Проект в памет на Бексински

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Re: Проект в памет на Бексински

Мнениеот kokokoz » 09 01 2017, 17:56

митак! ти си направо психо ментален оргазъм!! винаги изненадваш с гръм и мълнии!! :clap: :clap: :clap: :clap:
виждам касата с ефект все едно е удряна с брадва!едни средно дълбоки прорези според мен биха се вписали в концепцията! ::up:: ::drinks:: ::drinks::
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 09 01 2017, 18:25

DrFrancky написа:
DoctorPhill написа:Много по-лесно е да намериш неврохирург ,отколкото стругар. След десетки откази или оферти от по 350лв на каса ,реших че ще си ги правя сам ... ::crap::

Къде има за 350 лева на каса ? Аз бих платил толкова.

И аз така :) , но до колкото познавам фирмите (претакал съм поне 20 от тях), никой който ти дава такава цена (като не говорим за серия) няма да ти свърши работа.

kokokoz написа:митак! ти си направо психо ментален оргазъм!! винаги изненадваш с гръм и мълнии!! :clap: :clap: :clap: :clap:
виждам касата с ефект все едно е удряна с брадва!едни средно дълбоки прорези според мен биха се вписали в концепцията! ::up:: ::drinks:: ::drinks::

Много ти благодаря!
Ама много натегнато стана с тоя проект. Аз даже не съм го тествал тоя метод и вече очакванията са големи :) Нека да направя цифера, пък другото ще е в движение. Касата определенео ще е нещо тоя стил, но трябва да е мнооого балансирано, а дали ще ползвам Молний-ска каса или нещо друго - не знам още.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот Torro » 09 01 2017, 23:39

Тук нещата са от "тежката артилерия". Винаги съм се възхищавал на умелите хора и се радвам, когато споделят направеното от тях с нас непохватните.
Torro
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 12 01 2017, 12:30

Диран ме нахъса и реших да "прасна" един бърз концепт. Идеята е да изглежда като преработен джобен. Мисля да го принтна и после към някой леяр да го излее от бронз, като каишката ще е с подложка.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот trk2 » 12 01 2017, 13:19

DDimitrov написа:Диран ме нахъса и реших да "прасна" един бърз концепт. Идеята е да изглежда като преработен джобен. Мисля да го принтна и после към някой леяр да го излее от бронз, като каишката ще е с подложка.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изглежда подходящо, няма ли да е по-удачно да излееш от сребро?
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот nvelikov » 12 01 2017, 13:34

И аз съм фен на Бексински и следя темата с голям интерес! Страхотна работа!
Offtopic: покажи
Баси страхотията е този модел!
Никога не бъди точен – губиш много време, докато чакаш другите.
Аватар
nvelikov
Активен

Мнениеот diran » 12 01 2017, 13:53

Как бронз???
Сребро Митак, патината на среброто е много по-подходяща според мен. Вдлъбнатините ще станат синьо-черни с времето, а "стърчащите" елементи ще се лъснат сами от дрехите.
Ще придобие стила който целиш и ще завърши цялото "nightmare" излъчване на часовника.
Това си е мое мнение с което ти абсолютно не си длъжен да се съобразиш.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 12 01 2017, 14:48

Дирански,
Съгласен съм за среброто, ама то не е ли прекалено меко за целта. А и аз мисля затварянето да е на клипс, макар и само отзад, та дали ше е удачно да е от сребро?
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот diran » 12 01 2017, 15:21

DDimitrov написа:Дирански,
Съгласен съм за среброто, ама то не е ли прекалено меко за целта. А и аз мисля затварянето да е на клипс, макар и само отзад, та дали ше е удачно да е от сребро?

80℅от джобните часовници преди 1940г. Са сребърни
А ако те притеснява можеш да го отлееш от по-ниска проба 800 например.
Но според министерството на финансите това не е сребро поБДС и няма да го маркират в държавната лаборатория
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 12 01 2017, 18:52

Има една подробност, среброто ако се отлее ще е меко. Няма часовник, на който касата да е направена с отливане. Правят се от ламарина, която се оформя с валцоване и други операции и от пластичната деформация среброто става твърдо.
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот trk2 » 12 01 2017, 20:18

nevenbekriev написа:Има една подробност, среброто ако се отлее ще е меко. Няма часовник, на който касата да е направена с отливане. Правят се от ламарина, която се оформя с валцоване и други операции и от пластичната деформация среброто става твърдо.

Невене, касата която ти оставих е правена с отливка, да видим дали ще стане задния капак.
Но си прав в ю туб гледах как Роджър Смит прави каса от злато (и не само и той и други като Вутилайнен) по метода описан от Даниелс. Използва се златен прът, който предполагам че е валцован фабрично, после пръта се огъва като пръстен и се оформя в преса, след което се запоява и се стругова. Тогава се чудех защо е необходимо всичко това при положение, че златото се лее перфектно.
Между другото моя сребърен Еберхард има сърцевина от друг метал.
Чудя се, дали ефекта за който говориш може да се постигне с преси?
(между другото бижутера ми каза, че среброто не бива да се запоява защото мястото почернявало по-бързо)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот diran » 12 01 2017, 21:00

nevenbekriev написа:Има една подробност, среброто ако се отлее ще е меко. Няма часовник, на който касата да е направена с отливане. Правят се от ламарина, която се оформя с валцоване и други операции и от пластичната деформация среброто става твърдо.

Отдавна не се е случвало да споря с Невен ::drinks::
Бижутерското отливане на метал бива няколко вида:
1. Най-разпространения е вакуумното леене. Там метала се отлива в гипсов кювет, непременно гипса се бърка с много вода и във възходяща крива се загрява до 80% от температурата на топене на метала които ще се лее.
Заради голямото съдържание на вода при нейното изпаряване от гипса се образуват пори.
После целия кювет се поставя на стойка пуска се вакуум и се отлива метала, като вакуума помага да се постигне много висока детайлност, но метала остава в сравнително спокойна структура.
2. Следващия метод който златарите не обичат особенно е центробежното леене. Там топиш метала във специална пота и завърташ рязко, цетробежната сила изхърля метала в кювето. метала замръзва силно компресиран и структурата му е като за силно закален метал. Именно за това не го харесват златарите защото не можеш камък да заковеш или да гравираш.
А майстори разбиращи и владеещиработа на мазгален струг едва ли има останали живи.
Пак писах нерзбираем пост, но ако някой се поинтересува мога да изпадна в детайли.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот DDimitrov » 20 01 2017, 10:36

Малко прогрес по проекта:
След последният етап от ецването нещата не изглеждат много добре, но това се очакваше поради факта че с тази технология в домашни условия е трудно да се постигне подобен ефект.
Изображение
Изкараха ми нервите тези крачета, докато ги запоя.

Изображение
Такааа.... За да постигна обемният ефект от концепцията прибягнах до скулпториране.
За основа ползвам вече ецнатият цифер, като напластавям обемите на костите. Материала е полимерна глина, която след изпичане се втвърдява. За първи път работя с този материал и определено не е лесно, особено като се имат впредвид мащабите. За целта трябваше да си изработя умалени модели на инструментите които ползват скулпторите работеши с подобни глини. До тук всичко изглежда грубо и предстои подчертаване на формите и изглаждане, но това ще е на края. Работата е доста пипкава и става бавно, но ако всичко мине добре с изпичането мисля че ще се получи. След изпичането планирам да ползвам структорна паста за да оформя по-дребните неща, а след финиша ще направя матрица на циферблата и вече спокойно може да го отлея от смола, че и от сребро.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Следва....
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот nvelikov » 20 01 2017, 10:58

Много добре се получава, но се чудя как ще направиш оцветяването на метала, че да изглежда на това, което трябва. Мисля си, че с разтворите за постигане на патина и микро четчица може да стане този ефект като на картините.
Аватар
nvelikov
Активен

Мнениеот DDimitrov » 20 01 2017, 11:13

След като приключа със скулптурирането ще изкарам силиконов калъп от готовият детайл и след това ще боядисвам копието, като вече ще мога да грунгирам и боадисвам и мастъра.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот nvelikov » 20 01 2017, 11:17

А чрез скулптурирането няма ли да стане по-висок циферблата и съответно стрелките да трябва да седят по-високо?
Аватар
nvelikov
Активен

Мнениеот DDimitrov » 20 01 2017, 11:42

Така или инъче стрелките ще ги правя специално за тоя циферблат, но като стигна до тях ще ги мисля.
Аватар
DDimitrov
Активен

Мнениеот trk2 » 20 01 2017, 13:52

Маниак! Инструменталната екипировка за склуптурирането ме разби :)
Ползваш ли микроскоп или камера?
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот DDimitrov » 20 01 2017, 14:59

Имам някакъв хоби микроскоп, но по принцип ползвам такива:
Изображение
Аватар
DDimitrov
Активен

Предишна

Назад към Интервенции и инструменти