Преправяне на радиосверяем часовник (wave ceptor) ?

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

Преправяне на радиосверяем часовник (wave ceptor) ?

Мнениеот dtmf » 26 04 2014, 23:53

Идеята е такава:
Имам няколко радиосверяеми часовника които приемат сигнал 60 kHz (USA), и трябва да ги преправя на 77,5 kHz (Germany) за да работят в България.
Снимката е от платката на Casio WV-58A, а свободни места за кондензатори за други честоти са оставени.
http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1398545070
Аватар
dtmf
Маниак

Re: Преправяне на радиосверяем часовник (wave ceptor) ?

Мнениеот dtmf » 14 06 2014, 23:12

Напредък има, свободно време не. Платката е от часовник поддържащ 3-те честоти, оставя да се измерят кварцовете и кондензаторите:
http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1401467319

Допълнение:
http://forum.watch.ru/attachment.php?at ... 1402784730
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 15 06 2014, 21:14

Някога, когато бях млад, се появиха телевизионните тунери с S-канали и после тези с хипербанд. В някакъв момент в сервиза където работех, сменях по няколко тунера на ден. Това на аналоговите телевизори. Ама имаше и цифрови, макар и малко. Намерих един S-канален цифров тунер за един цифров телевизор и пробвах да го сменя. Тръгнаха S-каналите, но обикновените ги нямаше. Мислих, мислих и разбрах, че за да стане работата, преди всичко трябва да се смени процесора, и чак след това тунера. Защото процесорът задава честотата.
Не мислиш ли, че може да не стане ако просто добавиш резонансните елементи?
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот dtmf » 15 06 2014, 22:06

Всичко е възможно, проблема за теста е намирането на кварцове за 77,5 KHz.
Единия часовник от втората снимка има такъв кварц , но ме мързи да го изместя за проба. Сега се сетих че будилниците с радиосверяване най вероятно имат такъв, и някой ден ако намеря време..
Би трябвало да стане понеже платките са еднакви, и модулите написани на тях. В менюто на модела който приема само USA, може да се зададе зона ATH, а тя е за DCF 77 и това ме кара да мисля че и хардуерно и софтуерно са еднакви.

При някой следващи TV-та поддръжката на S BAND става и от сервизно меню без да се сменя процесора. При сегашните TV в менюто направо се задава модела и фирмата на производителя на тунера.
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 16 06 2014, 07:29

Това с телевизорите го зарязах окончателно още преди 15-16 години и вече не съм в час, но колегите като видят зор с някое проклето захранване още ме викат да ги спасявам.
Разбира се че има шанс да стане радиосверяването, това го написах, защото има шанс и да не стане, но ти си наясно...
nevenbekriev
Маниак

Назад към Механизми