Направа на ремонтоар

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Направа на ремонтоар

Мнениеот tosunbei » 28 09 2016, 22:44

Скоро не ми се беше налагало да правя,но днес му дойде реда.
Направих го от спица на колело."Отвърнах"закалката,за да може да се стругова.
Часовника е от Първата световна.Незнаен калибър,има само едно"W"на машината и нищо повече.На циферблата-"West End Watch &Co"-Swastika,което нищо не ми говори,пък и не ми се рови да търся...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Най-голямата игра е с квадрата

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Резба 1.2 мм

Изображение

Изображение

Изображение

Коронката

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Отново закаляване

Изображение
Измиване,смазване и играта заспа на "Шест без коз"

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Айде,че ме чака един студен Foster ::drinks::
tosunbei
Маниак

Re: Направа на ремонтоар

Мнениеот Дон Жуан » 28 09 2016, 23:08

Един и от мен за страхотната работа, както и за това, че намираш време и желание да го споделиш с нас! :clap: :thumbup: ::drinks:: ::drinks:: ::drinks::
Моята скромна колекцийка : viewtopic.php?f=12&t=20141
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот klon » 29 09 2016, 00:12

:clap: :clap: :thumbup:

Колко време горе-долу ти отне направата ?
Аватар
klon
МОДЕРАТОР

Мнениеот tosunbei » 29 09 2016, 01:16

klon написа::clap: :clap: :thumbup:

Колко време горе-долу ти отне направата ?

Отне ми около 2-2,5 часа с 2 цигари :)
tosunbei
Маниак

Мнениеот fivegood » 29 09 2016, 10:31

Браво! ::drinks::
Кажи малко повече за разкаляването и закаляването. Каква информация ползваш или на усет?
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот tosunbei » 29 09 2016, 11:23

Честно казано закалката я правя малко "к'вото стане".Не съм специалист ковач и няма как да измеря температурата на загряване.
Просто нагрявам до червено (може би около 900°-1000°,може би повече,незнам)и потапям във вода постепенно (не изведнъж и рязко,но не и толкова бавно,че да изстине останалата част).
Преди доста години работих в един завод към РМЦ (ремонтно-монтажен цех)та съм гледал ковачите какво правят при закалка, но както се казва "ако ставаше с гледане...."
Когато е голям детайла е лесно.Те гледат цвета на метала,евентуални шупли,разлики в цветовете и т.н.На тези дребосъци какво да видиш?Пък и стоманата е много важна.Не от всяка може да се направи шлосерски секач или каменарско шило,примерно..
Има тук колеги машинни инженери по-запознати с технология на металите ,биха могли да обяснят.Пък ако има ковач или ножар-още
по-добре!
tosunbei
Маниак

Мнениеот fivegood » 29 09 2016, 11:41

Благодаря! :)
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот stepona555 » 30 09 2016, 00:42

Браво , наскоро търсех един ремонтоар ,а те ги правели тук във форума.
От метали не разбирам и всичко съм забравил , на снимката квадрата ми се вижда със заострени върхове , трябва леко да ги закръглиш като фаска за да намалиш концентрацията на напрежения което може да го скъса там, и защо го потапяш във вода нямаш ли масло.
stepona555
Маниак

Мнениеот diran » 30 09 2016, 08:59

tosunbei написа:Честно казано закалката я правя малко "к'вото стане".Не съм специалист ковач и няма как да измеря температурата на загряване.
Просто нагрявам до червено (може би около 900°-1000°,може би повече,незнам)и потапям във вода постепенно (не изведнъж и рязко,но не и толкова бавно,че да изстине останалата част).
Преди доста години работих в един завод към РМЦ (ремонтно-монтажен цех)та съм гледал ковачите какво правят при закалка, но както се казва "ако ставаше с гледане...."
Когато е голям детайла е лесно.Те гледат цвета на метала,евентуални шупли,разлики в цветовете и т.н.На тези дребосъци какво да видиш?Пък и стоманата е много важна.Не от всяка може да се направи шлосерски секач или каменарско шило,примерно..
Има тук колеги машинни инженери по-запознати с технология на металите ,биха могли да обяснят.Пък ако има ковач или ножар-още
по-добре!

Увиваш целия детайл в тънка медна тел.
Така се загрява равномерно и няма люспи по ремонтуара после.
Ползвай огън беден на кослород, като от запалка или спиртна лампа.
Ползвай масло не вода, Цвета на стоманата е равномерна с маслото. После трябва да темперираш ремонтуара иначе става трошлив като стъклен.
При силно загряване атомите на метала трептят много силно и на по-голямо разстояние, като го охладиш рязко те замръзват в неправилна решетка с голямо вътрешно напрежение от там и идва твърдостта и крехкостта.
За това е необходимо да се теперира, загрява се до 220-270градуса атомите се раздвижват пак и частично се възстановява решетката и стоманата придобива пружинни свойства.
За темпериране ползвам месингови стружки в лъжица
Слагаш закаления ремонтуар отгоре и загрява лъжицата отдолу.
Ремонтуара започва да става от черен към жълто-кафяв. В момента които Цвета стане като на филтър от цигара спираш. Загрявай много бавно.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот tosunbei » 30 09 2016, 11:35

Следващия път ще ще го направя така.Благодаря за информацията ::thumb::
Рядко се налага да се прави,но се случва.Имам "една торба"ремонтоари и в повечето случаи само леко преправям някой,но по някога не става.
Още веднъж благодарности за Диран. ::drinks::
tosunbei
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 30 09 2016, 22:55

Да взема и аз да дам някой съвет за закаляването...

По много причини в часовникарския занаят е по-удобно материалът или заготовкака първо да се закали и отвърне до нужната твърдост за готовия детайл, и чак след това да се стругова и обработва. Може някой опитен стругар тук да се изсмее, но ако не е часовникар, ще му простим...После струговането става с истински ножове - твърдосплавни или HSS, ама истински HSS. Ако някой е пробвал да стругова червена мед и знае колко е трудно в сравнение с твърд месинг, да знае, че по същия начин мека стомана без никаква закалка се стругова много по-трудно в сравнение със закалена. При закалената много по-лесно се получават тънки и дълги детайли без да се огъват и освен това повърхността става по-гладка и чиста, просто трябват истински ножове.

Спиците от велосипед обикновено не са от стомана, която може да се закали до голяма твърдост , за това не мисля, че е нужно да се отпускат. Изобщо бих препоръчал за заготовки да се ползват готови детайли, които са от хубава стомана и закалени, и преди работа да се отпуснат до подходяща твърдост. Например ролки от ролкови лагери, истински игли за шиене... Ролките са много подходящи за оси за баланси, трябва да се отпуснат до син цвят. Повърхността преди отпускане трябва да е с метален блясък, най- добре полирана, обесмаслена. Поставям ролката на дебела пластина от мед или мсеинг и загрявам отдолу пластината с горелка. Така загряването става бавно и може да се следи промяната на цвета.

Понятие "разкаляване" точно няма, има отпускане и отгряване.
Отпускането е това което описах - загряване на закаления до голяма твърдост детайл до от 180 до 300+ градуса, при което твърдостта и крехкостта намаляват, получава се жилавост. 180 гр. съответстват на бледо сламен жълт цвят на окисната покривка, а 320 гр. - на сиво-пепеляв цвят. Дори при максималното отпускане все пак остава някяква твърдост в сравнение ссъс стоманата, която не е била никога закалявана.
Отгряването е загряване до 700-800 градуса (ярко червено светене) и мнооого бавно охлаждане, заедно с пещта - за 10 часа напрмер. При отгряването се постига максималната мекота на стоманата...

Закаляването е загряване до тази същата темперарура като при отгряването и бързо охлаждане - във вода или масло. Проблемът при закаляването е, че ако температурата при нагряването надхвърли малко критичната температура, която от своя страна не е много по-висока от нужната за да стане изобщо закаляване, тогава стоманата се поврежда - става трошлива, с едрокристална структура. На всичко отгоре, при нагряването в повърхностния слой въглеродът изгаря, а при дребните детайли повърхностният слой си е целият детайл... Именно за това препоръчвам да се използват вече закалени заготовки при спазени технологичен процес за дадената стомана и всички важни условия...
Ако вече готов детайл се закалява, има начини да се избегне изгарянето на въглерода и окисляването на повърхността - например детайлът се намотава плътно с тънка желязна тел, като празното разстояние между навивките тел и детайла се запълва плътно с обикновен домашен сапун, и други рецепти има, но ще стане много дълго...
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот fivegood » 01 10 2016, 15:40

Супер включване и на Невен и на Диран! ::drinks::
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот tozzino » 05 11 2017, 16:52

здравей колега ,можеш ли да ми направиш ремонтоар ако ти изпратя стария
tozzino
Новобранец

Мнениеот tosunbei » 05 11 2017, 18:36

За какъв часовник става въпрос?
tosunbei
Маниак

Мнениеот tozzino » 06 11 2017, 10:36

става въпрос за Корнавин
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
tozzino
Новобранец

Мнениеот tosunbei » 06 11 2017, 16:05

Ако дадеш номера на калибъра,ще е идеално.Виж някъде около балнса за някакви цифри
tosunbei
Маниак

Мнениеот tosunbei » 06 11 2017, 16:16

Намерих го - arogno 152
Мога да ти го изпратя.Пиши на лични за подробности
tosunbei
Маниак

Мнениеот tozzino » 07 11 2017, 21:40

отлично,колко ще струва
tozzino