7734 или швейцарско 3133

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

7734 или швейцарско 3133

Мнениеот diran » 08 10 2015, 17:01

Въпреки че са по един чертеж правени между Съветското и Швейцарското производство има много разлики.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение

Изображение

Изображение
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Re: 7734 или швейцарско 3133

Мнениеот trk2 » 08 10 2015, 20:19

Да най-вече имат различни размери и не може просто така да смениш в часовника единия с другия. Би трябвало съветската версия да е по-добра, защото е последваща разработка. Какво е твоето мнение?
М/у другото свалял ли си надстройката на четвъртото колело при обслужването?
ПП За първи път виждам перлено декориран 7734
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот diran » 08 10 2015, 21:41

trk2 написа:Да най-вече имат различни размери и не може просто така да смениш в часовника единия с другия. Би трябвало съветската версия да е по-добра, защото е последваща разработка. Какво е твоето мнение?
М/у другото свалял ли си надстройката на четвъртото колело при обслужването?
ПП За първи път виждам перлено декориран 7734

Много качествена изработка, декорация ,лунна фаза и полирани винтове.
Има много големи разлики с 3133, като почти няма винтове с обратна резба, датника няма нищо общо, на средното колело има камъни, а на ангренажното колело на хронометъра няма.
За втори път питаш за "четвъртото" колело.
Немога да разбера за кое точно питаш.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот trk2 » 08 10 2015, 21:57

На втората снимка от горе на долу? Питам защото не всеки го сваля и има различни начини за сваляне, просто ми е любопитно.
Първия път питах защото търсех резервно.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот diran » 08 10 2015, 22:28

trk2 написа:На втората снимка от горе на долу? Питам защото не всеки го сваля и има различни начини за сваляне, просто ми е любопитно.
Първия път питах защото търсех резервно.

Снимките са под ред на сглбяване.
Немога да разбера наистина за кое питаш защото четвъртото колело по ред е анкърното.
От пружината към баланса колелетата са:
Барабан с пружина.
Средно колело.
Посредно колело
Секундарно
Анкърно колело
Анкър
Баланс.
Ако питаш за секундарното колело или по скоро за втората табла отгоре тя се всаля само при повреда.
Таблата е набита на конус и вероятноста да изкривиш оста е мнго голяма, риска е прекалено голям, не е проблем да се смаже с много тънка мальонка. Иначе анкърното колело излиза без някакъв проблем.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот trk2 » 09 10 2015, 00:14

Абе и аз така мисля, че е опасно да се вади, ама Тосунбей не се спира пред нищо viewtopic.php?f=53&t=25462#p219834 и то забележи с какви инструменти :)
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот tosunbei » 09 10 2015, 00:30

Всичко вадя- и колелета и табли..и то гледай с какъв "кози крак" :lol:
tosunbei
Маниак

Мнениеот diran » 09 10 2015, 08:56

Не се пипа там ако е за профилактика само.
Виж ако има ръжда или крива счупена ос е друга работа, но тогава съдбата на колелото е ясна
Аз, ако се наложи да разглобявам такова колело го дърпам с "осмичката" за стрелки като във същото време нагрявам втулката на таблата с чист поялник.
Тия "кози крака" ги имам и стоят някъде из ателието, според мен са кофти инструмент много рисков.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот rosen_er » 09 10 2015, 10:09

Не е ли ето това инструментче за подобни интервенции?:
Изображение Изображение Изображение
Изображение
rosen_er
Маниак

Мнениеот tosunbei » 09 10 2015, 13:21

Да,точно това е инструмента,ама струва има,няма 90 български лева :shock:
tosunbei
Маниак

Мнениеот diran » 09 10 2015, 13:44

tosunbei написа:Да,точно това е инструмента,ама струва има,няма 90 български лева :shock:

Като си пуснал брада, ще трябва да купуваш и гребен. :)
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот tosunbei » 09 10 2015, 16:05

Баси златния гребен!То да е само еди гребен...
Ще си ходя рошав :ugeek:
Намерих в тюба клипче.Майстора опита със специалния инструмент за 90 кинта,нещо не му се получи,хвърли го някъде из чекмеджетата и прибегна до козия крак за 4 лева и сигурно псуваше на ум,защо си е дал парите за нищо?
trk2,ето отговор на въпросите ти ::drinks::
https://www.youtube.com/watch?v=EI3T-IR3AgM
tosunbei
Маниак

Мнениеот trk2 » 09 10 2015, 20:41

Интересно клипче. :thumbup: Имам мерак някой ден да си украся китайския механизъм по тази начин като Брайтлинг-а, че и по- добре. Моя механизъм е почти същия само че китайците са го усъвършенствали с по-бърза честота. Единствено им куца красотата ама за 100 лева толкоз.
Всякаква помощ за начинанието би ми била от полза, като например препоръка за книга, засега съм гледал само рекламни клипчета.
Например интересно ми е как се полират ръбовете на лостовете.
Колкото до надстройката на четвъртото колело „втората табла“, метода във видеото е погрешен, направо ми се сви сърцето като го видях.
Това този човек от клипа така го извади не означава че така се прави, всеки си знае възможностите и докъде е безопасно, Невен може да го извади и с керпеден. Но правилния начин си е със триточковия екстрактор.
Аз карам успешно с 160 по магистралата, но това не означава че шофирането ми е безопасно. Напротив жените които имат по-малко способности от мъжете, причиняват по-малко катастрофи не защото са по – сръчни, а защото спазват правилата.
Алтернативата на екстрактора е да се мушнат две отвертки под шайбата на колелото и да се завъртят в противоположна посока. Човека от филма приложи натиск върху самото колело (и то не особено равномерен) , а не върху шайбата отдолу.
Между другото първо се маха това колело и после всичко останало, за да не се закачи докато се демонтират оставилите неща.
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 09 10 2015, 22:23

trk2 написа:...
Имам мерак някой ден да си украся китайския механизъм по тази начин като Брайтлинг-а, че и по- добре.
...

...

Много красив финиш, то освен лостове, се "англират" кантове и на колела, мостове и на какво ли не.

Изображение

Полирането - лесно ::angel:: , кантовете първо са "взети" под определен ъгъл еднакво широко, където май е и майсторлъка. С тези криви, прави и радиуси :)

А полирането после само на тази повърхност може и да е по - лесно. Или обратното, не знам.

Ето първо "ъгъла" на ръка :) как иначе ::angel::

Изображение

После - полиране. Лесна работа ;) шегувам се, де...

Изображение

Ето как може да си направиш перлен шлиф сам - с една от тези гумичките абразивните с подходящ диаметър и номер абразив :)

Изображение
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот tosunbei » 09 10 2015, 23:03

trk2 написа:Интересно клипче. :thumbup: Имам мерак някой ден да си украся китайския механизъм по тази начин като Брайтлинг-а, че и по- добре. Моя механизъм е почти същия само че китайците са го усъвършенствали с по-бърза честота. Единствено им куца красотата ама за 100 лева толкоз.
Всякаква помощ за начинанието би ми била от полза, като например препоръка за книга, засега съм гледал само рекламни клипчета.
Колкото до надстройката на четвъртото колело „втората табла“, метода във видеото е погрешен, направо ми се сви сърцето като го видях.
Това този човек от клипа така го извади не означава че така се прави, всеки си знае възможностите и докъде е безопасно, Невен може да го извади и с керпеден. Но правилния начин си е със триточковия екстрактор.
Аз карам успешно с 160 по магистралата, но това не означава че шофирането ми е безопасно. Напротив жените които имат по-малко способности от мъжете, причиняват по-малко катастрофи не защото са по – сръчни, а защото спазват правилата.
Алтернативата на екстрактора е да се мушнат две отвертки под шайбата на колелото и да се завъртят в противоположна посока. Човека от филма приложи натиск върху самото колело (и то не особено равномерен) , а не върху шайбата отдолу.
Между другото първо се маха това колело и после всичко останало, за да не се закачи докато се демонтират оставилите неща.

Не съм съгласен с теб,защото:
Защо отверките да са алтернатива?С тях нямаш опора близо до колелото,пък и стях вече ще нараниш плочата отдолу.Ти вадил ли си такова колело?Щото съм извадил доста и най-лесния начин(за мен)е с инструментите,които снимах и тези от клипа.Ти докато питаше как се вади това колело и взе да казваш как било по-безопасно.Къде пише,че то се вади първо?Мисля,че докато се мъчиш да извадиш него ,първо с екстрактора,после с отверки,кози крака и керпедени,всичко около това колело ще стане мазало.
Така мисля аз,пък всеки да го демонтира кой както си иска.
tosunbei
Маниак

Мнениеот trk2 » 10 10 2015, 02:18

Да виждал съм ги тези неща, но въпроса е в детайла в поредността на операциите, в консумативите и т.н.
Ако някой му се намира книга за декорацията или знае за някакво издание нека ме упъти.
Това което не съм виждал е как се прави декорация на колело- кръговия шлайф.
Китайците за по лесно са полирали всичко, стоманено, а в турбилона даже и колелата, и са омацали в синя всички болтчета, а хронографа им е толкова красив и податлив на декорация.

Ето няколко примера на декорации на съветски механизми.
Женевско рае в домашни условия

Обикновен проксон http://www.proxxon.com/us/micromot/27100.php и отгоре саморъчна инструментална екипировка.
Ето една Молния от часовникар, любител на декорациятаИзображение
А човека направил това дори не е часовникар
Изображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот phil05 » 10 10 2015, 10:46

Супер са тези двата последните ::thumb:: Само с кантовете гледам се затрудняват, и то доста :), примерно жълтия, по добре да го беше оставил така.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот diran » 10 10 2015, 20:08

За женевското райе ти трябва специална машина и го забрави.
За диамантените кръгове ти върши работа и обикновенна бор машина и много тренировки.
Но първо трябва да махнеш никеловото покритие и след декорацията веднага ттябва да се позлати или родира във вана.
Бордовете се правят с пила после се ползва кече с паста и накрая клечка от бъзак с диамантена паста 1микрон.
Ако нещо те мисля нтересува питай.
Аз съм осрал поне десет Молнии до сега и резултат е незадоволителен, но имам напредък.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот varban » 10 10 2015, 22:34

Едно време се занимавах с вакуумна техника, и там трябваше при всеко разглобяване на прибора да се зачистват фаските на доста сложни повърхности от неръждавейка. Това беше доста трудоемка задача, щото дължината на фаските на всички отвори, фланци и люкове беше към 10 метра.
В ЗИПа на прибора имаше инструменти за тази цел, различни фасонни шабъри и други инструменти, на които не им знам името. Много добре ставаха и за нови детайли преди монтаж.

Намерих една демка за снемане на фаски:

https://www.youtube.com/watch?v=bSt8eRHfXOQ

PS: Още една от същата фирма:

https://youtu.be/hFSYhhPQv84

Разбира се, че е реклама, и детайлите са месингови и алуминиеви, ама може да пробваш да си направиш разни шабърчета - току виж, че са по-добри от пилите.
Аватар
varban
Маниак

Назад към Механизми