Точност на механичен часовник

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

Re: Точност на механичен часовник

Мнениеот blr » 05 12 2016, 00:15

Toshiro написа:За да могат да го продават за 12 бона, за щото е готин и е нещо повече от сейко и сийгъл, които на нищо не са тествали. Нека да припомня, че говорим за херметизирани корпуси, устойчиви на поне 3 атм!!! Кой как си рекламира продукта и как това влияе на продажбите не са по темата.

Ето това обяснява много неща.
Няма как да знам кой, как и защо си тества и рекламире часовниците.
Важното е, че атмосферното налягане, поне в границите съвместими с човешкия живот, не влияе по никакъв начин на работата на който и да е часовник.

ПП:
kokokoz написа:иначе собствения ми опит се базира от това че не съм стоял в лаборатории или епруветки и колби...

Глупости повече няма да коментирам. Всеки с акъла си. Всеизвестно е, че за да има дискусия е необходимо двете страни да са приблизително на едно и също интелектуално ниво.
blr
Почитател

Мнениеот kokokoz » 05 12 2016, 00:34

blr написа:
Toshiro написа:За да могат да го продават за 12 бона, за щото е готин и е нещо повече от сейко и сийгъл, които на нищо не са тествали. Нека да припомня, че говорим за херметизирани корпуси, устойчиви на поне 3 атм!!! Кой как си рекламира продукта и как това влияе на продажбите не са по темата.

Ето това обяснява много неща.
Няма как да знам кой, как и защо си тества и рекламире часовниците.
Важното е, че атмосферното налягане, поне в границите съвместими с човешкия живот, не влияе по никакъв начин на работата на който и да е часовник.

ПП:
kokokoz написа:иначе собствения ми опит се базира от това че не съм стоял в лаборатории или епруветки и колби...

Глупости повече няма да коментирам. Всеки с акъла си. Всеизвестно е, че за да има дискусия е необходимо двете страни да са приблизително на едно и също интелектуално ниво.

аз не съм нито физик,нито химик! всеки в дадени области е по добър от някой друг според задълбочените му знания и развитие! и това не определя интелектуалното ниво!
а точно тази ти реакция наистина е определяща за интелектуалното ти ниво! наистина всеки с акъла си!
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот stepona555 » 05 12 2016, 01:19

::drinks:: Аз като обикновен инженер , който обаче е пил бира в Тенекиите , т.е. имам наполовина докторат по химия и вадил миди от Райския залив оборудван с бански да ги събирам т.е. половин водолаз , имам цял въпрос към спорещите за налягането.
1 Какво приемеме че е херметизиран на 3 атм или че е като решето и влизат мухи вътре.
Ако е херметизиран разлика в налягането от 1 атмосфера грубо , все пак разглеждаме порядък ,а не точна стойност би повлияла на тоноста само и единствено ако предизвика някаква деформация на касата , която от своя страна да промени хода на механизма.Понеже един от малкото изпити които съм взел в меито е съпротивление на материалите , повярвайте тази деформация на стомана или титан ще ви е трудно да я измерите ако е измерима с нещо освен микроскоп.
Ако не е херметичен задачата излиза от областа на математиката и навлиза в областа на игрите и хазарта.
вътре ще се мени в по голяма степен влажност , тампература , запрашеност и др.
Неконтролиран експеримент който каквито и резултати да покаже нищо не означават

Колегите които твърдят че всички китайски механизми са боклуци , силно преувеличават .
Може би колегата Миро който има представителна извадка китайски механизми ще сподели , защото само от един часовник или от един ми каза че чул от сигурно място не може да се прави заключение.
На други места други хора твърдят различни неща
http://forums.watchuseek.com/f20/accura ... 31253.html

Поздрави и ::drinks::
stepona555
Маниак

Мнениеот kokokoz » 05 12 2016, 01:35

stepona555 написа:::drinks:: Аз като обикновен инженер , който обаче е пил бира в Тенекиите , т.е. имам наполовина докторат по химия и вадил миди от Райския залив оборудван с бански да ги събирам т.е. половин водолаз , имам цял въпрос към спорещите за налягането.
1 Какво приемеме че е херметизиран на 3 атм или че е като решето и влизат мухи вътре.
Ако е херметизиран разлика в налягането от 1 атмосфера грубо , все пак разглеждаме порядък ,а не точна стойност би повлияла на тоноста само и единствено ако предизвика някаква деформация на касата , която от своя страна да промени хода на механизма.Понеже един от малкото изпити които съм взел в меито е съпротивление на материалите , повярвайте тази деформация на стомана или титан ще ви е трудно да я измерите ако е измерима с нещо освен микроскоп.
Ако не е херметичен задачата излиза от областа на математиката и навлиза в областа на игрите и хазарта.
вътре ще се мени в по голяма степен влажност , тампература , запрашеност и др.
Неконтролиран експеримент който каквито и резултати да покаже нищо не означават

Колегите които твърдят че всички китайски механизми са боклуци , силно преувеличават .
Може би колегата Миро който има представителна извадка китайски механизми ще сподели , защото само от един часовник или от един ми каза че чул от сигурно място не може да се прави заключение.
На други места други хора твърдят различни неща
http://forums.watchuseek.com/f20/accura ... 31253.html

Поздрави и ::drinks::

::drinks:: ::drinks:: ::drinks:: това май е в повече тази вечер ..................... тук се нищи точност а не водоустойчивост и херметизация! за това си има раздел и теми!
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот phil05 » 05 12 2016, 01:40

А аз от меито колкото е останало, нищо не мога да използувам по въпроса за тая дивотия с налягането и не знам защо изобщо се занимаваме с нея. Стана въпрос.

Но пък непрекъснато срещам особено в немски сайтове, като пишат за точност и влияние от външни фактори, все се появява това налягане - до температура, начин на носене и магнитни полета. И kokokoz рече, че и в специализирана литература и в инструкции го има. Ей ги JLC тествали при различно налягане.

Някога някъде четох, че при едно маниакално настройване на хубав часовик с махало забелязали, че точността му се мени с промените на атмосферното налягане. Май го бяха отдали на по високата плътност на въздуха, повече молекули и съпротивление върху махалото при по високо налягане. Намалява амплитуда и бърза. И обратно.

Може пък да има нещо, ама чак пък толкова...А определени часовници нищо чудно да изравнят налягане, въпреки че са водоустойчиви. Въздухът преминава по лесно от водата и освен това е въпрос на време.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот blr » 05 12 2016, 02:15

stepona555 написа:::drinks:: Аз като обикновен инженер , който обаче е пил бира в Тенекиите , т.е. имам наполовина докторат по химия ...

"Тенекиите" изгоряха преди четвърт век.

Ако някой може да представи реално доказателство или логична причина за влияние на атмосферното налягане върху работата на часовниците, нека го направи. Повтарям, РЕАЛНА. Оставяме настрана написаното в рекламни брошури и други разни листовки. Освен мен, тук се изказа и професионален часовникар, дали обърнахте внимание:
diran написа:Въздушното налягане го забравите не е изкачвал Еверест все пак.

Обръщаме внимание и на думите "въздушно" и "атмосферно". На море за миди и рапани и аз съм ходил, което съвсем не ме прави и наполовина водолаз...

И да повторим: разликите в налягането на тези височини са минимални. Дори часовник със скромна херметизация би се справил. А дори да не се справи и да изравни налягането, какво от това?
Човекът се е качил до в. "Ботев", махал с ръце цял ден и китайският механизъм се е забързал, вероятно е нормално. Какво ли би станало ако се разходи от Варна до Балчик например?
Занимаваме се с глупости и си чешем клавиатурите. Вече го написах, свестните механизми не реагират драстично на такива промени в условията. Да, вероятно ще промени хода с 2-3 сек./ден, но това надали ще се забележи. Калпавите такива ще се разхождат с по 20- 30 и това не остава незабелязано.
blr
Почитател

Мнениеот Toshiro » 05 12 2016, 02:41

Stepona уж не разбираше английски. Чайките, ако бяха като Ета, отдавна Омега да са направили някакъв договор да слагат модифицирани сийгъли в техните корпуси и да ги кръщават с техни номера. Всеки има право да вярва на каквото си иска, но здравият ми разум не позволява да чета такива неща повече :) Не съм запознат с тестовете за водоустойчивост на часовниците и колко време задържат тестовото налягане, но съм убеден, че всяко разсъждаване в посока защо еди кой си тествал на някакво въздушно налягане механизма си е търсене на теле под вола. Никакъв шанс да изравни такава минимална разлика в налягането ако има водоустойчивост. Ако утре създам манифактура и направя инхаус с база 2892А2 и напиша, че тествам на 10 атм и теоретичен вакуум очевидно ще събера фенове :)
п.п.: изпреварили са ме
Toshiro
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 05 12 2016, 08:56

Голямо обсъждане...
Ако един часовник е наистина херметичен, промяната на атмосферното налягане може да му повлияе само чрез промяната на размерите и формата на касата му, което може да се пренебрегне - няма как да има някакво влияние.
Обаче херметичните часовници биват принципно 2 вида - относително херметични (с коронки на винт :mrgreen: ) и абсолютно херметични - с обикновени коронки с о-пръстен, които просто се въртят...
Та тук трябва да се каже, че ако си отвиете по някяква причина коронката на винт, налягането веднага се изравнява с околното, при което същевременно в часовника влизат няколко мухи и голям брой абразивни частици...Да се чудиш що ги произвеждат тия коронки, мани тва, ми намамват хората да им ги купуват !!!
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот senna » 05 12 2016, 13:26

Втори потребител, имам в предвид Невен, първият бе Диран, със сериозен опит и познания в часовникарството отсвири промяната в атмосферното налягане при смяна на надморска височина, като възможна причина за промяна на хода. Това, май дава отговора на въпроса възбудил полемиката и той е отрицателен, т.е. няма такава възможност или зависимост, нито на вр. Мусала, нито на вр. Ботев. :)
Всичко останало е възможна причина. Температура, активност на движението с честа смяна на позициите, резки движения, вибрации, сътресения и т.н. В случая май точно по-резките движения по време на прехода на колегата са повлияли в най-голяма степен. Според мен за точността на часовниковият механизъм основна роля има триенето и съпротивлението, което то поражда. То май при конструирането и изработката му това е и основна цел, да се сведе до минимум триенето в контактните зони. Резките движения освен на работата на баланса, повлияват и на зоните и точките, в които има триене, вкл. и в зоните където самият баланс лагерува с оста си. Не напразно различните механизми, се държат по различен начин при гравитационно претоварване. При тестове за височинни рекорди в изтребител, Lemania 5100 се държи много по-добре от Valjoux 7750 например. На какво точно се дължи, като разлика в устройството на движенията, нямам идея, но е факт. Ако някой знае, ще е хубаво да го сподели. :)
Прецизността на настройка чрез регулиране в две, три или пет позиции също е фактор, по-високият клас движения с повече позиции за регулиране, ще се повлиява по-малко, но не и хич. :) Интересно ми стана, защо ли наистина някои производители са дали информация за промяна в налягането, като възможна причина за нарушен ход. Според мен пак, не е заради физико-механични зависимости в движението, по скоро, както загатна Phil05 е свързано с химични такива, промяна във вискозитета на маслата например и от там промяна в триенето, и това при положение, че външното и вътрешното налягане се изравняват, т.е. часовника не е херметизиран в никаква степен.
Колкото до качествата на движенията според националността им, това май е по-интересното в темата. Хвърлиха се сериозни епитети към China made продукцията и съветската такава, разбира се с основание. Има разлика, но откъде идва тя. Конструкция ли, материали ли... май не толкова е в тези показатели, че да ги заклеймим като "боклуци". В един период използваните материали и технологии са били идентични (родинирането е доста по-нова технология, а алпака все още се използва само в най-високите класове инахаус движения)и въпреки това Swiss made продуктите са се държали и все още се държат по добре. Основно нещата опират до качественият контрол. Не само на ниво сглобяване, а по време на целият процес. От избор на доставчик на материали плюс качествен контрол на същите тези материали още на входа. Защо ли една от марките синоним на качество е възприела подхода да затвори целият цикъл и да си произвежда сама всичко. От стъклата до отливането на материала за касите. :) После пак опираме до специфична класификация и съответен контрол при самата подборка за сборка на балансовото колело и спиралата в блок, както и на всички останали елементи. Въвеждат се еталони и после се следи дали всичко произведено отговаря на тях. Не отговаря ли, отива в коша и не се допуска до сглобяване, където пък съвсем става задължителен контрола по квалификацията на служителите и самата работна среда. Е, това нещо в Китай го няма и съответно после има проблеми от всякакво естество, съответно и цената е различна, но всеки сам да си преценява за какво и колко ще харчи. Хубаво е, ако се закупи китайски механизъм с проблемна устойчивост на хода, първо да мине през майстор за едно качествено обслужване. Пак не е гаранция, че ще кара колкото швейцареца, но поне ще заработи доста по-точно. ;)
Да не съм голословен, ето тук едно хубаво сравнително ревю писано от човек специалист и с опит, именно за разликите в качеството на допуснатите за продажба движения при един швейцарец и при неговите китайски клонинги, както и съответното качество на самото сглобяване и средата, в която е извършено. Интересно четиво е!

http://watchguy.co.uk/comparison-sea-gu ... ck-sl3000/
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот stepona555 » 05 12 2016, 14:08

Toshiro написа:Stepona уж не разбираше английски.

Offtopic: покажи
Вярно е , никога не съм учил и знаел английски , като изключим няколко думи които знам покрая компютрите и програмирането.
Затова давам линкове , които съм чел с гугъл преводача ( голямо забавление).
Засега с български руски и малко еспански я карам някак.

Да обобщя и аз , като вероятни причини за избързването останаха три , подреждам ги по важноста им за неточноста според мен.
1.Активните движения на китката
2.Постоянно навитата на макс пружина
3.По ниската температура на механизма

А 1 точка е следствие от това че е китайски и не се знае как е настроен и профилактиран

А кое колко процента е повлияло могат да гадаят специалистите
::drinks::
stepona555
Маниак

Мнениеот stealth » 05 12 2016, 18:11

Интересно беше да се прочете дискусията. Мерси :)
Иначе часовникът е на няколко месеца, не е минавал настройки/профилактика. При нормално всекидневно носене бърза с около 20 сек. за две седмици. Беше ми интересно, какво влияе в най-голяма степен за да покаже по-голямо отклонение. Благодарности още веднъж :)
stealth
Напредващ

Мнениеот phil05 » 06 12 2016, 23:46

Споменах в една друга тема, че днес говорих с един познат майстор в Швейцария, работил е в известни марки, едната Ролекс, сега е съсобственик на магазин за часовници в Берн и шеф на собствения им сервиз. Пада си по шегите, но когато е сериозен е повече от сериозен. Стана въпрос и за това налягане :). Предавам почти дословно разговора:
...
- И кажи сега, каква е тая работа с налягането, дето пишат че и то влияе, какво влияе?
- Това пък какво се сети сега...Нищо не влияе, на практика.
- А защо пишат, какво трябва да им става?
- А на тебе какво ти става като се промени? Промяна на височина например?
- Ами болят ме ушите. И ми пукат.
- Ето виждаш ли? Значи има нещо. И него го болят ушите.
- Стига сега, кажи. Нали е херметичен, водоустойчив...
- На тебе като си хремав и са ти запушени носа и ушите какво става? Още повече те болят ушите от промяна на височината, нали?
- Айде стига де. Кажи, сериозно.
- Виж сега, аз на тези неща не им обръщам внимание, има толкова други по – важни... Но има нещо, според мен, ето какво. Часовниците с махало се влияят доста от налягането, нали? Всеки трябва да се настройва наново на определена височина и налягане. Плътност на въздуха, махало, триене с въздуха, има значение. При баланса на малък часовник теоретично пак си е от значение, въпреки че е несравнимо по – малко, но и честотата е доста по голяма. Нали си чувал вентилатор като работи? Има си триене с въздуха. Повече налягане, повече молекули, повече триене. Но влияе малко. И най важното – добър баланс и хубава спирала компенсират, нещо като... (споменава изохронизъм, ама го свърза някак, не помня как) Така че днес на практика няма значение. Но открит механизъм, ако няма компенсиране, значи чисто теоретично, ако го качиш на Матерхорн, ще бърза.
- А, дойдохме си на думата, открит механизъм...Ми нали са херметични, водоустойчиви?
- Именно. Затова и днес няма толкова значение. Но някои и с малък проблем в херметичност, и да не пропускат вода, пускат въздух с времето навън навътре. За няколко часа примерно. Въздуха преминава по лесно от водата (това и аз го предположих някъде горе ::angel::). Продължава: Как всички пускат хелия безпрепятствено? Друга молекула, и други работи спомагат...
- А колко горе долу ще бърза?
- Откъде да знам, не съм се интересувал. Има някакви изледвания и книги. По скоро преди, когато са се занимавали много по - сериозно с всичко. И механизмите и баланси и спирали не са били толкова добри, и едни големи такива, с винтове, на джобните, и не са били херметични...Вероятно е имало значение. Остави това...
- Бе питам, тука дискутираме с едни приятели.
- На твоите приятели не им ли трябва някой хубав часовник, ами се занимават с това? Мога да предложа...
- А защо пишат разни фирми, че тестват и това? Ето JLC...
- Ами отговарят на високите изисквания на клиентите за механизъм и точност, до съвършенство. Е, сериозно, може да гледат, дето казахме компенсира ли добре, същевременно и да не пропуска въздух и налягане, не знам. Те си знаят. Нека тестват.
- Колко може да е отклонението, ако не компенсира добре и пуска въздух? Или ако компенсира и е ОК?
- Откъде да знам...минимално. Малки части от процента. Но колкото и да е минимално като процент, като секунди се усеща, примерно 5 секунди на ден разлика са... (не помня какво каза, нещо с 1, сега го сметнах 5 скунди са 0,01 %). Къде има такъв измервателен уред, с такава точност, доста чувствителен, но и несъвършен, пък и да не се влияе и от налягането? Ето и ти си нсъвършен и чувствителен уред и те болят ушите. Затова казвам, може и него да го боли нещо. Хайде стига, кажи сега за какво се обаждаш, сигурно има нещо друго.
–––––––––––––
Това е – без коментар, който както иска да го разбира. Може да не е толкова компетентен майстора, нека да не е вярно, но повече ми допада такъв вид дискусия, отколкото – малко високомерно „аре бе“ и толкоз.

Сега гледам, че никой никъде в този разговор не е казал, че налягането реално има някакво значение и трябва да му се обръща внимание, просто стана дума.

А може и Сийгъла да не компенсира толкова добре и да е пуснал и изравнил малко налягане по Мусала. И хайде да не е на 3 или 4 място по значение, но да е на 6-то или 10 -то и разликата в налягането също да е добавило секунда – две. Пак ще е интересно, а не просто – 0, аре стига и толкоз. ::drinks::

П.С. Между другото, още не е ясно защо са тествали Омегата лунната на 0,35 бара, не вярвам да е заради кислорода. И на 1,6 бара ::angel:: ::drinks:: .
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 07 12 2016, 00:53

Много добре Вальо! Определено си богат човек... нямам в предвид материално. Богат си с приятелите си! :thumbup:

Сега това с махалото, осцилацията и налягането е известно. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Pendulum

Според това изследване обаче, грешката от промяната на барометричното налягане в границите на човешкото местообитание е твърде минимална, за да доведе до описаното от колегата.
PDF файла е на английски и ще се забатача с точен превод, ако на някой му е по-лесно нека го преведе.
Най-общо казано, става въпрос за отклонение в порядъка на 2-18 секунди на година и 0.2-0.4 секунди ден!
Това е официален документ на Оксфорд публикуван в интернет.

University Press Scholarship Online
You are looking at 1-6 of 6 items for: keywords : air pressure
Correcting the pendulum’s air pressure error
Robert James Matthys
in Accurate Clock Pendulums
Published in print: 2004 Published Online:
January 2010
ISBN: 9780198529712 eISBN: 9780191712791
Item type: chapter
Publisher: Oxford University Press
DOI: 10.1093/
acprof:oso/9780198529712.003.0027
This chapter describes how to calculate and remove the air pressure
error from a clock's time error versus time chart. Depending on
geographic location and the density of the pendulum materials, air
pressure variations can cause roughly 2-18 seconds of error in a clock
in a year's time interval. This is because the pendulum ‘floats’ in a sea
of air, and variations in the air pressure make the pendulum slow down
or speed up. In this chapter, the pressure error itself is described first,
followed by an actual clock data run to show how the pressure error
is calculated and then removed from a clock's time error versus time
curve. Correcting for the pressure error corrects the clock's time to a
constant average pressure at the clock site. The error is the product of
the pressure difference times time. More specifically, it is the integral of
the pressure difference with respect to time.
Time error due to air pressure variations
Robert James Matthys
in Accurate Clock Pendulums
Published in print: 2004 Published Online:
January 2010
ISBN: 9780198529712 eISBN: 9780191712791
Item type: chapter
Publisher: Oxford University Press
DOI: 10.1093/
acprof:oso/9780198529712.003.0030
The rate of a pendulum clock is affected by air pressure. As the air
pressure increases, the clock slows down, and vice versa. The basic
cause is that the pendulum floats in a sea of air, and when the density of
the air changes, the effective weight of the pendulum changes by a small
but significant amount. A pendulum's sensitivity to air pressure depends
on bob shape and density, and is in the range of 0.2-0.4 second per

Твоят приятел може и да е прав, и грешката да е по-голяма. Не знам, нека Диран и Невен да кажат, но ако се натрупат няколко фактора и тази грешка измести най-долната точка от момента на началният импулс отдаван на баланса, дали това няма да я мултиплицира и да се случи това коментирано отклонение с над 20 секунди/ден.
::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот stepona555 » 07 12 2016, 01:12

Нищо не влияе, на практика.

Човека ти го казва в прав текст , ти опитваш 6 пъти да го накараш да каже нещо различно(от кухнята ), но всеки път той ти казва по различни начини , че няма никакво практическо влияние .Коментара за безсмислените изследвания които оправдават едни високи цени е доста добър .
Поне кажи какъв хубав часовник предлага, и той да завърши добре годината , а пък защо не и някой от нас.
::drinks:: ::drinks::
stepona555
Маниак

Мнениеот phil05 » 07 12 2016, 02:19

Че и аз 6 пъти казвам, че няма практическо значение... Ама това ли им е интересното на пущините, това да не е телефон да ми показва колко е часа и толкова? Все пак измъкнах от него мнение, има ли, няма ли такова влияние и че има, или може и да има, ако не компенсират добре и изравняват налягане, колкото и да е пренебрежимо малко това влияние. А той много добре знае за какво става въпрос , но се базика да ме дразни, познаваме се. Това ми е по интересно, а не каква работа ми върши часовника практически. По цял ден гледам кое колко работа ми върши, че и с часовниците ли, дето се забавлявам с тях ;) Виж в линка долу хората в един колеж с какво се забавляват :)) то така са ставали нещата и с нашите часовници, не е толкова безсмислено. Ще го видим тези дни какво предлага човека, не новите часовници, а едни други...Ако има нещо интересно, разбира се ще пиша.

senna написа:...
приятелите
...
Сега това с махалото, осцилацията и налягането е известно. :)

https://en.wikipedia.org/wiki/Pendulum
...

Асене ::drinks::, този човек в Берн е наистина много готин и скромен и извън шегите много сериозен, каквото каже с половин дума, става, че и отгоре. Трудното е, че вероятно очаква същото и от другите ;)

Направи ми впечатление, че даде веднага за пример часовника с махалото, явно е известен и познат въпрос, като въпрос, не че им е толкова проблем. Явно са се занимавали и с това. Часовникът с махало поне е недподвижен, няма ги доста от влиянията върху ръчния и могат да си играят колкото искат да го правят много точен, като морски хронометър. Ей ги, правили са барометрични компенсатори по махалото...

Ето тук един такъв, пак на Острова в Тринити колеж и то 2010 г.

http://trin-hosts.trin.cam.ac.uk/clock/ ... theory.pdf

Освен това пише и нещо за отклонението в зависимост от налягането, 10 мс на 1 мбар. Или една стотна. Означава нищо и половина, възможни 0,6 сек/ден разлика, при максималните промени в налягането на една и съща височина, да кажем около 60 милибара/хектопаскала. Ако го качиш на Мусала 3000 м ще даде за разликата около 300 милибара + 3 секунди на ден или минута и половина на месец, явно им е било много за точен часовник с махало. На Еверест + 7 секунди на ден. Ако не бъркам в сметките.

При механизъм с баланс и да е отворен за външно налягане, разликата трябва да е много по малка. Така че 20 секунди са невъзможни. Вероятно няма и 1 сек. разлика. Нали стана ясна основната причина много движение и аз го написах първо. Ставаше въпрос дали може изобщо да се говори за нещо такова като влияние на налягане, ей така от интерес, не защото е от практическо значение. Е, поразнищихме го. ::drinks::
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот diran » 07 12 2016, 11:43

[youtube]https://youtu.be/QcSpglCYHZw[/youtube]

Да коментираме видяното.

https://youtu.be/QcSpglCYHZw

П.П.
Е немога да се оправя с тези клипове и това е.
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот senna » 07 12 2016, 11:56

diran написа:

Да коментираме видяното.

https://youtu.be/QcSpglCYHZw

П.П.
Е немога да се оправя с тези клипове и това е.

Оправих го. ::angel:: Интересно става сега. Гравитацията има ли някакво влияние във видяното?
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот phil05 » 07 12 2016, 12:45

:) Ми аз го написах още в първия пост след въпроса на колегата:

phil05 написа:...
А в твоя случай - според мен и по - интензивното движение, в смисъл доста по честата промяна на позициите. Не различните статични позиции, които също дават отклонение. А по време на промяната, завъртане или движение, докато мине от една в друга и се стабилизира, има там разни сили действат на баланса.
...

П.С/ Вярно, какво ли ще покаже един виброграф, ако има как да му се върже часовник, който се върти и се движи непрекъснато?

Интересно ако го завъртиш в друга позиция, както си е на стойката ли се казва. Дали ще покаже какво става по време на завъртането , май не, защото сигурно няма да му хареса на вибрографа какво ще чуе. То това е интересно, и после стабилизирането. Преди 15-20 години оня "аналоговия" на Солунска на Ремко с говорителчето, като го завърти майстора си "показваше" силния пристъп на аритмия по време на въртенето, поне се чуваше :)) Че и на хартийката точките пощуряваха, докато се стабилизират донякъде, като спре. Нали отчита непрекъснато. После идва стабилизирането до нормалното му отклонение.
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот senna » 07 12 2016, 14:07

А сега, си представете оператор на RC1 - 1Ver (Ръчна количка с едно колело - версия 1, без каучуков пръстен на колелото), тичащ празни курсове по калдъръмена настилка с механичен часовник на китката. :wtf:
Само давам идея на НАСА за евентуален тест при избор на официален хронометър за мисиите им на Марс. ::angel:: ;)

phil05 написа:П.С. Между другото, още не е ясно защо са тествали Омегата лунната на 0,35 бара, не вярвам да е заради кислорода. И на 1,6 бара ::angel:: ::drinks:: .

Ми ти го даде отговора. :) 0.35 бара=350 милибара и 1.6 бара=1600 милибара. Разлика от 1250 милибара. При 10 милисекунди/1 милибар това прави 12500 милисекунди или 12.5 секунди. А това вече си е сериозна грешка при работа с тахиметрична скала, на която следва да се разчита в случай на отказ на останалата апаратура в откритият космос. Както колегата blr подчерта някъде в предните постове, такава ситуация е напълно възможна и при комбинация с разхерметизиране на модула, между другото се е случвало на Аполо 13, та добре че са тествали и добре, че Омегата се е представила подобаващо. Легенда или не, Омега кал. 321 си е официалният ръчен механичен времеизмервателен уред за всички лунни мисии и си е заслужила надписа на капака в бой при това! ::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот phil05 » 07 12 2016, 14:29

Това с 10-те милисекунди беше за махалото, но може да са искали все пак да видят какво става. Май са го гледали на какво прилича след тестовете. Може и да са се чудили какво да измислят, че да е по... Интересно как се е държал във вакуум, ама там май по важно е да не изхвърли стъклото. Или да не избута коронката в положение сверяване :)). Интересен е теста със звука 130 дб. Какво ли ще покаже виброграф при честота хармонична на неговата ::angel:: ? Или на Роджър Уотърс на стадиона, дето една от сираунд колоните с хеликоптера ми беше до главата ::angry::
Аватар
phil05
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Механизми