Доставка от извън ЕС: 2 часа на митницата на летището

Срещи, размяна на часовници, информация за часовникари и магазини в района.

Модератор: baycho1

Доставка от извън ЕС: 2 часа на митницата на летището

Мнениеот yavorzz » 20 09 2011, 23:23

Всички ние гледаме с влажни очи чужбинските сайтове, пресмятаме курсови разлики и се чудим дали скачаме в дълбокото. Ето накратко първото ми посещение на митницата на летище София:

Аз съм поръчвал доста неща от Ибей. Повечето - дреболии, някой евтини часовникарски инструменти, книги и др., но и един часовник Раймонд Вейл на по-занчителна стойност. Досега всичко е пристигало в пощата и не са ми искали друго, освен подпис.

На 6ти септемри поръчах, директно от сайта на Токйофлаш, часовник (за любопитните линк http://www.tokyoflash.com/en/watches/kisai/kaidoku/). Уведомиха ме по мейла че е изпратен още същия ден. Стойност на поръчката 133$ с включена доставка. Държава на изпращача - Сингапур. Дадоха ми и тракинг номер на куриера ФедЕкс. Много удобно - гледаш си онлайн как пратката ти обикаля света. :) На 15 септември ми се обадиха от ФедЕкс с новината, че пратката е при тях, да отида да си взема документи и да си я освободя на митница летище София. Предупредиха ме да си направя разпечатка на плащането от кредитната карта за доказателство за стойността пред митницата.

Към два часа вчера бях в ФедЕкс, взех документите и отидох на митницата. Паркирах на платения паркинг пред митницата. Стойност на престоя - 4 лв.

На митницата попълних бланка за ЕОРИ номер за физическо лице. На гишето за издаване на номера имаше само един човек пред мен. Служителката беше сравнително експедитивна и стана бързо.

След това в бараките до сградата на митницата ми изготвиха митническа декларация. Стойност на услугата - 18 лв. Връчиха ми декларацията и дискета.

Тъй като пратки от юридически до физически лица на такава стойност са освободени от митни сборове, трябваше да платя само ДДС. Плаща се на гишето на банката в сградата на митницата. Стойност на ДДС - 36 лв. Стойност на услугата да ти преберат парите - 2 лв.

С всичките документи - отново на гише на митницата. Там служител въведе митническата декларация в компютър и каза че трябва да чакам за подпис от началника. Чкане - 45 мин.

С червен печат върху митническата декларация - обратно при ФедЕкс. Там ми взеха 12 лв. за това че са ми направили услуга да ми оформят документите за внос :) или нещо такова.

Общо изразходени средства - 72 лв.
Общо изразходено време - 2 часа.

Хмм... май следващия път ще поръчвам от ЕС. Не е болка за умиране, но разправията е излишна.
Аватар
yavorzz
Активен

Re: Доставка от извън ЕС: 2 часа на митницата на летището

Мнениеот trk2 » 20 09 2011, 23:39

72 лева плюс два часа от работното време!, ако си адвокат минималната тарифа за два часа е 120 лева общо прави 192 лева (това е повече от стойността на часовника), да не го ворим ако си хирург..
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот alex70 » 21 09 2011, 08:16

Ако имате възможност уговаряйте се с продавача да декларира по-ниска цена и така се разминавате с посочения проблем. Ясно е че при по-сериозните доставчици такива пазарлъци са невъзможни.
Аватар
alex70
Почитател

Мнениеот trk2 » 21 09 2011, 08:56

alex70 написа:Ако имате възможност уговаряйте се с продавача да декларира по-ниска цена и така се разминавате с посочения проблем. Ясно е че при по-сериозните доставчици такива пазарлъци са невъзможни.

Човека каза че му искали доказателство за плащането
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот stonesour » 21 09 2011, 09:12

ако има възможност и не е спешно, при поръчка от азия, винаги изисквайте от продавача въздушна поща. и не само това де. :mrgreen:

с FEDEX отивате гарантирано не митница, дори и да си знаете урока. :)
Последна промяна stonesour на 21 09 2011, 09:19, променена общо 1 път
Аватар
stonesour
Активен

Мнениеот stonesour » 21 09 2011, 09:19

иначе, при пратка, която по всички митнически правила подлежи на освобождаване без ддс и мито, и на мен са ми искали документ за плащане в столична митница. независимо, че на пакета пише подарък, независимо, че всичко друго също беше ок.

след като проведох кратък лекционен курс на лелката с мустачките и след кат се появи некъв шеф, пратката ми беше освободена без да плащам ддс и мито.

така че на веслец требе да си знаете правата и като ви поискат документ за плащане /когато пратката отговаря на условията за освобождаване/ да не им давате такъв.
Аватар
stonesour
Активен

Мнениеот alex70 » 21 09 2011, 11:20

trk2 написа:
alex70 написа:Ако имате възможност уговаряйте се с продавача да декларира по-ниска цена и така се разминавате с посочения проблем. Ясно е че при по-сериозните доставчици такива пазарлъци са невъзможни.

Човека каза че му искали доказателство за плащането

Доказателство се иска ако въобще се стигне до митница, при моята доставка се разбрахме за цена от 35$ и часовника ми дойде до вратата, но с AirMail както написа колегата преди мен. Явно има значение и от превозвача.
Аватар
alex70
Почитател

Мнениеот logitech » 26 09 2011, 11:33

и аз брах ядове с флайинг карго българия, демек българските федекс, независимо че от швейцария до тук си бях платил доставка. за атлантика ми който в българия е 1350 лв след всички такси и т.н ми излезе около 1000 лв , но изгубих повече от половин ден да обикалям по институции. платих им даже такса за това че часовника е при тях - тъпа работа?!?!?!
Аватар
logitech
Напредващ

Мнениеот Sir Tomaz » 26 09 2011, 14:54

Ами за това при възможност от ЕС, малко по-скъпо, но пък по-бързо, лесно и безпроблемно. Иначе разни врътки страшни. Купувал съм от къде ли не... доста неща се научават с времето. Но идеята е, че дори като им хванеш цаката, пак е по-лесно да се купува от ЕС.
Изображение
Аватар
Sir Tomaz
Маниак

Мнениеот logitech » 26 09 2011, 18:13

Тъй де, мислех си че дори като е от Швейцария, поне ще ми го доставят до Ямбол и тук ще се занимавам с освобождавания, ама те не - направи ни пълномощно, 36 лв магазинаж, после не знам колко си за доставка до Ямбол / а 50те евро дето ги платих на федекс за чий бяха/ абе ще ги плюя до последно тези федекс. И наистина избягвам да купувам неща извън ЕС ...
Аватар
logitech
Напредващ

Мнениеот trk2 » 27 09 2011, 12:24

stonesour написа:иначе, при пратка, която по всички митнически правила подлежи на освобождаване без ддс и мито, и на мен са ми искали документ за плащане в столична митница. независимо, че на пакета пише подарък, независимо, че всичко друго също беше ок.

след като проведох кратък лекционен курс на лелката с мустачките и след кат се появи некъв шеф, пратката ми беше освободена без да плащам ддс и мито.

така че на веслец требе да си знаете правата и като ви поискат документ за плащане /когато пратката отговаря на условията за освобождаване/ да не им давате такъв.

Ок дай да обобщим за курирер от Китай и Хонконг. Фекекс- НЕ, Регистеред еър мейл- ДА, друго?
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот kagebista » 02 12 2011, 11:54

И да ви декларират на по ниска цена, спре ли го митническия служител, която е почти сигурно - пак показвайки документ за плащане ще платите това което носите като оригинална разпечатка. За някои неща даже искат освен пейпал-а и банкова разпечатка допълнително. Не са тъпи и някакси нещо за 1000 лева да е струващо 100 е странно! Аз съм ходил януари да плащам ДДС под 5 лева за зарядно и батерии ААА, а разходите и времето ми по освобождаването на това зарядно възникнаха на по-голяма стойност от артикула като цяло ;) Точно тая чи.кия не очаквах да я спрат.
Колегата го е написал много точно в първия пост и аз съм го писал в теми многократно тази процедура. Да не забравяме допълнението от загубеното време. Има хора, които им се налага да пуснат половин ден отпуск заради отговорна работа или кофти шефове нетолериращи отсъствия за лично време в работно.
И Еърмейла изобщо не е гаранция - пак ви викат, но може поне да не е на летището.
И най-обичам спамери, които като се продава нещо - пускат линкове към сайтове извън ЕС и казват "Виж тук каква е цената - ти искаш да излъжеш хората" :D ама хал хабер си нямат как седят нещата по вноса и че точно от този сайт може да е закупен артикула, или от друг дори по-евтино!
Последна промяна kagebista на 02 12 2011, 12:52, променена общо 1 път
Изображение
Аватар
kagebista
Master User

Мнениеот Pfote2 » 02 12 2011, 12:14

На аерогара София все още не са почнали да правят проверки на багажа на пристигащите от САЩ, както ги правят в Шарл де Гол., Швехат или Франкфурт - изборно, но изключително основно. Почнат ли, одрусат ли няколко студента, ще се разчуе веднага и ще секне и този извор. Затова се чудя с какъв акъл хората си поръчват часовници, фотоапарати, обективи и пр. от САЩ. За да спестят 50 евро, пък да загубят нерви и време за 150. Но всеки си знае.
Pfote2
Маниак

Мнениеот miroman » 02 12 2011, 12:21

Точно в началото на седмицата имах отново неприятно изживяване на митницата - получих две пратки от Китай. На едната написано, както се бяхме уговорили - "ремонтирани часовници, връщат се на собственика след ремонт". Да, ама не, отворили пакета, видяли часовниците опаковани в кутийки, и не признаха написаното. Трябваше да им разпечатвам поръчките и плащанията. ОК, съгласих се, пък те наистина са си нови - не мина номерът. Но в другия пакет китаецът сложил гаранционна карта, на която е написал цената, на която го продава в магазина си (между другото - 3 пъти по-висока от тази, на която съм го купил и платил). Опа, митничарят казва - това е фактура, тук пише цената, плащай ДДС. Абе хора, на другия пакет като пишеше, че са от ремонт, защо не им вярвате на китайците, а сега им вярвате - ето поръчката на сайта, ето плащането през PayPal, дайте ми компютър, ще ви ги покажа онлайн? Няма оправия, "ние признаваме този документ и ти го оценяваме толкова, ти ако искаш обжалвай". Не стига, че ще се забави няколко седмици, накрая може и по-висока цена да му сложат (трябвало да се направи проучване на пазара, колко струва средната цена, и тогава да се излезе с екпертна оценка от техен служител). Платих си като поп 90 лв. ДДС повече от предвиденото и си ги взех.

Така че, минаването "без митница" си е въпрос на шанс. Няма правило, което да определя ще мине, или няма да мине. Даже и единична бройка (последния ми турбильон) пак минава митница...
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.
Аватар
miroman
Master User

Мнениеот Scandinavian » 02 12 2011, 15:59

хаха вярно който си нямал работа с митниците само той незнае :)
Работя в търговска фирма и доставяме хранителни съставки (ингредиенти), стока от ЕС, имаме обаче офис в Македония :)
Направихме грешката миналата седмица да помолим един от доставчиците ни да изпрати 10 кг мостра директно в македонския ни офис....ужас.
Митницата в Скопие - 30 евро за тва, 30 за онва айде около 100 евро...ама понеже е за хранителни цели може пък и анализи да проведем ама нашта фирма да ги плати пак около 100 евро...... цената на продукта беше около 2 евро/кг.
Смях, за 20 евро да платим 200, я си...... казахме им да я унищожат и помолихме за нова от доставчика, този път до София.....яко излагация.
та така, надявам се на никой от колегите да не му се налага да изостави стоката (часовника) си на митничарите само щото са кожодери и магарета.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот kagebista » 03 12 2011, 10:24

Колеги. Темата е публична и все пак спестявайте подробности как искате да си декларирате нещата. Всеки чете тук, а има неща, които не са за писане и вече са написани!
Изображение
Аватар
kagebista
Master User

Мнениеот pravidobro » 09 12 2011, 18:40

В блога www.kenanoff.com авторът е описал своите перипетии с митниците и дава полезни съвети в тази насока! ;)
Ego nunquam proninciari mendacium!
Изображение
На никакъв часовник няма да намериш стрелка, която да те насочи в живота.
Станислав Йежи Лец
Аватар
pravidobro
Активен

Мнениеот trk2 » 04 05 2013, 18:17

Ако пратката ми е 25 части за часовник с отделна цена, която не надхвърля 15 CHF тогава за необлагаемия минимум кое се гледа стойността на отлените бройки или тяхната съвкупност 375 CHF.
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот chriss » 04 05 2013, 19:00

Гледа се стойността на цялата пратка + разходите за транспорт. Така се получава стойността, върху която начисляват или не митни сборове и ДДС.
Аватар
chriss
Почитател

Мнениеот trk2 » 15 05 2013, 08:47

В случай минах без митница, помолих продавача да декларира 18 щ.д. долара и пратката мина, но не беше цял часовник, а части. Предполагам, че пощите имат скенер освен това в по-малките градове веднъж като те научат, че получаваш скъпи неща по-често ще те проверяват. Медала си има и друга страна :)
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Следваща

Назад към Клуб София и региона