специфични правила на раздел Търгове от 1 лева

Всички търгове започват от 1 лев и стигат... колкото стигнат :)

специфични правила на раздел Търгове от 1 лева

Мнениеот monopola » 30 03 2016, 11:32

За раздела са валидни общите правила на форума, публикувани в тази тема:

viewtopic.php?f=15&t=28039

Извадка от правилата касаеща раздел Търгове от 1 лев:

6.1. Всяка обява в раздела е под формата на търг с начална цена 1 лев. Освен общите правила обявата трябва да съдържа точен край на търга – ден и час. Нямате право да променяте условията на търга след неговото начало.

6.2. Печели най-високото наддаване направено преди края на търга. Всички ценови предложения се правят публично в темата.

6.3. Нямате право на никакви договорки относно конкретния търг, извън публичната тема.

6.4. При публикуване на обявата може да се сложи цена за моментално купуване (блиц, buy now....). В този случай човекът, който предложи тази цена автоматично печели търга.

6.5. Правилото за максимум две активни обяви не важи за търговете от 1 лев.

6.6. Предложенията трябва да са кратни на 1лв. Тоест без стотинки.

6.7. Срокът на търга може да е от 24 часа до 10 дни, като продавачът пуска точен ден и час в който търгът свършва. За еталон се счита форумния часовник. За да не стават недоразумения, моля оправете си персоналните настройки на часовника от потребителския панел и се уверете, че показва реално българско време:
ucp.php?i=prefs&mode=personal
Времева зона: UTC+2
DST: НЕ или ДА

6.8. Валидни са наддавания преди минутата дадена за край на търга. Тоест, ако някой е казал, че търгът му свършва в 22:00ч са валидни бидовете до 21:59 минути. В случай, че в последната минута има няколко наддавания, печелившо е последното според поредността на постовете.

6.9. Нямате право да пускате на търг артикул, който предлагате в strelki.info или другаде на друг търг или под формата на малка обява.

6.10. Нямате право да участвате в търга, ако продавачът е забранил в темата вашето участие. Нарушения на тази точка ще доведат от изчезване на раздела на търговете за вашия профил.

6.11. Продавачът има право да пуска търг с удължен срок. Това трябва да е опоменато със следния текст:
"Това е търг с удължен срок. Ако в последните 10 минути даден участник направи наддаване, краят на търга автоматично се измества с 10 минути от това наддаване. Търгът приключва, само в случай, че никой не е наддавал в последните 10 минути"

6.12. Само и единствено поредността на постовете е решаващото за това кой след кого е предложил цена.

6.13. Ако спечелилият търга се откаже от покупка, той ще бъде наказан, но от тук насетне търговецът решава, дали да не предложи часовникът не предишния купувач, дали да не направи нов търг или изобщо да не го продава повече.

6.14. Можете да предлагате не само часовници, но и всякакви други продукти и услуги, свързани или не с часовниците. Ако предлагате услуги, можете да пуснете за продан същата услуга, отново след изтичане на предишен нейн търг.

6.15. Търгове могат да се спират само по изключение с основателна причина. Ако имате причина да спрете търга, можете да го направите, само ако няма нито един бид. Използвайте обикновен коментар за да спрете търга. Ако причината за спирането се отстрани, търгът може да се поднови с друго ваше съобщение.

6.16. Ако имате причина да се откажете от ваше наддаване можете да го направите максимум до 1 час от наддаването и поне 1 час преди края на търга. Ако имате съгласието на продавача и на наддавалия преди вас, можете да се откажете по всяко време и така този преди вас държи печелившия бид.

6.17. Спечелилия трябва до 5 работни дни да се свърже с продавача и да даде данни за доставка. В противен случай търгът се обявява за провален, а спечелилия търпи санкции като некоректен участник.

6.18. Можете да забраните на определен потребител или потребители да участват в търговете. Това става само и единствено със следния темплейт, който се поставя на първо място - преди всякаква информация свързана с търга:

"Търгът е забранен за потребител/и: X,Y,Z"
моите часовници за продажба: viewtopic.php?f=80&t=12857

Коментари от сделки с мен: viewtopic.php?f=56&t=12046
monopola
МОДЕРАТОР

Re: специфични правила на раздел Търгове от 1 лева

Мнениеот stepona555 » 30 03 2016, 16:39

6.8. Валидни са наддавания преди минутата дадена за край на търга. Тоест, ако някой е казал, че търгът му свършва в 22:00ч са валидни бидовете до 21:59 минути. В случай, че в последната минута има няколко наддавания, печелившо е последното според поредността на постовете.

Това ми изгелжда като промяна в правилата действащи до момента , моля да бъде разяснено с примери !

Ако края е обявен в 22:00 кое от следващите наддавания е победител
21:59.59 или 22:00.00?

Досега беше 22:00.00 какво наложи промяната с една минута ?

Не е ли по просто (все пак не сме в 19 век ) за край на търга да се дава време във Формат час : минути .секунди каквато е точноста на форумния часовник по който се определя победителя?

Поздрави на всички
stepona555
Маниак

Мнениеот monopola » 30 03 2016, 16:48

Абсолютно е промяна, в другата тема го отбелязах :)

Няма нужда от секунди, форума отчита това в поредноста на постовете.
примера е много прост 22:00, настъпва точно след 21:59:59, тоест всяко наддаване преди 22:00 е валидно.
Досегашното правило беше неясно и имаше много спорове и неразбирателства, затова и съм го променил.

Поздрави ::drinks::

monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот NKazakov » 30 03 2016, 16:54

Сега, ще се започне " Ама нали пише 22:00, защо този в 21:59 печели............" .
Промяната в правилата е напълно логична, но в случая, едва ли ще се прекратят споровете.
“The quality goes in, before the name goes on.”
Аватар
NKazakov
Маниак

Мнениеот DeYaN_94 » 13 04 2016, 11:21

Поне документално е прекратен спора, на който не му изнася да се изнася :D Аз съм точно за тази гледна точка, добре сте направили че сте го въвели официално по този начин. :)
DeYaN_94
Напредващ

Мнениеот nibaru » 18 04 2016, 10:34

Моля за уточняване: към момента няма конкретика относно разрешеният брой UP-ове при търговете от 1 лев. В предишните правила бяха уточнени - 2 UP за срока на търга (което аз смятам за справедливо). Или ще се съобразяваме с общият брой, който е валиден за другите раздели? Ако търга е със срок примерно 5 дни - двата UP в една седмица ще носят нарушение.
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот stepona555 » 06 07 2016, 13:03

Имам ли право да получа отговор от някой отговарящ за администрирането на форума , след като съм репортнал за проблем при провеждането на търг използвайки състемата за рапорт на нарушения , с цел избягване на спам в темата на колегата.
Става въпрос за очевиден бъг , непозволяващ на потребител да направи своя бид когато той желае.
Два дни не получавам отговор , може би всички са отпуска , но ако някой намери време , ще бъда щастлив да получа необходимото разяснение.
stepona555
Маниак

Мнениеот stdenev » 06 07 2016, 13:09

Offtopic: покажи
Колега, видях и рапорта виждам и сега нещо, което ми прави впечатление.
Кои според Вас са тези "всички"?
Има един човек, който се занимава пряко с администрирането на форума и това е Monopola.
Само пояснявам за Ваша информация.
Поздрави.
Fine quality is remembered long after the pain of spending money!!!
Аватар
stdenev
МОДЕРАТОР

Мнениеот monopola » 06 07 2016, 13:19

Видях репорта и понеже няма проблем не съм сметнал за нужно да отговарям.
Колега, това не е бъг, още по-малко пък очевиден :) Нарочно функция на системата е за да може при писане на мнение, ако има пуснато ново през времето на писане, пищещият да го види и да съобрази дали да пусне поста си.
Това помага за подредеността на мненията, за избягване на повторения и двусмислия и т.н.
Например в търга от 1 лева ако някой точно преди теб е пуснал цена, форума те предупреждава за новото мнение и ако трябва може да коригираш предложената от теб цена.
Винаги е било така, функцията нито е нова, нито нищо. Ще остане така.
П.С. форума са пишещите в него, странно ми е как има хора, които явно не се считат за част от форума.

Поздрави ::drinks::

monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот stepona555 » 06 07 2016, 18:34

Благодаря за отговора , не се и съмнявах какъв ще е той , радвам се че всичко е перфектно и ако има някакъв дребен проблем той е в мен.
Този начин е много интересен , може да го предложите и на други сайтове провеждащи търгове,
сигурен съм ,че ибей ще подскочат от радост като разберат че трябва вместо да ми приемат наддаването , когато го направя , е по важно да ме уведомят ,че и друг участва и така в шеги и закачки търга да сърши , докато успееш да се включиш.
stepona555
Маниак

Мнениеот nibaru » 06 07 2016, 18:42

stepona555 - всички знаем, че е неудобно, но на първо място това е форум и платформата не е пригодена за търгове. Най-важното е, че има начин - търг с удължен срок. Но всеки продавач си решава дали да го ползва. Има предимства и за двете страни. Друг е въпроса дали всички търгове да не станат такива.

Изпратено чрез Tapatalk
Вчера бях умен, затова исках да променя света.
Днес съм мъдър, затова променям себе си.
Аватар
nibaru
Маниак

Мнениеот monopola » 06 07 2016, 18:45

Колега, извинявай, но форума не е направен за търгове. Те са допълнител раздел за да може които иска да пуска и да участва и в тях. Според теб дали ebay и strelki.info са еднакви неща? Не че нещо, ама питаш (даже не питаш, ами драматизираш и обвиняваш, бъгове, оправете си форума и не знам си какво), получаваш отговор и се почва водата от сто хиляди кладенеца. Извинявай, че лично на теб нещо не ти харесва и не ти е удобно, явно форума е нещо чуждо за теб и трябва да ти угажда.

monopola
МОДЕРАТОР

Мнениеот miroman » 06 07 2016, 19:08

nibaru написа:... Друг е въпроса дали всички търгове да не станат такива.

В руските форуми (не търговски платформи) е нещо обичайно да слагат "анти-снайпер". Там обаче има две тълкувания кога се задейства АС. Ако някой е написал например: край 22:00, АЦ 10 минути, едни го разбират като удължаване, ако има ставка от 21:50 до 22:00, а други (това е по-странното тълкуване) - ако има ставка между 22:00 и 22:10. А някои пък поставят условие да можеш да ползваш АС само ако преди това си сложил ставка в редовното време.

Аз мисля, че АС е изцяло в полза на продавача, така че не разбирам защо по-масово не се ползва...

Поздрави, Миро.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
------- Моите турбийони -------
Constantin Durmont Tourbillon | Exactano Tourbillon | WUS 2012 Tourbillon Project
-----------
Вечният календар е направен, за да може един път на 4 години да глеждаме как датата се сменя от 28-ми на 29-ти. Репетирът е направен, за да може изобщо да не поглеждаме часовника. А турбийонът е направен, за да го гледаме непрекъснато.
Аватар
miroman
Master User

Мнениеот cenzor » 06 07 2016, 19:25

Личното ми мнение е, че този раздел колкото ползи носи (евентуално), толкова и проблеми.
Все има някой недоволен, недоразбрал, недочел правилата, измами, несериозни купувачи, несериозни продавачи.
:thumbdown:
Ковчежникът извади часовника си и отвори капачето. Беше от наскоро излезлите на мода джобни часовници със стрелки, които в момента показваха девет и четвърт. Той го разтръска. От мъничък люк под числото 12 се подаде миниатюрно духче и се сопна: "— Стига си ме друсал, шефе, въртя педалите колкото сили имам!"
Аватар
cenzor
МОДЕРАТОР

Мнениеот kokokoz » 06 07 2016, 20:30

monopola написа:Колега, извинявай, но форума не е направен за търгове. Те са допълнител раздел за да може които иска да пуска и да участва и в тях. Според теб дали ebay и strelki.info са еднакви неща? Не че нещо, ама питаш (даже не питаш, ами драматизираш и обвиняваш, бъгове, оправете си форума и не знам си какво), получаваш отговор и се почва водата от сто хиляди кладенеца. Извинявай, че лично на теб нещо не ти харесва и не ти е удобно, явно форума е нещо чуждо за теб и трябва да ти угажда.

той колега страда от перманентно ПМС,добре ,че е единствен за сега тук...........................
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот stepona555 » 07 07 2016, 01:35

Предполагам ви е ясно , че няма да ви отговарям поотделно , особено на колегата дето не е виждал на живо смартфон.
Хората са различни , някой казват това не ми харесва , други викат да живей вожда ...
Не мисля да чета повече тая тема , може да си спестите поученията
stepona555
Маниак

Назад към Търгове от 1 лев!