36000 v.p.h.-предпоставка ли е за по-лесно износване?

Теми относно конкретни механизми на часовници, групи механизми или общо за механизмите.

Re: 36000 v.p.h.-предпоставка ли е за по-лесно износване?

Мнениеот diran » 12 11 2011, 20:12

julminchev написа:А какво дава по бързият механизъм. По-точен ли е?

Да.
Колкото по-чести са интервалите толкова по-малки са вариациите в отклонението.
При бързо-ходните механизми има приблем със силата на пружината, изискват равномерно налягане.
Затова на най-първите модели (джобни) барабана е свързан с верига към изравнително колело и баланса е би-метален с голям диаметър и много твърда спирала.
След откриването S-образната на пружина отпада изравнителното колело, но са малко майсторите които рискуват с производството на бързо-ходни механизми, прекалено са капризни.
Става ясно , че екстри като самонавиване и водоустойчивост са по-търсени от точноста и съответно по-доходни.
Жив пример СЕЙКО-5 и по-качествения му брат СЕЙКО ХАЙ-БИЙТ
Кварцовия часовник работи на 32хил херца, което ще рече 32000 "удара" във секунда, затова при тях отклонението е за месец, а при по-скъпите модели където кварцовия генератор е термо стабилизиран допустимите разлики са за година.
Надявам се да съм отговорил на въпроса (щото май се отплеснах и изпаднах в детайл). :)
Часовникарски услуги.
тел.0893-371-896
Диран Бояджиян
Аватар
diran
Маниак

Мнениеот watchgladiator » 11 01 2012, 17:53

Точно така,повечето вибрации на баланса е предпоставка за по голяма точност и не износва механиката
по бързо...но може още много да се говори по темата ::drinks::
Последна промяна watchgladiator на 12 01 2012, 10:15, променена общо 1 път
Аватар
watchgladiator
Маниак

Мнениеот trk2 » 11 01 2012, 18:55

omegaqq написа: И накрая да вметна, че има и часовници с 72 000 bph. Тия тртябва да са еднодневки ако износването зависеше от честотата на трептене на баланса ,но както беше казал Петко Бочаров: "Да, ама не!"

и аз да довметна, че има и часовници с 3 600 000 bph за справка темата на чертомаз viewtopic.php?f=69&t=7156&p=66989&hilit=heuer+1000#p66994
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот tchibo » 12 01 2012, 17:26

Четох , четох някои неща разбрах други не , ама аз мога да поставя въпроса и по друг начин.Представете си че имаме едно 7750 и едно El primero.След около 50 години нормална експлоатация и редовна профилактика(и за двата механизма) , ще бъде ли единия механизъм по-"изморен" от другия?
tchibo
Активен

Мнениеот zzarkoo » 12 01 2012, 21:02

От това което съм чел по тази тема (и тук и на други места), най-общото ми впечатление е, че честотата на баланса няма особено значение за износването на механизма. С редовна профилактика, мисля че и двата часовника ще работят безпроблемно и след 50 години. Тъй както го виждам аз, на единя от двата пружината на баланса ще се е мандахерцала повече, ако това може да е предпоставка за някакво по-голямо износване (тъй като вероятно характеристиките на тези пружини в двата случая са различни).
Аватар
zzarkoo
Почитател

Мнениеот trk2 » 12 01 2012, 23:02

tchibo написа:Четох , четох някои неща разбрах други не , ама аз мога да поставя въпроса и по друг начин.Представете си че имаме едно 7750 и едно El primero.След около 50 години нормална експлоатация и редовна профилактика(и за двата механизма) , ще бъде ли единия механизъм по-"изморен" от другия?

Въпрос с повишена трудност. Ако човек изхожда от общи съображения лесно може да се обърка. Тук трябва да си каже думата опита на някой вещ часовникар, с десетки обслужени елпримеро-та в живота си.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот tchibo » 13 01 2012, 21:45

trk2 написа:
tchibo написа:Четох , четох някои неща разбрах други не , ама аз мога да поставя въпроса и по друг начин.Представете си че имаме едно 7750 и едно El primero.След около 50 години нормална експлоатация и редовна профилактика(и за двата механизма) , ще бъде ли единия механизъм по-"изморен" от другия?

Въпрос с повишена трудност. Ако човек изхожда от общи съображения лесно може да се обърка. Тук трябва да си каже думата опита на някой вещ часовникар, с десетки обслуженирудно ще се рудна елпримеро-та в живота си.

Колега , трудна работа е да намерим часовникар с толкова El Premiero в практиката си , но все пак се надявам някой по-опитен да даде мнение.
tchibo
Активен

Мнениеот ceramosi5 » 18 01 2012, 12:08

А какво ще кажете за честота 7 200 000 на този ТАГ ХОЕР, измерващ времето с точност 1/2000 от секундата.

http://chronoscope.ru/2012/01/tag-heuer ... rder-2000/

::huh:: :crazy:
Аватар
ceramosi5
Маниак

Мнениеот Scandinavian » 12 03 2015, 12:08

Да повдигна темата,
четох някъде, че маслата ползвани за профилактика на 36 000 bph механизмите са различни от тези на останалите (демек ако се ползва стандартно, явно ще се наложи по-честа профилактика или по-лошо - ремонти)
Колегата Диран спомена, че са капризни и прецизно изработени механизми, но тук вече дискусията е стрували си производството на такива механизми и доколко. ЕТА като един достатъчно именит производител имат със сигурност потенциал за такива механизми, ама защо им е да го правят, като масовите им 28 800 bph се представят доста добре. Просто са си направили сметка, колко ще вложат в създаване на такъв механизъм и колко такива механизма ще продададат. Порди същата причина предполагам и Сейко започнаха да правят 5-цата от 28 800 на 21 600, като върви сравнително добре, защо да се изхвърлят. Вярно, че има и Grand Seiko, ама колко броя продават от тях и колко 5-ци.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот trk2 » 12 03 2015, 13:06

Маслото за EL PRIMERO е същото, като на остналите 9010
Разликата е, че палетите елпримерото не се мажат :wtf:
ПП много ми е интересно, някой опитен да вземе отношения. Нали казват (мисля, че часовникаря Калоян беше написал), че смазването на платетие било най- важно в профилактаката и поради това се чудя как Зенит са преодлели необходимостта от смазване ?!
Аватар
trk2
МОДЕРАТОР

Мнениеот varban » 12 03 2015, 17:31

Да не би този механизъм да е със силициева анкерни вилка и колело? Имаше такъв май, и то точно на Зенит, от 5-херцовите.

Колкото до износването: viewtopic.php?f=69&t=5906#p53531

Точно така е и по моя скромен опит :) Най-слабото място на повечето механизми е точно пружина, барабан, мост на барабана и карамфил. А там всички часовници са горе-долу еднакво бързи :)

За палетите - така си е. Това е едно от местата, което е по-добре хич да не го мажеш, отколкото да го мажеш лошо. Затова се тренирам на дребосъци. Там най-добре си личи колко си си научил урока. Сейко 7009 и с гъша мас да го намажеш, някак си върви, за Ракета - хич не говоря :)

Колкото до серията синтетични масла 9000 - аз ги пробвах и престанах да ги ползвам. Разливат се по рубина като за световно :( За добро смазване искат предварително епиламиране на палетите и на накладните камъни, а на мен ми е голяма кушия да го правя. Затова - минералка. Лаврентиус или 8000 серия. С нея лесно се маже, часовникът върви правилно, а като остарее, тази смазка клеясва, а не се изпарява и разтича. И машинката спира, а не пуска стружка. Това за мен е по-важно, отколкото дали ще изкара някоя година повече след профилактиката.

Факт е, че първите ми часовници вървят с минерално масло повече от две години. Вярно, руснаци, ама има два Сейко 5 от 2013 - единият е 7009A, което не е за чудене, ама другият ми е гордостта - 4207B - първият ми по-сложен дамски калибър. Ми бачка си, в половин заводски допуск :)
Аватар
varban
Маниак

Мнениеот phil05 » 14 03 2015, 16:13

trk2 написа:Маслото за EL PRIMERO е същото, като на остналите 9010
Разликата е, че палетите елпримерото не се мажат :wtf:
ПП много ми е интересно, някой опитен да вземе отношения. Нали казват (мисля, че часовникаря Калоян беше написал), че смазването на платетие било най- важно в профилактаката и поради това се чудя как Зенит са преодлели необходимостта от смазване ?!

Както каза Върбан - силициеви анкерно колело и анкер с интегрирани палети, поне в 4061 е така.

Изображение
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот nevenbekriev » 14 03 2015, 22:26

trk2 написа:Ето един часовник купен за един долар и носен 24 години без обслужване http://www.timezone.com/library/horolog ... logium0031

Малко в страни от темата, но май никой не видя това, което видях аз в постинга на Коцето. Страхотна реклама на според мен най-добрия съветски механизъм от късните години на съветското производство - Польот 2609 2Н. И доказателство, че слабото място на руските часовници е липсата на херметичност на касите. Ето как се държат в добра каса.
И малко по темата - този механизъм е най - бързоходният сред руските, заедно с 3133 на същия завод.
Дали бързоходността води до по бързо износване? Оста на баланса и камъните се износват по-бързо. По-силната пружина значи и повече износване на силовите части, но това колко бързо ще се износят зависи и от ресурса с коѝто са направени. Можем ли да твърдим, че дамските механизми се износват по-бавно от мъжките защото имат по-слаби пружини?
nevenbekriev
Маниак

Мнениеот varban » 16 03 2015, 10:04

Май да :)
Поне по моя опит. Този същия Полет 2609.2Н работи, докато му се разбие отвора на моста на барабана, че и след това. А дамския просто ще спре. Наистина, пружината му е много по-слаба. Та затова няма да се износва, щото няма да върви :)

Обаче оста на барабана на Полета е много добре изпълнена. И пружините на братята са като свят. Факт е, че на часовници за по левче правят амплитуда по 300 градуса прясно намазани. И това, заедно с доброто уравновесяване на балансите на 1 МЧЗ е предпоставка за добра точност.

Факт е, че първият ми механизъм в половин допуск на хронометър е именно 2609.2Н. А тогава мажех много-много по-зле. Още не съм го пипал, трябва пролетта да го пробвам за един месец, как ще е на ръката. Щото той е в такъв корпус, че само на приеми и през сухо време може да се носи. Има дупка около ремонтоара, че чак още два да влязат. Откровено нехерметичен. Ама те тия корпуси за руските машини са по-добри. Вода влиза, ама лесно излиза. И хич не трябва да се отваря за изсушаване - сам съхне.

А по темата на смазките: ето една топла-топла: http://chasove.com/viewtopic.php?f=106&t=4424

Това е часовник на 21600. Ще кажете - какво общо с 36000? Има :)
За смазка на ангренажа, на палетите и на баланса съм ползвал минерално масло. Щвейцарско, ама не за часовници, а за шевни машини. На часовете това масло има прякор - Лаврентиус.

Е, какво като това Рико се маже в завода с три чешита синтетични масла? Наистина е мазано със синтетика, щото няма ни следа от масло в масльонките. Аз пък го намазах с минерално, и то си даде 270 градуса амплитуда на пълно навиване като момиченце. И ще върви две-три години без проблем. А после маслото ще се сгъсти и часовничето ще спре. Така е по-добре, отколкото да върви до стружка, щото части за това Рико нямам.
Аватар
varban
Маниак

Мнениеот complication » 16 03 2015, 23:58

Моето мнение е,че трябва да се спазват манифактурните изисквания за смазване.Новите синтетични масла имат дълъг живот поне 4-5 години .Всички своеволия ще ви компрометират във времето. С уважение Иван Янакиев
Изображение
complication
Напредващ

Мнениеот varban » 17 03 2015, 10:45

Е, то това твойто е лозунг тип "Да живее Първи май!"
В идеалния живот е така. Идеални разработчици, идеални производители, идеални потребители, идеален сервиз. И всичко - по контролна карта, като самолет.

Ама суровата реалност е друга. Аз пиша за моята - самостоятелно ремонтиране на трошки.

А ако ти е интересно, ето ти второ мнение:
Добър ден!

Май трябва да обясня, защо предпочитам минералните масла пред синтетичните. След като часовникът е вървял пет-седем години, минералното масло просто се сгъстява и часовникът престава да цъка.

Смазаните със синтетично масло масло часовници остават сухи, понеже маслото изтича и часовникът не престава да работи, което довежда до повреда на детайли.

Затова, знаейки природата на клиентите си, избрах минералните масла, а не синтетичните. Разбира се, ако клиентите са ми известни като отговорни и носят часовниците си редовно за обслужване, използвам синтетични масла, ако маслата са подходящи за техните часовници.

С уважение, Душан

// http://forum.watch.ru/showthread.php?p= ... ost2789115

ПС: Това, което Душан Владимирович пише, го виждам постоянно. Рикото от по-горния ми пост - чисто като Антарктида и сухо, като Сахара. Ако щеш вярвай, даже на накладните камъни нямаше маслени петна. Добре, че не му се е прецакала пружинка в датника и след това не е носено, щото иначе щеше да е убит, а така беше само в летаргичен сън :)

ППС: viewtopic.php?f=4&t=12378&p=119591#p119591 :) :) :)
Аватар
varban
Маниак

Мнениеот phil05 » 17 03 2015, 14:42

@varban, на мен много ми харесват постовете ти ::thumb:: , винаги има нещо супер интересно и право в десетката, ама този път малко отиде... в крайност да речем. И хич не са трошки твоите, като гледам в какви допуски ги докарваш.

Ми сигурно си прав, че минералните масла пазят...и вземе, че спре, вместо да пусне стружка. И това ли е приоритета? Някой хубав и скъп механизъм и часовник - ами щом го чака да пусне стружка - толкова и го заслужава, собственика де.

Ти предполагам няма да сложиш минерално масло на някой модерен мотор на кола, да го пази.

Какви ти лозунги...според мен точно така трябва, както после си написал. Щом става въпрос за часовник. Не толкова идеален сервиз, по скоро перфектен, именно по спецификациите на производителя. Е, и тук там с някоя импровизация ;) разбира се, обаче ако майсторът е виртуоз :) !

Offtopic: покажи
П.С. преполагам знаеш кой е "напредващият" ::angel:: :lol: колега, на който пост отговаряш? Той вярно рядко пише :)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот varban » 17 03 2015, 17:30

phil05> ама този път малко отиде... в крайност да речем.

Вече без майтап :)
Да, крайност е. Крайност е да мажеш часовник с масло за шевни машини, ама кво да правя, като вървят :)
А със синтетика (9010) оливам палетите, се едно са пехливани на Курбан Байрам. Става добре само ако предварително ги епиламирам. Ама да работя в къщи с разтвори на диетилов етер няма как да стане - жената чак тогава ще ме изгони, и с право :)

Ама аз по какво съдя - по обективни критерии. Гледам амплитуда, и ако е в ред, пробвам да настроя. И ако спиралата не я е пипал някой амсалак (в това число и аз :)) , обикновено успявам.
С други думи - практиката е критерий на истината.

А тази ETA 2671, която ми се опъна, и тя върви точно, ама на малка амплитуда. Ще я отворя, като ми дойде музата, ще проверя, дали не съм си оставил ръчичките, щото я правих я набързо, таман пред Коледа. И пак ще я намажа с Лаврентиус. Че с кво е по-различна от Seiko 4207A и 4207B, да не е с два чифта... м... баланси?! Как така две сейковчета ще могат да вървят с Лаврентиус, а тя няма да може?!
Мецдувременно намерих още една ЕТА, същата, ама не на 4, а на 3 херца. Та ще видя, къде е дерта. Това ми е първа двойка еднакви механизми с различна честота. Така че ще я пробвам в двойка.
И ако и тогава не стане, третия път ще я намажа по заводска инструкция :)

phil05> И хич не са трошки твоите, като гледам в какви допуски ги докарваш.

Имам предвид, че гледам да купувам саати по 5 кинта, ако не може да сваля по-надолу :) Е, някой път стигам и до... абе то май на стрелките ми е рекорда - 50 кинта за две амфибии :)

Offtopic: покажи
Отначало не знаех, ама нали виждаш, че съм го цитирал. Е, не само този негов постинг съм прочел - аз в мрежите съм доста по-отдавна, отколкото в часовете и стрелките :)
Аватар
varban
Маниак

Мнениеот phil05 » 17 03 2015, 19:45

:) ::thumb::

Твоите не са трошки, след като са ти минали през ръцете, това имах предвид :) ::thumb:: Няма значение дали са били за 5 кинта.

Практиката е критерий за истината - вярно, но с малко повече респект и доверие какво е предписал производителя, може да се спести нещо неочаквано във времето, независимо от майсторлъка и практиката. Това по принцип - мое мнение.

А за маслата - супер, че вървят с масло за шевни машини и вдигат амплитуда, ама кога, колко време? И на 2-рата и 3-тата година пак ли са така?

Ето, твои колеги майстори казват неведнаж тук във форума и то с право, че стареенето на маслата се отразява на хода на часовника във времето и то в нормалния период до следващата профилактика. Естествено е.

Аз дето не разбирам, знам че освен другото новите синтетични масла стареят доста по бавно от минералните и се постига именно по - равномерен ход нататък във времето. Това предимство малко ли е ...

А за шевните машини - изобщо не трябва да подценяваме маслата за професионални (индустриални) шевни машини :) Там механика, кинематика динамика и т.н. са доста по - сложни от тези на двигател с вътрешно горене и работят на 8000 оборота цял ден, години на ред. Има сложни детайли и групи и много големи натоварвания. Мазането и то е сложно, пак принудително под налягане, на много места и т.н. А и качеството на маслата е критично :) Не ги знам маслата какви са точно, но знам че са все специални. Така че нищо чудно да стават ;) :)
Аватар
phil05
Маниак

Мнениеот varban » 17 03 2015, 22:13

За три години не знам - аз съм амбулаторен от 24 май 2013: още няма две :-)

ПС: Колкото за Лаврентиуса - един колега от Пловдив го намери. Той разбира от всякакви химии и вискозитети в това число, и като видял масло (за текстилни машини), което по вискозитет подхожда, го дал за проба на неговия часовникар. Майсторът го харесал.
А аз тогава таман почвах. И машех с масло за шевни машини, ама не швейцарско, а от железарията :-)
Той ми прати, после и аз пращах. Доста народ на часовете маже с него. Даже имаше един смешен случай - atanweb докопал истински часовникарски масла, синтетични. И - ги бракува, и пак маже с Лаврентиус :-D
Разбираемо е защо - по същата причина, по която и аз не мажа с 9000 серия - разтича се. Синтетичното масло има друг ъгъл на мокрене на рубина и не стои на капка, а олива. Ако се маже ангренажа, се търпи, щото има масльонка. Пък и да олее малко оста, дерменът няма да спре. Ама ако това е баланса?
Ами палетите?

С мойте леви ръчички ги мажа като свят само с Лаврентиус :-) Всъщност, затова го и използвам :-)
Аватар
varban
Маниак

ПредишнаСледваща

Назад към Механизми