Проект Бронзов Микимаус

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Проект Бронзов Микимаус

Мнениеот trk2 » 09 01 2017, 22:15

И аз като швейцарците в студените зимни дни си намерих занимавка.
Отдавна си мечтая за един бронзов панерайски хомидж.

Изображение

След години оглеждане най-сетне ми попадна една каса. Намерих готов циферблат сандвич и стрелки и започнах.
Намерих и стар Унитас от джобен часовник.
Ще кажете ама ти само сглобяваш, какъв проект е това?
Да ама пак си има куп работа, и като се има на предвид че имам по 20тина работни минути през ден, задачата никак не е лесна.
Ето какви операции трябва да извърша.
1.Касата се оказа малка за механизма и се наложи да я чопля със стругарски нож и пила докато влезе механизма. Добре, че е бронзова и стана бързо :lol: Допускам, че е правена за Молния.
2. Циферблата е сандвич 1мм и затова поръчах чак от Англия висок карамфил и часово колело.
3. Неприятното е, че оста на секундната стрелка идва къса и трябва да и сменя тръбичката. Поръчах чак от Белгия , но истинската трудност е с отрязване на точна дължина здраво и перпендикулярно закрепване. Освен това въпреки че карамфила е най- високия възможен пак не осигурява достатъчно място за секунданта стрелка и ще трябва да я монтирам точно до циферблата.
4. заключващия лост на коронката е доста напрегнат и ще се наложи да го пиля прецизно за да затваря нормално.
5. трябва да оразмеря ремонтуара и да закрепя механизма със скоби- както Диран казва без натягане.
6. според мен ще трябва да се отнеме и от касата за да може каишката да влиза по свободно.
7. чудя се дали да не лакирам лъговете от долната страна за де причиняват алергии и цапане през лятото.
Някой може ли да ми даде съвет как да ги „запечатам“
Колебая се дали да състаря касата- като че ли така ми харесва.
Имам два задни капака тънък титаниев и прозрачен, мисля да използвам плътния с него часовника ляга супер на китката.
И накрая каишката мисля да възложа на Марински или на някой друг от форума.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Re: Проект Бронзов Микимаус

Мнениеот DrFrancky » 09 01 2017, 22:20

Има лесни проекти, има и трудни проекти, но все са си проекти и изискват много. Само едни стрелки да смениш си е занимание, работа и мислене. Хубаво е когато някой иска да модифицира нещо, независимо колко трудно или лесно се изпълнява. Някой път точно лесните промени водят до нещо невероятно. Успех. ::drinks::
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот Torro » 09 01 2017, 22:29

Мога само да пожелая успех! Вярвам, че ще се получи страхотно.
Torro
Маниак

Мнениеот valo6 » 09 01 2017, 22:40

::up:: давай не бой се
瓦伦丁
Аватар
valo6
Master User

Мнениеот Barking Dog » 09 01 2017, 23:17

Абе, какво ви става тази година?! То всеки ден-нов проект, кой от кой по интересен и предизвикателен. Успех на теб и на всички които имат смелостта да се впуснат в такова приключение. ::drinks::
Последна промяна Barking Dog на 10 01 2017, 08:50, променена общо 1 път
Barking Dog
Почитател

Мнениеот DoctorPhill » 10 01 2017, 02:47

Браво !Може и без секундарник ,ако стрелките са хубави и имаш или ще правиш друг циферблат .На старите часовници лъговете не са с патенти или винтове а с минимална разлика в диаметъра на двата отвора се вкарва ос с един конусовиден край . Добре зацепва в меки метали .Може просто да разшириш наличните отвори 1,6 и 2,0 примерно . Ако искаш имам 3-6-9 месингови циферблати , за 47 мм каса , трябва да ги премеря колко бяха , мога да ти подаря 1 ,единичен или с подложка . Без секунди са .
May the bridges I burn light the way .
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Мнениеот diran » 10 01 2017, 09:54

Класиката за запечатване на цветни метали е цапонлак.
Сигурен съм, че има доста по-нови и качествени лакове и химикали. Но аз нали съм си ортодоксален часовникар немога да ти предложа друго.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 10 01 2017, 11:16

Коце,
Я виж тези: http://impexron.bg/Default.aspx
Продукта който търсиш е Duracoat. Използват го за боядисване на оръжия предимно, но имаше един тип, който боядисваше каси за часовници.
Другият продукт е Cerakote, който е доста по-скъп и май никой не го внася в България, но според мен има шанс да ти свърши по-добра работа. Най-близкият им дилър е в Германия. Ако се навиеш, може да направим партия за един тестър, че и аз искам да тествам един техен продукт.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот acronym » 10 01 2017, 11:50

Oоо поредния интересен проект. :)

Обаче аз като прочетох заглавието на темата веднага се сетих за нещо подобно:

Изображение

:mrgreen:

Но и бронзов Панерай звучи интересно. :)
Аватар
acronym
Маниак

Мнениеот trk2 » 10 01 2017, 20:43

Това е първообраза на моя проект. Прототип разработен от Панераи през 1998г. Първият прототип след придобиването на марката от големите концерни.
http://www.rolexforums.com/showthread.php?t=86457
За разлика от оригинала моята каса няма ПВД покритие, но капака и ръчката са също от титан , като оригинала. Без надписите защото не искам да правя реплика.
Циферблата и стрелките на оригинала не ми харесват, затова си избрах мой вариант на сандвич с оранжева светомаса и бронзови стрелки.
Днес успях да сглобя секунданта стрелка и успешно я поставих.

Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот trk2 » 11 01 2017, 16:18

DDimitrov написа:Коце,
Я виж тези: http://impexron.bg/Default.aspx
Продукта който търсиш е Duracoat. Използват го за боядисване на оръжия предимно, но имаше един тип, който боядисваше каси за часовници.
Другият продукт е Cerakote, който е доста по-скъп и май никой не го внася в България, но според мен има шанс да ти свърши по-добра работа. Най-близкият им дилър е в Германия. Ако се навиеш, може да направим партия за един тестър, че и аз искам да тествам един техен продукт.

Говорих с един специалист, каза че е добре първо да се пасивира и после да се лакира. Освен това каза че мъжката пот била много агресивна и едва ли покрието ще издържи дълго. Може би ще трябва да го лакирам всеки път преди сезонно носене.
Заинтересован съм да тествам и друг метод, като боядисване с Cerakote
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Vesire » 11 01 2017, 16:33

Поздравления за проекта,
тези са ми любимите.
Циферблата пастнаха ли крачетата или си го закрепил по друг начин ?
Успех с реализацията.

П.С.
"7. чудя се дали да не лакирам лъговете от долната страна за де причиняват алергии и цапане през лятото "
Пробвал ли си бронзов / месингов часовник, за какво цапане говориш ? Алергия пак се съмнявам, едва ли ще го носиш с месеци без сваляне, според мен не се тормози с тази точка.
Аватар
Vesire
Маниак

Мнениеот Sir Tomaz » 11 01 2017, 20:23

Ами и на мен от бронзовите (бъкъла където се докосва до кожата и лъговете) ми позеленява ръката и затова общо взето ги отписах май. Като го носиш цял ден и си измиеш няколко пъти ръцете все остава какпа вода, влага, лятото пот.. става зелено на кожата. А и миризмата на бронза честно казано ми е неприята... абе общо взето май има защо след бронзовата ера хората да са минали на други матряли за по-такива работи.

Интересен проект, успех в начинанието. Trk2 както винаги е педантичен и крайният продукт ще стане добре без съмнение.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот trk2 » 02 02 2017, 23:19

Днес отделих час два и завърших сглобяването на часовника.
Парадокса е, че за времето, което отделих на този проект, ако си работех моята работа щях да изкарам за няколко такива часовника. Но удоволствието че си направил нещо сам с ръцете си е ненадминато.
Стрелките заспаха, яд ме е само на швейцарците, че ограничават доставката на резервни части. В случая използвах размер Н3 на карамфил и часово колело. Ухото на микимаус не е изработено качествено но мисля че успях да компенсирам с подходяща дължина ремонтуара.
Абе часовникарството си е песен, когато частите са точно изработени и има точните инструменти.
Трябва да работя по – чисто, ще си поръчам гумени пръстчета. Стъклото е плекси и вече има фина мрежа от драскотини, направо се драска от въздуха.
За съжаление сапфира с такава форма струва почти колкото целия часовник 400 лева.
Предстои ми профилактика на механизма (първата в живота ми), настройка и тест за водоустойчивост.
И разбира се последния елемент е каишката.
Не мога да му се нарадвам- в тъмното стрелките светят с отразена светлина. Мисля че бронзовите полирани стрелки са по- добро решение от оригиналните черни на слай тех дизайна.
Временно сложих едно НАТО, часовника стои много удобно и бронза няма директен допир с кожата ми.
Ето и малко снимки на изкуствено осветление.

Изображение

Изображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот DrFrancky » 02 02 2017, 23:21

Страхотно се е получил. Поздравления.
Я сега кажи за стъклото от сапфир, че ми се виждат много тия пари. Какво му е по-различното на това стъкло ?
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот trk2 » 02 02 2017, 23:51

Първото струва 20 лева
Изображение

Второто 60 лева
Изображение

И третото 250- 400 лева не помня точно (поне панерайското е толкова, трудно се намират)
Изображение

Защото се дяла от дебело парче с диамантени ножове.
Изображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот DrFrancky » 02 02 2017, 23:54

Ясно, гаден профил е.
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 03 02 2017, 00:41

Поздравления за завършения проект, изглежда страхотно. :)
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот Veselka » 03 02 2017, 00:47

trk2 написа:Днес отделих час два и завърших сглобяването на часовника.
Парадокса е, че за времето, което отделих на този проект, ако си работех моята работа щях да изкарам за няколко такива часовника. Но удоволствието че си направил нещо сам с ръцете си е ненадминато.

Изображение

Изображение

Браво! :clap: :clap: :clap:
Всеки завършен проект е радост не само за автора му.
Да, това което сам направиш с ръцете си се носи с голям кеф и има много по-голяма стойност от която и да е закупена вещ. ::thumb::
:)
Аватар
Veselka
Активен

Мнениеот stepona555 » 03 02 2017, 02:55

Браво , какъв тест за водоустойчивост си му измислил или ще е разходка до първия часовникар с апаратура
stepona555
Маниак

Следваща

Назад към Интервенции и инструменти