ETA 955.112 необхдимост от периодично обслужване?

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

ETA 955.112 необхдимост от периодично обслужване?

Мнениеот milipili » 28 09 2015, 21:31

Здравейте,
Имах часовник Кандино с ETA 955.112 който работеше безупречно цели 15 години. Накрая започна да спира и тръгва самичък, съвсем произволно. Когато го погледна и работи, се случваше да не забележа, че показва времето много назад. Случваше се също и да го погледна и да го видя спрял. До този момент освен смяната на батерията заедно с уплътнението на задния капак, не съм му правил никаква профилактична поддръжка.
Обърнах се към сервиза на фирмения магазин от който го бях купил. Часовникарят поработи по него и ми даде 6 месеца гаранция за ремонта, като ми поиска 60 лв. След като изминаха безпроблемно 6-те месеца, часовникът отново започна да спира. Отново ремонт при същият часовникар, още 6олв и още 6 мес. гаранция. И отново часовникът ми отказа скоро след изтичането й. При третия ни разговор, часовникарят ми каза, че това са много стари механизми, не си заслужава ремонта, но по-добре да си купя нов часовник от магазина им, на горния етаж. Стана ми жално, защото за 15 години, часовникът беше станал част от мен, от моята индивидуалност и ми навяваше много спомени, преживени и натрупани заедно.
Подкрепен от описаните факти, послушах часовникаря и си купих Тисо. Скоро след като му се нарадвах на външния вид, се поинтересувах от механизма му и се разочаровах горчиво, че за повече от 200 евро продажна цена, Тисо са ми сложили пластмасата за еднократна употреба на ЕТА 805.112. Същият не можа да измине гаранцията и се повреди, но това е друг разказ.
Разочарован от Тисо, потърсих нов часовник, но вече реших, че ще гледам какво има и под капака. Харесах и купих Сертина DS Podium с 955.112 въпреки, че последните ми спомени от този дълго служил ми механизъм, бяха тъжни.
Моля ви в тази връзка да ми отговорите:
- Нуждае ли се ETA 955.112 от периодично обслужване, подобно на механичните задвижвания, за да се продължава безпроблемната му работа?
- Имаше ли основание часовникарят да твърди, че след 15г. този механизъм е стар, изхабен и не си струват усилията да се ремонтира?
Благодаря ви!
milipili
Новобранец

Re: ETA 955.112 необхдимост от периодично обслужване?

Мнениеот otof » 28 09 2015, 22:08

Най-вероятно е бил прав, финансово не е оправдан годишен разход от 120 лева за по дръжка.
http://www.esslinger.com/eta-watch-move ... movements/
http://www.ebay.com/itm/Neu-und-Origina ... 2359393948
Изображение
Аватар
otof
Маниак

Мнениеот milipili » 29 09 2015, 21:31

otof написа:Най-вероятно е бил прав, финансово не е оправдан годишен разход от 120 лева за по дръжка.

Колкото до финансите, всеки може да реши сам за себе си, а моят въпрос е: - Нуждае ли се ETA 955.112 от периодично обслужване, подобно на механичните задвижвания, за да се продължава безпроблемната му работа?
milipili
Новобранец

Мнениеот kokokoz » 29 09 2015, 22:27

milipili написа:
otof написа:Най-вероятно е бил прав, финансово не е оправдан годишен разход от 120 лева за по дръжка.

Колкото до финансите, всеки може да реши сам за себе си, а моят въпрос е: - Нуждае ли се ETA 955.112 от периодично обслужване, подобно на механичните задвижвания, за да се продължава безпроблемната му работа?

да! дори и кварцовите се нуждаят от профилактика,подмяна на бубина или платка или някоя друга част! но срока е много по дълъг от на механичните! също при поникване на вода,влага,мухъл или нещо друго също се повреждат и това обуславя ремонт или профилактика!
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот sci » 30 09 2015, 08:04

Един добър часовникар, би оправил Кандиното за повече от 6 месеца. Освен това, ако часовникът ти харесва толкова много, можеше да замениш просто механизма - нов такъв механизъм струва около 30 евро на дребно.
sci
Маниак

Мнениеот milipili » 30 09 2015, 10:14

sci написа:Един добър часовникар, би оправил Кандиното за повече от 6 месеца. Освен това, ако часовникът ти харесва толкова много, можеше да замениш просто механизма - нов такъв механизъм струва около 30 евро на дребно.

Сега вече зная това, но е малко късно...
Иначе, на същия часовникар, фирмата му вече не му позволяват друго, освен да скъсява верижки и да сменя батерии. Явно си го знаят колко може. В Пловдив му е излязло име. Моя е грешката, че го послушах тогава...
milipili
Новобранец

Мнениеот dtmf » 11 10 2015, 15:40

С тези червени камъни, тези механизми би трябвало да са вечни. Че те японските кварцове без камъни карат повече ))
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот milipili » 12 10 2015, 17:02

От личен и горчив опит твърдя, че ЕТА без камъни - 805.112, само пластмаса, кара 1 година и половина докато спре в гаранционния срок. В същото време пластмасовите Q&Q работят поне 10 години. А имам в кухнята един пластмасов стенен с неизвестен произход за 10лв от руския пазар, направи точно 20години, откакто една леля ни го подари през 1995г. за новото тогава жилище...
Нещо не им спори напоследък на SWATCH групата тънкия занаят на часовникарското производство... Нищо лично, само изстрадан опит за своя сметка :(
milipili
Новобранец

Назад към Механизми