Качествени кварцови механизми?

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

Качествени кварцови механизми?

Мнениеот Torro » 04 10 2016, 22:40

Здравейте! Решил съм да си взема кварцов часовник. Много ми се иска часовникът да е с качествена кварцова машина. Имам няколко по-качествени кварца - Мовадо с ISA 125-130 с 8 камъка, Раймънд Уайл с ETA955 с 7 камъка и Тисо с ETA G10 с 4-камъка. Часовниците много ми допадат, но се чудя дали да не търся някой с т.нар. супер-кварц механизъм , термокомпенсиран и т.н.. Не съм запознат с кварцовите механизми и ако някой има повече информация да ме насочи към конкретен механизъм. Бих искал и механизмът да се вгражда в по-спортно ежедневен часовник. Сегашните ми кварцови часовници са ориентирани към по-елегантния стил и за това искам да сменя насоката. Почитател съм на дайвър-стила, все пак не съм „ултрас”. Не държа и да е хронограф, но със сигурност искам да има дата. Нямам претенции за производител, ама държа на високото качество. Питането ми е опознавателно. Пак повтарям кварцовите механизми са ми „чужда територия” и искам да започна едно по-продължително проучване. Разбира се и цената е фактор, но за сега няма да конкретизирам граници. Разбира се колкото по-евтино, толкова по-добре, но да речем ще се насоча към най-доброто отношение цена-качество.
Torro
Маниак

Re: Качествени кварцови механизми?

Мнениеот stepona555 » 04 10 2016, 23:04

Сейко
Изображение
Не знам какво му е компенсирано но му дават 20 сек на година отклонение
А евтино Свач с 22 камъка хронограф са доста достъпни , но много камъни не мисля че значи голяма точност , по скоро други предимства
stepona555
Маниак

Мнениеот Torro » 05 10 2016, 08:35

Сеико е един много харесван от мен бранд. Имат страхотни часовници. Ще разгледам спецификациите на този 8F56.
ЕТА,ИСА, РОНДА,МИЙОТА, СЕИКО и др., нямам проблем с производителя, но търся нещо интересно, точно и иновативно.
Torro
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 05 10 2016, 09:16

има страхотни хронографи на Сертина, термокомпенсиран кварц със стъпкови моторчета за вяка стрелка и страхотен (поне според мен дизайн)
http://www.certina.com/watch/chronograp ... 4471105102, устойчив на вибрации, наскоро пуснаха същия модел с flyback функция.
и ето тези също, ползват същия механизъм https://www.christopherward.co.uk/watch ... d-editions

ETA G10.211/212 мисля че са надеждни машинки, но не бих казал, че са нещо кой знае какво (ако търсиш нещо специално), самият механизъм струва около 50-80 долара зависи откъде ще го намериш

Наскоро представиха и един хронограх суперкварц на Миота, който поне в нета пише, че трябва да е страхотен.

За Сеико потърси 7C46 освен този, който колегата е показал http://www.seiyajapan.com/collections/d ... tz-sbbn033 ето примерен модел. Механизмът е метален изцяло и подлежи на ремонт и профилактика (не е касулован за еднократна употреба)

На Ронда има хронографи, които ги слагат в Едокс Клас 1 (Ронда 8040), които също подлежат на ремонт и са изцяло метални има доста, ако се разтърсиш, но забелязвам, че доста често часовниците с подобни механизми са по-скъпи от класически автоматици и то дори в сходен клас. Явно кварцовете въобще не са достъпни, така да се каже :)
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот Torro » 05 10 2016, 10:31

Благодаря! Тази Сертина с ETA 251.264 много ми допадна. Дайвърът на Сеико с 7C46 е невероятен, но се замислих дали пак да се спирам на дайвър /механизмът обаче си заслужава, макар да отстъпва на кал.8F/. Имам доста дайвъри и това е любимият ми стил, но горепосочения дизайн на Сертината е по-универсален, подходящ е и за спортни и за официални поводи. Christopher Ward пък е много свеж. Разгледах и Ronda 8040, с тази голяма дата и указателя на дните е много интересна! Да, Едокс, Булова, че дори и Инвикта /като по-евтини алтернатива/ има с този механизъм.
Наистина съм благодарен за тези предложения!
Последна промяна Torro на 05 10 2016, 23:22, променена общо 2 пъти
Torro
Маниак

Мнениеот SHARKY » 05 10 2016, 10:40

Да не забравяме CITIZEN A660 17 камъка и -/+ 5 секунди на година

Изображение
Аватар
SHARKY
Маниак

Мнениеот Torro » 05 10 2016, 11:09

Ле лее, Citizen Chronomaster caliber A660H, впечатлен съм! Класически дизайн, върховно качество, точност от +- 5сек/год. Разбира се и цената е впечатляваща. Дизайнът е много изчистен , мога да кажа дори уникален в изчистеността си , просто лъха стил и качество. Исках да избягам от официалния стил, но този часовник ме кара пак да премислям и премислям.
Явно тематиката за кварцовите часовници е необятна и май не знам с какво се захващам, но пък именно това е интересното. До сега никога не съм се заглеждал по кварцови часовници, дори и тези, които имам са купени по случайност, без да знам нищо за механизмите. Ето сега реших да задълбая и да се образовам в това направление и да избера часовник, знаейки каква машина му вдъхва живот.
Интересна материя!
Torro
Маниак

Мнениеот kokokoz » 05 10 2016, 12:09

всъщност не е толкова необятна!поне за мен! :)
какво разбираш под качествени??
качествени материали или качествена работа??
ако става въпрос за материали то за мен са приемливи само първите кварцови механизми на ета и на гранд сейко!
е! еигер,ролекс и някой друг производител от този ранг си е вече друга бира,както и цената е съвсем друга!
останалото си е пластмасяк с тук там нещо от метал!
имал съм ронди,ети и разни на сейко! не намирам съществена разлика относно работата им!най вече в цената им!
сещам се за зодиак с ронда 517 който се води 3 камъка с цена от 8 долара го носих повече от година като избързваше със секунда на два месеца!както и зодиак ронда 3050 с 13 камъка,който струваше около 60 долара!бачкаше и той с почти такава амплитуда!
водят се хай-кю и се слагат в най различни марки от нисък до висок клас!
от ети-те не помня номера но и там положението е същото като разликата предимно е в цената и разните му там названия и камъни,които лично за мен са просто думи и най вече маркетингов трик за заблуда на потребителя! :))
при сейко и ситизен за мен положението е същото!
спомням си беше в началото на 90 години и имах един кварцов хронограф на сейко и го занесох за смяна на батерия при стария беша!като го отвори и на мен щяха да ми изпадат очите! единственото нещо от метал беше пластината която правеше контакт с батерията! ::crap:: човека се засмя и каза,че това вече си е практика при всички производители! основно пластмаса .
ако толкова държиш на качествен кварц то наистина си вземи нещо наистина качествено от сорта на първите термокомпенсирани на омега,лонжин и др! е няма да сбъркаш и нещо на иегер.................... :))
ето нещо,което намерих из нет-пространството
http://www.mcbroom.biz/PMWF/Pulsar-Worl ... pdates.htm
http://www.iwc.com/forum/en/discussion/363/
http://www.mcbroom.biz/PMWF/JLC_MQ_update.htm
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот Torro » 05 10 2016, 12:48

Не искам да определям бюджет, защото така ще пропусна предложения за калибрите на Иегер, Ролекс, Омега, Брайтлинг, Гранд Сеико и т.н., а искам да разискваме и такива върхови кварцове. Темата е проучвателно-образователна, все пак, за да съм по-конкретен мислех механизмът да дава висока точност в рамките на +-10сек/год / имаше едно предложение за механизъм с точност +-20сек/год и мисля, че също е добре, но това да е горната граница/, да е със стабилна работа ,с повече метал и камъни /ха, ха/, да е обслужваем и надежден, с дата и по възможност вечен календар, всяка една друга компликация е добре дошла без да е задължителна и ако може да не е с космическа цена. Говоря за чист кварц, а не за електро-механични или други електронни механизми.
Torro
Маниак

Мнениеот dilkata » 05 10 2016, 16:33

http://www.jomashop.com/certina-watch-c ... 31-01.html
ето едно не скъпо предложение .

Може би едно гранд сейко решава кварцовата дилема ,нооо лично за мен още е доста скъпо .
dilkata
Напредващ

Мнениеот Torro » 05 10 2016, 17:02

Да, както писах по-горе, Сертина-та с ETA 251.264 е силно предложение. Много ми допада. Жалко , че няма вечен календар, но пълно щастие няма, ха, ха. Цената обаче е много добра.
Гранд Сеико с механизъм от серията 9F е една мечта. Май недостижима, но пък защо да не си помечтая.
Последна промяна Torro на 05 10 2016, 23:23, променена общо 2 пъти
Torro
Маниак

Мнениеот Torro » 05 10 2016, 18:25

А този механизъм BULOVA UHF 262khz пише, че е японски, на Мийота ли е или на друг производител?
До колкото успях да разбера е на Мийота, но не знам как се води, като моделно име. Дават го с точност +-10сек/год. Все пак детайлна информация не успях да намеря. Иначе считам , че е много иновативен и при това достъпен.
Torro
Маниак

Мнениеот Torro » 05 10 2016, 23:32

Четох и за един кварц - тристрелочник с дата - ETA F06.411, който се вгражда в Тисо и Сертина. Споменава се, че е добър и предлага хронометрична точност на добра цена. Иначе механизмът е само с 3камъка / не е хай-енд / и явно инженерите са успели да извлекат максимума от тази конструкция.
Последна промяна Torro на 06 10 2016, 08:10, променена общо 2 пъти
Torro
Маниак

Мнениеот dtmf » 05 10 2016, 23:45

kokokoz написа:останалото си е пластмасяк с тук там нещо от метал!

Пластмасовата зъбчатка има своите плюсове:
1. Като влезе вода в часовника първо изгниват металните зъбчатки заедно с пистите по платката които са оголени. При пластмасовата зъбчатка и платка с лакирани писти, само сменяш уплътненията и батерията и часовника кара втори живот :-)
2. При механичното сверяване със стандартен метален ремонтоар, има опастност да приложиш повече сила и да изкъртиш някоя зъбчатка. Вече се сещате за надписа "Сверяването на датата не трябва да се извършва между 21ч. и 3ч., защото от 21 ч. започва автоматичната смяна на датата и се захващат зъбните колела..."
При електронното сверяване ръководено от чип без ремонтоар, такива фатални грешки са изключени. ::cool::
Аватар
dtmf
Маниак

Мнениеот zaharyg » 06 10 2016, 12:18

Ето ти и нещо по различно, сравнително нов механизъм с вечен календар и скрит хронограф Soprod SOP FM13D

http://www.remco.bg/%D1%87%D0%B0%D1%81% ... 1/100/454/

Нося го повече от година и съм много доволен. А Victorinox дават и 3 годишна гаранция.
zaharyg
Маниак

Мнениеот Torro » 06 10 2016, 14:20

Soprod SOP FM13D е интересен механизъм, но никъде не можах да прочета каква точност поддържа.
Soprod е фирма, за която само съм чувал и не знам почти нищо за нея, а пък механизмите и са ми изцяло непознати.
Викторинокс имат чудесни часовници и държат високо качество, но при условие, че правят модели с ЕТА 251.262 и 251.272, то по-скоро мисля, че те са по-силни предложения.
Идеята е не просто да си взема хубав кварц, а часовник с хай-енд кварцова машина, която подържа съответната хрономеърична точност. Някъде бях чел, не помня точно къде, че един кварцов механизъм за да отговаря на COSC трябва да държи точност до 25сек отклонение годишно.
Сега, "влюбих" се в Citizen Chronomaster cal. A660H или в Grand Seiko cal.9F62, но те не са достижима в момента цел за мен. Има калибри на Ролекс, Омега, Иегер, включително и Брайтлинг /които са модифицирани ЕТА/ и те не са във възможностите ми. Но пък, благодарение на темата и съфорумците успях да открия за себе се такива механизми като ЕТА от серията 251./хронографи/ , серията 955. /тристрелочник/, както и впечатляващото Seiko 8F56, също и BULOVA UHF 262khz, спомена се и прекрасната Ronda 8040. Тези механизми се имплантират в множество модели на различни фирми и не са безбожно скъпи, а някои са си направо евтини.
Все пак търсенето продължава. Образоването ми по темата също.

П.П. Малко пренебрегнах 7C46 в сравнение с 8F56, но всъщност само хубави неща четох и за този механизъм.
Последна промяна Torro на 07 10 2016, 10:19, променена общо 1 път
Torro
Маниак

Мнениеот stepona555 » 06 10 2016, 17:14

Въпреки че си писал че не искаш електромеханични, въпреки че реално погледнато всички са такива понеже имат електроника с кварц , която движи микромотор , а след него зъбни предавки(пластмасови), разгледай стария руски Лъч 3055 , аз имам една кутия и някои от тях са доста точни .
На ходу уже четыре твои Луча 3055. Один полностью настроен (-0,06 с/сут).

Това са резултати от измервания не от рекламна листовка
А ако имаш предвид кварц при който всяка стрелка се движи от собствен мотор без никакви механични предавки , тогава кръга се стеснява и бюджета се раздува
Поздрави ::drinks::
stepona555
Маниак

Мнениеот ivanovnov » 06 10 2016, 17:38

Ако се тръгне в насоката със стъпковите моторчета, за мен моделът на Касио EQW-А1200 е часовникът :) механизмът е най-висок клас от механизмите на Касио, над него вече е серията Океанус, като има модели на Океанус със същия механизъм, който е ползван за база.
...go forward...
Аватар
ivanovnov
Маниак

Мнениеот stepona555 » 06 10 2016, 17:54

Аз мислех че радиосинхрон и ГПС не са предмет на обсъждане , там точност никой не гони , понеже всеки ден се сверява , например предложеното Касио е
Точность при нормальной температуре: ±15 секунд в месяц

А радиосинхрон соларно Касио в залива наскоро си купих за 25 лева , но ако живеш в зона с нестабилно приемане :(
stepona555
Маниак

Следваща

Назад към Механизми