Осветяване на часовник

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Осветяване на часовник

Мнениеот Hynter » 02 01 2017, 19:01

Здравейте съфорумци! Пристигна най - после чаканият часовник, а именно

Изображение

Спечелих го на търг, а по описание трябваше да е с напълно светещ дисплей (full lume dial), ако си го превеждам правилно, но се оказа, че му светят просто стрелките и то не много ярко.
Видях, че в ибей предлагат фосфорен прах, както готов фосфор за нанасяне смесен със смола.
Та мисълта ми е, някой занимавал ли се е с подобна интервенция и заслужава ли си. Поздрави и благодаря
Casio EF-500
Casio illuminator
Vostok 420SE Amphibian
Vostok Komandirskie
Hynter
Напредващ

Re: Осветяване на часовник

Мнениеот DrFrancky » 02 01 2017, 19:23

Здрасти. Тоя модел не ми изглежда като такъв на който свети целия циферблат но може и да греша. Пробва ли да го осветиш за 1 мин на лампа и после да видиш какво свети. Ако поне част от циферблата ( не цифрите а основата) свети значи е такъв модел. Колкото и да е остаряло покритието поне част ще свети, на тъмно ще се виждат светещи петна. Колкото до реставрацията ако ще трябва да прелуминираш целия циферблат не вярвам да успееш, ще трябва на ръка да пишеш цифри, да рисуваш... бе тегаво. Ако е само стрелките - лесна работа, можеш да го направиш и сам.
Виж какво точно трябва да правиш и ще видим.
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот phil05 » 02 01 2017, 19:32

Нямаше ли снимка в търга? На този само стрелките му светят, full lume ...не е ясно какво значи, пишат си и си копират каквото им дойде. Можеш да го модифицираш да му сложиш по една точка до цифрите, където са черните точки, но не е лесно да ги направиш еднакви и да забъркаш същия цвят като стрелките.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот DrFrancky » 02 01 2017, 19:39

На мен ми изглежда че часовете светят. Ма може и от снимката да е.
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот Hynter » 02 01 2017, 20:48

Да, малките цифри за час са много бледо жълти и светят, ако това може да се нарече светене :) , а срелките са със заленикав фосфор, но пак слабичко.
Купих го, защото ми се стори странно и интересно, пилот ( поне така се води и има някаква прилика с тип Б ) и да свети целия, но изненада не свети. Проверих отново в ибей и е написано ясно full lume dial. Но какво да направя, да го връщам до Китай ли :) Благодаря за отговорите, ако има някой добри идеи са добре дошли. За сега възнамерявам като се върна през Април в Пловдив да го закарам при професионалист и да му се добавят някакви точици или дори сега гледах, че продават тръбички с тритии, но намерим за сега най-малки по 6мм/1,5мм, което е малко голямо.
И наистина погледнах другите подобни модели, то всички с еднакно описание. Само копи и пейст.
Наистина исках един добре осветен пилот.
Casio EF-500
Casio illuminator
Vostok 420SE Amphibian
Vostok Komandirskie
Hynter
Напредващ

Мнениеот phil05 » 02 01 2017, 22:52

Да идеята е часовете да светят, ама не искат, отгоре на това не се виждат добре и на светло, на този бял цифер. Един познат имаше подобен Парнис, но само с такива часове, там пък хептен нищо не се разбираше. За съжаление не могат да се повторят, ще стане по зле. По добре карай така само с минутите, а часовете са ясни, все едно има индекси за часове, не цифри. Колкото светят толкова, поне си е в оригинален вид.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот DrFrancky » 02 01 2017, 22:57

Някой художник с подходящите инструменти ще може да направи и часовете, не е чак такъв зор. Просто иска точна ръка. Но на дали ще му се занимава. Ако все пак някой се навие, взимаш едно такова: http://www.ebay.co.uk/itm/WHITE-GLOW-IN-THE-DARK-PAINT-WATCH-LUME-LUMINOUS-PASTE-KIT-LUME-FOR-WATCH-HANDS-/261056109843?var=&hash=item3cc8281d13:m:m-bsXqCq2HCZTXZfU0-LAOw и почвате проби върху стари циферблати.
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот DrFrancky » 02 01 2017, 23:11

Ако ще правиш циферблата ще е хубаво да направиш наново и стрелките. Ето ти едно видео как става това: https://www.youtube.com/watch?v=GyEB2yDBXbM
Можеш да схванеш идеята. Важното за стрелките е да видиш че се "боядисват" от задната страна.
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот Torro » 02 01 2017, 23:14

Часовникът е интересен, хубав е и в този му вид! Да, искал си да свети целият циферблат, но уви! Все пак, не предприемай някакви действия с нанасяне на луминофорно покритие върху часовника, само ще го развалиш! Разбира се, ако си достатъчно упорит и имаш финансова подплатеност, ще можеш да постигнеш това, което търсиш, но дали си заслужава?
Torro
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 03 01 2017, 00:43

Дали си струва да си преобразиш циферблата? Ами да, струва си. Стига да го искаш, а с малко упражнения и опити е доста вероятно да се справиш. Относно тритиевите тръбички, може да се намерят и малки, точно за циферблати, но последо когато правихме запитване с един познат, поискаха да закупим минимално количесво 2000 бр. и освен това да имаме сертификат за работа с радиоактивни материали. Аз лично бих го направил изцяло наново. Виж в раздела за продажба на части, мисля че "otof" продаваше светомаса.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот DoctorPhill » 03 01 2017, 02:09

Основния проблем на домашното поставяне на луминофор е хомогенизацията преди смесването с разтворителя .Колкото и да са малки частиците ако се намаже целия цифер няма да стане еднакво .Трябва да има нещо пред лума за да изглежда добре .Хубавите хомиджи са с 3 пластови цифери , като светещата пластина е най- отдолу . За да стане all dial , трябва да се направи прозрачен циферблат, от лицевата страна да са отпечатани или гравирани тъмни индекси , а от долната страна да се намаже с лума .Тънко плекси , лазер, черна боичка , светомаса , хаванче и един прозрачен лак и си готов. ::up::
May the bridges I burn light the way .
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Мнениеот Hynter » 03 01 2017, 09:21

Мисля, че ще е най-изгодно да се нанесат едни хубави и големи фосфорни точки върху така или иначе бледите и на свело, и на тъмно часове. Моля за препоръки и идеи къде в Пловдив може да стане нещо подобно. Бил съм само в Джулиани, а там един часовникар - отивам с Восток за закрепяне на баланс, а той ми казва - о, много скъп часовник и после ми взе 60лв.не разбирам много, но ми се стори скъпо. Другата ми идея е да го продам за колкото съм го взел(150лв) и да си купя Лако със супер луме, но това е за друг раздел. Между другото, приятна изненада - навивал съм го преди нова година и чак сега спря, значи кара поне 50часа, бърза с около 30сек, но това му е първото навиване все пак, много приятно съм изненадан от първия ми механичен часовник.
Casio EF-500
Casio illuminator
Vostok 420SE Amphibian
Vostok Komandirskie
Hynter
Напредващ

Мнениеот phil05 » 03 01 2017, 11:08

Идеята не е лоша, но трудно ще станат точни еднакви окръжности. Можеш да сложиш преди това релефни кръгли индекси, много тънки разбира се. Като пръстенчета. Могат да се отрежат с еднаква височина от тънкостенна тръбичка. Или някакви готови пръстенчета. Ще задържат светещата маса в точна форма и размер и ще стане нещо като индексите на Ролекс Съб ;) Даже да са само дискчета, а не пръстенчета да се пълнят вътре, ще задържат луминифора в рамер и ще са релефни за през деня. Светеща маса може да ти сложат много майстори, на мен например Николай Малинов ми направи нещо перфектно. Може да говорите и за цвят. Той е на Позитано срещу Немската гимназия в София.

P.s. Като си мисля, най лесно е малки точни кръгчета от медно или друго фолио върху цифрите и върху тях светеща маса, ще задържат размера и формата на луминифора и ще стане по- релефно.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 03 01 2017, 12:05

Има още един по-простичък вариант. Точките (индексите на часовете), като ги гледам така на око, са Ф1мм. Вземаш едно свредло Ф1мм и с опашката му оставяш някколко отпечатъка в пластелин. В така подготвената матрица може да си излееш индексите, като за свързващо вещество ползваш бавно съхнеща епоксидна смола.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот DoctorPhill » 03 01 2017, 13:16

Въпроса е ,дали иска изцяло светещ цифер или само цифри/точки на настоящия .
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Мнениеот phil05 » 03 01 2017, 22:48

DDimitrov написа:Има още един по-простичък вариант. Точките (индексите на часовете), като ги гледам така на око, са Ф1мм. Вземаш едно свредло Ф1мм и с опашката му оставяш някколко отпечатъка в пластелин. В така подготвената матрица може да си излееш индексите, като за свързващо вещество ползваш бавно съхнеща епоксидна смола.

::thumb:: Супер идея - ми той така може да си направи както искаше и по големи кръгли индекси, на мястото на часовете вътрешния кръг, дето не се виждат. Без подложка отдолу, директно върху циферблата, щом е точна готова форма.

Не знам за какво му е да свети целия циферблат, като дисплей на Касио, не знам и дали има такива целите намазани и защо им е, ама щом казвате, то всичко има...
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот DrFrancky » 03 01 2017, 22:49

phil05 написа:Не знам за какво му е да свети целия циферблат, като дисплей на Касио, не знам и дали има такива целите намазани и защо им е, ама щом казвате, то всичко има...

Има, има, в момента правя един такъв. До седмица трябва да е готов :-)
Аватар
DrFrancky
Маниак

Мнениеот DoctorPhill » 04 01 2017, 01:07

Тези дето светят целите са с черни стрелки и индекси,а самите стрелки са без светомаса ,има ги от 100на години.Джобни часовници са правили така .Ако е добре направено изглежда много хубаво .

ПС Касио -това някаква марка часовници ли са ?
Аватар
DoctorPhill
Почитател

Мнениеот phil05 » 05 01 2017, 02:01

Аха...хмм...нещо като негативен дисплей? По точно позитивен? Ясно...

Така? ::angel:: ;)

Изображение

ПС Това е Касио :)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Hynter » 05 01 2017, 02:20

Здравейте, идеите Ви са страхотни, за което благодаря! Сега търся хубав лумесент да поръчам и ще си играя да изкарам хубави кръгчета за часовете, 3,5мм и 5мм ще видим кое е по-добре и, а в момента е на път от Тианжон или както се казва там, тритиина тръбичка, 6мм/1,5мм не знам за какво и къде, искам да я видя как изглежда, колко е силна светлината и може ли да се сложи някъде. Днес е пристигнала перлонова каишка за него та ще стане нещо подобно
Изображение

а може и по - добре

Изображение
Casio EF-500
Casio illuminator
Vostok 420SE Amphibian
Vostok Komandirskie
Hynter
Напредващ

Следваща

Назад към Интервенции и инструменти