Точност на механичен часовник

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

Re: Точност на механичен часовник

Мнениеот phil05 » 04 12 2016, 15:47

stealth написа:Дълга тема, но за да не отварям нова, добавям моят въпрос тук.

Имам часовник със SeaGull ST25 механизъм, който до колкото разбирам върви доста добре при нормално носене. Обаче при повече движение, дава и повече отклонение. Например до връх Мусала и обратно дръпна напред с 30 сек. за 24 часа, а до Ботев с 37 сек. за 48 часа. Предполагам, че освен по-интензивното движение, влияние оказва и разликата в атмосферното налягане? Та се чудя, дали друг механизъм (швейцарски или японски (Мийота 9015 примерно)) би дал принципно по-малко отклонение при подобно натоварване?

Всичко му се отразява, както каза колегата горе. А в твоя случай - според мен и по - интензивното движение, в смисъл доста по честата промяна на позициите. Не различните статични позиции, които също дават отклонение. А по време на промяната, завъртане или движение, докато мине от една в друга и се стабилизира, има там разни сили действат на баланса. През това време не може да се очаква същия ход, като в статичните позици. И общо в сравнение с ежедневието, не до Мусала, с по редки смени и повече работа в статични позиции. А твоя до Мусала колко пъти е застанал за малко неподвижен? По добрите механизми се очаква да са по стабилни в това отношение.

П.С/ Вярно, какво ли ще покаже един виброграф, ако има как да му се върже часовник, който се върти и се движи непрекъснато?
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот stepona555 » 04 12 2016, 16:17

Не забравяйте и по ниските температури , повечето механични избързват при излизане от диапазона 25 +-5.
Освен това постоянно е бил в състояние навит до край може би , ако колегата здраво маха с ръце като ходи.
ИНаче за тоя механизъм има много писания по форумите че ако се настрои добре поддържа седмично отклонение равно на дневното по КОСК
stepona555
Маниак

Мнениеот phil05 » 04 12 2016, 16:26

Температурите - да, но се предполага, че докато е на на ръката, не се променя много. Вярно, той сигурно е бил навит все докрай, което е различно от нормалното му състояние в ежедневието.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот kokokoz » 04 12 2016, 16:45

phil05 написа:Температурите - да, но се предполага, че докато е на на ръката, не се променя много. Вярно, той сигурно е бил навит все докрай, което е различно от нормалното му състояние в ежедневието.

и на ръката вальо също е от значение!от долната страна е средно около +36 градуса!а от към стъклото е сравнимо със някакво средно число с околната температура! тоест ако външно е -10 градуса то ако сложим нещо като средно число получено от температурата на ръката и въздуха би се получило около средна температура на цифера около 23-26 градуса,което определено си влияе!тъй като не е за минути а е за часове.
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот phil05 » 04 12 2016, 16:56

::thumb:: вярно, така ще да е. И като се вземат и другите влияещи работи - ми той добре се държи.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот blr » 04 12 2016, 18:27

И как точно се отразява атмосферното налягане на един часовник, да не говорим, че повечето са херметизирани? Знаете ли каква е разликата в налягането между това на морското равнище и това на 2500-3000 м надморска височина и как това се отнася към декларираната херметичност на един часовник (която се и змерва точно във въздух между впрочем)?
Литературата, която притежавам не споменава нищо за такива влияния, нито пък опита който имам. Не съм чак такъв планинар, но съм качвал няколко часовници над 3000 м. и не съм забелязвал никакви аномалии. Не знам и някой да се е оплакал, че часовникът му върви неточно при полет със самолет, а в кабината, на крайцерска височина от примерно 10 000-11 000 м мналягането (въпреки че е под налягане) е доста по-ниско от атмосферното на морското равнище-приблизително равно на това на надморска височина 2000-2500 м.

Истината е проста: качествените механизми си работят с приблизително еднаква точност и на море и на планина и в офиса... Калпавите, все нещо не им е наред, я налягането им пречи, я влажността, я фазата на луната и международното положение.

За температурата съм съгласен и това има валидно физично обяснение, поради температурното разширение на материалите, от които е изработен механизма. В конкретния случай вероятно и това не е било важно, а само движението на ръката.
blr
Почитател

Мнениеот kokokoz » 04 12 2016, 19:40

ето кой е бягал от часовете по физика и химия.................................. :))
а според теб на кои марки са калпави механизмите и на кои не?? че те повечето да не казвам 90% използват пет вида ети! :)
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот Toshiro » 04 12 2016, 19:53

Аз не виждам някъде нещо неточно да е написал колегата. Особено пък това е в десетката:
blr написа:Истината е проста: качествените механизми си работят с приблизително еднаква точност и на море и на планина и в офиса... Калпавите, все нещо не им е наред, я налягането им пречи, я влажността, я фазата на луната и международното положение.

Нали за някакъв Сийгъл ставаше въпрос по-горе?
Toshiro
Маниак

Мнениеот blr » 04 12 2016, 20:22

kokokoz написа:ето кой е бягал от часовете по физика и химия.................................. :))
а според теб на кои марки са калпави механизмите и на кои не?? че те повечето да не казвам 90% използват пет вида ети! :)

"Колега", аз имам докторска степен по физика, Иначе съм завършил химическия факултет на СУ. С това си изкарвам хляба и до днес. А че съм бягал от часове... отдавна беше, но май е вярно. Бягах от часове по НВО и "устройство на автомобила". Даскалите бяха малоумни и си мислеха, че разбират от всичко :).

Преди да се пишат глупости е добре да се позамисли човек, ако не за друго, поне за собствения си опит. Образователна или научна степен в точните науки не е нужна-нужно е елементарно логическо мислене и статистически средна интелигентност.

ПП: Под калпави разбирам китайци (какъвто се обсъждаше) и останалите в производство руски механизми. Ако си се катерил или летял с "ети" би трябвало да ти е ясно как им влияе атмосферното налягане.
blr
Почитател

Мнениеот phil05 » 04 12 2016, 21:05

Колега, още по добре, че имаш докторска степен по физика, тъкмо ще помогнеш да видим защо влияе налягането :) А че влияе - факт, защо мислиш са качили Ролекс Експлорър-а на Еверест, само заради темпераурата? В прословутите 11 теста 1964 г. на Омега - Лонжин - Ролекс за часовник на Наса, в 4 от тях, т.3, 5, 8, 9 долу в оффтопика участвува налягането и още как. Интересно да се поразнищи това и връзките с температура и други натоварвания. Интересно, че в тестовете има и акустичен шум 130 дб и честота 40 хц - 10 кхц 30 мин :)) Всъщност не е толкова интересно, ясно защо, 130 дб и честота... Ето ги тестовете в оффтопика.

Иначе естествено си прав - различните и добрите механизми реагират различно на външно въздействие. Иначе нямаше да определят Омегата като издържала най добре. Даже пише "оцеляла" ;) Не знам конкретно резултати и т.н.

Offtopic: покажи
Mr. Ragan went on and procured 3 to 4 pieces per brand (Longines-Wittnauer, Rolex and OMEGA), and the legendary tests were carried out with these pieces and under these three brands. The watches underwent a series of processes called the “Qualification Test Procedures,” which included 11 different tests:

1.High temperature: 48 hours at a temperature of 160°F (71°C) followed by 30 minutes at 200°F (93°C).
2.Low temperature: 4 hours at a temperature of 0°F (-18°C).
3.Temperature-Pressure: 15 cycles of heating to 160°F (71°C) for 45 minutes, followed by cooling to 0°F (-18°C) for 45 minutes at 10−6 atm.
4.Relative humidity: 240 hours at temperatures varying between 68°F and 160°F (20°C and 71°C) in a relative humidity of at least 95%.
5.Oxygen atmosphere: 48 hours in an atmosphere of 100% oxygen at a pressure of 0.35 atm.
6.Shock: Six shocks of 40 G, each 11 milliseconds in duration, in six different directions.
7.Acceleration: From 1 G to 7.25 G within 333 seconds, along an axis parallel to the longitudinal spacecraft axis.
8.Decompression: 90 minutes in a vacuum of 10-6 atm at a temperature of 160°F (71°C) and 30 minutes at 200°F (93°C).
9.High pressure: 1.6 atm for a minimum period of one hour.
10.Vibration: Three cycles of 30 minutes of vibration varying from 5 to 2000 Hz.
11.Acoustic noise: 130 DB over a frequency range of 40 to 10,000 Hz, duration 30 minutes.

After an intense procedure that went from October 21st, 1964 to March 1st, 1965, only the Omega Speedmaster survived and NASA declared it operational for space exploration and flight certified: ‘Operational and environmental tests of the three selected chronographs have been completed; and, as a result of the test, Omega chronographs have been calibrated and issued to three members of the Gemini Titan III crews.

(Хамилтона е отпаднал от офертите защото предложили джобен хонограф. Поне така пишат)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот blr » 04 12 2016, 21:49

Видя ли за какви налягания става дума в цитираните от теб тестове? 10-6 атм. Това е на практика почти пълен вакуум. За незапознатите със степенната форма на изписване това е 0.000001 атм. За сравнение, средното налягане на Еврест е 0,33 атм, а това на Мусала 0.7 атм (стотици хиляди пъти по-високо от това при тестовете). Не случайно попитах дали съществува представа за какви налягания говорим.
Хората са тествали (и напълно логично) как ще се държат часовниците в условия на разхерметизиране на кораба или при излизане в открития космос. При такива огромни разлики в налягането, не би било необичайно един добре херметизиран часовник да си "излюе" стъклото . Това обаче няма нищо общо с работата на механизма и никаква връзка с това да се катериш по баира.
blr
Почитател

Мнениеот phil05 » 04 12 2016, 22:12

Видях ами. И не пише само за вакуум. Вакуума си е вакуум и ясно защо тестват. А другите налягания? В т. 5 пише за атмосфера кислород при налягане 0,35 атм. Кислород - добре, а защо при 0,35 ? После в т. 9 си е само налягане - високо налягане 1,6 атмосфери. Значи високо налягане влияе? Или не? А ниско? Не вакуум. Питам, не знам.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Toshiro » 04 12 2016, 22:21

На мен не ми е ясно и само предполагам, че във вакуум балансът ще се върти по-бързичко, защото няма въздушно съпротивление, но вероятно това са пълни глупости. Ако безелът осигурява добре стъклото и при минимална водоустойчивост 3 атмосфери е направо смешно да се говори за влияние върху точността на часовника. Да не би Сийгъл да имат някакъв по-специален статут и колегата да е засегнал лобито му :)) Те могат да тестват на каквото си искат, примерно да го поставят в реални условия.
Toshiro
Маниак

Мнениеот blr » 04 12 2016, 22:39

Условията на тестовете, предполагам, са имали общо с условията, на които биха били подлагани часовниците в тяхните екстремуми за тези кораби. Известно е, че в началото, атмосферата на Аполо е била чист кислород. След трагедията с Аполо 1 се заменя с азотно-кислиородна смес, т.е. въздух. Защо 0.35? Добър въпрос. В началото се е планирало екипажът да диша чист кислород с налягане в кабината около 0,33 атм. Налягането е ниско, но за сметка на това атмосферата е чист кислород, т.е. парциалното налягане на кислорода е сравнимо с това на земята.

Toshiro,
Принципно си прав, но това е влияние от поне 4-ти порядък, т.е. не би могло дори да бъде измерено при нормалните вариации в налягането. Това, което би могло да се случи при екстремно ниски налягания и по-високи температури е достигане на точката на кипене на смазките. Отново, ТОВА Е НАПЪЛНО ТЕОРЕТИЧНО И НЯМА ОТНОШЕНИЕ КЪМ КАЧВАНЕТО НА ВЪРХОВЕ С КИТАЙСКИ ЧАСОВНИЦИ.
blr
Почитател

Мнениеот phil05 » 04 12 2016, 23:13

Хубаво. Сега остава да видим какво ги интересува повече при този тест - дали влиянието на кислорода, или на налягането 0,35 атм.

Остана неясен и другия тест - защо при налягане 1,6 атм?

Ето примерно JLC също тествали при техния "1000 hours control" влияние на атмосферно налягане. Да не е освен физика, и малко химия ::angel:: нещо свързано с маслата?

Offtopic: покажи
All Jaeger‑LeCoultre watches submit to our stringent “1000 hours control”, a unique battery of comprehensive and rigorous tests lasting a full 1000 hours. The “1000 hours control” seal or legend placed or engraved on the back of your watch certifies that it has undergone this program of observation in our laboratories and successfully passed all the tests. These tests relate to regularity of rate, temperature, atmospheric pressure and resistance to shocks and magnetic fields, as well as water resistance trials. No stone is unturned.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Toshiro » 04 12 2016, 23:26

За да могат да го продават за 12 бона, за щото е готин и е нещо повече от сейко и сийгъл, които на нищо не са тествали. Нека да припомня, че говорим за херметизирани корпуси, устойчиви на поне 3 атм!!! Кой как си рекламира продукта и как това влияе на продажбите не са по темата.
Toshiro
Маниак

Мнениеот diran » 04 12 2016, 23:32

Я някой отупал праха на "вечната" тема.
Гледам лека-полека взеха да се изясняват всички външни влияния върху механичния часовников механизъм които убиват точността му.
Сега ще споделя моето мнение защо при по-енергично носене часовника става доста колеблив в точността.
Външните импулси на които е подложен баланса.
Температурата на второ място.
Въздушното налягане го забравите не е изкачвал Еверест все пак.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот phil05 » 04 12 2016, 23:34

Toshiro написа:За да могат да го продават за 12 бона, за щото е готин и е нещо повече от сейко и сийгъл, които на нищо не са тествали. Нека да припомня, че говорим за херметизирани корпуси, устойчиви на поне 3 атм!!! Кой как си рекламира продукта и как това влияе на продажбите не са по темата.

Така де, дойдохме си на думата. Реклама и прах в очите. Какво стана с 0,35 и 1,6 на Омегата, тя поне не е била за магазините.

П.С. ясно че до Мусала налягането едва ли влияе, движението преди всичко
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот Toshiro » 04 12 2016, 23:42

Предполагам, че е тест в работни условия. Знам за един случай на тръбопровод с работно налягане 40 атмосфери, издържал 72 часова проба при много по-високо, върти ми се 200, и все пак цъфнал по време на работа, та що да не тестват на каквото си решат?
Toshiro
Маниак

Мнениеот kokokoz » 04 12 2016, 23:49

blr написа:
kokokoz написа:ето кой е бягал от часовете по физика и химия.................................. :))

"Колега", аз имам докторска степен по физика, Иначе съм завършил химическия факултет на СУ. С това си изкарвам хляба и до днес. А че съм бягал от часове... отдавна беше, но май е вярно. Бягах от часове по НВО и "устройство на автомобила". Даскалите бяха малоумни и си мислеха, че разбират от всичко :).

Преди да се пишат глупости е добре да се позамисли човек, ако не за друго, поне за собствения си опит. Образователна или научна степен в точните науки не е нужна-нужно е елементарно логическо мислене и статистически средна интелигентност.

ПП: Под калпави разбирам китайци (какъвто се обсъждаше) и останалите в производство руски механизми. Ако си се катерил или летял с "ети" би трябвало да ти е ясно как им влияе атмосферното налягане.

ехаааааа ама ти подпали от нищото......................
всъщност изгубих нишката,че става въпрос за точно китайски механизъм и за това казах за механизмите ета!
но както и да е! :)
иначе собствения ми опит се базира от това че не съм стоял в лаборатории или епруветки и колби а,че съм работил зимно време в ски училище,изкарвал съм и по месец в открито море когато сме излизали за черноморска акула,вадене на рапани,както и че съм вадил червени корали при мароко,както и живеене по 7-10 дена в баро-камера и винаги имаше разлики в начина на работа в механичните ни часовници!за това се предпочитаха кварцови,а за под водата най вече компютри!
другото съществено е,че не става въпрос за някакви супер фрапантни отклонения от общата работа на механизмите!
тук говорим за секунди и има няма 20-40 градуса разлика амплитудата!
друго съществено нещо е,че в дебелите книги по часовникарство най надлежно е писано за всичко това и то с мноооого примери! както и много марки от най високия клас изрично го споменават в инструкциите към часовниците!или и тези които са го писали не разбират нищо и нямат дори логическо мислене и средна интелигентност!
"колега" ! не прави от мухата слон!
Аватар
kokokoz
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Механизми