За "разработването" на механизмите

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

За "разработването" на механизмите

Мнениеот blr » 11 12 2016, 13:02

Какво е вашето мнение по въпроса? Това е стара часовникарска макасима, т.е. всеки нов механизъм се нуждае от 1-2 месеца непрекъсната работа за да се разработи и да достигне максимална точност. Дали обаче това не е мит? През годините съм купувал около една дузина нови часовници с швейцарски, японски и руски механизми и не си спомням да е имало някаква значима промяна в хода на механизмите след първите 24-48 часа. Говори се за разнасяне на смазки, напасване на части... Никак не ми се струва възможно това да отнема месеци, а и опитът ми не показва, че това е така.
Моята практика е да нося новия часовник няколко дни до седмица, да го оставя да се развие докрай, след което да го сверя и навия наново. След тази процедура, приемам, че каквото е имало да става е станало и не мога да очаквам никакви други промени в хода. При мен се случва така и на практика. Какъв е вашият опит и виждане по въпроса?
blr
Почитател

Re: За "разработването" на механизмите

Мнениеот xprank » 12 12 2016, 15:45

И на мен ще ми е интересно да прочета мнението на другите.
Също така и това:
" За да приведете в експлоатация Вашия автоматичен часовник, трябва да го навиете докрай. Това обикновено става посредством короната (30-40 оборота са напълно достатъчни). При навиване пружината не може да бъде пренавита – тъй като при модерните автоматични часовници тя е защитена посредством плъзгащ съединител. При часовници с ръчно навиване трябва да навивате, докато усетите първото съпротивление." - Из сайта на Джулиани" - вярно ли е това и ако да, до каква степен ?
Vintage Omega Seamaster De Ville
Seiko 5 automatic SNXF01 white face
Tissot Seastar automatic A580
Sector SNL 650
Sector 340
Raymond Weil Day-Date Automatic 2720-ST-20021
Аватар
xprank
Напредващ

Мнениеот Toshiro » 12 12 2016, 17:13

При мен само ЕТА 2824 се "разработи" и падна от +20 на +10 сек./24ч. Всякакви други сейковци, ориенти и миотки, както са били от магазина, така са си работели.
Toshiro
Маниак

Мнениеот xprank » 12 12 2016, 17:28

Изобщо има ли някакъв унифициран и общо приет начин за разработване на механизми ?
Vintage Omega Seamaster De Ville
Seiko 5 automatic SNXF01 white face
Tissot Seastar automatic A580
Sector SNL 650
Sector 340
Raymond Weil Day-Date Automatic 2720-ST-20021
Аватар
xprank
Напредващ

Мнениеот stepona555 » 12 12 2016, 17:36

С носене на ръката през деня цял месец
stepona555
Маниак

Мнениеот Liani » 12 12 2016, 18:39

Имам опит с два часовника през последните две години. Първият беше Orient, трябваха му 6 месеца за да достигне точност от +1 до +4 секунди на ден, носене всеки ден, като през нощта го свалях от ръката си. Избързваше в началото около +12 секунди, проверено многократно!
Вторият е Seiko 5, който взех преди около 3 месеца. Сега нося само него по-същата схема както Orient, свалям само докато спя. И той чак сега започна да е точен. последните 5-6 дена ми дава точност от -1 до +4 секунди на ден. В началото изоставяше винаги с 6 до 8 секунди на ден.
Аватар
Liani
Напредващ

Мнениеот donpeev » 12 12 2016, 20:19

Моят Сейко 5 sport като го взех началото на лятото даваше +14-15сек./ден. Всяка седмица го сверявах и тази разлика е средно аритметична. След около 2 месеца до към момента правя сверяване на 15-20 дни веднъж. Избързва с 4-5сек/ден. Много съм доволен.
donpeev
Напредващ

Мнениеот blr » 13 12 2016, 20:28

xprank написа:Изобщо има ли някакъв унифициран и общо приет начин за разработване на механизми ?

Няма такъв. Ако питаш мен, рзработването е по-скоро мит. Аз съм написал какво правя. Когато видя някой да е написал, че часовникът му се е разработвал 3-4 месеца, винаги се чудя какво влияние има температурата. Повечето ми часовници имат маллка разлика на топло и студено време. Когато и да си купи човек часовник, в България, след 3-4 месеца средните температури няма да са същите.
blr
Почитател

Мнениеот donpeev » 13 12 2016, 20:48

Явно не е мит, след като лично го изпитах, а и всеки с нов автомат казва, че за да достигне максимална точност и да влезе в нормален работен режим са необходими няколко месеца. Не съм запознат с точното устройство на автоматичния механизъм, но явно си му трябва известно време разработване - да се разнесе смазката, да се напаснат различните части и т.н.
donpeev
Напредващ

Мнениеот chezz » 13 12 2016, 22:06

Моят ръчно навиван часовник също се нуждаеше от време за да добие постоянно отклонение. Интересното, че първоначално бе по-точен. За сега дава минимални разлики само според времетраенето на носене през денонощието.
Аватар
chezz
Активен

Мнениеот valo6 » 13 12 2016, 22:51

xprank написа:И на мен ще ми е интересно да прочета мнението на другите.
Също така и това:
" За да приведете в експлоатация Вашия автоматичен часовник, трябва да го навиете докрай. Това обикновено става посредством короната (30-40 оборота са напълно достатъчни). При навиване пружината не може да бъде пренавита – тъй като при модерните автоматични часовници тя е защитена посредством плъзгащ съединител. При часовници с ръчно навиване трябва да навивате, докато усетите първото съпротивление." - Из сайта на Джулиани" - вярно ли е това и ако да, до каква степен ?

навиването на автоматик на ръка до край не е никак препоръчително
тази функция е само с няколко оборота ако е спрял за стартиране ако ще се носи
за това измислиха навиващите кутии
瓦伦丁
Аватар
valo6
Master User

Мнениеот blr » 13 12 2016, 23:07

В ръководството на всички часовници с механизъм ЕТА 2824-2 се препоръчва да се навива ръчно с 30 оборота на короната от спряло състояние, никак не вярвам да препоръчват нещо лошо за собствените си механизми. Такъв механизъм не може да бъде пренвит, нито от ротора, нито ръчно. Дали тези 30 оборота навиват напълно пружината, не знам, но това се препоръчва от производителя.

Това, което аз знам е, че не е препоръчително тези механизми да се поддържат в движение само чрез ръчно навиване, т.е. опцията за ръчно навиване да се използва ежедневно, тъй като навиващите предавки се износват сравнително бързо. Препоръчва се да се използва тази опция само когато часовникът се стартира първоначално, след като не е носен известно време. Ако ще се сменят часовници през 2-3 дни-ясно... кутия за навиване.
Последна промяна blr на 13 12 2016, 23:14, променена общо 1 път
blr
Почитател

Мнениеот Дон Жуан » 13 12 2016, 23:10

chezz написа:Моят ръчно навиван часовник също се нуждаеше от време за да добие постоянно отклонение. Интересното, че първоначално бе по-точен. За сега дава минимални разлики само според времетраенето на носене през денонощието.

При ръчно навиващите се механизми е от значение да се навиват в определен час ( часови интервал ) и това да бъде с определен брой навивания ( движения ) ......... въпрос на навик ::thumb:: ::drinks::
Часовници в продажба : https://bazar.bg/ads/user/1032222
Аватар
Дон Жуан
Маниак

Мнениеот chezz » 14 12 2016, 10:55

Най-лесно придобиваемият навик - пълно навиване с кафето в 7,30 :) ::thumb::
Аватар
chezz
Активен

Мнениеот Torro » 14 12 2016, 15:32

Който е маниак на тема точност и опознаване на часовника си ще придобие с времето много точна представа как се държи даден часовник, но, ако носиш ротационно 20 и повече броя часовници това е много трудна задача. Така, че ръчните се навиват докрай, до първо съпротивление, без да пренатягаш, а автоматите също се навиват /тези които имат тази възможност/ или се клатят известно време ,а като се сложат за носене първоначално е добре да имаш по-активни действия с ръката и след няколко часа часовникът ще се е навил на максимума си. Относно разработването след профилактика нямам представа колко време е нужно. Предполагам ще е инвидуално. Все пак си мисля, че за 20-30 дни ежедневно носене часовникът ще се е разработил и напаснал и може да се занесе за последващо настройване на точността, ако има необходимост.
Torro
Маниак

Мнениеот stefcho_a » 17 12 2016, 20:58

Нося ротационно ЕТА 6497 и Sellita sw200, като ги донавивам, когато се сетя през денонощието. Автомата уж изостава с 4-5 сек., а минутите са винаги точни, докато ръчката изостава с около 20 сек. при статично положение, а при носене, джаса като кварц. Веднъж седмично ги настройвам, след почистване на грязнотиите. В общи линии изобщо не ми пука, дали цепят секундата.
Аватар
stefcho_a
Активен

Мнениеот blr » 18 12 2016, 16:11

stefcho_a написа:Нося ротационно ЕТА 6497 и Sellita sw200, като ги донавивам, когато се сетя през денонощието.

Това не е добре да го правиш ежедневно със Sellita sw200. Опцията ръчно навиване при автоматичните механизми е предназначена главно за стартиране на механизма от спряло състояние, след като не е носен известно време. От няколко добри и опитни часовникари съм чувал, че особено швейцарските ЕТА 2824 и копието на Selita, не са мислени за ежедневно, ръчно навиване и при такава употреба тази част от механизма се износва и сприра да работи.
В твоя случай, една кутия за навиване би била много полезна.
blr
Почитател

Мнениеот stefcho_a » 18 12 2016, 17:06

blr написа:
stefcho_a написа:Нося ротационно ЕТА 6497 и Sellita sw200, като ги донавивам, когато се сетя през денонощието.

Това не е добре да го правиш ежедневно със Sellita sw200. Опцията ръчно навиване при автоматичните механизми е предназначена главно за стартиране на механизма от спряло състояние, след като не е носен известно време. От няколко добри и опитни часовникари съм чувал, че особено швейцарските ЕТА 2824 и копието на Selita, не са мислени за ежедневно, ръчно навиване и при такава употреба тази част от механизма се износва и сприра да работи.
В твоя случай, една кутия за навиване би била много полезна.

Offtopic: покажи
На автомата по-рядко му се случва, но си взимам бележка. Благодаря!
Аватар
stefcho_a
Активен

Мнениеот stepona555 » 19 12 2016, 00:23

От няколко добри и опитни часовникари съм чувал, че особено швейцарските ЕТА 2824 и копието на Selita, не са мислени за ежедневно, ръчно навиване и при такава употреба тази част от механизма се износва и сприра да работи.

За форума ще е полезно да публикувате имената и адресите на ателиетата на тези майстори , за да можем всички да се възползваме от техните услуги и съвети за правилното използване на нашите часовници .
Предварително благодаря.
::drinks:: ::drinks::
stepona555
Маниак

Мнениеот blr » 19 12 2016, 09:43

Ирония ли усещам? Имена и адреси на часовникари има достатъчно във форума.
Иначе, за последно въпросът беше дискутиран в мое присъствие в сервизния център на Гюлиян в деня на отворените врати ( а там, повярвай, знаят много добре какво правят и какво говорят).

ПП: темата не беше ли за друго?
blr
Почитател

Назад към Механизми