Ориентировъчна цена за профилактика на ETA Valjoux 7750?

Всички въпроси и мнения, които имате и искате да споделите около часовниците.

Ориентировъчна цена за профилактика на ETA Valjoux 7750?

Мнениеот Encho » 19 10 2015, 09:04

Здравейте, колеги,

По принцип рядко вземам втора ръка часовници, a ако взема нов докато му дойде времето за профилактика сигурно ще съм го продал. Но да речем, че харесам/бартеросам някой използван хронограф с 7750 с неизвестна история на сервизиране за последните години. Колко горе-долу би струвала профилактиката? Нека приемем, че работи нормално, но да речем избързва и т.н.
Продавам:
Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
Encho
Активен

Re: Ориентировъчна цена за профилактика на ETA Valjoux 7750?

Мнениеот evin » 19 10 2015, 09:40

100-400 лв, зависи какво има да се прави по него и какво е за смяна/полиране. Зависи и от марката на часовника, разбира се :)
Alfex Lucendro 5567 / Valjoux 7750 (25j)
Meistersinger Neo 1Z / ETA 2824-2 (25j)
Poljot de Luxe / 1МЧЗ 2209 (23j)
Victorinox Swiss Army Cavalry 24308 / ETA Quartz (7j)
Аватар
evin
Маниак

Мнениеот Scandinavian » 19 10 2015, 10:38

И аз тъй съм чувал, средно около 250 кинта, ама дето вика колегата, зависи от състоянието (ако му е първа-втора профилактика, надали ще се сменя кой знае какво, може някоя зъбчатка в навиващия механизъм).
То и от майстора зависи.......най-добре с часовника при часовникар, ще те ориентира най-точно.
"Човек с часовник знае колко е часът, човек с два часовника, никога не е сигурен......"
Certina DS Podium Square - ETA 2824-2
Hamilton Jazzmaster Maestro - H21 caliber, valjoux 7750 base
ORIENT Mako caliber 46943 Made in Japan - The Forum Watch 15/27
Victorinox Dive Master 500 - ЕТА 2892 А2
Scandinavian
Маниак

Мнениеот guderian » 19 10 2015, 22:24

От 100-150 до 300-400 лв (без тежки ремонти), според майстора. От опит споделям.
"Само движението води до победа"
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот senna » 19 10 2015, 23:09

За пълно разглобяване с полиране на значително по-прост механизъм ЕТА 2893 - 400.00 :((
Това в Джулиани обаче. Личен опит. :crazy:
”Никой не е толкова безинтересен колкото един човек без интереси.”
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот guderian » 19 10 2015, 23:12

400лв. за 7750 аз лично съветвам да не се дават, още по-малко в Джулиани (лично мнение от личен опит). Виж около 300лв. за доказан майстор е друга тема, може и по-малко, въпрос на лично решение къде и при кого. Успех! :)
"Само движението води до победа"
Аватар
guderian
Маниак

Мнениеот kokokoz » 20 10 2015, 00:16

senna написа:За пълно разглобяване с полиране на значително по-прост механизъм ЕТА 2893 - 400.00 :((

а според теб каква трябва да е цената?? кое определя ценоразписа?и как реши,че единия е по-прост от другия механизъм? определено ми е любопитно?
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот senna » 20 10 2015, 10:49

kokokoz написа:
senna написа:За пълно разглобяване с полиране на значително по-прост механизъм ЕТА 2893 - 400.00 :((

а според теб каква трябва да е цената?? кое определя ценоразписа?и как реши,че единия е по-прост от другия механизъм? определено ми е любопитно?

Цената трябва да се определя не от клиента, а от майстора (ателието, сервиза) съобразно сложността на механизма, квалификацията на майстора (персонала), качеството на използваните материали и качеството на самата услуга, И ако първото не зависи от часовникаря, то другите и компоненти са изцяло в неговата компетенция. Ще приведа пример пак от горният личен опит.
Преди време и след едно неприятно изпускане ми се наложи да ползвам услугите на сервиза от където бе закупен, като нов и самият часовник. Видимо и сам установих изкривен ремонтоар и хлабав (подвижен) циферблат при отвита корона. До този момент часовника бе работил безупречно в продължение на 3 години от закупуването с отклонение от +6 сек. в денонощие. Така и така щеше да се отваря, пожелах и да му се направи пълна профилактика. Изрично упоменах, че цената не е фактор и искам качествен ремонт и обслужване. Приеха го без да го тестват на виброграф и без да го отварят за визуален преглед поне. След три дни ми позвъниха, че е готов и мога да си го взема. На място получих следното обяснение : "Направихме, каквото можахме... изправихме оста на коронката. Имаше изкривена секундна стрелка, която закачаше, и която сме изправили. Почистихме и смазахме. За луфта на циферблата... сигурно нещо се счупило вътре при изпускането, часовника си работи не му пречи. Всичко ще Ви струва 80.00 лева, опитахме се да минем с минималното." :wtf:
Платих, взех си часовника и от нерви минах през Бешата и си купих един лимитиран кварцов хронограф за успокоение на душата. :lol:
След "професионалната" намеса, отклонението стана +15 сек., в цъкането се появи отчетливо кънтене, а на антирефлекса два дебели и дълги косъма.
Три години по-късно реших, че е време да направя този път истинско обслужване. Занесох го в специализиран за марката сервиз. Подробно обясних историята му. Приеха го след тест на виброграф. Показа амплитуда 200-220 градуса. На другият ден ми се обадиха с оферта от 400.00 лева. Приех. След три дни можех да си го получа. Доклада звучи така : "Пълно разглобяване и полиране, без подмяна на части от механизма. Подменени уплътнения. Фиксиране на изместен от жлебовете на касата циферблат. Подменени патенти. Тест за водоустойчивост."
На вибрографа пред мен показа 290-300 градуса амплитуда. Не установих наличие на поражения по касата и стъклото, като го прегледах в къщи на изкуствена светлина и с въоръжено око. Към днешна дата си работи отново с отклонение от +6 сек. Та отговорът ми е - резултата трябва да определя цената.
На вторият въпрос ми е по-лесно. Валжуто е хронографски механизъм. Следователно с повече части (не знам в подробности точно с колко, но мисля не са малко) и съответно по-сложен за разглобяване и за работа по него въобще. Грейдовете вероятно също имат значение. Това ми е основанието да определям 2893, като по-прост механизъм от 7750.
Извинявам се за дългият пост, но любопитството на колегата ме поласка! ::angel::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот kokokoz » 20 10 2015, 12:09

във въпроса ми има прилична доза ирония която не е насочена лично към теб,( отговорът ти е на ниво! ::up:: )или към поименно даден колега тук,(повечето включили се в темата ги познавам лично) а по скоро към тези които определят дадена цена така както на тях им отърва,или искат да е такава! но това вече си е народопсихология :))
иначе средната цена на профилактиката в световен мащаб е приблизително около 15% от фирмената цена на часовника във фирмените сервизи! а относно самостоятелните часовникарските ателиета там всеки си е сам шеф и сам си определя цена! :) но и те също се придържат към стандарта!
все пак за да си оборудваш едно ателие с необходимите машини и инструменти които са на реномирани марки ти трябват едно 15000-20000 евра,които не се поддържат и избиват и с продажби на батерийки! ::angel::
тук във форума съм постнал ценоразписа за услугите и цените на омега!
определено тези 400 които си платил са нормална цена! ::up::
тук вече не коментираме познанията на самия часовникар и качеството му на работа! това е друга тема,която е коментирана до несвяст във форума! :)) ::drinks::
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот senna » 20 10 2015, 12:48

Схванах иронията и въобще не съм се засягал от въпросите. :)
В тази област съм лаик, но това не ми пречи винаги да се опитвам да науча нещо повече дори и за обща култура.
Абсолютно си прав, че без качествено оборудване и инструментариум, не може да работи и най-квалифицираният експерт. И да, стойността на часовника в ново състояние също е определяща цената на услугата величина. Аз лично предпочитам да платя по стандарт и да получа услуга по стандарт. Ако съм искал да минавам тънко, да съм си купил тънък часовник. :)
За народопсихологията, още Буров го е казал.
::drinks::
Аватар
senna
Маниак

Мнениеот kokokoz » 20 10 2015, 13:30

Encho написа:Здравейте, колеги,

По принцип рядко вземам втора ръка часовници, a ако взема нов докато му дойде времето за профилактика сигурно ще съм го продал. Но да речем, че харесам/бартеросам някой използван хронограф с 7750 с неизвестна история на сервизиране за последните години. Колко горе-долу би струвала профилактиката? Нека приемем, че работи нормално, но да речем избързва и т.н.

ако искаш часовника ти да стане така все едно току що е произведен,тоест профилактиран и с напълно възстановен външен вид,си приготви 400 до 500 кинта с евентуални части за смяна! а ако не си педант, има и по евтино...............,но има предвид поговорката,че евтиното излиза по скъпо! :wink:
Аватар
kokokoz
Маниак

Мнениеот vvgospodinov » 20 10 2015, 16:42

kokokoz написа:
Encho написа:Здравейте, колеги,

ако искаш часовника ти да стане така все едно току що е произведен,тоест профилактиран и с напълно възстановен външен вид,си приготви 400 до 500 кинта с евентуални части за смяна! а ако не си педант, има и по евтино...............,но има предвид поговорката,че евтиното излиза по скъпо! :wink:

+1
Естествената тъпота побеждава изкуствения интелект. Винаги.
Аватар
vvgospodinov
Маниак

Назад към Други теми за часовници