Предимства и недостатъци на механизмите

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

Предимства и недостатъци на механизмите

Мнениеот Genev » 01 03 2010, 19:29

Идеята за темата ми дойде от тази за верижките/каишките. Би било хубаво да съберем на едно място информацията за предимствата и недостатъците на механизмите. Тоест да споделим собствените си знания и впечатления за цената, точността, подръжката, здравина, трайност и т.н. Ще едитвам поста, за да добавям информация.

1.Кварцови:
1.1.Предимства:
-опростени (по-лесни за обслужване?)
-евтини
-сравнително точни (до няколко минути отклонение за година)
1.2.Недостатъци:
-нужда от смяна на батерията (на няколко години)

2.Механични:
2.1.Предимства
-
2.2.Недостатъци
-трудни за обслужване
-скъпи
-нужда от смазване (на няколко години)
...
Аватар
Genev
Master User

Re: Предимства и недостатъци на механизмите

Мнениеот Groot » 01 03 2010, 20:21

Хубава тема!

Не бих казал, че кварцовите са опростени от гледна точка на обслужване. Не съм изпадал в подобна ситуация, но мисля, че ако платката откаже си до там, докато при механичните почти всичко е поправимо и отделните модули обикновено са много повече.
Да - тенденцията е, да са по-евтини, но изключенията в това правило са толкова много, че самото правило губи смисъл като такова.
Определено са по-точни. За мен това им е огромното предимство.
Освен това особено дигиталните кварцови часовници имат възможността да показват адски много неща - температури, налягания, височина, дълбочина и от сорта. Много по-отворени са от към хронометри, аларми. Някой от тях даже имат блутут, камери и други неща, които нямат нищо общо с измерването на времето. Неща, които могат да са много по-полезни в определени ситуации все пак.
Освен това кварцовите са много по-издържливи на удар и лоши условия.
Смяната на батерията е сравнително малък проблем. Освен това Kinetic и Eco-drive например те карат доста по-рядко да се замисляш за батерия. То докато дойде време да им сменяш батерията, или се е скапал, или си го продал или нещо друго е станало :)
За мен те имат един доста по-сериозен недостатък, който си зависи от човека разбира се - не са толкова интересни, колкото механичните. Кварцовите часовници са малко по-скучни... имат доста общо с часовника на телефона, което мен лично не ме радва.
Но много хора те са отличен избор - както за такива, които не се вълнуват много от часовниците като такива, така и за фенове, които просто знаят какво искат и това си е кварц.

Основен плюс на механичните за мен е, че са истински класически часовник с всичките му предимства и недостатъци. Там виждаш как стават нещата - буквално наблюдаваш как часовникът отмерва времето - нещо, което го няма при кварцовите.
За цената си говорихме, както и за обслужването. Нуждата от смазване я има, но тя понякога е на 10-15 години. Не много кварцови могат да се похвалят с подобен дълъг живот.
От там и другия плюс на механичните - ако се поддържат и има части за тях, те са на практика вечни.
Механичните не се нуждаят от батерия. Почти всички съвременни механични не се нуждаят и от навиване, тъй като са автоматици.
Минус е, че са по-чувствителни на сътресения и други външни намеси, като магнитни полета, температура и т.н.
Минус е и че са по-неточни. Дори и точните механични не могат изобщо да се сравняват с кварцовите по този показател (един от важните все пак)

Според мен човек трябва да е имал и от двата вида, за да може да прецени правилно.

Това е от мен :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот kagebista » 03 03 2010, 21:46

Кварцовият механизъм ми е фаворит от гледна точка на това да е функционален часовника и да си показва времето - нали за това е предназначен все пак. По-точния часовник е разбира се и ако е хубав кварца спира извъднъж - няма изоставане, няма избързване до последната секунда извън рамките на гаранционното отклонение. Стоп и хайде за батерийка. Подходящи за хора, които не могат да се задоволят с един часовник. Ако се развалят качествено както каза колегата горе - са до там, но това при тях е рядкост освен ако не е някой вече много дърт часовник и му е дошло времето. Тенденцията на повечето производители е над 10 години работа, но все пак се ограничават в гаранциите си до макс 3г. На кварц за 1000 лева обикновено му дават гаранционно отклонения 5-15 секунди за месец според условията да се случи това. При автоматичен от същата марка, но струващ 3000 - отклонението му нараства от 30-60 секунди и нагоре според зависимостите.
Механичните носят някаква аура с тях от 100летие назад с това, че са живи вътре. И точно факта, че не се отваря и всичко се извършва само от самосебе си ги прави предпочитани. Но, не е така! Те трябва да се стопанисват и обслужват навреме. Ако не се направи..... после ще предстоят по-скъпи ремонти. Колкото по-стар, толкова по-примамлив, толкова и по-скъп за обслужване ако се наложи подмяна на част. Не напразно големите имена правят новите си модели да изглеждат старинни - знаят какво се търси и знаят кое ни замайва главата. Тук не мога да дам оценка дали са предпочитани за хора, които обичат да имат много часовници и в същото време да ползват часовника по предназначението му - да показва точно време във всеки момент. За мен 4 автоматични часовника биха ми причинили дискомфорт, отколкото 4 кварцови порари факта, че като дръпна да го сложа някой - той ще е спрял. Ако мина на автоматици, ще трябва да ги глезя с навиваща кутия и излишен ток - пари, които така или иначе ще отидат разходи за батерийки във времето :mrgreen:
Изображение
Аватар
kagebista
Master User

Мнениеот Genev » 03 03 2010, 23:07

Чакам да се насъберат повечко постове, за да "отсея" общото мнение! Пишете не мързелувайте! :D Даже и голяма част от мнението ви да се припокрива с някое от предишните е хубаво да го знаем. (:
...
Аватар
Genev
Master User

Мнениеот Groot » 03 03 2010, 23:15

kagebista, прав си, че механичните обикновено гълтат повече разходи, но пък съм сисгурен, че и ти не търсиш най-евтините варианти :).
Че какво като е спрял, дори и с "навиваща кутия" (май се сещам какво е това, но дай снимки ако имаш под ръка :) ), ако не си го носил месец примерно, той ще е толкова неточен, че така или иначе, ще ти се наложи да го свериш - 10 движения преди това и ето, че пак цъка. Аз лично съм голям фен на ретро часовниците, както и на ретро нещата по принцип... ама от онова ретро - 50,60 години назад.
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот kagebista » 03 03 2010, 23:37

Изображение
около 250-300 лева - пускаш - върти, спираш - почива
Изображение
около 350-400 лева - има степени да си избираш как да работи. Върти 1 минута - спира за 30 мин. Върти 3 часа - спира за 12. Върти нонстоп 24 часа - спира за 36, и тръгва отново точно когато се очаква да спре часовника. По-спомен ги пиша степените, но се схваща идеята защо така работи.
Изображение
от 500лева нагоре - чиста шоукейс кутия с всички екстри, включени в горните 2, като всяка клетка се контролира отделно.

Това са кутиите, които ми допазат - за много часовници, дървени или кожени и с допълнителни невъртящи отделения за да се вземе бързо по-подносвания часовник. Има за един или два часовника в гнездо. Има с 2-3-4 и повече въртящи гнезда. Има и кутии тип дискотека с неони и други щуротии - мен лично не ме радват.
Едит: оправих снимките
Последна промяна kagebista на 13 03 2010, 23:00, променена общо 4 пъти
Изображение
Аватар
kagebista
Master User

Мнениеот trysth » 03 03 2010, 23:40

Тия кутии са много интересна идея. Не бях чувал за тях.
Аватар
trysth
Master User

Мнениеот ..... » 04 03 2010, 00:42

За кутиите съм чувал,и не само това,мераклия съм сам да си направя,но още не ми идва идея как да стане.Просто ми се виждат много парите за парче дърво,па макар и махагон да е :D
Колеги споделете вашите идеи за такива кутии,но не само за съхранение,искам да може и да навива автоматиците.Но идеята е сам да си я направя ;)
Моята Колекция:
Seiko SKX779-Black Monster
Seiko 5 6319-5021
Seiko 5 7009-3130 A2
Seiko 5 7009-876A
Vintage Seiko Chronograph 6139-7002 JDM
Vintage Poljot Automatic 2616.2H 23 jewels
Vintage Poljot 2614 17 jewels
Vintage Gold Plated Poljot 2614.2H 17 jewels
Vintage Tissot Seastar Automatic 2481
Vintage Tissot Seastar Automatic ЕТА 2836-2
Swiss Army Classic Quartz Watch
Casio MTP-1240-2ADF
TCM Digital and Analog watch

Изображение
Изображение
Аватар
.....
Маниак

Мнениеот zaharyg » 04 03 2010, 14:08

В България продават ли някъде такива кутии
zaharyg
Маниак

Мнениеот kolaksazov » 05 03 2010, 11:20

Има ги в www.bestshopbg.cоm
Аватар
kolaksazov
Маниак

Мнениеот Couturier » 02 04 2010, 16:28

Дайте да се съберем няколко човека, да си поръчаме от интернет кутий, защото на тоя сайт, който колегата е дал няма нищо.
Couturier
Tissot

Мнениеот max_0911 » 03 04 2010, 12:51

Couturier написа:Дайте да се съберем няколко човека, да си поръчаме от интернет кутий, защото на тоя сайт, който колегата е дал няма нищо.

За какво ти е, нали ще носиш новото Tissot непрекъснато, е с изключение на моментите за правене на секс, ама той за 3 мин. няма да спре..... :lol:

Eeee ти па са 3 минути :). Ако човека прави 48 часа секс какво правим? :) Не стига, че се зори толкова време, ами и часовника да му спре - някак си не е честно :).
Аватар
max_0911
Активен

Мнениеот trysth » 03 04 2010, 15:50

Аз съм навит да поръчаме кутии. В Амазон имаше добри.
Аватар
trysth
Master User

Мнениеот Couturier » 05 04 2010, 20:21

max_0911 написа:
Couturier написа:Дайте да се съберем няколко човека, да си поръчаме от интернет кутий, защото на тоя сайт, който колегата е дал няма нищо.

За какво ти е, нали ще носиш новото Tissot непрекъснато, е с изключение на моментите за правене на секс, ама той за 3 мин. няма да спре..... :lol:

Eeee ти па са 3 минути :). Ако човека прави 48 часа секс какво правим? :) Не стига, че се зори толкова време, ами и часовника да му спре - някак си не е честно :).

Е Мите, как ще го свалям по-време на секс, то тогава е най-шукаритетно - гледаш, засичаш и тн. (ФУНКЦИОНАЛНОСТ налице).

А иначе кутията, просто за спорта да има, защото изглеждат доста интересно :) Ама най-много с 2 секцийки. Повече от 2 часовника - найн!
Couturier
Tissot

Мнениеот nescafe » 28 04 2010, 06:54

Аз съм фен на механичните ретро часовници. Може би е въпрос на възраст - когато бях по-млад и по цял ден бях навън, носех кварцов часовник. Сега имам кварцов часовник на GSM-а, на PDA, на компютъра, на телевизора, в колата и май най-точния от всичките - на фурната в кухнята. Няма опасност да остана без точно време. Часовникът на ръката ми възприемам по-скоро като лична вещ, компания, приятел ако щете, или послание - друго си е да имаш работна среща със западни колеги и да носиш съветски военен часовник на ръката, дава ти известна илюзия за независимост.
Механичните часовници имат индивидуалност и това им е голямото предимство. Дори най-елементарното Q&Q с китайска батерия работи хиляда пъти по-дълго от прекрасния часовник, показан от Омега в този форум. Не мога да си представя който и да е механичен часовник, който да се сравни по издържливост с Касио Г-шок (освен при ядрен взрив и мощно електромагнитно излъчване, но тогава точното време вероятно няма да е основен приоритет). Но за мен кварцовите часовници са просто едни от много часовници по телефони, компютри, коли и пр. които ни заобикалят.
Голямата епоха на механичните часовници е преди появата на кварцовите - неслучайно говорят за "златен век" от 30-те до края на 50-те години. Затова предпочитам ретро, от времето когато въпросният часовник е бил на върха на технологията.
При механичните часовници самото навиване сутрин вече е жест, общуване. Всеки е малко различен от другия (добре е това да е в рамките 10-15 сек., все пак). Разбираш какво става вътре - има причина и следствие, механично усилие, което се предава по зъбните колелца. Можеш да пипнеш с ръцете си, да отвориш и да гледаш. Има за всякакви вкусове и нужди - онзи ден си купих още една съветска амфибия от Ал. Невски за 25 лева. Пробвайте, не е голяма инвестиция.
nescafe
Санитар

Мнениеот sci » 28 04 2010, 07:57

nescafe, четеш ми мислите :)
sci
Маниак

Мнениеот fivegood » 28 04 2010, 08:00

Раничко му е дошло вдъхновението на nescafe или е пил много такова. :lol:
А че е прав - прав е! :thumbup:
Аватар
fivegood
МОДЕРАТОР

Мнениеот simonb » 28 04 2010, 10:00

Подкрепям neskafe с двете си ръце за това изказване, поздравления за Амфибията (по-хубаво е чувството когато е чисто нов) и стига с това нес кафе, дай да пием по едно уиски..;)
Моята колекция:
Восток Амфибия Blue Diver
Восток (LIP)
още една Молния (с влак и римски индекси)
Casio G-SCHOK DW-6900 (Made in Japan)
Aretta (правоъгълен ,швейцарски)
Tom Tailor (quartz) с дата
и не на последно място Будилник Слава (механичен).[/b]
Аватар
simonb
Маниак

Мнениеот Groot » 28 04 2010, 10:35

На мен пък повече ми харесва усещането да е стар, но запазен.
Идват ми едни 5 часовника утре, единия е амфибия, другите също са руски, различни по вид и марка. Ще ги се похваля като придобият вид :)
Аватар
Groot
Маниак

Мнениеот bogdanb » 28 04 2010, 11:27

sci написа:nescafe, четеш ми мислите :)

:thumbup: Добре, че се намери някой да го каже - мене ме домързя.
Все по-странни теми виждам във форума...
Аватар
bogdanb
Master User

Следваща

Назад към Механизми