Бронз и неговото почистване в домашни условия

Подфорум за всички, които имат желание да променят нещо по своя часовник - профилактика, модификации, ремонти и създаване на нови модели часовници

Бронз и неговото почистване в домашни условия

Мнениеот ivo p » 23 04 2017, 22:07

Може би сте забелязали, че съм зарибен към бронза, но не само това- засега не ми допада насилствената патина.

Та...

Наскоро обаче се прежалих, заради разликата в цената, да си взема втора ръка бронз и това е моето пътешествие към пълната му промяна.

Моля, не се сърдете за правописа, пиша от тамагочи...

Първа стъпка, преглед в интернет, има препарати(Брасо и тн) за които обещават чудесни резултати, но на мен не ми се чака поръчка.

Домашните варианти са няколко, но аз се спрях на сода за хляб и лимонов сок.

Предварителна обработка: въпрос на личен избор, с течен сапун на чешмата или аз с ултразвукова вана с течен сапун, резултата е подобен.

Стъпка 1: 2 лъжици сода за хляб

Стъпка 2: добавяме изцеден сок от лимон ( може и лимонов сок), прибавяме на капки, пени се :).

Но внимаваме с количеството, защото целта е да постигнем консистенцията на паста.

Изображение

Стъпка 3: с получената смес нанасяме с пръсти/ четка по часовника. Разтъркваме, особено трудно достъпните места

Изображение

Намирате млад помощник да търка вместо вас, не задължително, найстина ме се налага особено търкане.

Изображение

Незнам дали помага, но имах лимон, та се забавлявах да сипвам лимон и да гледам запенването...
Изображение

Изображение

Стъпка 4: оставяме часовника в сместа за 30-40 мин.

Пише по източници, че може с плат да се разтърка и тн, това го препоръчвам ако се търси още по- силен ефект.

Стъпка 5: мием и носим :)

Изображение

Изображение

Изображение

Това е, дано е полезно на някой.

Дано снимките се виждат, че ги качвам през тапаталк, уж с резолюция която поне часовника да се вижда.
Аватар
ivo p
Маниак

Re: Бронз и неговото почистване в домашни условия

Мнениеот Blond » 25 04 2017, 08:48

От темата ти се сетих за клип, който гледах наскоро:
https://www.youtube.com/watch?v=4akELu7-CxE
Аватар
Blond
Master User

Мнениеот trk2 » 25 04 2017, 10:24

Blond написа:От темата ти се сетих за клип, който гледах наскоро:
https://www.youtube.com/watch?v=4akELu7-CxE

брашно сол и оцет също е интерсено
https://www.youtube.com/watch?v=U-MkqJdPNDc
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот Seikosha » 25 04 2017, 10:45

В темата май се търси обратният ефект :) Иначе клипа с кетчупа е полезен, да се види аджеба какво ядем ;)
Иначе по същество, за оксидация на цветни метали,оцветяване,потъмняване, има десетки рецепти, но почти всички се отнасят за окисляване на горният слой на метала което в повечето случаи е нетрайно. Трябва да се знае ,че при силно полирани повърхности ,ефектът е по-слаб. За да се запази що годе трябва да се лакира с тънък слой матлак с последващо полиране с вълнен парцал. Има и такива рецепти за състаряване на бронз ,мед ,които се ползват от фалшификатори на артефакти, но изискват доста време. ;)
"Човекът откри времето,Сейко го усъвършенства" " 浪人 "
Seikosha
Маниак

Мнениеот Orack » 25 04 2017, 14:45

Последно чистих месинговия часовник с CapeCod - бързо, лесно и мирише по-добре от оцет с нещо, но от тогава почти не развива патина.... Преди това, след почистване само с кече, максимум за 10 дни в кутията потъмнява сериозно.
Аватар
Orack
Почитател

Мнениеот nevenbekriev » 30 04 2017, 20:07

:mrgreen: Според мен след такова почистване ще е добре касата да се разглоби и да се даде за никелиране... Тези бронзови и месингови каси винаги съм се чудил кой ги измисли такива недовършени
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот NKazakov » 01 05 2017, 21:19

Моята Армида от доста време си плачеше за такова, но все не оставаше ред.
Темата на Иво ме амбицира и днес успях да я почистя по метода содичка-лимон.
Не стана като нова, но резултата е определено положителен.
Преди:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

След:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

Доста мислих дали да не я мина с кърпичките на Cape Cod, но ме достраша, че може да скапя бръшнатия финиш и да я направя лъскава/полирана.
“The quality goes in, before the name goes on.”
Аватар
NKazakov
Маниак

Мнениеот vvgospodinov » 16 05 2017, 22:21

проста паста за зъби (ако намерите залежали количества Поморин, още по-добре). Второ, хора, лимонената киселина е основа... сок от лайм и паста за зъби, оставям другото на въображението...
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.
Аватар
vvgospodinov
Маниак

Мнениеот RINO » 23 09 2017, 10:03

vvgospodinov написа:проста паста за зъби (ако намерите залежали количества Поморин, още по-добре). Второ, хора, лимонената киселина е основа... сок от лайм и паста за зъби, оставям другото на въображението...

Да, колегата е прав с паста за зъби е по-добрия вариант за почистване на месинг и бронз, защото не е абразивна и няма вероятност от надраскване. Аз лично съм пробвал и ефекта е добър.
RINO
Активен

Мнениеот RINO » 23 09 2017, 10:07

NKazakov написа:Моята Армида от доста време си плачеше за такова, но все не оставаше ред.
Темата на Иво ме амбицира и днес успях да я почистя по метода содичка-лимон.
Не стана като нова, но резултата е определено положителен.
Преди:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

След:
ИзображениеИзображение
ИзображениеИзображение

Доста мислих дали да не я мина с кърпичките на Cape Cod, но ме достраша, че може да скапя бръшнатия финиш и да я направя лъскава/полирана.

Добре се е получило, но лично на мен с патината така равномерно покрила касата и т.н. ми харесва повече. Някак си часовника изглежда по автентичен...
RINO
Активен

Назад към Интервенции и инструменти