положение, температура, навитост на пружината се компенсират от електронния блок за милисекунди.
Гледаме часовниците с различни очи, за вас това е часовник за 10к и това е всичко.
Последна промяна diran на 22 10 2016, 09:27, променена общо 1 път
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот monopola » 13 06 2016, 09:55

О, със сигурност това е така :) Нито съм часовникар, нито инженер. Но пък съм ужасно добър в моята работа и знам, че дявола е в детайлите, дори и уж да изглежда просто ::drinks:: ::drinks::

monopola
МОДЕРАТОР

ПредишнаСледваща

Назад към Марки - информация и мнения